PDA

Zobacz pełną wersję : Głębokość fundamentów pod piwnicami a reszta domu.



borygo123456
18-09-2009, 10:22
Zamierzam budować dom częściowo podpiwniczony - piwnice pod garażem i jednym pomieszczeniem. Piwnice będą od strony wschodniej od zachodniej dom będzie "przyklejony" do istniejącego domu sąsiada. Według projektu ławy fundamentowe pod piwnicami powinny być na głębokości 2,70m. Rozmawiałem wczoraj z architektem, który robi mi adaptacje i powiedział że ławy pod całym budynkiem muszą być na takiej głębokości. Czy rzeczywiście? Czy ławy pod resztą budynku nie mogą być płycej? U sąsiada fundamenty są na głębokości 1,50 m. Czy nie można wylać ław na głębokości 1,50m w miejscach nie podpiwniczonych a pod piwnicami głębiej. Problem stanowią oczywiście koszty. Zastanawiam się czy nie będzie problemu z sąsiadem gdy będę kopał fundamenty na 2,70, czy jego dom się nie zapadnie. Jestem laikiem w tej sprawie dlatego proszę o opinie.

gregorczyk
18-09-2009, 10:54
well,

nie znam wszystkich uwarunkowań, może to co mówi arch. ma uzasadnienie.

generalnie, to nie ma wskazań, coby robić na jednym - głębokim poziomie te ławy - mija się z celem. bo po co? koszty znaczne, zagrożenie domu sąsiada - bardzo drogie zabezpiecznie tego istniejącego domu - konieczne podbijanie istniejących fundam.
bo unika się nowych fund. przy starych, poniżej poz. tych starych.
są też inne rozwiązania - ale to nie w przypadku domków. nie te koszty i nie te zyski (jakie zyski?, to nie obiekt komercyjny).

praktycznie, dziwne, że arch nie proponuje ław schodkowych.

Ziarutek
18-09-2009, 11:00
Bzdury opowiada ten Twój architekt.

http://www.budujemydom.pl/abc/596_jak_wykonuje_sie_fundament_schodkowy/

Pozdrawiam.

jarte
18-09-2009, 12:00
Zamierzam budować dom częściowo podpiwniczony - piwnice pod garażem i jednym pomieszczeniem. Piwnice będą od strony wschodniej od zachodniej dom będzie "przyklejony" do istniejącego domu sąsiada. Według projektu ławy fundamentowe pod piwnicami powinny być na głębokości 2,70m. Rozmawiałem wczoraj z architektem, który robi mi adaptacje i powiedział że ławy pod całym budynkiem muszą być na takiej głębokości. Czy rzeczywiście? Czy ławy pod resztą budynku nie mogą być płycej? U sąsiada fundamenty są na głębokości 1,50 m. Czy nie można wylać ław na głębokości 1,50m w miejscach nie podpiwniczonych a pod piwnicami głębiej. Problem stanowią oczywiście koszty. Zastanawiam się czy nie będzie problemu z sąsiadem gdy będę kopał fundamenty na 2,70, czy jego dom się nie zapadnie. Jestem laikiem w tej sprawie dlatego proszę o opinie.

Nie musza być fundamenty na taką samą głębokość pod całym budynkiem - natychmiast zmień architekta!!!!. jesli częśc jest podpiwniczona a cześć nie stosuje się tak zawne fundamenty schodkowe. W miejscu gdzie przylegasz do sąsiada, nie możesz mieć ani niżej posadowionych a ni wyżej fundamentów tylko dokładnie tak jak sąsiad. Jak wykpiesz koło sosiada 2,7 a on ma fundamenty na 1,5m to mu może budynek pęknąc i się zwalić, bo osłabisz grunt pod jego fundamentem i mozesz miec potem nie tylko nadzór budowlany na głowę, szczególnie jak ktoś zginie, żaden normalny kierownik budowy by tego nie przepuścił, zmień architekta jesli ci tak doradza, bo się nie zna na tym co robi.

jajmar
18-09-2009, 12:11
Rozmawiałem wczoraj z architektem, który robi mi adaptacje i powiedział że ławy pod całym budynkiem muszą być na takiej głębokości.

Od ław to jest konstruktor nie architekt.

madzioras
18-09-2009, 12:24
Bzdury ten architekt gada.
W takiej sytuacji wykonuje się tzw. ławy schodkowe. Ja też mam podpiwniczone pół domu i w taki dokładnie sposób bylo to wykonane.

Buszmen
18-09-2009, 14:05
Ja także będę miał w ten sposób, część budynku podpiwniczona oraz ławy fundamentowe schodkowe właśnie po to by uniknąć wysokich fundamentów pod całym budynkiem.
@madzioras - Możesz napisać coś więcej na temat ław schodkowych? na co szczególnie zwracać uwagę podczas budowy? Jakie koszty?

zbigmor
18-09-2009, 14:10
Najpierw zapytaj tego specjalistę dlaczego tak sądzi. Nie wyrokowałbym wcześniej opinii na jego temat bo może wie coś, czego my nie wiemy.
Krytykować kogoś na podstawie tak skromnych informacji od osoby nie znającej się na rzeczy? Zmień natychmiast doradców.

jajmar
18-09-2009, 17:38
Najpierw zapytaj tego specjalistę dlaczego tak sądzi. Nie wyrokowałbym wcześniej opinii na jego temat bo może wie coś, czego my nie wiemy.
Krytykować kogoś na podstawie tak skromnych informacji od osoby nie znającej się na rzeczy? Zmień natychmiast doradców.

Ciekawe jaką wiedze tajmną posiada skoro istaniejące fundamnty sąsiednie są na -1.5 a on doradza wyknanie fundamntu w granicy na -2.7. Napewno ma jakiś super pantent na to.

Barbossa
18-09-2009, 18:46
zapewne zaprojektował ścianki szczelinowe :D

dziubek25077
19-09-2009, 05:23
MAm dom częściowo podpiwniczony i ławy mam na dwóch różych wysokościach, tak mam w projekcie i tak kierbud wszysko akceptował.
Pierw na głębokości ok 2,5 m, a potem na głebokości ok 1,2 m mam drugie ławy które są zarazem wieńcem na części podpiwniczonej. Kierbud mówił jedynie żebym na łączeniu dwóch części domu dołożył jeszcze zbrojenia górą, a powiem że było w na szerokości 25cm przechodzącej w 50 cm 8 drótów fi 14, ale rzuciłem jeszcze dwa górą wiec było ich 10.
Wszystko pięknie ładnie sobie stoi już rok, żadnych rys pęknięć i niespodzianek.
Jak chcesz to zapodam fotke.
Pozdro !!!

plamiak
20-09-2009, 07:16
A ja odradzam częściowe podpiwniczenie. Mam taki dom i złe doświadczenia w temacie ław schodkowych. Murarze mieli własną wizję i w efekcie zamiast schodków mam w miejscu łączenia ław wylany beton od dolnej ławy do górnej. Raczej nie będzie nic pękać, tylko te metry betonu... Po czasie doszedłem do wniosku że piwnica pod całym domem to tylko metr wyższa ściana fundamentowa. Strop nad nią zaoszczedził by czasu i obaw związanych z osiadaniem podłogi...

daro31ie
20-09-2009, 07:48
U mnie zrobiono podobnie. Podpiwniczenie mam pod calym domem , ale bez garazu z uwagi na kanał ktory wykonalem , a takze na koszty ewentualnego stropu. ( dodatkowe zbrojenia samochod 2t)
ławy zostały wylane na jednym poziomie bez tkz. schodow. Ja wiem ze to dodatkowe koszty , ale przynajmniej bede sypiał lepiej.


Czy ławy pod resztą budynku nie mogą być płycej?
Mogą byc.
U sąsiada fundamenty są na głębokości 1,50 m. Czy nie można wylać ław na głębokości 1,50m w miejscach nie podpiwniczonych a pod piwnicami głębiej.
Tak
Problem stanowią oczywiście koszty. Zastanawiam się czy nie będzie problemu z sąsiadem gdy będę kopał fundamenty na 2,70, czy jego dom się nie zapadnie. Jestem laikiem w tej sprawie dlatego proszę o opinie.
Ja w jednym miejscu kopałem na 3,20 i nic sie nie stało. Dom sasiada od wykopu był ok 8m.
Kopałem tak gleboko w tym miejscu poniewaz to własnie sasiad zrobił mi dodatkowy nasyp budujac swoj dom.
Po stropie kopareczka zebrala wszystko i jest ok :wink:

madzioras
20-09-2009, 15:11
Ja także będę miał w ten sposób, część budynku podpiwniczona oraz ławy fundamentowe schodkowe właśnie po to by uniknąć wysokich fundamentów pod całym budynkiem.
@madzioras - Możesz napisać coś więcej na temat ław schodkowych? na co szczególnie zwracać uwagę podczas budowy? Jakie koszty?

Na temat samego wykonania wolę się nie wypowiadać, gdyż nie jestem ekspertem w tej kwestii. Po prostu wiem że takie rozwiązanie się praktykuje i u mnie również w ten sposób wykonano. Co dokladnie chcesz wiedziec pytajac o koszty. Ja placilam za calosc robot wiec nie wiem jak ci odpowiedziec. [/code]

Buszmen
20-09-2009, 20:18
Co do ceny to chodzi mi głównie o koszt wykonania w porównaniu do zwykłych ław... Jak wykonawcy to kalkulują?