PDA

Zobacz pełną wersję : ścianka kolankowa tynkować czy obłożyć płytą ?



bogdan812
18-09-2009, 22:13
Witam

jestem na etapie tynków i tu problem : ściankę kolankową lepiej tynkować czy obłożyć karton gipsem i dlaczego?
pozd...

FlashBack
19-09-2009, 05:59
Witam

jestem na etapie tynków i tu problem : ściankę kolankową lepiej tynkować czy obłożyć karton gipsem i dlaczego?
pozd...
i tu
pozostawiamy nie otynkowane sciany kolankowe.
gdy patrzac na przekroj sciany mamy:
sciana, wieniec, przekladka izolacyjna dla murlaty, murlata - wykonamy okladzine na kleju lub na stelazu
tynkujemy gdy mamy sciana, wieniec, przekladka izolacyjna dla murlaty i od wewnetrznej strony budynku murlata jest obmurowana (rowniez z przekladka izolacyjna) do jej wysokosci (tj. ok. 14-17cm) tak by umozliwic polaczenie sciany z przyszlym skosem poddasza ale umozliwiajaca pelne wykonanie ocieplenia krzyzowego.

pierwszy przypadek duza odleglosc okladziny od od murlaty lecz tu moga byc zgrzyty z kolejnymi wykonawcami bo np. instalatorzy wodni beda zmuszeni prace podzielic na dwa etapy tj. wykonanie kanalizy, instalacji wody, instalcji zasilania grzejnikow bez wykonania istalacji podlogowych te wykonaja po zabudowie poddasza tuz przed wiejsciem ekipy od posadzek/wylewek. tak samo ekipa od ocieplenia i zabudowy poddasza bedzie musiala wrocic na plac boju by po posadzkach (dobrze tuz pod koniec jej "hartowania") wykonac spoinowanie i wykonczenie suchej zabudowy.
mozesz tez zatrudnic "firme" co "potrafi" wszystkie te prace wykonac ;).

w takich przypadkach zalecane sa inne rodzaje wykonania ocieplenia polaci i scian niz tradycyjne pakowanie izolacji tylko w skosy.

Wirecki
19-09-2009, 20:56
Nie tynkowałem ścian kolankowych. (No tak. Wyszło jakbym to sam robił :) )
Tym samym łaczenie płyt GK klejonych na scianie kolankowej z płytą GK na stelażu na skosie dachu wykonał jeden wykonawca. Jakby cos nie tak było.... wiadomo kto spier...przył.

himlaje
20-09-2009, 00:08
Ja mam otynkowaną ścianke kolankową w całości. Na wysokosci murłaty został przyklejony styrodur zlicowany z murowaną ścianą jako jej przedłużenie. Styrodur został bodajże zaciągnięty siatka i otynkwany jak reszta ściany. Narazie jest wszytsko ok (miesiąc po tynkowaniu :-? ), nie widać róznicy między scianą murowaną a przedłużoną styrodurem. Tylko jak się postuka to słychac różnice.

edde
20-09-2009, 11:10
też mam podobnie jak przedmówca: na murłacie twardy styropian, zielona płyta GK, grunt, siatka tynkarska (leduchowskiego) z zakładem na ścianę murowaną, tynk c-w, jest ok, niczym nie odróżnia się od pozostałej części ściany

staś100
21-09-2009, 17:13
U siebie mam wymurowane ścianki działowe, które będę tynkował razem ze ściankami kolankowymi. Zastanawiam się co zrobić z murłatą? Jeśli otynkować to jak ją odpowiednio przygotować? Nadmienię, że sufity na poddaszu będę miał z płyt k-g.

edde
21-09-2009, 19:46
stasiu, masz wcześniej opisane dwa sposoby poradzenia sobie z murłata, a nawet trzy, bo FlashBack wcześniej też wspomniał o podmurowaniu, poczytaj tylko ze zrozumieniem :wink:

mario7300
26-09-2009, 11:28
witam

ja mam zamiar tynkować ścinki kolankowe. do obłożenia murłat planuję dociąć płytę z wełny (np. fasrock rookwool) ma różne grubości zaczynając od 2cm więc można coś dobrać. pokryć ją siatką przed tynkowaniem. drewniana murłata w zależności od temp i wilgotności pracuje i może wypchnąć twardy styropian (pęknięcia), a wełna jest bardziej elastyczna

FlashBack
26-09-2009, 13:01
witam

ja mam zamiar tynkować ścinki kolankowe. do obłożenia murłat planuję dociąć płytę z wełny (np. fasrock rookwool) ma różne grubości zaczynając od 2cm więc można coś dobrać. pokryć ją siatką przed tynkowaniem. drewniana murłata w zależności od temp i wilgotności pracuje i może wypchnąć twardy styropian (pęknięcia), a wełna jest bardziej elastyczna
nie sadze by murlata chcial sie wygiac w przeciwna strone niz sily ja rozpychajace. natomiat plyty skosu owszem moga wgniesc takie cudo.

tomkrzysiek
28-09-2009, 13:03
Sciane kolankową nie tynkowalilsmy , jest przyklejona płyta GK i połaczona z płaszczyzną skosu , robił jeden fachowiec i nic na razie nie pęka , nie polecam tynkowania , zawsze peka przy łaczeniach po jakims czasie (widziałem osobiscie ) mozna tez zamontowac płyte na stelarzu i dodatkowo wycieplic łaczac ocieplenie ze skosem (wełna).

jarte
28-09-2009, 13:23
ja mam otynkowane ścianki kolankowe, od strony wnętrza przy murłacie mam cegłę na sztorc tez otynkowana i dopiero do tego będą mi robić na skosach g-k.

rpilski
22-05-2011, 07:40
też mam podobnie jak przedmówca: na murłacie twardy styropian, zielona płyta GK, grunt, siatka tynkarska (leduchowskiego) z zakładem na ścianę murowaną, tynk c-w, jest ok, niczym nie odróżnia się od pozostałej części ściany

U mnie również planowane jest podobne rozwiązanie, jednak wykonawca tynku zaproponował przymocowanie płyty k-g do murłaty wkrętami (przez klocki drewniane, które zapewniałyby odpowiednią odległość między płytą k-g a murłatą). Obawiam się pękania tynku na styku wieniec płyta k-g ze względu na zmianę wymiarów murłaty przy zmianach wilgotności (jak murłata będzie wysychać i kurczyć się). Rozważam mocowanie płyty k-g tak jak na rysunku tj. do wieńca montowany jest co jakiś czas kątownik stalowy (powiedzmy co 50cm) a płyta k-g mocowana jest do kątownika. Na rysunkach nie są uwzględnione izolacja termiczna między płytą k-g a murłatą oraz paroizolacja. Murłata 14x14 osadzona centralnie na wieńcu szer 24 cm.
Czy ktoś robił ten detal w podobny sposób ? Jak sprawdza się w dłuższym okresie czasu mocowanie płyty k-g do murłaty - czy nie pojawia się później pęknięcie ?

Marcin34_Śl
19-09-2016, 20:31
Oświeżę temat. Grubość ściany 25 cm, murłata 16 cm na środku, zostaje więc 4 cm po każdej ze stron. Za mało żeby nadmurować z czego kolwiek więc zostaje płyta KG. Jak lepiej to zrobić, przykleić do ściany kolanmkowej czy zamocować na stelażu?
Jak było u WAS?

מרכבה
20-09-2016, 09:05
A nie lepiej dać tam izolację ? polecam trzymać się prostej zasady- izolacja musi być ciągła i z małą ilością załamań.

Marcin34_Śl
20-09-2016, 09:11
izolacja będzie, oczywiście, chodziło mi o technikę, bo jedni kleją płytę KG na placki a inni jeszcze robią tak, że dają kawałek XPS, później siatka, klej i tynkują. Tylko ja jakoś nie widzę tego, żeby doklejać 3 xm XPSa

ik_KT
30-09-2016, 23:12
Znalazłem taki schemat połaczenia izolacji ściany i dachu. Jest tam również pokazane jak zaizolować przestrzeń za murłatą i nastepnie przymocowane są tynki GK. Oczywiście nie może zabraknąć folii paroizolacyjnej zaraz za płytą GK.368946

מרכבה
03-10-2016, 14:30
Kiedyś już dawałem ten detal - ale proszę :)