PDA

Zobacz pełną wersję : Zamiast szmba - przydomowa oczyszczalnia



tomaszekSL
18-09-2009, 11:44
Witam wszystkich,
mam mały dylemat odnośnie szmba to mam w projekcie, a właśnie się dowiedziałem, że przydomowa oczyszczalnia jest tańsza pod kadym względem. Czy ktoś mógłby mi podpoiwedzieć na czym to wszystko polega, może jakieś wskazówki co do firmy i wykonawcy.
Z góry dziękuję.

kar_ma
20-09-2009, 12:46
Na pewno jest o wiele tańsza w eksploatacji (wywóz raz do roku/ raz na dwa lata). Z całą pewnością nie jest tańszy zakup i montaż (chyba że jakieś chińskie badziewie), a koszty rosną w przypadku trudnych warunków gruntowych (glina, wysoki poziom wód gruntowych, spadki terenu). No i trzeba mieć odpowiednio dużo miejsca na działce na dreny rozsączające.

Niemniej jednak zdecydowanie warto. Ja będę mieć POŚ, w życiu bym się nie zdecydowała na szambo.

barto307cc
21-09-2009, 17:13
Nam właśnie zamontowali oczyszczalnię biologiczną,wstępnie też miało być szambo ale urząd zgodził się na oczyszczalnię :lol: i czym prędzej ją zrobiliśmy :lol: .Nie fajnie by było jakby co 2 tygodnie szambo trzeba opróżniać :x ,no i te koszty :evil: .

Mikołajek
26-09-2009, 16:18
A może ktoś powiedzieć jakie dokładnie koszty można ponieść przy montażu takiej instalacji. Załóżmy, że przy zakładaniu nie będzie większych problemów, które podwyższą cenę. Jakie są koszty eksploatacji ?

barto307cc
27-09-2009, 11:23
My płaciliśmy za oczyszczalnię 7150zł z montażem :wink:

ROLMAN
27-09-2009, 11:35
witaj,
za dobry, szczelny na zbiornik szambo o pojemności 15m3 (czyli mniej więcej tyle ile miesięcznie zużywa normalnie myjąca się rodzina) zapłacisz co najmniej kilkanaście tysięcy. miesięcznie za wywóz tego szamba to ok. 300 zł.
tak w dużym skrócie: oczyszczalnie są różne - drenażowe, ze złożem biologicznym i osadem czynnym.
drenażowe montuje się na glebach przepuszczalnych i niskim poziomie wód gruntowych. woda w oczyszczalni jest jedynie podczyszczana (w ok.50%) i drenami odprowadzana jest do gruntu, gdzie odbywa się właściwe doczyszczanie."urządzenia" takie są stosunkowo tanie - kosztują kilka tysięcy złotych, koszty podnosi montaż. trzeba dodawać co jakiś czas bakterii, rocznie to koszt kilkudziesięciu złotych. plus raz na rok, półtora wywóz 1-2 m3 osadu jednak po kilku, kilkunastu latach grunt się wysyci i przestanie przyjmować ścieki, dreny się zapchają i trzeba będzie pruć trawniczek i robić wymianę gruntu. w europie odchodzi się od drenażówek. w europie.
za cenę ww. szamba można mieć przydomową oczyszczalnię ścieków z osadem czynnym. cały proces oczyszczania się w zbiorniku, a wypływa z niego ściek oczyszczony w 95-97%, bezwonny i bezbarwny. odprowadzenie robi się do studni chłonnej, rowu, cieku wodnego, dreny. oczyszczalnie takie zajmują mało miejsca. koszt eksploatacji to 100-200zł za prąd plus wywóz osadu jak wyżej.
szambo jest najdroższym rozwiązaniem.