PDA

Zobacz pełną wersję : zmiany w projekcie



rania
23-09-2009, 09:57
Wiem, ze na forum przewijaly sie juz takie informacje nie raz, ale nie znalazlam wszystkiego co mnie na ten temat interesuje. Jestem na etapie wyboru projektu. Mam juz swoj typ, ale nie obedzie sie bez drobnych zmian.

Bardzo prosze o wskazowki czy nizej wymione zmiany ma naniesc architekt czy mozemy to pozmieniac na etapie budowy:
1. Podwyzszenie scianki kolankowej. Czy zmieni sie utedy powierzchnia uzytkowa obliczana do kredytu z doplata?
2. Likwidacja balkonu.
3. Zmiana ilosci, ksztaltu wielkosci okien.
4. Zamiana okna na drzwi tarasowe.
5. Zmiana ksztaltu i wielkosci tarasu.
6. Zmiana schodow z zabiegowych na schody ze spocznikiem
7. Przedluzenie dachu nad tarasem.
8. Przestawianie scianek dzialowych.

anzys
23-09-2009, 10:38
Wiem, ze na forum przewijaly sie juz takie informacje nie raz, ale nie znalazlam wszystkiego co mnie na ten temat interesuje. Jestem na etapie wyboru projektu. Mam juz swoj typ, ale nie obedzie sie bez drobnych zmian.

Bardzo prosze o wskazowki czy nizej wymione zmiany ma naniesc architekt czy mozemy to pozmieniac na etapie budowy:
1. Podwyzszenie scianki kolankowej. Czy zmieni sie utedy powierzchnia uzytkowa obliczana do kredytu z doplata?
2. Likwidacja balkonu.
3. Zmiana ilosci, ksztaltu wielkosci okien.
4. Zamiana okna na drzwi tarasowe.
5. Zmiana ksztaltu i wielkosci tarasu.
6. Zmiana schodow z zabiegowych na schody ze spocznikiem
7. Przedluzenie dachu nad tarasem.
8. Przestawianie scianek dzialowych.

Wszystkie powyższe zmiany możne nanieść kierownik w dzienniku budowy
pkt 1. nie ma znaczenia do kredytu jeżeli będzie wpisany do dziennika budowy (bo wtedy już będziesz miała kredyt :) )
po podwyższeniu przelicz dokładnie materiał na więźbę (zwłaszcza długości słupów i jętek, krokwie też powinny być dłuższe)
pkt 8. - zależy gdzie - na poddaszu jeżeli masz strop gęstożebrowany np terriva ścianki można przestawić ale przed zrobieniem stropu. Jeżeli masz lany (monolit) to nie ma to znaczenia

z powyższych punktów też zmieniłem: 1,3,4,5,8

sSiwy12
23-09-2009, 10:48
Chola, chola. Dla jasności – punkt 1. jest zmianą istotną, bo zmienia się kubatura i prawdopodobnie powierzchnia użytkowa budynku.
Teoretycznie powinien być projekt zamienny i nowe PnB.
A to może wpłynąć na brak spełnienia wymagań kredytu preferencyjnego.
Trzeba mieć tą okoliczność na uwadze.

Również bardzo teoretycznie, wielkość tarasu może być zakwalifikowana jako zmiana istotna, bo zmieniony jest sposób zagospodarowania działki, a i nie wykluczone – zwłaszcza przy działkach małych, że w przypadku zwiększenia powierzchni tarasu nie wyrobimy z terenem aktywnym biologicznie.

gregorczyk
23-09-2009, 13:34
1. Podwyzszenie scianki kolankowej. Czy zmieni sie wtedy powierzchnia uzytkowa obliczana do kredytu z doplata?

-zasady liczenia pow. użytk są takie, że na poddaszu skośnym, od wys 180 do 140cm wlicza się połowę takiej pow, poniżej 140cm nic, (o ile dobrze pamiętam), więc wpływa na wielkość finalnej pow. użytkowej. i formalnie jest to zmiana istotna - wiec albo od razu, albo nowe pozw w trakcie.
praktycznie, jeżeli jest to podniesienie o pustaka, to cichutko, bez rozgłosu - jak kierownik swoj, itd ;). ale rozsądnie rzecz ujmując zmiana o pustaka to zmiana poniżej 5 % wys, mieści się w tolerancji bud ;). i dopóki jest w zgodzie z war. zab. to nie ma sprawy.

2. Likwidacja balkonu. malo istotne, mozna w trakcie. (chyba też się jakoś wlicza do użytkowej, ??)
3. Zmiana ilosci, ksztaltu wielkosci okien. malo istotne, mozna w trakcie
4. Zamiana okna na drzwi tarasowe. malo istotne, mozna w trakcie
5. Zmiana ksztaltu i wielkosci tarasu. no, wielkość to różnie - pow. zabudowy, i pow. "zielona" - jak przedmówca, może być nie istotna.
6. Zmiana schodow z zabiegowych na schody ze spocznikiem , malo istotne, mozna w trakcie
7. Przedluzenie dachu nad tarasem. hmn, tu też są wymogi war zabudowy - poz. linii okapu, nie mam pewnosci
8. Przestawianie scianek dzialowych. malo istotne, mozna w trakcie

cieszynianka
23-09-2009, 13:39
Nam zgodę na zmiany w projekcie dał na piśmie autor projektu, a nanosił je kierbud.
Zmiany dotyczyły wszystkich wymienionych w pierwszym poście :lol: oraz rezygnacji z podpiwniczenia :wink:

mikolayi
23-09-2009, 13:46
lepiej będzie nanieść wszystkie zmiany już na etapie projektowania. Unikniecie później na budowie pytań i niedomówień "się da" "się nie da" itp.

ja wiem, że na tym etapie największą przeszkodą jest to ,że architekt dokonujacy adaptacji mało chętnie zmiany wprowadza bo mu się często nie chce i mawia "to na budowie już kierownik naniesi bo o zmiana mało istotna"

Istotne jest to, kto ile i za co płaci
klient nasz pan 8)

23-09-2009, 13:55
Nam zgodę na zmiany w projekcie dał na piśmie autor projektu, a nanosił je kierbud.
Zmiany dotyczyły wszystkich wymienionych w pierwszym poście :lol: oraz rezygnacji z podpiwniczenia :wink:

dać zgode na zmianę konstrukcji schodów - owszem można
ale zaprojektowac komus nowe schody za friko ?



... 6. Zmiana schodow z zabiegowych na schody ze spocznikiem ...

kto te nowe ma projektowac ?

KB ? gratis ... ? :o

mikolayi
23-09-2009, 13:57
Nam zgodę na zmiany w projekcie dał na piśmie autor projektu, a nanosił je kierbud.
Zmiany dotyczyły wszystkich wymienionych w pierwszym poście :lol: oraz rezygnacji z podpiwniczenia :wink:

dać zgode na zmianę konstrukcji schodów - owszem można
ale zaprojektowac komus nowe schody za friko ?



... 6. Zmiana schodow z zabiegowych na schody ze spocznikiem ...

ma je projektowac KB ?
za darmo ... ? :o

a co... są i gangsterzy i filantropi... 8)

sSiwy12
23-09-2009, 13:58
Dopowiem:
Teoretycznie istnieje taka możliwość, że bank może chcieć sprawdzić (dokładnie) ilość powierzchni użytkowej – zwłaszcza jeśli powierzchnia jest „na styk” dopuszczalnej.

Co do okapu. Zależy, od tego, kiedy był projekt zatwierdzany:

- jeśli przed sierpniem tego roku, to dopuszczalna odległość okapu od granicy działki to 3,2m dla ściany z oknem i 2,8m dla ściany bez okna.
Dla tarasu odpowiednio 2,7m i 1,7m

- jeśli po noweli - dla każdej „wystającej” części budynku, odległość ta nie może być mniejsza niż 1,5m, bez względu na to, czy ściana z oknem, czy bez okna.

mikolayi
23-09-2009, 13:59
nie z nam sie na tych kredytach ale zastanawiam się czy bank nie wymaga inwentaryzacji powierzchni użytkowej. Trza by spytać. W końcu jak do metra dopłacają to pewnie chcą wiedzieć do ilu metrów dokładnie.

No ja bym chciał...

23-09-2009, 14:01
a co... są i gangsterzy i filantropi... 8)

ja jelenia nie nazwałbym filantropem ... :-?

kar_ma
23-09-2009, 15:05
A mój kierownik budowy nie zgodził się na dodanie okna, ani na zmianę kształtu drugiego :( Mówi, że nie będzie narażał swoich uprawnień. Czy słusznie?

sSiwy12
23-09-2009, 15:21
Jeśli projektant domu nie wyraził zgody (pisemnie) na taka zmianę, to kierownik ma rację.

rania
23-09-2009, 15:22
cd:-)
9. A czy zmiana grubosci scian tez jest rzecza, o ktorej mozna zdecydowac na etapie budowy(np danie wiekszej grubosci ocieplenia)?
10. A likwidacja komina?

Czy za adaptacje projektu bez nanoszenia zmian przez architekta zaplace duzo mniej? A moze nie oplaca sie, zeby architekt nanosil ww zmiany? Bo skoro nie jest to konieczne to po co przeplacac?

phans
23-09-2009, 15:35
1. Podwyzszenie scianki kolankowej. Czy zmieni sie utedy powierzchnia uzytkowa obliczana do kredytu z doplata?
5. Zmiana ksztaltu i wielkosci tarasu.

Te zmiany na pewno powinny być wprowadzone w projekt w ramach pozwolenia na budowę (powiększenie pow. użytkowej domu i pow. tarasu).

rania
24-09-2009, 13:35
1. Podwyzszenie scianki kolankowej. Czy zmieni sie utedy powierzchnia uzytkowa obliczana do kredytu z doplata?
5. Zmiana ksztaltu i wielkosci tarasu.

Te zmiany na pewno powinny być wprowadzone w projekt w ramach pozwolenia na budowę (powiększenie pow. użytkowej domu i pow. tarasu).


Hmmmmm.... Widze, ze opinie na forum sa sprzeczne :( Nie wiecie czy te kwestie sa ujete w jakichs przepisach?

sSiwy12
24-09-2009, 13:41
Hmmmmm.... Widze, ze opinie na forum sa sprzeczne :( Nie wiecie czy te kwestie sa ujete w jakichs przepisach?

Prawo Budowlane Art.36a.5

aglig
24-09-2009, 13:44
a dokładnie
Art. 36a. 1. Istotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę jest dopuszczalne jedynie po uzyskaniu decyzji o zmianie pozwolenia na budowę.
2. Właściwy organ uchyla decyzje o pozwoleniu na budowę, w przypadku wydania decyzji, o której mowa w art. 51 ust. 1 pkt 3.
3. W postępowaniu w sprawie zmiany decyzji o pozwoleniu na budowę, przepisy art. 32-35 stosuje się odpowiednio do zakresu tej zmiany.
4. (uchylony).
5. Nieistotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę nie wymaga uzyskania decyzji o zmianie pozwolenia na budowę i jest dopuszczalne, o ile nie dotyczy:
1) zakresu objętego projektem zagospodarowania działki lub terenu, 2) charakterystycznych parametrów obiektu budowlanego: kubatury, powierzchni zabudowy, wysokości, długości, szerokości i liczby kondygnacji,
3) (uchylony),
4) (uchylony),
5) zapewnienia warunków niezbędnych do korzystania z tego obiektu przez osoby niepełnosprawne,
6) zmiany zamierzonego sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części,
7) ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu
oraz nie wymaga uzyskania opinii, uzgodnień, pozwoleń i innych dokumentów, wymaganych przepisami szczególnymi.
6. Projektant dokonuje kwalifikacji zamierzonego odstąpienia oraz jest obowiązany zamieścić w projekcie budowlanym odpowiednie informacje (rysunek i opis) dotyczące odstąpienia, o którym mowa w ust. 5.

Barbossa
24-09-2009, 13:48
gdzie widzisz sprzeczność?

aglig
24-09-2009, 13:54
Barbossa sprzecznosci nie widzę. Jak to mówią mądrzy ludzie: siwy ma zawsze racje :D
podałam tylko rozwinięcie na tzw tacy, aby koleżanka nie musiała szukać.

Barbossa
24-09-2009, 14:07
pytanie było skierowane do autorki, ino czasowo pisanie go trwalo bo kasowałem dołączone doń złośliwości

sSiwy12
24-09-2009, 14:15
Jak to mówią mądrzy ludzie: siwy ma zawsze racje :D


Jasny gwint. :o Po takim stwierdzeniu, będę się bał pisać cokolwiek :roll:
(Coby nie spaść z piedestału) :oops:

mikolayi
24-09-2009, 14:19
Jak to mówią mądrzy ludzie: siwy ma zawsze racje :D


Jasny gwint. :o Po takim stwierdzeniu, będę się bał pisać cokolwiek :roll:
(Coby nie spaść z piedestału) :oops:

nie zawsze... 8) jak usiadziesz to nie spadniesz ;) tak łatwo :lol:

cieszynianka
24-09-2009, 14:23
pytanie było skierowane do autorki, ino czasowo pisanie go trwalo bo kasowałem dołączone doń złośliwości

:o
Uważaj, żeby Cię aureolka nie zaczęła ugniatać, bo to grozi bólem głowy (jak w tym kawale) :lol:

Sorrrrki, nie mogłam się powstrzymać :oops: :wink:

Barbossa
24-09-2009, 14:42
będę się starał, choć już gniecie niemiłosiernie, cóż brzemię wielkiej odpowiedzialności

a wracając do zacytowanego sporego kawału PB i oznaczonego na czerwono
"powierzchni zabudowy"
czy taras wlicza się do powierzchni zabudowy?
tu bym raczej wskazał na pkt 7 i się zastanowił, czytając wpisy tutejsze sSiwego12

do do reszty pierdółek to rozumiem, że autorka nie chce dać zarobić architektowi,
cóż trochę jednak musi, bo ktoś adaptacje typówki musi zrobić, inaczej się nie da, a wtedy dodatkowe zmiany nie muszą wiele więcej kosztować
zmiany w trakcie, hmm tu też różnie to bywa, może coś tam i szeryf może poczynić, ale niestety to architekt stwierdza, że są nieistotne

i rzecz najważniejsza - czy autor projektu pozwoli na takie zmiany, bo reszta to nic szczególnego

zmiana kubatury - istotne
zmiana pow tarasu - być może vide pkt 7 cyt. przepisów
reszta - nieistotne pod warunkiem przestrzegania przepisów PB
ale mogą być ISTOTNE ze względu na konstrukcje budynku (nadproża, żebra w stropie, długość krokwi)

itp, itd

adamrw
24-09-2009, 16:06
8. Przestawianie scianek dzialowych.

pkt 8. - zależy gdzie - na poddaszu jeżeli masz strop gęstożebrowany np terriva ścianki można przestawić ale przed zrobieniem stropu. Jeżeli masz lany (monolit) to nie ma to znaczenia

z powyższych punktów też zmieniłem: 1,3,4,5,8

Hm... a dlaczego nie można zmienić rozstawienia ścianek działowych (np. 8 cm) na stropie teriva?

pzdr.
A.

Barbossa
24-09-2009, 16:23
na stropie teriva przewiduje się żebra pod ścianki

tacim
24-09-2009, 17:48
Jeżeli w projekcie jest jak to nazywam miejsce na huśtawke 3m2 pod dachem i wnękę tą się likwiduje tzn ściana idzie prosto zamiast robić wnękę teoretycznie dom przez to jest w kształcie kwadratu ale to juz chyba zmiana istotna choć metraż się niue zmienia bo pow. zabudowy pozostaje bez zmian. Rozmawiałem z 2 kier budami i każdy swoje. Trzeba zgody projektanta inny że nie swoją drogą wystarczy zgoda na kartce papieru?

rania
24-09-2009, 18:25
gdzie widzisz sprzeczność?

Chodzilo mi o to, ze phans pisal, ze zmiana wielkosci tarasu jest zmiana istotna, a ktos wczesniej, ze nieistotna.

Przepisy tez nie mowia jednoznacznie. A moze ja nie potrafie ich interpretowac :-?

Pewnie i tak skonczy sie na tym, ze jednak to architekt naniesie mi zmiany, ale jednak chcialabym rozpatrzyc wszystkie opcje.

O ile mniej zaplace za adaptacje projektu bez poprawiania? Jesli to niewielka roznica to nie bede sie zastanawiac.

tacim
24-09-2009, 20:52
to jest różnie albo płacisz kwotę x więcej nie jest zależna od ilości albo każdą kreske dodatkowo.

cyma2704
25-09-2009, 12:09
rania O ile mniej zaplace za adaptacje projektu bez poprawiania? Jesli to niewielka roznica to nie bede sie zastanawiac.[/quote]

Rozmawiając z architektem o adaptacjo od razu powiedziałam jakie mniej więcej zmiany planuję. Bez zmian było 1000zł ze zmianami 1300zł. Naniosłam więc od razu nawet zmiany wielkości okien i drzwi wejściowych.