PDA

Zobacz pełną wersję : Wytrzymałość deski na złamanie



marseg
27-09-2009, 18:37
Jak policzyć wytrzymałość drewna ( deski) na złamanie znając grubość, szerokość i długość deski i odległość między punktami podparcia? No i oczywiście znając z jakiego drzewa jest zrobiona.

jajmar
27-09-2009, 19:25
Drewno projektuje sie tak jak inne materiały tzn, zebranie obciążeń, obliczenia statyczne konstrucji, wymiarownie.
Do wymiarownia warto zaopatrzyć się w normę PN-B-03150:2000 „Konstrukcje drewniane. Obliczenia statyczne i projektowanie”

Cięzko odpisac jak sie to wykonuje bo to nie jest jeden wzór.

Do czego to potrzebujesz?

beton44
27-09-2009, 19:59
trening karate :o

uranos
27-09-2009, 20:09
sądząc po temacie rozprawy kolega raczej oblicza lądowisko dla wielopunktowych statków powietrznych :lol:

marseg
27-09-2009, 20:41
Potrzebuję policzyć ile kg wytrzyma deska o grubości 3mm szerokości 12mm i długości 1000mm oraz legar 60x120x2000 podparty na końcach. Chcę przeliczyć czy takie "dechy" są ok na podest czy może za małe lub za duże, a może zmniejszyć rozstaw podpur? Nie chcę robić tego na czuja, chcę to policzyć i mieć pewność.

retrofood
27-09-2009, 20:51
wiem tylko, ze kobieta na płask wytrzyma więcej niż deska na sztorc.

beton44
27-09-2009, 20:52
w teorii i praktyce

istniej jeszcze cuś takiego jak dopuszczalne maksymalne ugięcie
/oprócz destrukcji i złamania się/...

perm
27-09-2009, 21:00
Potrzebuję policzyć ile kg wytrzyma deska o grubości 3mm szerokości 12mm i długości 1000mm

To musiało być potęzne drzewo że taka wielka decha z niego wyszła.
Będziesz po tym chodził? :lol:

Mirek_Lewandowski
27-09-2009, 21:03
Hmmm... to listewki do latawca? :o

jajmar
27-09-2009, 21:07
Potrzebuję policzyć ile kg wytrzyma deska o grubości 3mm szerokości 12mm i długości 1000mm oraz legar 60x120x2000 podparty na końcach. Chcę przeliczyć czy takie "dechy" są ok na podest czy może za małe lub za duże, a może zmniejszyć rozstaw podpur? Nie chcę robić tego na czuja, chcę to policzyć i mieć pewność.

Nie amsz co liczyć nie wytrzyma.

3mm :o :o

retrofood
27-09-2009, 21:19
Hmmm... to listewki do latawca? :o

pewnie jeszcze z balsy...

Mirek_Lewandowski
27-09-2009, 21:20
Tak myślałem :D

marseg
27-09-2009, 21:33
Oczywiście chodzi o wymiary 30x120x1000mm. Każdy wmiarę inteligentny człowiek odrazu się domyśli że się pomyliłem i nie będzie słał głupich uwag. Po 3mm deskach nie bardzo da się chodzić a napisałem że ma być z tego podest.
Więc sorki ale jeśli nie wiecie jak się do tego zabrać to nie marnujcie czasu.
Liczę na konkretną pomoc od konkretnych ludzi

Mirek_Lewandowski
27-09-2009, 21:36
Widać na nieinteligentnych trafiłeś.
:D
Niektórzy pecha mają...

perm
27-09-2009, 21:37
Oczywiście chodzi o wymiary 30x120x1000mm. Każdy wmiarę inteligentny człowiek odrazu się domyśli że się pomyliłem i nie będzie słał głupich uwag. Po 3mm deskach nie bardzo da się chodzić a napisałem że ma być z tego podest.
Więc sorki ale jeśli nie wiecie jak się do tego zabrać to nie marnujcie czasu.
Liczę na konkretną pomoc od konkretnych ludzi

Tu są sami niekonkretni. O intelygentnych też cięzko. Czepiają się głupich 3 mm jakby było czego. Jeszcze sobie jaja robią z deski.

Mirek_Lewandowski
27-09-2009, 21:38
A przepraszam. Nawet nieinteligentny wie, że jaj z deski się nie zrobi.

daggulka
27-09-2009, 21:40
wiem tylko, ze kobieta na płask wytrzyma więcej niż deska na sztorc.

napraaaaaawdęęęęę??? :o :o :o

no paczpan .... człowiek się całe życie uczy ....

Nefer
27-09-2009, 21:40
Proponuję wycieczkę do kontruktora, a nie pytanie na forum :):)

retrofood
27-09-2009, 21:48
A przepraszam. Nawet nieinteligentny wie, że jaj z deski się nie zrobi.
Taaaaaakkk???? :o :o :o :o A sz czego???? :o

pblochu
28-09-2009, 04:56
Jak zawsze kupa śmiechu i gadania zamiast koledze pomóc
Przypadek jak opisujesz
War brzegowe
Materiał drewno sosnowe kg=35MPa (N/(mm*mm)) (mocno przybliżone)
Układ płyta o wymiarach przekroju szerokość B wysokość H długość L
Podparta na obu końcach i obciążona siłą skupioną F
Moment gnący Mg=FL/4 bo reakcja podpory Ra=Rb= 1/2F
Wx=B*H*H/6 z tego kg>(6*Mg)/(B*H*H)

Sprawdzamy belkę na zwichrzenie
Fkrytyczne=16,93*sqrtHB*L*L (sqrt- pierwiastek)
Jakby, co to pytaj dalej rzadko zaglądam ale postaram się pomóc

perm
28-09-2009, 05:35
Jak zawsze kupa śmiechu i gadania zamiast koledze pomóc
Przypadek jak opisujesz
War brzegowe
Materiał drewno sosnowe kg=35MPa (N/(mm*mm)) (mocno przybliżone)
Układ płyta o wymiarach przekroju szerokość B wysokość H długość L
Podparta na obu końcach i obciążona siłą skupioną F
Moment gnący Mg=FL/4 bo reakcja podpory Ra=Rb= 1/2F
Wx=B*H*H/6 z tego kg>(6*Mg)/(B*H*H)

Sprawdzamy belkę na zwichrzenie
Fkrytyczne=16,93*sqrtHB*L*L (sqrt- pierwiastek)
Jakby, co to pytaj dalej rzadko zaglądam ale postaram się pomóc

To dopiero pomogłeś :) To zwykła deska jest a tu jakieś wzory do projektowania promu kosmicznego :)

melanrz
28-09-2009, 05:51
A nie prosciej jest kupic jedna taka deske, tudzież dwie, a w objęciu szału zakupow trzy i sprawdzic? Mowie kupic te kilka po to, by wyeliminowac wadliwy produkt "w razie czego"??

Tak tylko pomyslalem.... czy jest sens liczyc wytrzymalosc deski....??

franzkru
28-09-2009, 06:51
A przepraszam. Nawet nieinteligentny wie, że jaj z deski się nie zrobi.
Taaaaaakkk???? :o :o :o :o A sz czego???? :o

No nie wiem jak u innych ale jak ostatnio sprawdzałem to nie miałem jaj z deski.. to pytanie to chyba do Pinokia, może on ma z deski.. :D

pblochu
28-09-2009, 07:33
To dopiero pomogłeś :) To zwykła deska jest a tu jakieś wzory do projektowania promu kosmicznego :)[/quote]

Fakt bardzo skąplikowane i niezgodne z zapytaniem kolegi
I do obliczenia zagadnienia umysłu 8 latka trzeba
Fakt straszszszszne

perm
28-09-2009, 07:58
Fakt bardzo skąplikowane i niezgodne z zapytaniem kolegi
I do obliczenia zagadnienia umysłu 8 latka trzeba
Fakt straszszszszne

Zostaje Ci wybaczone, nie wiedziałeś co czynisz.
Jest pozytyw. Kolega zajmie się rozgryzaniem wzorów oraz jaj z deski, na razie nie będzie pisał. :)

retrofood
28-09-2009, 08:02
A przepraszam. Nawet nieinteligentny wie, że jaj z deski się nie zrobi.
Taaaaaakkk???? :o :o :o :o A sz czego???? :o

No nie wiem jak u innych ale jak ostatnio sprawdzałem to nie miałem jaj z deski.. to pytanie to chyba do Pinokia, może on ma z deski.. :D

Nie trza Pinokia. Ja mam całą stertę jaj z deski, pomalowanych zresztą, robią za pisanki na święta.
U Ukraińców na targu kupiłem.
Znaczy można? Można!

franzkru
28-09-2009, 08:29
A przepraszam. Nawet nieinteligentny wie, że jaj z deski się nie zrobi.
Taaaaaakkk???? :o :o :o :o A sz czego???? :o

No nie wiem jak u innych ale jak ostatnio sprawdzałem to nie miałem jaj z deski.. to pytanie to chyba do Pinokia, może on ma z deski.. :D

Nie trza Pinokia. Ja mam całą stertę jaj z deski, pomalowanych zresztą, robią za pisanki na święta.
U Ukraińców na targu kupiłem.
Znaczy można? Można!

Asz.. tu mnie zagiałeś. Mi chodziło o inne jaja ale niech będą kurze..

Martinezio
28-09-2009, 08:40
No nie wiem jak u innych ale jak ostatnio sprawdzałem to nie miałem jaj z deski.. to pytanie to chyba do Pinokia, może on ma z deski.. :D
Tylko sęk (nomen omen) w tym, że Pinokio był jeno nosicielem, a to Gepetto zajmował się ich robieniem :lol: Więc to pytanie do niego ;)


To zwykła deska jest a tu jakieś wzory do projektowania promu kosmicznego :)
Śmiech w tym, że wzory przy obliczaniu wytrzymałości promu kosmicznego i deski nie różnią się niczym... No, może poza ilością obliczeń... :lol:

Barbossa
28-09-2009, 08:47
se poszuka... (http://www.konstruktorbudowlany.fora.pl/darmowe-programy,13/darmowe-programy-inzynierskie,14.html)

perm
28-09-2009, 08:49
Śmiech w tym, że wzory przy obliczaniu wytrzymałości promu kosmicznego i deski nie różnią się niczym... No, może poza ilością obliczeń... :lol:

Z czego sobie kolega zakładający temat kompletnie nie zdawał sprawy :)

retrofood
28-09-2009, 09:47
Śmiech w tym, że wzory przy obliczaniu wytrzymałości promu kosmicznego i deski nie różnią się niczym... No, może poza ilością obliczeń... :lol:

Z czego sobie kolega zakładający temat kompletnie nie zdawał sprawy :)

ale już wie!
znaczy, forum jest niezastąpione! :D

Mirek_Lewandowski
28-09-2009, 19:17
Może byście tak spoważnieli? :lol:

Decha 3 cm gruba wytrzyma dużo. Ale... ładna, o równym usłojeniu. Taka z sękiem jak czapka złamie sie od patrzenia na nią. Te wzorki to se można w d....
A podest czy tam podłogę trzeba zrobić na wpust (lepiej) albo i na obce pióro (gorzej). Wtedy coby po tym nie łaziło, nie pracuje każda deska, tylko cała płyta. I tyle.

st_x
29-09-2009, 06:31
Może byście tak spoważnieli? :lol:

Decha 3 cm gruba wytrzyma dużo. Ale... ładna, o równym usłojeniu. Taka z sękiem jak czapka złamie sie od patrzenia na nią. Te wzorki to se można w d....
A podest czy tam podłogę trzeba zrobić na wpust (lepiej) albo i na obce pióro (gorzej). Wtedy coby po tym nie łaziło, nie pracuje każda deska, tylko cała płyta. I tyle.

W końcu "konkret".
Zgadzam się z przedmówcą - "ładna" deska - 3 cm grubosci - metr długości - wytrzyma spokojnie - chociaż przy metrowym rozstawie legarów czuć bedzie jak pracuje pod obciązeniem - szczególnie jak ktoś urządzi potańcówke na tarasie.

PS>> Uwaga o łączeniu desek (porzez obce pióro czy na piór-wpust) słuszna - aczkolwiek może skutkowac zniszczeniami przy duzych punktowych obciązeniac (nogi od pianina - wpusty moga się wyłupywać)

P.P.S >> duzo lepiej byłoby przy metrowym rozstawie legarów wykorzystac dłuższe deski (wielokrotność metra , np: 2 m :) - na metrowa zakładkę) - lepiej "pracuja"
Pozdrawiam

mynia_pynia
29-09-2009, 07:10
U mnie decha gruba 3 cm, szeroka na 14 cm, długa - na wymiar od 3,0 do 4,5m, na pióro i wpust, legar co 70cm, szerokość legara 8 cm, wysokość 11 cm.
Nic nawet nie drgnie.