PDA

Zobacz pełną wersję : pod??czenie anten TV i TVSat



DankaO
10-01-2004, 20:12
Witam wszystkich Forumowiczów!
To mój pierwszy login, ale znam wększość z Was,bo od czasu jak kupiliśmy dom(surówka zamknięta), jesteście moją ulubioną lekturą.
Proszę o pomoc w następującej sprawie:w jaki sposób podłączyć antenę TV i TVSat do trzech różnych odbiorników, tak aby na każdym z nich można było odbierać inny program? Jakie "ustrojstwo" należy kupić i jakie kable?
Kable chcę poprowadzić w posadzce w rurkach osłonowych- na tych odcinkach, gdzie można.
Danka

10-01-2004, 21:12
może specjaliści się wypowiedzą ...

albo poczytaj tutaj.

http://www.dipol.com.pl/index.htm

Cz.

ddkdarek
10-01-2004, 21:46
Witam wszystkich.
Też myślę nad tym tematem, i po przejrzeniu różnych rozwiązań skłaniam się ku rozwiązaniu prezentowanemu na stronie firmy DIPOL.
Oczywiście przy każdym gnieździe musisz mieć dekoder.
Pozdrawiam.

slaw
10-01-2004, 21:48
A w szczególności: http://www.dipol.com.pl/schematy.htm - np. http://www.dipol.com.pl/schemat03.htm. Tylko pamiętaj, że do każdego telewizora trzeba dokupić tuner satelitarny.

deha
10-01-2004, 22:23
witam
Można ten problem rozwiązać stosując multiswitch czyli urządzenie które sumuje sygnały Tv naziemnej i satelitarnej. w razie pytań proszę o kontakt pod email lub Gadu 4543709 ( atenami zajmuję się od 14 lat zawodowo ) , spróbuję pomóc.

DankaO
10-01-2004, 22:53
Dzięki za adres Dipola,spróbuję napisać do Oddziału w Poznaniu,jak mi odpiszą to podzielę się informacjami na forum, a jak nie- to do nich pojadę.:D
Czy to,że muszę mieć dekoder przy każdym gnieździe oznacza,że muszę płacić za każdy abonament? Jeśli tak, to zgroza i rozbój w biały dzień .

Na stronach Dipola piszą,że przy zastosowaniu multiswitcha mogę rozgałęzić tylko TV naziemną,ale nie satelitarną.

Pozdrowienia,Danka

ddkdarek
10-01-2004, 23:06
Możesz podłączyć do gniazd tunery satelitarne FTA (niekodowane - bez abonamentu), oczywiście nie da się odbierać na nich programów z pakietów CYFRY i POLSATU.
Pozdrawiam

ddkdarek
10-01-2004, 23:10
Możesz podłączyć do gniazd tunery satelitarne FTA (niekodowane - bez abonamentu), oczywiście nie da się odbierać na nich programów z pakietów CYFRY i POLSATU.

Sorry, tzn. nie da się odbierać programów kodowanych.
Pozdrawiam.

10-01-2004, 23:12
zajrzyj jeszcze tutaj :

http://www.murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=15364&sid=f255b8da1038729df90efc1534072703

Cz.

DankaO
10-01-2004, 23:13
deha - z pewnością skorzystam z Twojej pomocy,dla mnie ten temat to nowość, do tej pory miałam w bloku "kablówkę"z satelity,
sieć komputerową zrobiłam sama (2 kompy), ale we własnym domu nie mogę robić prowizorki z kablami za listwą przypodłogową , a że czas leci i za chwilę (no,jak mróz minie) będą mi zalewać wierzch posadzek, więc muszę się szybko zdecydować co i jak zrobić. No i kasa jest istotna,bo prawdę mówiąc tych wydatków nie brałam w ogóle pod uwagę.
Pozdrawki !Danka

DankaO
10-01-2004, 23:20
Dzięki Gościu.
Właśnie odkryłam ten temat-jednak mam zaległości , ale były święta, a potem koniec roku.....
A'propos czy u nas jest już dostępny CARDSPLITTER http://www.cardsplitter.com/ - deha -co Ty na to?
To jest chyba to ,co Tygrysy lubią najbardziej!?
Danka

deha
10-01-2004, 23:40
W tej chwili ze względu na kasę można ułożyć tylko przewody (prawidłowo oczywiście ) a inne urządzenia w innyn dowolnym etapie budowy np. po przeprowadzce. Przewody należy ułożyć od każdego odbiornika do jednego miejsca np poddasze lub skrzynka z osprzętem ant. po jednym a najlepiej po dwa, następnie cztery przewody od anteny sat do w/w skrzynki , następnie jeden przewód od anten naziemnych do skrzynkioraz zasilanie 220 v w tejże skrzynce przyczym można zastosować włącznik klawiszowy lub zastosować oddzielny bezpiecznik w rozdzielni dow yłączania zasilania inst. antenowej podczas burzy lub urlopu.
Ten rodzaj okablowania pozwoli na dowolny sposób wykonać później instlację antenową np z wykorzystując multiswitch.(Chcąc korzystać z drugiego satelity należy podwoić ilość przewodów między satelitą i skrzynką tzn ułożyć 6 szt.

PS Przy użyciu multi switcha można łączyć TV naziemną i sat

deha
10-01-2004, 23:43
Poprawka do poprzednigo postu

oczywiście należy podwoić do 8 przewodów a nie 6

deha
10-01-2004, 23:47
Cadrsplittery pojawiają sie unas np. na Allegro, ale szczerze powien że nie wiem czy ten produkt jest w Polsce legalny.

Zbigniew Rudnicki
11-01-2004, 12:09
W instalacji mam 7 gniazdek RTV.
Początkowo przymierzałem się do układu z multiswitchami i 8-ma kablami do anteny z "zezem" (HotBird i Astra).
Ale gdy policzyłem koszty to zmieniłem zamiary.
Ogranicze się do odbioru telewizji naziemnej (dowolny kanał w każdym gniazdku), oraz kanału TVSat z satelity Hot Bird (m.in. Cyfra+ i Polsat), wybieranego tunerem usytuowanym w jadalni, sterowanym "przedłużeniem pilota" z 2 miejsc. Będzie można jednocześnie odbierać tylko 1 kanał TVSat we wszystkich gniazdach.
W przyszłości zamiast planowanego "zeza" być może dam jeszcze obrotnice antenową (wszystkie satelity na horyzoncie).
Ponadto od razu dołożę drugi kabel do anteny, tak aby można było wymienić konwerter na "twin", co pozwoli na odbiór dodatkowego kanału TVSat, przez dodatkowy odbiornik satelitarny.

DankaO
11-01-2004, 12:49
Jakiego rzędu były to koszty z tym multiswitchem?
Ja potrzebowałabym tylko jeden, bo będę miała albo Cyfrę +, albo Polsat Sat.
Jestem pod presją domowników: "nie po to kupowaliśmy kartę telewizyjną do komputera i duży monitor,żeby teraz odbierać tylko TV naziemną",
Danka

krispl
11-01-2004, 16:09
Do miniinstalacji zbiorczej (kilka gniazdek RTV Sat) trzeba:

1) antenę satelitarną ok. 1 m średnicy 50-100 zł.

2) konwerter satelitarny Quad - 150 zł

3) bardzo dobra antena szerokopasmowa naziemna lub kilka anten naziemnych ze zwrotnicą (musi być duży zysk anten bo sygnał jest dzielony przez 4 lub 8) + antena radiowa - od 100 zł,

4) multiswitch 5x4 lub 5x8 (5 to wejścia a 4 lub 8 to wyjścia czyli liczba potrzebych gniazdek końcowych w domu) - od 250 zł w górę

5) dobry kabel koncentryczny ok 50 m-100 m - 100 -150 zł.

6) gznazda końcowe TV-SAT po ok 30zł za sztukę 4 x 30 = 120 zł.

Razem minimum ok. 700-800 zł. Nie liczę robocizny której jest sporo
ale mozna ją wykonać samemu.

Przy takim układzie w każdym gniazdku będzie sygnał TV, SAT i Radio.
Sygnał będzie z jednego satelity. Możliwy jest również układ z dwóch satelitów ale muszą być 2 konwertery w układzie zeza i multiswich 9x4 lub 9x8 (trochę droższy).

Zbigniew Rudnicki
11-01-2004, 17:33
Ale to co napisał Krispl to początek kosztów.
Mamy dopiero sygnał TVSat w kilku gniazdkach w domu.
Teraz do każdego gniazdka trzeba dokupić po jednym tunerze (odbiorniku satelitarnym) z modułem dekodującym i kartą kodową.
Koszt każdego takiego odbiornika z przyległościami to ponad 1000zł.

Przymierzam się do kupna kompletu POLSAT CYFROWY z odbiornikiem cyfrowym Echostar DSB-606 i opłaconym rocznym abonamentem.
Polsat nie obejmuje programów TVP1, TVP2, TVP3 - trzeba je pobierać z TV naziemnej. Nie ma też TVN24, ale są Discovery. Koszt abonamentu Polsatu to jak dotąd tylko 20 zł/miesiąc.

Czy naprawdę potrzebujemy równoczesny odbiór kilku kanałów satelitarnych ?

deha
11-01-2004, 18:29
Proszę sprawdź cenę za abonament Polsatu, ponieważ w okresie promocji to może i tyle wynosi ,czyli np w styczniu 2004, a potem doliczany jest dodatkowy koszt.( mogę to sprawdzić jutro w firmie, ponieważ Polsatem Cyfr nie zajmujemy się od ok 2 lat).

PS.
Jak dobrze pamiętam dekoder ten miał opłacony abonament tylko do końca sierpnia ?!
Natomiast Cyfra przy wykupie dekodera na własność kosztuję 579 PLN z anteną i abonamentem za bieżący m-c i 12 pełnych m-cy. Oczywiście nie namawiam na zakup C+, ale proponuje porównanie ofert.

DankaO
11-01-2004, 20:41
Dzięki krispl ! teraz mam już "kasowy "pogląd na tą sprawę
Jeszcze tylko jedno uściślenie:
deha napisał:multiswitch czyli urządzenie które sumuje sygnały Tv naziemnej i satelitarnej- czy to oznacza,że rozdziela te sygnały na różne odbiorniki?
w bloku mam "kablówkę" z talerzem na dachu odbierającym sygnał ze studia, do gniazdka antenowego mam wpięty trójnik i dalej poprowadzone kable do TV,do komputera i do następnego TV, przy czym na każdym odbiorniku mogę oglądać inny program,
więc czy nie można wpiąć dekodera np.Polsatu przed multisitchem,wówczas sygnał będzie dzielony na różne odbiorniki (zadziała jak trójnik) a kanał wybierać będę pilotem od poszczególnych odbiorników?
Danka

ppp.j
11-01-2004, 20:44
Krispl
Jaki przewód sugerujesz do połaczenia zezowatego konwertera x8 z multiswich'em?

deha
11-01-2004, 20:58
W kablówce i instalacji indywidualnej występują całkiem inne sytuacje(najprościej rzecz biorąc w kablówce na każdy kanał sat jest zainstalowany inny tuner sat). W domu nie można w żaden sposób odbierać różnych kanałów w różnych tv z jednego tunera.

slaw
11-01-2004, 21:08
DankaO - w kablówce w bloku instaluje się tyle tunerów satelitarnych ile ma być dostępne kanałów TV. Tuner SAT dostaje z anteny SAT sygnał zawierający powiedzmy sto różnych kanałów TV i z nich wybiera jeden, który daje na swoje wyjście. I tylko ten jeden kanał satelitarny w danej chwili można oglądać na wszystkich telewizorach w domu.

11-01-2004, 21:26
OK! Teraz rozumiem różnicę.
A multiswitch jest po to, żeby przesłał do każdego odbiornika taki sam "zestaw kanałów" ,z którego w danej chwili każdy użytkownik wybiera poprzez swój modem jakiś swój kanał.
Czy tak?

Czyli nic nie zakombinuję, muszę kupić 3 tunery,

Czy zakup 3 tunerów np.Polsatu cyfrowego jest równoznaczny z 3 abonamentami?
Danka

bws22
11-01-2004, 21:32
Też teraz myślę o kablach w domu, został mi miesiąc na myślenie, mam teraz dekoder Cyfry+ a internet w domu w pakiecie (zgroza) TPSA. Na onecie jest relama internetu z satelity z anteny skierowanej na Astrę (Cyfra jes z Hot Birda), w drogim niestety zestawie jest tuner pozwalający na odbiór niekodowanych programów. W mojej okolicy działa sferia, to "przenośna telefonia stacjonarna" :D mają w ofercie abonament na ilość danych - co można wykorzystać na przesyłenie danych od siebie. czy ktoś korzysta z z takiego internetu? a w każdym razie daje to możliwość odbioru drugiego programu z satelity jednocześnie ale chyba tylko na komputerze.

deha
11-01-2004, 21:35
Tak ,zakup 3 dekoderów równoznaczny jest z 3 abonamentami. :cry: :cry: :cry:
Jeżeli nie planujesz oglądać jednocześnie w trzech tv programów z satelity to można zastosować wariant w którym z dowolnego tv można przełączać kanały z tunera sat.

deha
11-01-2004, 21:43
Odbiór internetu z sat najczęściej działa w jedną stronę czyli odbieranie b. dużych pakietów .To znaczy dla zwykłego użytkownika całkiem nie użyteczne(chociaz przyznaję że nie widziałem reklamy o której mówisz)

DankaO
11-01-2004, 21:46
szczerze mówiąc- 3 abonamenty to ździerstwo,jeśli chcę chce oglądać TV na komputerze, a rodzinka w salonie to przecież to wszystko pod tym samym adresem i u tego samego właściciela!
Czy nie powinno być tak: jedna antena-jeden abonament?

Może jednak rozpracuję temat Cadrsplittery
Danka

_ZBYCH_
12-01-2004, 22:39
szczerze mówiąc- 3 abonamenty to ździerstwo,jeśli chcę chce oglądać TV na komputerze, a rodzinka w salonie to przecież to wszystko pod tym samym adresem i u tego samego właściciela!
Czy nie powinno być tak: jedna antena-jeden abonament?

Może jednak rozpracuję temat Cadrsplittery
Danka

DankaOOperator TV cyfrowej nie ma możliwości sprawdzenia, czy kilka kart zarejestrowanych przez Ciebie na jeden adres nie jest wykorzystywanych w innych miejscach. Dlatego żąda osobnego abonamentu za każdą kartę.
Rozwiązaniem problemu jest właśnie Cardsplitter. To urządzenie oczywiście też nie gwarantuje operatorowi, że sygnał będzie odkodowywany w ramach jednego lokalu :lol: , ale to nie on rozpowszechnia Cardsplittera.

Gorąco polecam Cardsplitter! Pamiętaj o wykonaniu odpowiedniej instalacji (najlepiej skrętka komputerowa - po jednym przewodzie od cardsplittera do poszczególnych punktów odbioru). W umowie Cyfry + i Polsatu Cyfrowego nikt nie przewidział takiego urządzenia, więc nie ma w niej zapisów zabraniających stosowania takich urządzeń :D . Zatem jest ono całkowicie legalne :D .

P.S. Jak chcesz odkodowywać programy na komputerze? Czy on ma gniazdo na kartę dekodującą?

12-01-2004, 23:26
uwaga
W najbliższym czasie pojawia się nowy regulamin Cyfra, więc może pojawić się nowy zapis dotyczący Cardspliterów.

12-01-2004, 23:35
Ten post o regulaminie to byłem ja deha

krispl
13-01-2004, 00:44
Jeśli chodzi o podłączenie konwerterów do mutiswitcha to zwykle odległość między tymi urządzeniami jest niewielka tj. do 10 m. Można więc zastosować praktycznie każdy kabel nawet najtańszy po ok. - 0,8 zł za metr. Zauważyłem różnicę w kablach typu kabel z żyłą środkową i oplotem miedzianym (dobry ale drogi np do 2 zł za metr) oraz tanie kable z żyłą środkową aluminiową miedziowaną i oplotem aluminiowym (tanie po 80 gr za metr). Generalnie im kabel grubszy (większa średnia żyły wewnętrznej oraz całego kabla) tym jest lepszy (mniejsze ma tłumienie sygnału). Dobry kabel koncentryczny antenowy ma nie więcej niż 20 dB tłumienia na 100 m długości w całym paśmie przesyłanym np od 10-2500 MHz.

Zalecam stosownie bardzo dobrych kabli zwłaszcza wtedy jeśli przed multiswitchem nie ma żaadnego wzmacniacza szerokopasmowego zastosowanego na wejściu anteny naziemnej (zwłaszcza mutiswitch 8 wyjściowy).

Każde podzielenie sygnału w mutiswitchu 5x4 obniża jego moc ponad 4 razy tj. o 6 dB (switch 4 wyjściowy).

Z kolei tłumienie kabli i mutiswitcha w paśmie satelitarnym nie jest tak odczuwalne ze względu na małą zależność jakości odbioru od poziomu sygnału. Poziom sygnału na wyjściu współczesnych konwerterów sat jest bardzo wysoki a czułość głowic tunerów również jest wysoka.

W odbiorze satelitarnym o jakości sygnału decyduje głównie średnica anteny (im większa tym lepiej) oraz szumy własne konwertera (najlepsze konwertery mają F=0,3 dB).

deha
13-01-2004, 11:48
Chciałbym sprostować powyższą wypowiedż
Nie radzę stosować najtańszych przewodów , zwłaszcza jeśli są układane pod tynk.W swojej kilkunastoletniej pracy z instlacjami ant. spotkałem się z przewodami o dużej średnicy , ale złej jakości( nie przenoszą np. jednej częstotliwości).
Przewody do instalacji podtynkowej proponuje kupować u sprawdzonych sprzedawców ( najlepiej zajmujących się instalacjami antenowymi).Koszt zakupu przewodu dobrej jakości to wydatek 1,5PLN za mb czyli przy standarodowej instalacji ok 100mb to wydatek 150PLN , a pseudooszczędność 70 PLN na tańszym to b. mała różnica zwłaszcza jeżeli z powodu złej jakości trzeba będzie niszczyć tynk lub ułożyć nowy przewód w salonie na wierzchu nowej, wykończonej ściany.
Należy pamiętać układając przewody
aby nie załamywać ich pod kątem prostym i wyprowadzać w puszce od dołu i najlepiej nie wykonywać instalacji przelotowej.

bws22
13-01-2004, 19:53
jasne że nie wykonamy ale co to jest instalacja przelotowa?

13-01-2004, 19:58
Serdeczne dzięki za Wasze rady,nawet jeśli trafię na "fachowca" to już nie dam się zjeść!
Zbych-ja też myślę,że Cadrsplitter to jest to czego szukam, ale w poznańskiej firmie współpracującej z DIPOLEM (polecanym w postach i chyba słusznie) o czymś takim nie słyszano.
Widziałam to cudo w Twoim linku. Czy w Polsce ktoś to sprzedaje i za ile?
Do Cardsplittera wkłada się karty dekodujące,a czy Cyfra+ albo cyfrowy Polsat mają takie karty???(pytam,bo od zawsze mam tylko kablówkę)

Pojęcia nie mam,jak mam odkodować programy na komputerze-cały czas myślałam,że uda mi się tak jak z kablówką, ale po Waszych wyjaśnieniach wiem,że nie.....chyba że Cadrsplitter :lol:

Na kablach nie będę oszczędzać, bo to pestka, w stosunku do tej góry kasy,którą pochłania budowa, a kable muszę zalać w posadzce, więc musi być od razu gut.
Pozdrowienia Danka

DankaO
13-01-2004, 20:02
Sorry,gość to ja
Danka

13-01-2004, 21:01
Instalacja przelotowa to taka w której jest przewód ułożony z puszki do puszki.instalacje takie maja ograniczone zastosowanie.

_ZBYCH_
13-01-2004, 21:14
uwaga
W najbliższym czasie pojawia się nowy regulamin Cyfra, więc może pojawić się nowy zapis dotyczący Cardspliterów.

I co to zmienia? :lol: :lol: :lol:

bws22
13-01-2004, 21:16
dzięki, czyli puszki są po prostu w szeregu.
dawno temu widziałem radzieckie urządzenie - rozgałęźnik anten z czymś w rodzaju wzmacniacza z podłączeniem do gniazdka elektrycznego. może nadal są takie urządzenia i wtedy w ogóle nie będzie problemu ze słabnięciem sygnału?

deha
13-01-2004, 21:28
W instalacji przelotowej nie można np. jednym przewodem puścić sygnału sat i naziemnego lub wpuścić sygnału powrotnego czyli ogłądac na drugim tv programu aktualnie włączonego w tunerze.
Odnośnie spadku sygnału obecnie jest wiele wzmacniaczy i rozgałęźników aktywnych rekompensujących te spadki

_ZBYCH_
13-01-2004, 21:29
...
Zbych-ja też myślę,że Cadrsplitter to jest to czego szukam, ale w poznańskiej firmie współpracującej z DIPOLEM (polecanym w postach i chyba słusznie) o czymś takim nie słyszano.
Widziałam to cudo w Twoim linku. Czy w Polsce ktoś to sprzedaje i za ile?

Szczegóły polskiej oferty znajdziesz TU (http://www.lamerek.com/spliter/wstep.htm).


Do Cardsplittera wkłada się karty dekodujące,a czy Cyfra+ albo cyfrowy Polsat mają takie karty???(pytam,bo od zawsze mam tylko kablówkę)

Cyfra sprzedaje osobno karty. Polsat - nie wiem. Do Cyfry można stosunkowo tanio kupić (np. na Allegro) legalne dekodery (Philips 3010 i 6010) po dawnej WIZJI.


Pojęcia nie mam,jak mam odkodować programy na komputerze-cały czas myślałam,że uda mi się tak jak z kablówką, ale po Waszych wyjaśnieniach wiem,że nie.....chyba że Cadrsplitter :lol:

Obawiam się, że Cardsplitter tu nie pomoże :( .


Na kablach nie będę oszczędzać, bo to pestka, w stosunku do tej góry kasy,którą pochłania budowa, a kable muszę zalać w posadzce, więc musi być od razu gut.

Tak jest! Zgadzam się z dehą Na przewodach nie warto oszczędzać!!!

_ZBYCH_
13-01-2004, 21:35
W instalacji przelotowej nie można np. jednym przewodem puścić sygnału sat i naziemnego lub wpuścić sygnału powrotnego czyli ogłądac na drugim tv programu aktualnie włączonego w tunerze.
Odnośnie spadku sygnału obecnie jest wiele wzmacniaczy i rozgałęźników aktywnych rekompensujących te spadki

Dodatkowo należy dodać, że cena wzmacniaczy z odpowiednim poziomem sygnału do zasilenia instalacji przelotowej na np. osiem gniazd jest taka, że lepiej kupić dużo więcej dobrego kabla antenowego i położyć instalację nawet podwójnie od każdego gniazdka do centralki antenowej.

FORUMOWICZE - ŻADNYCH INSTALACJI PRZELOTOWYCH!!!

DankaO
13-01-2004, 21:55
Dzięki za link do Cardsplittera. :D
trochę to kosztuje,ale i tak taniej niż dodatkowy abonament

wydrukuję i będę tym meczyć "fachowca" :D :D :D
Danka

krispl
13-01-2004, 22:43
Cardspliter na cztery odbiorniki satelitarne kosztuje na licytacji Allegro od 399 zł.

Urządzenie jest spod granicy prawa ponieważ umożliwa odbiór na kilku odbiornikach różnych programów satelitarnych kodowanych. Łatwo sobie
można wyobrazić 8-miu sąsiadów korzystających z jednej karty połączonych ze stacją bazową tzw skrętką w której to stacji jest umieszczona jedna karta. Abonament dzieli się wtedy przez 8 i jest dużo taniej.

W Polsacie cyfrowym karta jest związana z odbiornikiem (przynajmniej na dziś) i cardspliter nie ma prawdodpodbnie zastosowania. Dopiero w planach jest sprzedaż samych kart co robi już Cyfra+.

DankaO
13-01-2004, 22:59
W regulaminach jest zdaje się coś o nielegalnym udostępnianiu sygnału osobom trzecim i wydaje mi się,że to załatwia sprawę i dostatecznie chroni interesy nadawcy- ja nie mam zamiaru nikomu obcemu udostępniać,ale chcę sama korzystać bez ograniczeń. Pazerność i brak perspektywicznego myślenia ich zgubi.Przecież mogliby dla takich przypadków zrobić np.symboliczną opłatę. A tak dam zarobić wypożyczalni kaset i DVD
Danka

krispl
13-01-2004, 23:20
Granica prawa jest zazwyczaj płynna. Oczywiśćie u siebie w domu można robić co się chce. Ale z reguły jak zakłada dystrybutor karta do odbioru programów kodowanych jest dedykowana do jednego odbiornika według prostej zasady jedna karta-jeden odbiornik. Tego rodzaju wynalazek jak Cardspliter to nowość na rynku ponieważ nie jest on oparty - jak to zwykle bywało, o nielegalną kartę piracką ale o całkowicie legalną i to z opłaconym abonamentem. W tym caly problem.

Przypomniałem sobie o takiej o to sytuacji, kiedy masz ładny zestaw DVD czyli tzw kino domowe ekran plazmowy 32 cale i zapraszasz sobie znajomych na dobry i znany film. Przychodzi parę osób np. 10 i wtedy już delikatnie wyraźnie zaczyna podchodzić to pod tzw. publiczne rozpowszechnianie filmu bez zgody producenta czyli inaczej mały seansik filmowy.

Gdzie tu jest granica prawa ?

Producent filmu napewno by wolał żeby twoi goście indywidualnie kupili sobie film i sami oglądali go w zaciszu domowym ale nic z tego przecież już go widzieli u ciebie.

_ZBYCH_
14-01-2004, 23:07
Cardspliter na cztery odbiorniki satelitarne kosztuje na licytacji Allegro od 399 zł.

Urządzenie jest spod granicy prawa ponieważ umożliwa odbiór na kilku odbiornikach różnych programów satelitarnych kodowanych. Łatwo sobie
można wyobrazić 8-miu sąsiadów korzystających z jednej karty połączonych ze stacją bazową tzw skrętką w której to stacji jest umieszczona jedna karta. Abonament dzieli się wtedy przez 8 i jest dużo taniej.


Przypominam, że mowa tu o zastosowaniu Cardsplittera w domu jednorodzinnym, a nie w osiedlowym systemie rozkodowania sygnału platformy cyfrowej
http://www.zbychdom.republika.pl/icon/morda.gif

To samo się tyczy Neostrady - szybkiego łącza internetowego udostępnianego przez TPSA. Tam w umowie jest zapis o zakazie udostępniania poza lokal, ale dzielenie Neostrady w lokalu na kilka komputerów jest dozwolone.
Jedni wykorzystują łącze tylko w obrębie swojego lokalu, a inni "pożyczają" sygnał sąsiadowi (za drobną opłatą :wink: ).

Wladek
15-01-2004, 12:21
Do kryspi.
W prawie autorskim (zakładam, że kupiłeś ten film których chcesz wyświetlić) jest napisane, że możesz użyczyć zakupionego przez ciebie filmu osobom bliskim - gdzie osoba bliska to według prawa:
rodzina
przyjaciele
itp.

Czyli możesz spokojnie wyświetlać ten film.

(Nie mogę znaleść teraz strony z interpretacją prawną tego "użyczenia", a może to było w RP)

krispl
15-01-2004, 20:16
Na marginesie powiem że kolegi rodzina ma salon fryzjerski i przychodzi do tego salonu znajomy i mówi co tak u ciebie cicho i ponuro nic nie gra ??? A on na to:

"Nie mogę puszczać radia bo musiałbym płacić haracz za odtwarzanie muzyki Zaiskowi"

Czy to nie jest już lekka przesada w nadinterpretacji prawa autorskiego w Polsce ?

Podobno niedługo nie będzie można słuchać radia zbyt głośno jadąc w samochodzie ponieważ może to być zakwalifikowane jako odtwarzanie publiczne :P

Wladek
16-01-2004, 07:19
Według mnie to jest lekka przesada z tym płaceniem zaiksowi i tym podobnym tworom (nowotworom) przecież raz już rozgłośnie płacą, nie?

krispl
16-01-2004, 20:40
Podobno grające radio w lokalu zachęca klientów do wdepnięcia do środka
i wtedy artysta przczynił się do wzrostu obrotów firmy :lol: ...

DankaO
18-01-2004, 17:37
Krispl-dlaczego Ty płacisz za swoje radio w domu, a kumpel nie ma placić
w salonie fryzjerskim?Przecież to inny lokal,jeśli masz dwa mieszkania, to też dwa razy płacisz
Danka

18-01-2004, 21:58
To nie chodzi o płacenie abonamentu za radio ale odtwarzanie np. utworów muzycznych do celów komercyjnych. Tzn. włącza ktoś radio i przebój w radio odwarzany jest publicznie dla klientów w salonie albo też puszcza sobie kompakt dla własnej przyjemności (bo lubi np. jakiś zespół i przy tym zespole dobrze mu się tnie ...) i kompaktu słuchają klienci.

Podobnie jest w supermarketach. Płaci się za puszczanie muzyki dla klientów ZAIKSowi.

Krispl

DankaO
18-01-2004, 22:39
OK! Ale dlaczego nie ma płacić,skoro za odbiornik w każdym lokalu się płaci, no chyba że on mieszka w tym salonie i wtedy każą mu płacić podwójnie-za to że słucha indywidualnie i za to ,że puszcza kawałki klientom?Mój fryzjer też płaci i się nie dziwi.
Danka

krispl
20-01-2004, 22:02
Dokładnie nie wiem czy poszło o abonament czy o puszczanie kompaktów z muzyką czy też o samo słuchanie radia. Spytam przy okazji. Ale trochę skręciliśmy z tematu :wink: