PDA

Zobacz pełną wersję : Zatynkowane puszki elektryczne - jak je odszukać



cekja
18-09-2009, 14:21
Witam.
Nie dopilnowałem w odpowiednim czasie tynkarzy i "nadgorliwcy" zatynkowali
kilka puszek instalacyjnych. Bez kilku gniazdek jakoś sobie poradzę.
Jednak zatynkowali również puszkę pod wyłącznik do oświetlenia tarasu.
Wykrywacz kabli wskazuje te miejsca mało precyzyjnie. Czym można dokładnie
określić miejsce osadzenia puszek, tak aby nie kuć zbyt dużych powierzchni
ścian (są już pomalowane)?

pierwek
18-09-2009, 14:32
wątpię żebyś sobie poradził bez kilku gniazdek - no chyba że są to ostatnie gniazdka na danym obwodzie. Poza tym gniazdka powinny być umiejscowione na jednej wysokości więc jedną współrzędną już masz - można na tej wysokości opukiwać ścianę.

Ale najprościej to zerknąć na fotki zrobione przed tynkowaniem - ja tak znalazłem koniec kabelka do czujki ruchu.

majki
18-09-2009, 14:33
Też parę miałem zatynkowanych, standard :wink:
Miałem zdjęcia, określiłem orientacyjnie gdzie powinna bycćpuszka i nawiercałem ścianę cieniutkim wiertłem widiowym delikatnie w kilku miejscach i jak "wpadło" to było tu :D
Potem gładź wszystko ładnie przykryła.

pozdrawiam, majki

andk
18-09-2009, 14:50
Wykrywacz kabli pokazuje tak precyzyjnie jak ustawi mu się czułość. Trzeba regulowac czułością - można trafić z dokładnością poniżej 1 cm, a to do znalezienia kabla wystarcza.

andk
18-09-2009, 14:51
Wykrywacz kabli pokazuje tak precyzyjnie jak ustawi mu się czułość. Trzeba regulowac czułością - można trafić z dokładnością poniżej 1 cm, a to do znalezienia kabla wystarcza.

cekja
18-09-2009, 15:07
Kable w puszkach pod gniazdka nie były przecinane, więc mają ciągłość.
Może elektryk przewidział możliwość zatynkowania.
Fotek też mam od cholery robione, ale jak pech, to tych potrzebnych akurat
brak.
A i owszem, kabelek od czujki też mam zatynkowany, puszka telefoniczna
na pięterku też. :D
Tak myślę, czy kamera termowizyjna by wskazała te miejsca. ale to już nie bagatelny wydatek.

pablitoo
18-09-2009, 15:25
Tak myślę, czy kamera termowizyjna by wskazała te miejsca. ale to już nie bagatelny wydatek.

Nie wskazałaby nic - bo to kable elektryczne - a nie grzejne ... - no chyba że nieźle się grzeją :D

pierwek
18-09-2009, 15:35
Wykrywacz kabli pokazuje tak precyzyjnie jak ustawi mu się czułość. Trzeba regulowac czułością - można trafić z dokładnością poniżej 1 cm, a to do znalezienia kabla wystarcza.

porządny wykrywacz kabli to koszt paru k pln, a taki za 30zł z marketu to można sobie w buty wsadzić

Barbossa
18-09-2009, 17:15
może poczekać aż porządnie wyschnie, wtedy tynk sam pęknie :roll:

irreality
18-09-2009, 17:35
Korzystając z okazji chciałem publicznie tu na forum podziękować mojemu elektrykowi, który również się tu na forum się udziela, że przytomnie pomontował na wszystkich puszkach takie dekielki z wystającymi wąsami (fachowo się to chyba nazywa pokrywka sygnalizacyjna):
http://www.elenet.com.pl/images/fullsize/produkty/29010000.jpg

Dzięki temu płytkarze kładąc kafelki odkryli gniazdko w łazience przy lustrze. A tak by zapłytkowali, zafugowali i trzeba by było rozwalać...

Tym forumowiczom którym już zatynkowano nie pomoże ale może nowym się przyda.

michalmayday
18-09-2009, 21:07
Ja proponuje taki inny bardzo skuteczny sposób, służy do tego przyrząd który każdy posiada i jest on darmowy :) Jak mniej więcej wiesz albo twój elektryk gdzie mogą być puszki to proponuje po wyschnięciu tynku popukać w paru miejscach tak jak pukamy do drzwi, jeśli usłyszysz głuchy dźwięk to będzie to,a jeśli ktoś ma delikatne ręce to może to być np jakaś rzecz np rączka od szpachelki, raczka śrubokrętu czy nawet łyżeczką itp

Ktoś tu pisał ze może lepiej poczekać aż tynk sam pęknie,to ja pogratuluje pomysłu i życzę wytrwałości w czekaniu !

mattdl
18-09-2009, 23:13
chyba każdy lub prawie każdy zetknął się z tym problemem
moi aby nie zasmarować puszek w środku pozakładali styropianowe denka no i musiałem sobie popukać w ścianę :wink:

tacim
19-09-2009, 07:54
ja miałem zatyczki i wąsy pięknie wystają. Zamurowali mi przewód od czujki alarmy będzie kucie :)

kaltam
19-09-2009, 08:13
Aby tego uniknąć trzeba przed tynkowaniem porobić zdjęcia cyfrowe wszystkich instalacji i zgrać na płytę.

mattdl
19-09-2009, 11:54
Aby tego uniknąć trzeba przed tynkowaniem porobić zdjęcia cyfrowe wszystkich instalacji i zgrać na płytę.
o kurde a ja ciągle mam na twardym dysku ... :D

maro74
22-09-2009, 11:58
bierzesz mały młoteczek taki naprawdę malutki i trzymjac za trzonek przykładasz bokiem na płasko do ściany i przesuwasz w miarę szybszymi ruchami w miejscu gdzie może być zatynkowana puszka. Będzie słychać metaliczny dźwiek tam gdzie jest ściana, a w miejscu pod puszką od razu będzie "głucho". Wtedy trzeba w tym miejscu popukać i gotowe, tak szukał mój elektryk. I szło mu to naprawde ekspresowo.

gonzo93
22-09-2009, 19:06
Witam.
Opukiwanie ścian niestety nie zawsze jest skuteczne. U mnie tynkarze zatynkowali 4 puszki zespolone :evil: i wyłącznik od światła w jednej łazience. Puszki były 2cm pod powierzchnią tynku i dodatkowo były pełne tynku. Dźwięk przy pukaniu był identyczny jak na ścianie obok :evil: Pomógł wykrywacz kabli BOSCH-a (profesjonalny). Gorzej było z wyjściem od odkurzacza centralnego (tam wszystko jest plastikowe). Pomogły trochę zdjęcia.

maro74
23-09-2009, 23:19
To fakt, że jak uszka zatynkowana to cięzko na odgłos pukania ją znaleźć ale jak ma dekielek to idzie to szybko