PDA

Zobacz pełną wersję : Jak wymierzyć wnęki z płyt GK aby zgrały się z glazurą



bitter
19-09-2009, 19:42
Czy wystarczy aby wnęka miała wielokrotność płytki plus fuga? Jak montuje się płytki w narożniku wewnętrznym? Każda płytka chyba powinna być odsunięta na grubość płytki + klej + fuga?

panda
19-09-2009, 20:40
Co to za wnęki? Na szafę wnękową czy takie ozdobno-użytkowe w łazience?
Jeśli te małe to zostaw to glazurnikowi (u nas wszedł w surowe ściany i sam sobie wszystko stawiał). Jeśli chcesz robić je sama to wymiar nie ma takiego znaczenia, gdy we wnękę wchodzi nieparzysta ilość płytek to zaczyna od środkowej i boczne dotnie, gdy parzysta to robi kreskę pionową przez środek i od niej idzie na boki.
Poza tym idealnie nie trafisz jeśli płytki wychodzą ponad wnękę, a zawsze to ładniej gdy brzeg wnęki jest przedłużeniem fugi na płytkach powyżej. Skonsultuj to z glazurnikiem czy postawi sam czy nie, jeśli nie to niech on Ci powie jakie mają być wymiary.

FlashBack
19-09-2009, 20:53
wszystko zalezy od rodzaju plytek dla jednych bedzie to 10mm dla innych 13mm badz 15mm luzu na kazda ze stron. zalecane jest dwu warstwowe montowanie plyt gk czyli stelaz cofniety dodatkowo o 2,5cm na kazda ze stron. pamietac nalezy rowniez o odpowiednim kleju dla okladzin na plyty gk. wazne:
by procz samego gruntowania plyt gk wykonac w strefach mokrych hydroizolacje narozy i powierzchni scian,
tak samo sposob i kerunek nakladania kleju ma duzne znaczenie.
pomijamy oczywisty fakt koniecznosci wykonania sprawnej wentylacji pomieszczen mokrych.

bitter
20-09-2009, 06:47
Co do stelaza to musimy go zrobic sami bo glazurnik jest niewykfalifikowany :) na innego nas nie stac. Wnęki są w łazienkach, wnęki ozdobne stworzeno tylko po to aby było ciekawiej. Rozumiem ze ten luz np 15 mm to jest grubosc płytki kleju i fugi? Co do podwojnej plyty GK to podobno tak trzeba ale kiedys zrobilem stelaz z jednej pod wanne i trzyma sie juz 6 lat. Co moze sie stac jak bedzie tylko jedną?

20-09-2009, 07:40
... Rozumiem ze ten luz np 15 mm to jest grubosc płytki kleju i fugi?
tylko płytki i kleju /fugi - nie/
co do grubości - kup płytke i zmierz ile ma mm !
/w handlu są rózne - cieńsze i grubsze
podejrzewam ze kupisz gube na 7- 8 mm i posmarujesz 3 - 4 mm kleju .../

bitter
20-09-2009, 07:47
Jak to fugi nie? Jeżeli np mówimy o ściance tylnej wnęki powiedzmy o szerokości dwóch płytek, to trzeba przyjąć, że po bokach będą też płytki we wnęce położone na klej a w narożniku pomiędzy wewnętrzną ścianką a tylną będzie fuga! Więc szerokość wnęki musi mieć szerokość dwóch płytek + fuga pomiędzy nimi + fuga na narożnikach + dwa razy grubość płytki i kleju. Tak na chłopski mój amatorski rozum ... więc jak?

FlashBack
20-09-2009, 07:52
Co do stelaza to musimy go zrobic sami bo glazurnik jest niewykfalifikowany :) na innego nas nie stac. Wnęki są w łazienkach, wnęki ozdobne stworzeno tylko po to aby było ciekawiej. Rozumiem ze ten luz np 15 mm to jest grubosc płytki kleju i fugi? Co do podwojnej plyty GK to podobno tak trzeba ale kiedys zrobilem stelaz z jednej pod wanne i trzyma sie juz 6 lat. Co moze sie stac jak bedzie tylko jedną?
obudowa wanny owszem gdy wanna ma stojak.
ilosc warstw plyt i sposob wykonania stelaza ma istotne znaczenie dla mozliwosci zastosowania konkretnych kafli.
a wlasnie to wymiar bez fug z zalozeniem, ze wneki beda obkladane kaflami, dobrze bedzie wziasc pod uwage rowniez ten wymiar*. nie wiem jakiej wielkosci beda kafle. najwazniejsze to dobor ukladu kafli do wnek i przebiegu ew. dekorow*.

* (estetyka).

20-09-2009, 07:53
...Tak na chłopski mój amatorski rozum ... więc jak?

daj luz na krzyżyki :D

bitter
20-09-2009, 20:37
A co z tą podwójną płytą GK? Czy to konieczne? Przecież konstrukcjabędzie na profilach alu, więc bedzie sztywne. Po co więc podwójna?

Martinezio
21-09-2009, 09:12
Po to, aby konstrukcja przeniosła obciążenia masy płytek i kleju wiszących na niej. Ja u siebie natomiast zrobiłem wnęki na 1 warstwie płyt KG i wszystko się ładnie trzyma. Starałem się wymierzyć wnęki tak, aby weszła mi 1 płytka na wysokość (dodawałem po kilka cm zapasu na płytkę od góry i dołu oraz fugi.
Należy też uwzględnić niewielki spadek dolnego glifu półeczki, jeśli jest to w miejscu narażonym na zalewanie wodą (jak u mnie - półeczki są w kabinie prysznicowej).
Oczywiście wszystko zabezpieczyłem grubą warstwą folii w płynie, a w narożniki wkleiłem taśmę gumową :)

http://lh4.ggpht.com/_4STjwinLOH8/SkHdfseMobI/AAAAAAAABUk/TJpicg5M0q8/s640/aS6301823.JPG
http://lh6.ggpht.com/_4STjwinLOH8/SkOBFPcOU_I/AAAAAAAABZ4/VclgE0dEbdE/s512/aS6301847.JPG
http://lh4.ggpht.com/_4STjwinLOH8/Skh2vMpzhCI/AAAAAAAABjM/cVzS9_rg1OA/s512/aS6301858.JPG

:)

bitter
21-09-2009, 09:58
Piknie Ci to wyszło!

Martinezio
21-09-2009, 10:47
Dzięki :) Roboty było full - razem z ojcem przez 2 tygodnie nie wychodziliśmy z łazienki, ale chyba warto było :)

bitter
21-09-2009, 10:57
Widzę, że masz duże kafle. Czy to prawda, ze trzeba pod nie dawać aż 10mm kleju? Tak wyczytałem ale wydaje mi się to coś za dużo.

Martinezio
21-09-2009, 11:29
Duże? :o Gdzie Ty widzisz duże kafle? :o
To zwykłe kafle 30x40, czy jakoś tak.
Kleju pod nie dawałem tyle, ile wychodziło z grzebienia 8mm. Tylko miejscami na półkach wychodziło grubiej, aby zachować spadki, ukryć krzywizny stelaża :oops:, i takie tam :lol:
Pamiętaj tylko, aby na płyty kleić klejem elastycznym. Fugę też użyj elastyczną, a w narożnikach daj silikon pod kolor fugi.

bitter
21-09-2009, 21:13
Nawet nie wiedziałem, że jest coś takiego jak elastyczne fugi i klej ;-) Już widzę jak będą klął przy tworzeniu tych wnęk. Jeszcze pół biedy jak wyjdzie mi dociąć płytkę ale jak zabraknie ze 2cm to przeciez nie wstawię takiego kawałka. Chyba najbezpieczniej jest wczesniej kupić glazurę i przymierzać na żywca.

Martinezio
22-09-2009, 07:34
No chyba to będzie najbezpieczniejsze. Z drugiej strony jeśli zaplanowałeś już sobie wzór i model glazury, to przecież znasz rozmiary płytek ;) Musisz zbudować stelaż tak, aby uwzględnić płytkę, kilka mm na klej (min. 5mm w praktyce) oraz kilka mm na fugę - z każdej strony oczywiście, no i okładzinę z płyt k-g. Standardowa płyta ma 12 mm grubości. Są 6mm, ale te są do czego innego ;)
Jak zostawisz 1-2mm więcej, to się nie przejmuj - wszystko da się ukryć klejem ;) I zacznij wyklejać od wnętrza półek - jak coś źle ci wyjdzie, że będziesz musiał np. grubszą warstwę kleju podrzucić, to później ukryjesz to płytką zewnętrzną dociętą na wymiar.
Przemyśl też jeszcze, czy chcesz łączyć płytki na listwy narożne PCV, czy też bezlistwowo.

bitter
23-09-2009, 20:39
Płytki koniecznie bez listew cięte na 45 stopni. Tyle że jeszcze sobie nie rozrysowałem ile taką płytkę muszę zrobić dłuższą od boku np. wnęki aby się zeszła, ale to już eksperymentalnie chyba zrobię. Bo z wyliczeń to miwychodzi, że płytka powinna mieć długość z ozdobnej strony:
długość boku wnęki jaką zrobiłem z rigipsu + grubość płytki + grubość kleju - fuga

misha81
07-10-2009, 15:59
A czy moglibyście mi podpowiedzieć jak poprawnie takie wnęki się robi? Chcę je dać nad stelażem od wc.

Konstrukcję pod ściankę zabudowującą zrobię na profilach UW i CW i co dalej?

Martinezio
08-10-2009, 10:43
No dalej, to musisz obłożyć stelaż płytami k-g, zabezpieczyć całość przed zamakaniem, jeśli to pomieszczenie na takie warunki narażone (polecam folię w płynie, oraz taśmy narożnikowe), a następnie zabawa w docinanie płytek i wklejanie ich ;) Na koniec fugowanie. Kupa roboty, ale efekt jest zawsze :)