PDA

Zobacz pełną wersję : Płatwie osadzone na cegle?



ecori
20-09-2009, 18:27
Witam,
Zauważyłem dzisiaj podczas inspekcji budowy, że płatwie zostały osadzone po prostu na pustakach. Na dodatek pustaki pod płatwiami zostały krzywo docięte (obłupane), są popękane a jedna z płatew leży na cegle lekko przekręcona.
Proszę o opinię, czy taki rzeczywiście kładzie się płatwie czy też powinny one leżeć na jakiejść podmurówce.
Pozdrawiam,
Piotr
http://www.eurocori.info/pdf/krokwia1.jpg
http://www.eurocori.info/pdf/krokwia2.jpg
http://www.eurocori.info/pdf/krokwia3.jpg
http://www.eurocori.info/pdf/krokwia4.jpg

jajmar
20-09-2009, 18:36
Witam,
Zauważyłem dzisiaj podczas inspekcji budowy, że krokwie zostały osadzone po prostu na cegłach. Na dodatek cegły pod krokwiami zostały krzywo docięte (obłupane), są popękane a jedna z krokwi leży na cegle lekko przekręcona.
Proszę o opinię, czy taki rzeczywiście kładzie się krokwie czy też powinny one leżeć na jakiejść podmurówce.


Jak na cegłach jak widac że masz wieniec i murłate. Może ta krokiew koszowa przechodzi tuż nad ścian z pustaków?
Co do oparcia płatwi na ścianie , czy tam nie ma słupa? Jeżeli nie ma to powinno byz pod płatwia wykonane przemurowanie z cegły pełnej lub betonowa poduszka.

perm
20-09-2009, 18:54
Wszystko zależy od tego czego nie widać :). Jeżeli te płatwie opierają się jeszcze na słupach i obciążenia na ścianie nie są zbyt duże to może zostać. Inaczej może, jeżeli kierbud zaakceptował to może być. Trochę dziwnie wygląda ta krokiew koszowa. Na czym to leży? Chyba nie na bloczkach tylko???

FlashBack
20-09-2009, 19:02
przekladki sa reszty nie widac. komin hmm ten wentylacyjny owszem nie wymaszczony a spolinowy jak spalinowy?. za wczasu fugi na klinkierze, dokladne wywiniecie na niego krycia z folii i przyklejenie do komina przed oblozeniem go obrobkami.

annecy
20-09-2009, 19:15
:o
co za bełkot....

p.s. projekt masz?
pozdr

perm
20-09-2009, 19:22
:o
co za bełkot....
pozdr
Mówisz o obradach sejmu? :)

ecori
20-09-2009, 19:33
Dziękuję za odpowiedzi.
Chodzi oczywiście o płatew, w tym zamieszaniu wpisałem przez pomyłkę krokiew. W projekcie krokwie leżą na murłacie i tak rzeczywiście zostało to wykonane w budynku, ale te płatwie mnie martwią. Są grube więc domyślam się, że przenoszą jakieś większe obciążenia. A jedna z nich podparta jest w zasadzie tylko połową i to popękanegio pustaka (widać na zdjęciu, że reszta ubytku została po prostu wypchana stłuczką).
Z jednej strony płatwie podparte są słupami 16x16 z drugiej strony leżą na pustakach Porotherm 25cm (jak na zdjęciach).
Projekt to Archon Dom w Tamaryszkach 2 G2 (nie mam niestety skanu).
Pozdrawiam,
Piotr

perm
20-09-2009, 19:52
Dziękuję za odpowiedzi.
Chodzi oczywiście o płatew, w tym zamieszaniu wpisałem przez pomyłkę krokiew. W projekcie krokwie leżą na murłacie i tak rzeczywiście zostało to wykonane w budynku, ale te płatwie mnie martwią. Są grube więc domyślam się, że przenoszą jakieś większe obciążenia. A jedna z nich podparta jest w zasadzie tylko połową i to popękanegio pustaka (widać na zdjęciu, że reszta ubytku została po prostu wypchana stłuczką).
Z jednej strony płatwie podparte są słupami 16x16 z drugiej strony leżą na pustakach Porotherm 25cm (jak na zdjęciach).
Projekt to Archon Dom w Tamaryszkach 2 G2 (nie mam niestety skanu).
Pozdrawiam,
Piotr
Tak jak Jajmar napisał, coś na wzmocnienie by się przydało. Co kierbud na to? W projekcie to jest jak?

Barbossa
20-09-2009, 19:53
przydałaby się 'poduszka" z zaprawy, cegly pełnej
to co jest mi nie pasuje :-?

Andrzej Wilhelmi
23-09-2009, 21:33
To co zostało zrobione to totalny knot! Płatwie należy przy ścianach wysztajfować (podeprzeć stemplami), maksy wykuć obszalować i zalać betonem dobrze podbijając pod płatew. Krokwie mają bardzo duże zamki na murłacie. Folia w koszu też źle zamontowana! Brak szala w koszu i widać jakąś zmiętoszoną folię. Kosz powinien być drożny umożliwiając swobodny spływ skroplin. Czy Ty masz jakiegoś kierownika budowy? Bo jak widać jedno partactwo goni drugie. Pozdrawiam.

Siekier
23-09-2009, 22:59
maksy wykuć obszalować i zalać betonem dobrze podbijając pod płatew
Ostatnio spotykam sie, ze slowo platew jest roznie stosowane. Skoro tuz za sciana, belka narozna (koszowa) wspiera sie na murlacie, to o co chodzi.

Jesli zle odebralem wypowiedz, przepraszam :)

Andrzej Wilhelmi
24-09-2009, 23:40
Nie masz za co przepraszać! Płatew to poziomy element konstrukcyjny więźby a krokiew koszowa to element skośny tworzący linię przecięcia dwóch połaci dachu.
Pozdrawiam.

Siekier
27-09-2009, 19:26
Nie masz za co przepraszać! Płatew to poziomy element konstrukcyjny więźby a krokiew koszowa to element skośny tworzący linię przecięcia dwóch połaci dachu.
Pozdrawiam.

Wiem o tym, dlatego napisałem, że ostatnio często spotykam błędne nazewnictwo elementów więźby.
Niemniej dziękuję za wyjaśnienie :) Pozdrawiam.