PDA

Zobacz pełną wersję : Mostek termiczny



p1oterek
26-09-2009, 12:14
Witam,
Pytanie jak w temacie o mostek termiczny w miejscu połączenia ściany fundamentowej domu z fundamentem tarasu. Bloczki betonowe są "doklejone" do ścian fundamentowych domu bez żadnej przekładki izolacyjnej. Czy w tym miejscu nie powstanie przypadkiem całkiem spory mostek termiczny?? Ściany tarasu nie będą ocieplane styro. Myślałem o wycięciu ok 15 cm z bloczków fundamentowych i o włożeniu w to miejsce styro tak aby była ciągłość izolacji. Czy da radę to zrobić i czy załatwi to sprawę.

Pozdro

p1oterek
27-09-2009, 07:00
Witam,
Przesyłam link do zdjęcia z połączenia ścian fundamentowych domu ze ścianami tarasu. Wyciąć bloczki i dać styro czy nie, czy w ogóle coś z tym robić

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/8de835426244757f.html

Pozdrawiam

FlashBack
27-09-2009, 07:23
Witam,
Przesyłam link do zdjęcia z połączenia ścian fundamentowych domu ze ścianami tarasu. Wyciąć bloczki i dać styro czy nie, czy w ogóle coś z tym robić

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/8de835426244757f.html

Pozdrawiam
dokonczyc izolacje wokol fundamentow. Na tarasie wykonac izolacje pozioma.
pomaziac jeszcze sciany od wewnatrz.

j-j
27-09-2009, 07:37
Witam,
Przesyłam link do zdjęcia z połączenia ścian fundamentowych domu ze ścianami tarasu. Wyciąć bloczki i dać styro czy nie, czy w ogóle coś z tym robić

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/8de835426244757f.html

Pozdrawiam

A tak w ogóle to jaki dom budujesz (?) bo jeśli nie 3- litrowca i nie planujesz mieć ciągłości izolacji między styro na ścianach fundamentowych a izolacją pod posadzką (czyt. jakies isomury itp) to olej to.

pzdr

p1oterek
27-09-2009, 07:57
Dom "zwykły" ;) cokolwiek to oznacza a zwie się Lapis II. Wolę teraz się dopytać co z tym robić i czy w ogóle coś robić niż potem niepotrzebnie łapać ciśnienie że mogłem a nie zrobiłem.
Pozdro

j-j
27-09-2009, 08:01
Dom "zwykły" ;) cokolwiek to oznacza a zwie się Lapis II. Wolę teraz się dopytać co z tym robić i czy w ogóle coś robić niż potem niepotrzebnie łapać ciśnienie że mogłem a nie zrobiłem.
Pozdro

Jego imię mi nic nie mówi ;), ale zwykły zwie się:
wentylacja grawitacyjna, 12 cm lub 15 na ściany, 25-35 strop,
jeśli tak to olej to.

pzdr

itd
27-09-2009, 08:05
Dom "zwykły" ;) cokolwiek to oznacza a zwie się Lapis II. Wolę teraz się dopytać co z tym robić i czy w ogóle coś robić niż potem niepotrzebnie łapać ciśnienie że mogłem a nie zrobiłem.
Pozdro
Szczególnie, że nie wymaga to specjalnych środków finansowych.

p1oterek
27-09-2009, 08:06
Rekuperator a reszta tak jak napisałeś lub blisko tego.
Pozdro

borusek
20-01-2013, 12:15
Proszę o pomoc doświadczonych forumowiczów.
Niestety pierwsze mrozy i wylazły mi jak sądzę dwa mostki termiczne w narożnikach na poddasz gdzie jest zrobiona zabudowa GK umiejscowione na styku skosu , ściany szczytowej oraz ścianki kolankowej. Człowiek który to obadał kamerką FLYR twierdzi, ze klasyczny mostek. Temperatura ścian w pokoju to 19-20 stopni, temperatura w miejscu gdzie podejrzewam ten mostek na powierzchni około 0, 3m2 to ledwo 9-10 stopni. Człowiek od kamery twierdzi,z e dopuszczalna różnica temp. to 3- góra 5 stopni C.
Co robić ? Rozebrać GK czy może nawiercić i piankę poliuretanową tam zapuścić w większej ilości ?
Dziękuje z góry za porady i pomoc okazaną w temacie.

fenix2
21-01-2013, 12:05
BOrusek a penie ściany szczytowej od góry nie masz ocieplonej?

pdurski
21-01-2013, 17:23
Witam.

Taras powinien być odizolowany od budynku styropianem od fundamentów do płyty tarasu a następnie powinien łączyć sie z izolacją elewacji. Największy mostek termiczny powstanie w miejscu połączenia sie płyty tarasu z płytą posadzki wewnątrz budynku tam, gdzie są drzwi tarasowe. Beton połączony będzie bezpośrednio z betonem i będzie nieżle chłodził dom. Troszkę lepiej będzie w miejscach gdzie beton płyty tarasu łączy się bezpośrednio ze ścianą budynku ponieważ materiał ściany czyli bloczki ceramiczne czy te z betonu komórkowego mają lepsze właściwości izolacyjne od betonu. Wycięcie paska betonu i włożenie styropianu załatwi sprawę mostka pomiędzy płytą tarasu a płytą betonowej posadzki wewnątrz budynku. Niestety błędu polegającego na braku izolacji ściany fundamentowej od strony tarasu już się nie naprawi. Odpowiednie narzędzie wypożyczyć można np. w Ramirencie.

[moderowano]

borusek
26-01-2013, 13:23
Mniej więcej wygląda to tak. ma takie miejsca w trzech pokojach narożnych. Powiem szczerze, że mnie to zwaliło z nóg po oględzinach kamerką termowizyjną chyba już wiem dlaczego bolę tyle za gaz. Najgorszy jest ten narożnik bo już pleśnieć w nim zaczyna i co teraz zrobić. Rozumiem w ładną pogodę zdemontować GK i co dalej ? Człowiek od termowizji opatrzył to takim komentarzem:
Widoczny mostek termiczny przy połączeniu ścian zewnętrznych (ściany szczytowej ze ścianką kolankową i
połacią dachową), znaczne wychłodzenie wieńca i naroża(temp. niższa o ok.10 st.C - możliwość pojawienia się
grzyba i pleśni)
Mowił też, że różnice temperatur takie do przyjęcia to 3-4 st C no góra 5 st.

http://i558.photobucket.com/albums/ss27/universoo/DC_7857.jpg

http://i558.photobucket.com/albums/ss27/universoo/IR_7856.jpg

fenix2
26-01-2013, 17:19
Tak jak pisałem wyżej. Nie masz ocieplonej ściany szczytowej. Zrywanie KG nic nie da.
Musiał być wyciąć ścianę szczytową wzdłuż dachu i wcisnąć tam styropian.

borusek
26-01-2013, 20:40
Ale wciąć od zewnątrz pionową płaszczyznę ściany ?? No niby elewacja, a pod nią 10 cm styropianu jest. Czy może mówisz o zakończeniu tej szczytowej ściany co się styka z płaszczyzną ukośną dachu, bo to jest dostępne od strychu i tam mógłbym dać wełnę, albo piany poliuretanowej nastrzelać z parę kilko.

Łukasz80
26-01-2013, 20:46
Ale wciąć od zewnątrz pionową płaszczyznę ściany ?? No niby elewacja, a pod nią 10 cm styropianu jest. Czy może mówisz o zakończeniu tej szczytowej ściany co się styka z płaszczyzną ukośną dachu, bo to jest dostępne od strychu i tam mógłbym dać wełnę, albo piany poliuretanowej nastrzelać z parę kilko.
no skos szczytowej ściany nie powinien być podmurowany do płaszczyzny skośnej dachu. Powinno się zostawić miejsca na izolację...

fenix2
26-01-2013, 21:16
Czy może mówisz o zakończeniu tej szczytowej ściany co się styka z płaszczyzną ukośną dachu, bo to jest dostępne od strychu i tam mógłbym dać wełnę, albo piany poliuretanowej nastrzelać z parę kilko.

Tak, o tym.
Skoro się styka z dachem, to jak chcesz dać tam wełnę?

borusek
26-01-2013, 21:40
Między płaszczyzną dachu, a płaszczyzną tej ściany szczytowej jest szczelina tak na kilka cm nie styka się z plaszczyzną dachu. 5-8 cm zależy w którym miejscu. Po zewnętrznej stronie pionowej ściany jest styropian do samego końca ściany (zakończenia jej u góry). Może w ta szczelinę miedzy płaszczyzną dachu, a zakończenie ściany, ordynarnie zakończonej trochę tynku, trochę wystającej cegły dać piankę albo utkać to wełną ? Cholercia, ale wełna zamoknie, zawligotnieje a poliuretan chyba nie ? W ogóle to czy można to wypełnić. Dach chyba trochę pracuje i może z tego powodu majstry zostawiają tą szczelinę ogromną ?
Tylko jak ma się wychłodzenie w tym miejscu bezpośrednio pod płaszczyzna dachu z tym narożnikiem szczytowej ściany stykającym się z GK jak te miejsce jest dobre pól metra niżej ?

fenix2
26-01-2013, 23:53
Przepraszam wykorzystałem czyjeś zdjęcie;

165132


Tylko jak ma się wychłodzenie w tym miejscu bezpośrednio pod płaszczyzna dachu z tym narożnikiem szczytowej ściany stykającym się z GK jak te miejsce jest dobre pól metra niżej ?
Mróz przenika z góry do dołu.

borusek
27-01-2013, 09:54
Dziękuje za rzeczową odpowiedź. Dokładnie tu gdzie ten majster na zdjęciu styropian układa to u mnie go nie ma :(. Czy można by teraz na tą powierzchnie ściany położyć piane zamiast styropianu, bo szczelina jest nierównomierna i nie wiem żeby jak przycinać kawałki i czym kleić to wyjdzie warstw izolacji poprzecinana i posklejana z kawałków, a dociepleniowa piana poliuretanowa dała by ciągłą warstwę i to dość grubą, ale tez pewnie dotykała by do połaci dachowej bo przecież się rozpręża znacznie po naniesieniu.
Czy może źle kombinuje ?