PDA

Zobacz pełną wersję : Nie mam licznika a mam rachunek za prąd - co z tym zrobić



ziolek76
20-09-2009, 19:53
Witam wszystkich, proszę o radę jak należy się zachować żeby nie dać się oszukać Enerdze. W czerwcu podpisałem umowę na dostawę en. elektrycznej na działkę budowlaną (miałem zacząć budowę). Niestety ne dostałem kredytu i na razie budowy nie ma. Jakieś dwa tygodnie temu dostałem rachunek z prąd do zapłacenia pod koniec września 160 zł, i dalej jeszcze dwie raty po tyle samo. Wczoraj byłem na działce i z ciekawości otworzyłem skrzynkę elektryczną a tam nie ma licznika. Czy jest jakiś sposób na anulowanie tych rachunków (jeszcze nic nie załaciłem) przecież oni nie wywiazali się z umowy i nie zamontowali licznika - to ja nie mialem mozliwości pobierać tej energii. Ponadto w tej sytuacji to najchętniej rozwiązałbym tą umowę bo nie wiem kiedy dostanę kredyt to po co mam płacić za prąd na działce budowlanej.

Jesli ktoś ma wiedzę lub doswiadczenia w rozwiązywaniu takich spraw to będę wdzieczny za każdą sugestię.
Pozdrawiam
Maciek

krzys_i_aga
21-09-2009, 09:18
Podpisanie umowy o dostawę prądu zobowiązuje do pewnych rzeczy. Przeczytaj dokładnie umowę. Tam na pewno jest napisane za co i ile masz płacić nawet w przypadku jeśli nie masz zamontowanego licznika. Energetyka poniosła koszty przyłącza i będzie chciała je odzyskać w jakiś sposób.

Martinezio
21-09-2009, 09:25
Prawdopodobnie jest to koszt samego abonamentu i innych składowych, które są niezależne od poboru samego prądu. To, że dostałeś prognozy, to znaczy że rozliczasz się ryczałtowo i raz na pół roku/rok/ileś tam będziesz otrzymywał faktury korygujące uwzględniające faktyczny pobór za podany okres.
Tak, jak napisał poprzednik - sprawdź umowę, oraz cennik dostawcy.

marnika
21-09-2009, 09:48
U nas też zużycie prądu to około 3 -5 zł/m-c, a co miesiąc płacę za prąd budowlany 150-160 zł. Z tym, że licznik jest, ale jakby go nie było to też za przesył i abonamenty bym płaciła.

pierwek
21-09-2009, 11:07
U nas też zużycie prądu to około 3 -5 zł/m-c, a co miesiąc płacę za prąd budowlany 150-160 zł. Z tym, że licznik jest, ale jakby go nie było to też za przesył i abonamenty bym płaciła.

"troszeczkę" przesadziłaś :lol: albo płacisz takie rachunki ale co 2 mce

Martinezio
21-09-2009, 11:42
A może po prostu mają tyle kW zamówionych? ;) Się bierze na budowę po 40kW, to potem się ma takie rachunki :lol:

marnika
21-09-2009, 13:01
U nas też zużycie prądu to około 3 -5 zł/m-c, a co miesiąc płacę za prąd budowlany 150-160 zł. Z tym, że licznik jest, ale jakby go nie było to też za przesył i abonamenty bym płaciła.

"troszeczkę" przesadziłaś :lol: albo płacisz takie rachunki ale co 2 mce
Sorki- sprawdziłam- co dwa miesiące, co nie zmienia faktu, że to są także niemałe pieniądze.

emalin
21-09-2009, 13:38
Ja miałem ciekawszą sytuację: zamontowano mi skrzynkę i miałem podpisać umowę co miało spowodować zamontowanie licznika. Ociągałem się z umową więc płaciłem kary umowne mniej więcej równe abonamentowi, więc tym bardziej mi się nie spieszyło z podpisaniem umowy.
Pewnego pięknego dnia umowę podpisałem i nagle przestałem płacić kary umowne i abonamentu też nie płaciłem, bo się papiery zawieruszyły i przez 3/4 roku nie miałem licznika zamontowanego, więc nie przysyłali mi ani kar ani abonamentu.
Ponieważ powoli mi zaczął być potrzebny licznik to zgłosiłem do Enea, zamontowali licznik i niestety zaczynam płacić abonament :)

pierwek
21-09-2009, 13:42
Sorki- sprawdziłam- co dwa miesiące, co nie zmienia faktu, że to są także niemałe pieniądze.

Zgadzam się, niemałe. Ale taka kwota co 1mc to byłby jakiś absurd^2. Płacę podobną kasę (nie pamiętam dokładnie ale coś koło 50zł abonamentu) przy przydziale mocy 19kW.

slawek_wlkp
21-09-2009, 13:48
Ja miałem ciekawszą sytuację: zamontowano mi skrzynkę i miałem podpisać umowę co miało spowodować zamontowanie licznika. Ociągałem się z umową więc płaciłem kary umowne mniej więcej równe abonamentowi, więc tym bardziej mi się nie spieszyło z podpisaniem umowy.
Pewnego pięknego dnia umowę podpisałem i nagle przestałem płacić kary umowne i abonamentu też nie płaciłem, bo się papiery zawieruszyły i przez 3/4 roku nie miałem licznika zamontowanego, więc nie przysyłali mi ani kar ani abonamentu.
Ponieważ powoli mi zaczął być potrzebny licznik to zgłosiłem do Enea, zamontowali licznik i niestety zaczynam płacić abonament :)

RE: emalin

A kiedy miałeś taką sytuację?
Bo u mnie (też ENEA) aby podpisać umowę trzeba mieć dokonany odbiór instalacji w budynku (niestety nie mam jeszcze skończonej instalcji i nie uśmiecha mi się na razie kończyć ...)
Masz już budynek czy tylko skrzynkę budowlana?

Pzdr:)

Sławek.

Martinezio
21-09-2009, 14:05
Jak złożysz wniosek o wykonanie przyłącza do zasilania placu budowy (a docelowo do zasilania budynku mieszkalnego), to nie potrzebujesz mieć odebranego budynku, bo ten prąd ma służyć właśnie jego wybudowaniu, nomen omen ;)
Inna sprawa, że będziesz bulił za prąd w taryfie C, zamiast G. Sprawdź u dostawcy, jaka jest różnica.

emalin
21-09-2009, 19:01
RE: Sławek
A kiedy miałeś taką sytuację?
Bo u mnie (też ENEA) aby podpisać umowę trzeba mieć dokonany odbiór instalacji w budynku (niestety nie mam jeszcze skończonej instalcji i nie uśmiecha mi się na razie kończyć ...)
Masz już budynek czy tylko skrzynkę budowlana?

Miałem taką sytuację do niedawna. Budynek nie stoi, budowa nie rozpoczęta jeszcze, mam tylko skrzynkę z licznikiem obecnie w granicy działki. Miałem umowę podpisać już z rok temu, żeby mi licznik założyli w skrzynce, ale coś im się zagubiło.

pozdrawiam,

ziolek76
21-09-2009, 21:12
Pewnego pięknego dnia umowę podpisałem i nagle przestałem płacić kary umowne i abonamentu też nie płaciłem, bo się papiery zawieruszyły i przez 3/4 roku nie miałem licznika zamontowanego, więc nie przysyłali mi ani kar ani abonamentu.
Ponieważ powoli mi zaczął być potrzebny licznik to zgłosiłem do Enea, zamontowali licznik i niestety zaczynam płacić abonament :)

Czyli w okresie jak nie mialeś licznik to nie liczyli ci abonamentu.
Ja umowę na dostawę energii podpisałem 19 czerwca a w sierpniu dostałem rachunek za okres od 24 czerwca. W ostatnią sobotę byłem na działce i licznika nie ma a na umowie jest napisane że wchodzi w życie z dniem zainstalowania licznika.
Myslę że jest to wystraczajaca podstawa żeby anulować ten rachunek od 24 czerwca.
Tylko jak to formalnie zrobić żeby czegoś nie przeoczyć?

ziolek76
21-09-2009, 21:12
Pewnego pięknego dnia umowę podpisałem i nagle przestałem płacić kary umowne i abonamentu też nie płaciłem, bo się papiery zawieruszyły i przez 3/4 roku nie miałem licznika zamontowanego, więc nie przysyłali mi ani kar ani abonamentu.
Ponieważ powoli mi zaczął być potrzebny licznik to zgłosiłem do Enea, zamontowali licznik i niestety zaczynam płacić abonament :)

Czyli w okresie jak nie mialeś licznik to nie liczyli ci abonamentu.
Ja umowę na dostawę energii podpisałem 19 czerwca a w sierpniu dostałem rachunek za okres od 24 czerwca. W ostatnią sobotę byłem na działce i licznika nie ma a na umowie jest napisane że wchodzi w życie z dniem zainstalowania licznika.
Myslę że jest to wystraczajaca podstawa żeby anulować ten rachunek od 24 czerwca.
Tylko jak to formalnie zrobić żeby czegoś nie przeoczyć?

ziolek76
21-09-2009, 21:12
Pewnego pięknego dnia umowę podpisałem i nagle przestałem płacić kary umowne i abonamentu też nie płaciłem, bo się papiery zawieruszyły i przez 3/4 roku nie miałem licznika zamontowanego, więc nie przysyłali mi ani kar ani abonamentu.
Ponieważ powoli mi zaczął być potrzebny licznik to zgłosiłem do Enea, zamontowali licznik i niestety zaczynam płacić abonament :)

Czyli w okresie jak nie mialeś licznik to nie liczyli ci abonamentu.
Ja umowę na dostawę energii podpisałem 19 czerwca a w sierpniu dostałem rachunek za okres od 24 czerwca. W ostatnią sobotę byłem na działce i licznika nie ma a na umowie jest napisane że wchodzi w życie z dniem zainstalowania licznika.
Myslę że jest to wystraczajaca podstawa żeby anulować ten rachunek od 24 czerwca.
Tylko jak to formalnie zrobić żeby czegoś nie przeoczyć?

marcin714
21-09-2009, 22:09
Podstawowe pytanie to czy masz gotową instalacje aby był możliwy odbiór energii elektrycznej. Obawiam się,że nie masz takiej instalacji a więc nie ma licznika. Natomiast podpisałeś umowę na dostarczanie energii i ustaliliście datę rozpoczęcia jej dostarczania na 24 czerwca. Wcześniej musiałeś podpisać umowę na przylączenie i z tego co rozumiem energetyka sięwywiązała ty zaś nie jeśli nie masz gotowej instalacji odbiorczej. Dlatego energetyka nalicza ci opłaty za gotowość dostarczania energii czyli opłaty systemowe i sieciowe stałe niezależne od zużycia energii czyli rak licznika nie jest problemem. Mówiąc o instalacji mam namyśli jakąś instalację tymczasową.

Jeśli teraz rozważymy drugą możliwość tzn taką ,że masz instalację to albo zapomniałeś zgłośić gotowość tej instalacji do przyłączenia do sieci albo ktoś zapomniał zawiesić licznik poprostu. Dopiero w tym ostatnim przypadku masz prawo nie płacić za energię, którą nie mogłeś z winy zakładu odbierać. W pozostałych przypadkach jeśli umowa otym mówi to możesz płacić tylko za gotowość nawet jeśli energii nie odbierasz.

Piszesz ,że jest paragraf w umowie, że umowa wchodzi w życie z dniem podłączenia licznika. Ale być może jest tam jeszcze coś drobnym druczkiem co stanowi odstępstwo od tej zasady?

Tak więc bez znajomości pełnych faktów i znajomości umowy napisać więcej nie mogę.

W ZE pracują tylko ludzie i pomylić sięmogą więc jest szansa, że kasy tej nie zapłacisz.

emalin
21-09-2009, 22:13
Czyli w okresie jak nie mialeś licznik to nie liczyli ci abonamentu.
Ja umowę na dostawę energii podpisałem 19 czerwca a w sierpniu dostałem rachunek za okres od 24 czerwca. W ostatnią sobotę byłem na działce i licznika nie ma a na umowie jest napisane że wchodzi w życie z dniem zainstalowania licznika.
Myslę że jest to wystraczajaca podstawa żeby anulować ten rachunek od 24 czerwca.
Tylko jak to formalnie zrobić żeby czegoś nie przeoczyć?

Dokładnie tak - jak nie miałem licznika to nie płaciłem abonamentu, ale.. płaciłem przez pewien czas kary umowne, bo w umowie widniało, że jak nie podpiszę umowy do danego terminu to będę płacił.
Potem umowę podpisałem i prze chyba 9 miesięcy nie płaciłem ani abonamntu ani kar bo nie zainstalowali mi przez przeoczenie licznika.
Wydaje mi się, że jak u mnie - bez licznika nie powinieneś dostać rachunku za abonament bo nie dostarczyli Ci infrastruktury do odbioru prądu.

Martinezio
22-09-2009, 07:43
Ależ ZE dostarczył infrastrukturę. To przyłącze jest infrastrukturą. Licznik to tylko urządzenie kontrolne. Można energię dostarczać na złącze i bez samego licznika.
Niech autor wewontku się wypowie, czy ma czym odbierać tę energię i czy zgłosił ten fakt do ZE (co jest równoznaczne z wnioskiem o założenie licznika).

raffran
22-09-2009, 08:09
Witam wszystkich, proszę o radę jak należy się zachować żeby nie dać się oszukać Enerdze. W czerwcu podpisałem umowę na dostawę en. elektrycznej na działkę budowlaną (miałem zacząć budowę). Niestety ne dostałem kredytu i na razie budowy nie ma. Jakieś dwa tygodnie temu dostałem rachunek z prąd do zapłacenia pod koniec września 160 zł, i dalej jeszcze dwie raty po tyle samo. Wczoraj byłem na działce i z ciekawości otworzyłem skrzynkę elektryczną a tam nie ma licznika. Czy jest jakiś sposób na anulowanie tych rachunków (jeszcze nic nie załaciłem) przecież oni nie wywiazali się z umowy i nie zamontowali licznika - to ja nie mialem mozliwości pobierać tej energii. Ponadto w tej sytuacji to najchętniej rozwiązałbym tą umowę bo nie wiem kiedy dostanę kredyt to po co mam płacić za prąd na działce budowlanej.

Jesli ktoś ma wiedzę lub doswiadczenia w rozwiązywaniu takich spraw to będę wdzieczny za każdą sugestię.
Pozdrawiam
Maciek

A za co masz dokladnie placic?
Bo jesli za zuzycie energi, to na rachunku, fakturze masz numer licznika, sprawdz czy on wogole jest tam wpisnany. Dalej jezeli placisz za zuzycie to masz podany okres od-do oraz podane zuzycie energi w tym okresie.
Nie wydaje mi sie zebys dostal tylko same odcinki, przelewy do uiszczania oplat z kwotami do zaplaty.

ziolek76
22-09-2009, 11:31
A za co masz dokladnie placic?
Bo jesli za zuzycie energi, to na rachunku, fakturze masz numer licznika, sprawdz czy on wogole jest tam wpisnany. Dalej jezeli placisz za zuzycie to masz podany okres od-do oraz podane zuzycie energi w tym okresie.
Nie wydaje mi sie zebys dostal tylko same odcinki, przelewy do uiszczania oplat z kwotami do zaplaty.

Na fakturze jest nr licznika taki sam jak na umowie. Jest również podany okres.
Co do wcześniejszych wypowiedzi to tymaczasową instalację do odbioru prądu przywiezieze sobą moja ekipa budowlana ale bez licznika nie podłączą się bo licznik jest elementem łączącym kable od strony przyłącza elektrycznego i od mojej strony.

Byłem dziś w Enerdze i po zwiedeniu kilku pokoi ustalono, że licznik został omyłkowo zainstalowany w innej skrzynce. Złożyłem wyjaśnienie na piśmie z prośbą o anulowanie dotychczasowego rachunku i zobaczymy co będzie.

Najciekawsze jest to że pan od montowania liczników powiedział że licznik trafi do mojej skrzynki najwcześniej za 2 tygodnie bo tyle trwają procedury.

Dzieki za wypowiedzi
pozdrawiam
Ziolek

raffran
22-09-2009, 15:31
Bardziej bym obstawal,ze ktos go ukradl i zamontowal gdzies sobie tak na lewo. A ze prawdopodobnie stan odczytywany jest na odleglosc, to gosciu mial prad, a na ciebie przychodzily rachunki bo na ciebie jest umowa.

krzys_i_aga
22-09-2009, 17:59
Bardziej bym obstawal,ze ktos go ukradl i zamontowal gdzies sobie tak na lewo. A ze prawdopodobnie stan odczytywany jest na odleglosc, to gosciu mial prad, a na ciebie przychodzily rachunki bo na ciebie jest umowa.

O kurna teoria spiskowa trzeba FBI albo CIA powiadomić. A na Kaszubach kosmici już wylądowali ? :lol:

raffran
22-09-2009, 22:49
Teoria spiskowa teoria spiskowa, kosmici kosmitami, a zycie swoje 8)