PDA

Zobacz pełną wersję : Gmina chce wybudowac droge kosztem mojej dzialki -



mjaza
10-01-2004, 13:20
Witam,
Sytuacja jest nastepujaca. Miedzy dzialka moja i sasiada idzie jego droga dojazdowe ( 4m) - jest jego wlasnoscia. Gmina chce ta droge wykupic i powiekszyc do 10m kosztem mojej dzialki. Wyjatkowo to mi nie pasuje, gdyz posiadam dluga waska dzialke. Sasiadowi zreszta tez to nie pasuje. Na dodatek ta droga prowadzilaby donikad. Podobno chce wybudowac droge dojazdowa z innej strony i polaczyc z ta. Tylko, ze jesli wybuduja tamta, to wedlug mnie ta nie jest juz konieczna. Na dodatek w pozwoleniu na budowe wydanym we wrzesniu mam narysowane ogrodzenie dzialki i skrzynke gazowa w miejscu gdzie niby miala by byc droga. W dodatku ta skrzynka gazowa juz tam stoi. Miesiac temu zostala uzgodniona w ZUD'zie i nie bylo z tym zadnych problemow. Ja oczywiscie sie w zadnym wypadku nie zgodze na ta droge. Co moga wtedy zrobic.

Maciek

Ps.
Dzieki za wszelka pomoc, moze ktos mial taki przypadek.

mjaza
11-01-2004, 12:06
Nie wierze, aby nikt nie mial takiej sytuacji,
Maciek

jacek_w
12-02-2004, 17:03
Sprawdź plan zagospodarowania przestrzennego tego terenu, jeżeli istnieje projekt drogi to będzie trudno to unieważnić. Możesz zaskarżyć do NSA uchwałę Gminy zatwierdzającą plan zagospodarowania przestrzennego w zwiazku z pominięciem Cię jako strony w uchwalaniu projektu planowanej drogi na twoim gruncie. Gmina powinna Cię zawiadomić o takim zamiarze. Jeżeli nie otrzymałeś powiadomienia o uchwaleniu nowego planu zagospodarowania przestrzennego z możliwością wglądu w ten projekt w trakcie jego wyłożenia publicznego i złożenia możliwości zarzutu do tego projektu, to masz podstawę do stwierdzenia nieważności tego planu. Dlatego zapoznaj sie z tym planem zagospodarowania przestrzennego. Jeżeli Gmina nie uchwaliła żadnego planu zagospodarowania, to obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego z lat 1990-2000 utraciły moc prawną z końcem 2003r. Gmina może być w trakcie uchwalania nowego planu zagospodarowania przestrzennego, gdzie możesz złożyć wniosek do studium uwarunkowań do powstającego projektu lub protest do projektu planu. Należy to dokladnie śledzić w Gminie, gdyż ominięcie któregoś z warunków może doprowadzić do ucwalenia planu zagospodarowania przestrzennego i droga na twoim gruncie stanie się prawem. Gmina może ją przejąć bez zapłaty przez wywłaszczenie na cele drogi. Jeżeli nie wystąpiśż z wnioskiem o o zaplatę za przejęte grunta w ciągu pięciu lat od wywłaszczenia to tracisz grunta bez odszkodowania. Sprawdź to wszystko dokładnie w Gminie bo wten sposób gminy uzyskują grunta bez odszkodowań na cele drogi.

jacek_w
16-02-2004, 20:19
Jeżeli drogę chcą poszeżyć to muszą przyjąć zasadę, że należy zaplanować na nieruchomościach leżących wokół drogi wg zasady równości. Muszą przyjąć przy planowaniu drogi wielkość działek jeżeli sąsiada działka będzie większa to mogą od niego więcej gruntu przeznaczyć pod drogę. Jeżeli nie zastosują to w studium uwarunkowań i w planie zagospodarowania to możesz zaskarżyć o nadmiernej ingerencjiw twoją własność. Gmina drogę może zaplanować o szerokości mniejszej pod warunkiem, że zgodzisz się na wykorzystanie swoich gruntów do budowy infrastruktury- media.