PDA

Zobacz pełną wersję : wycena/określenie wartości firmy



Gagata
18-09-2009, 09:50
Mam takie pytanie: czy istnieją jakieś ogólne zasady, wg których można dokonać takiej wyceny? To na pewno zależy od wielu rzeczy i są od tego fachowcy ale czy można pokusić się samemu? Chodzi o pewne rozliczenia (w rodzinie) i jakąś wartość trzeba przyjąć.. jak się za to zabrać?

Agee
18-09-2009, 10:31
Najlepiej zrobiłby to rzeczoznawca majątkowy.
Tak, jak napisałaś prawidłowa wycena zależy od wielu kwestii.

Może spróbuj zapoznać się z podejściem dochodowym wyceny nieruchomości (metoda zysków) - myślę, że powinnaś znaleźć tam kilka wskazówek oraz wzorów:
http://www.marsta.org/standardy/NI2.pdf

Tutaj rozwiązanych jest kilka zadań - może coś będzie można wykorzystać:
http://www.wsgn.pl/druki/166.doc

Poniżej link do ciekawego artykułu:
http://www.egospodarka.pl/26120,Wycena-wartosci-firmy-jaka-metode-zastosowac,1,20,2.html

Gagata
21-09-2009, 14:28
Dziękuję!
Zaraz sobie poczytam,
pozdrawiam.

maslak
21-09-2009, 22:05
Przy tego typu rozliczaniu się między sobą brał bym pod uwagę także to czy firma nadal bedzie kontynuowała działalność w dotychczasowym zakresie i dotychsasowej skali czy nastapią jakieś zmiany czy ewentualna likwidacja i sprzedaż majątku lub podział pomiędzy poszczególnych udziałowców/współwłaścicieli. Ważnym elementem jest też baza klientów która często jest o wiele cenniejsza od majątku rzeczowego samej firmy. Ważna jest też branża w której działa firma i zdolność firmy do wypracowywania zysku (chociaż to jest mało wiarygodny wskaźnik - bo np. firma była prowadzona w taki sposób by optymalizować podatki więc zysk był mniejszy od zysku w analogicznej firmie która była nastawiona na zaprezentowanie jak najlepszego wyniku finansowego wiele zależy w takim przypadku od tego co chce się zaprezentować i na czym zależy właścicielom). Sprawiedzliwy - tak w cudzysłowie - podział firmy jest prawie nierealny zawsze dużo będzie zależało od tego kto wycenia i co chce osiągnąć wyceną taką a nie inną i każda wycena będzie chociaż odrobinę subiektywna - za dużo zmiennych.

Gagata
22-09-2009, 15:44
Maslak - dziękuję za opinie.

Też tak to widzę .. każda wycena może być subiektywna i obawiam się, że każda kolejna może dać inny wynik... Tak więc nie pozostaje nic innego jak tzw "dogadanie się", gdzie muszą być brane pod uwagę niewymierne wartości, np. dobre relacje w rodzinie...
Dziś firma może dobrze prosperować, jutro już nie musi... Zawsze jest to ryzyko.
W przypadku, o ktorym mowa, wartoscia firmy jest "IDEA; wartosc wymierna (majatek materialny) nie jest tu ani duza ani istotna..
Ot - problem..

...stracilam polska czcionke :roll: :-?

maslak
22-09-2009, 18:58
Jeśli wartością firmy jest idea/pomysł to największą jej wartością są LUDZIE którzy ją tworzyli i ich wiedza oraz doświadczenie a tego sięnie da wycenić miarodajnie w pieniądzach bo ta wiedza może być wykorzystana na tysiąc sposobów raz lepiej a raz gorzej.

Czasami warto iść na całość i zastosować prostą metodę - firma jest tyle warta ile jest ktoś w stanie za nią zapłacić czyli jeśli nie ma jasnych i klarownych perspektyw na jej prowadzenie z sukcesem to poprostu wystawić ją na sprzedaż lub spróbować zainteresować jakiś fundusz private equity który chcialby taką firmę kupić lub najprościej ale i ryzykownie, zaproponować kupno firmy konkurencji lub firmie z podobnej branży. A dpiero uzyskane środki dzielić.

Gagata
24-09-2009, 11:25
Maslak - dokładnie jak napisałeś.
Ale, jak sam piszesz, jeśli główna wartością jest myśl ludzka-idea-wizja to przy sprzedaży (zmianie osoby prowadzącej) to właśnie się zmieni.. czyli cała wartość może wziąć w łeb.

Myślę, że tu należy zakończyć wątek (kontynuacja wymuszałaby już wnikanie w szczegóły prywatne różnych osób).

Chyba że ktoś w ogólnym sensie coś jeszcze doda i może to być dla kogoś innego pomocne.

W każdym razie bardzo dziękuję za opinię i pozdrawiam serdecznie!

maslak
24-09-2009, 19:33
Mam nadzieję że chociaż trochę pomogłem.
Gdyby coś konstruktywnego jeszcze przyszło mi do głowy to ewentualnie dopiszę ale chyba większość istotnych kwestii wg mnie opisałem.
Również pozdrawiam gorąco.

zbigmor
30-09-2009, 13:35
Wartość firmy można jeszcze określić bazując na jej spodziewanych zyskach (na bazie historycznej).

wetykowska
21-09-2012, 15:14
Gagato,
nie musisz zamawiać wyceny u rzeczoznawcy, to jest potwornie drogie. Jakiś czas temu interesowałam się tematem z podobnego powodu do Twojego i wpadł mi taki news:
http://mambiznes.pl/artykuly/czytaj/id/4906

To zautomatyzowana wersja tego, co robi rzeczoznawca - tu sama przepisujesz dane finansowe firmy do systemu i według takich samych metodologii wyceniasz firmę, automatycznie, a na koniec dostajesz pełen raport, możesz też sporządzić w tym serwisie dokument, który jest poświadczeniem wartości firmy - i wykorzystać go w czasie sprzedaży albo dołączyć do dokumentów w czasie podziału majątku i innych takich.

Testowałam, więc mogę polecić.
Pozdrawiam!

Radek89
17-04-2013, 15:53
Wartość przedsiębiorstwa (Spółki) kształtowana jest zarówno przez czynniki obiektywne jak i subiektywne. Na wartość wycenianego przedsiębiorstwa (Spółki) wpływa aktualna sytuacja firmy, sytuacja w kraju a nawet na świecie. Wartość przedsiębiorstwa może wyrażać jego wartość rynkową, ekonomiczną, księgową, likwidacyjną czy też odtworzeniową w zależności od celu, jakiemu ma służył przeprowadzana wycena. Oszacowanie wartości przedsiębiorstwa wymaga zastosowania odpowiednich metod wyceny.
Takiej wyceny możesz dokonać samodzielnie wykorzystując platormę Forigami. (www.forigami.pl). Usługa dostępna na platformie oblicza wartość przedsiębiorstwa 5 metodami: wartości księgowej, skorygowanych aktywów netto, wartości likwidacyjnej, wartości metodą Wilcox'a oraz zdyskontowanego dochodu ekonomicznego (DEIM).