PDA

Zobacz pełną wersję : Ile kosztuje budowa domu energooszczędnego?



piokrza
29-09-2009, 10:02
Pytanie do tych którzy postawili na energooszczędność i ekologię. Ile droższy w budowie jest dom wykorzystujący nowoczesne technologie? Po ilu latach to się zwraca/zwróci?

Betka
29-09-2009, 11:56
A zwraca się w ogóle? Jest taki dom wybudowany gdzieś koło Wrocławia. Jak dowiedziałam się ile kosztuje to nawet nie sprawdzałam czy to się zwróci.

piokrza
29-09-2009, 17:30
A zwraca się w ogóle? Jest taki dom wybudowany gdzieś koło Wrocławia. Jak dowiedziałam się ile kosztuje to nawet nie sprawdzałam czy to się zwróci.
I dlatego właśnie pytam - czy to się zwróci?

qlek74
29-09-2009, 21:54
Witam
Czy się opłaca? wg mnie tak
A jaki większy koszt to można sobie samemu policzyć
Co trzeba dodatkowo zrobić żeby mieć taki dom:
Po pierwsze znaleźć wykonawcę który będzie miał świadomość co buduje (czyli trochę droższy niż ten któremu tylko się wydaje że wszystko potrafi zbudować)
a następnie
- ocieplić fundament od dwóch stron (zakładając że 1 m3 hydromaxa kosztuje 350 zł to można łatwo policzyć - 0,10 m * powierzchnia ścian fundamentowych)
- ocieplić podłogę i tutaj dwa warianty albo 20 cm styropianu lub 10 cm ecotehermu lub podobnego materiału, polecam ten drugi sposób bo przy tym pierwszym podłoga wydaje głuchy pogłos
- ściana zewnętrzna nośna z gazobetonu (najlepiej Ytong lub Solbet) lub ceramika poryzowana a tutaj nie będę podpowiadał firm bo trochę ich jest i w zależności od regionu mogą być rozbieżności cenowe - nie kupował bym tej ceramiki z Niemiec bo pod szyldem porotonu przywożą pustaki na ściany wewnętrzne i wciskają jako zewnętrzne - sprawdź ile kosztuje m2 tego materiału i tylko taka powinna być różnica w porównaniu z tańszymi materiałami, bo robocizna nie powinna się różnić
- ocieplenie ścian grubszą warstwą styropianu lub wełny (20 cm) lub 16 cm styropian o lepszych parametrach czyli grafitowy (kolor szary) kosztuje on około 180 zł za m3 czyli jak przy normalnym ociepleniu potrzeba Ci 12 cm styropianu to różnica jest 4 cm no i różnica na cenie ten tańszy kosztuje w granicach do 120 zł za m3
- ocieplenie dachu czyli 30 cm wełny a nie 20 lub 15 , ceny, można z łatwością to wyliczyć znając cenę wełny i tutaj proponuję tel. do najbliższej hurtowni
Do tej pory te koszty nie powinny być duże w porównaniu z całą inwestycją
Teraz się zacznie
Okna - czyli o współczynniku około 0,8 - 0,9 - przy 13 oknach z 6 komorowym profilem i 2 komorową szybą wypełnioną kryptonem to różnica około 6 tys zł. i do tego ciepłe okna dachowe czyli około 1000 zł na jednym oknie dodatkowo
Rekuperacja - no to popis dla firm tym się zajmujących bo niektóre nie wiedzą ile już żądać myśląc że trafiają na naiwnych ludzi - powinna nie być droższa niż 15 tys zł i to dobrze wykonana z dobrą centralą minus koszt kominów wentylacyjnych które przy tym systemie nie trzeba robić
Solary - rozpiętość cenowa jest dosyć spora a to zależy jakie solary czy płaskie czy rurowe próżniowe - ceny za zestaw od 6 tys nawet do ponad 30 tys.
W domu energooszczędnym ważne jest też ustawienie względem stron świata no i mało skomplikowana bryła ale z tym ostatnim można sobie poradzić dobrym wykonaniem
Ważne jest to aby ten świadomy wykonawca bardzo starannie eliminował mostki termiczne.
Jeżeli o czymś zapomniałem to proszę forumowiczów o uzupełnienie

piokrza
30-09-2009, 10:53
qlek74 dzięki za odpowiedź,
ja jednak mam zamiar zamiast tradycyjnego fundamentu postawić na płytę fundamentową. Teren jest płaski więc "zda egzamin". Jeśli chodzi o bryłę budynku to będzie raczej najmniejszy problem. Mam upatrzonych kilka projektów tzw. "dla odważnych" którymi są proste bryły geometryczne, więc żadnych mostków termicznych raczej nie będzie. Będą natomiast olbrzymi przeszklenia, sięgające od podłogi po sam sufit, więc okna będą musiały być bardzo energooszczędne no i antywłamaniowe. Wypełnienie kryptonem :-? ciekawa sprawa. Ma ktoś coś takiego? sprawdza się? Gdzie można uzyskać informacje o takich oknach i kto je wykonuje (jakaś firma) ? Mógłby mi ktoś polecić jakąś firmę która wykonuje tak olbrzymie okna? Z góry dzięki.

qlek74
30-09-2009, 12:51
jak już wybierzesz to proszę o link do strony
podobają mi się takie projekty ale sam się nie zdecydowałem bo nie chciało mi się latać po urzędach aby dostać odstępstwa od miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
Więc cieszę się tym co mam (w Dąbrówkach G2)
Pozdrawiam

tomclav
01-10-2009, 10:16
Gdzie można uzyskać informacje o takich oknach i kto je wykonuje (jakaś firma) ? Mógłby mi ktoś polecić jakąś firmę która wykonuje tak olbrzymie okna?

Nie znam takiej firmy ale cy myślałem żeby dać na parterze fixy - chyba byłoby łatwiej je wykonać niż otwierane okna lub czy myślałeś o wstawieniu samego szklenia bez ram? Ja chcę tak zrobić z kilku powodów
-powinno być cieplej
-powinno być ładniej
-powinno być taniej

a szklenie koło mnie(Poznań) to np w:
http://www.insoglas.pl/informacje-o-firmie/kontakt.html

piokrza
01-10-2009, 13:29
Nie znam takiej firmy ale cy myślałem żeby dać na parterze fixy - chyba byłoby łatwiej je wykonać niż otwierane okna lub czy myślałeś o wstawieniu samego szklenia bez ram? Ja chcę tak zrobić z kilku powodów
-powinno być cieplej
-powinno być ładniej
-powinno być taniej

a szklenie koło mnie(Poznań) to np w:
http://www.insoglas.pl/informacje-o-firmie/kontakt.html
Tak, też myślałem o samym szkle bez ram i tylko pojedyncze, otwierane przesuwnie drzwi. Widziałem domy z takimi samymi szybami bez ram gdzieś na australijskich/amerykańskich portalach o budownictwie nowoczesnym i bardzo mi się to podobało. Myślałem że w Polsce czegoś takiego nie ma i dlatego nic nie pisałem. Jeśli ktoś jeszcze ma jakieś namiary na firmy które wykonują takie specjalne oszklenie to bardzo proszę o namiary.
Pozdrawiam.

wit74
06-10-2009, 11:20
Pikorza
Tylko nie przyjmuj jako pewnik,że dom tradycyjny jest 2 razy drozszy w budowie :wink:

kibito
06-10-2009, 11:56
:D
mpoplaw zapodał ci dość obszerną literaturę internetową ale za to z obrazkami - popieram bo warto przeczytać - namiesza człowiekowi w głowie ale koniec końcem rozjaśni ogół tematów związanych z oszczędzaniem kasy i energii :D

piokrza
06-10-2009, 21:48
Pytanie do tych którzy postawili na energooszczędność i ekologię. Ile droższy w budowie jest dom wykorzystujący nowoczesne technologie? Po ilu latach to się zwraca/zwróci?
ja taki właśnie prawie kończę, kosztował połowę tego co tradycyjny, zwrot z inwestycji jest już na etapie projektu
dom energooszczędny to prosta była a więc taniej, to ukierunkowanie na strony świata, a to jest za darmo, wentylacja grawitacyjna niepotrzebna, odpada koszt kilku kominów wentylacyjnych, mniejszy system CO, chudsza ściana nośna a grubsza izolacja co bezpośrednio przekłada się że jest taniej, brak systemowych drogich kształtek od ścian 1W, ocieplenie dachu po stropie a więc mniejsza powierzchnia, okna ciepłe to dzisiaj podobna cena jak te zwykłe wczoraj itp itd

szczegóły masz w wątku:
http://forum.muratordom.pl/dom-cieply-pasywny-albo-3-lub-5-litrowy,t60908.htm

albo tutaj
http://forum.muratordom.pl/m30-w-wersji-energooszczednej,t124591.htm
w tym wątku piczman opisuje budowę energooszczędnego za 200 tyś zł

miłego czytania
Dziękuję za linki :) bardzo interesujące, ale niestety nie dowiedziałem się nic o zastosowaniu energooszczędnych rozwiązań w domu w stylu modernistycznym :( Rozwiązania tu przedstawiane są odpowiednie do tradycyjnych domów z tradycyjnymi ścianami, drzwiami, oknami, dachem, elewacją itd. Połowa ścian w moim domu ma być ze szkła, dach płaski (stropodach) a zamiast zwykłego fundamentu - płyta. Ściany nie mogą być tak grube jak w tradycyjnym domu ( tzn. jakieś 50cm lub więcej wraz z elewacją styropianową 10-20cm) gdyż zburzy to koncepcje na dom nowoczesny. I ot w tym sęk, aby wybudować prawdziwie modernistyczny dom i zastosować w nim takie technologie aby był jak najbardziej energooszczędny. Poszukuję więc materiałów które zapewnią podobną lub nawet taką samą izolację cieplną jak zwykła cegła z elewacją styropianową w domu tradycyjnym. Macie jakieś pomysły?

piokrza
06-10-2009, 21:52
Pikorza
Tylko nie przyjmuj jako pewnik,że dom tradycyjny jest 2 razy drozszy w budowie :wink:
Dom tradycyjny dwa razy droższy w budowie, ale od czego? od domu energooszczędnego? Przecież to nielogiczne :-?

KrzysztofLis2
06-10-2009, 22:12
Poszukuję więc materiałów które zapewnią podobną lub nawet taką samą izolację cieplną jak zwykła cegła z elewacją styropianową w domu tradycyjnym. Macie jakieś pomysły?
Może ściana szkieletowa?

wit74
07-10-2009, 05:48
Pikorza
Rzeczywiście Njerzy zbudowal dom o bryle inej niz popularnie sie u nas buduje.

Natomiast ja odniosłem się do wpisu w odpowiedzi na koszt domu energooszczędnegompolaw - "ja taki właśnie prawie kończę, kosztował połowę tego co tradycyjny,"
połowa tego co tradycyjny oznacze,że tradycyjny byłby dwa razy drozszy 8)

tomik2874
07-10-2009, 06:48
Wit
Mozesz podzilic sie dokladnymi danymi wg ktorych dom energo kosztuje polowe tego co tradycyjny?

Pikorza
Rzeczywiście Njerzy zbudowal dom o bryle inej niz popularnie sie u nas buduje.

Natomiast ja odniosłem się do wpisu w odpowiedzi na koszt domu energooszczędnegompolaw - "ja taki właśnie prawie kończę, kosztował połowę tego co tradycyjny,"
połowa tego co tradycyjny oznacze,że tradycyjny byłby dwa razy drozszy 8)

wit74
07-10-2009, 07:15
cyt"
"Wit
Mozesz podzilic sie dokladnymi danymi wg ktorych dom energo kosztuje polowe tego co tradycyjny?"


Oj oj
Wpis mpoplaw z 1/10/2009 kilka postow wyżej.To pytanie skieruj do niego,sam chętnie przeczytam odpowiedz :D

jarzyna
07-10-2009, 07:50
[quote="mpoplaw"]
PS ceramika 19cm grubo + 20cm styropianu to = 40 cm łącznie
chudsze od tego to tylko drogi keramzyt prafea 15cm + 15cm drogiego szarego styropianu 0,031 = 30cm łącznie




Wtam. mpoplaw mam pytanie. Czy sformułowanie "ceramika 19 cm grubo" oznacza grubościenną? Pytam bo nie mogę znaleść na necie nic takiego i czy w domu dość wysokim bo kalenica ma 8.5m takie ściany nośne nie będą zbyt słabe?

projekt ZGODA z Archetonu.

wit74
07-10-2009, 10:32
mpoplaw
Przegladałem dzienniki niektóre z w/w. Interesowały mnie rozwiazania i skutek.
Może nie czytałem wszystkiego bo Ciebie tam nie znalazłem.
Zreszta konkretne pytanie do Ciebie miał tomik 2874,ja chetnie bym poczytał cos w pigułce odnośnie twojego uzyskanego kosztu
Jedna rzecz sie nasuwa, budowa domu to szerokie pojęcie, składa sie na nia kilka/wiele etapów.I tak uważa sie ,ze stan surowy zamkniety to około 35% -40%inwestycji.ocieplenie tez stanowi tylko jakis % kosztów. Na każdym etapie w jednym rozwiazaniu można zaplacic mniej w innym więcej. Więc ewentualnie większe % różnice mogą na +/- dotyczyć konkretnych etapów ,budowy całego domu raczej mniej dotykają.

wit74
07-10-2009, 11:05
Tak ciekawy to wątek.
W koszcie całej inwestycji należy tez pamiętac ile było wkladu wlasnego , mysli twórczej i potu.Własny czas też kosztuje...
Systemem gospodarczym energooszczedny i tradycyjny dom da radze znacznie taniej wybudować.
Chyba frykow miał w dzienniku budowy domu energooszczędnego założenie by nie przekroczyć kwoty x, czy sie zmieścił? Warto poczytać

kibito
07-10-2009, 12:00
Fryków to nie jedyna osoba która chce się zmieścić w cenie X -- kwestia poszperać po dziennikach -- ale tych nastawionych na energozbieractwo to złapiesz od razu - katalog mpoplawa to same ekstremum :D

piokrza
07-10-2009, 17:08
Pikorza
Rzeczywiście Njerzy zbudowal dom o bryle inej niz popularnie sie u nas buduje.

No faktycznie bo przecież u nas poza dworkami i parterówkami nic się nie buduje.



Natomiast ja odniosłem się do wpisu w odpowiedzi na koszt domu energooszczędnegompolaw - "ja taki właśnie prawie kończę, kosztował połowę tego co tradycyjny,"
połowa tego co tradycyjny oznacze,że tradycyjny byłby dwa razy drozszy 8)
To w takim razie trzeba było zacytować mpoplaw a nie pisać komentarz nie wiadomo do czego :D. Nie czytam w twoich myślach żeby się domyślić o co ci chodzi :)

piokrza
07-10-2009, 17:29
to spójrz co buduje pigeon
http://forum.muratordom.pl/post3518876.htm#3518876
http://forum.muratordom.pl/pigeon-buduje-pasywny-dom,t103517.htm


To chyba jakiś żart :roll: dom pigeona w niczym nie przypomina domu w stylu modernistycznym, natomiast dom njerzy to moim zdaniem zwykła kostka.
Według mnie dom w stylu modernistycznym wygląda np. tak:
http://www.plastolux.com/blog/su2.jpg
To surowa, prosta, kanciata bryła z całkiem płaskim stropo-dachem (a nie tak jak u njerzego lekko pochyłym) i przeszkleniami od podłogi po sufit.



PS ceramika 19cm grubo + 20cm styropianu to = 40 cm łącznie
chudsze od tego to tylko drogi keramzyt prafea 15cm + 15cm drogiego szarego styropianu 0,031 = 30cm łącznie

Dzięki wielkie, o to mi właśnie chodziło :) Chyba zdecyduję się na droższy keramzyt i szary styropian. Ściany muszą być jak najcieńsze, więc to będzie optymalne rozwiązanie.
Pozdrawiam.

HenoK
12-10-2009, 11:11
Fryków to nie jedyna osoba która chce się zmieścić w cenie X -- kwestia poszperać po dziennikach -- ale tych nastawionych na energozbieractwo to złapiesz od razu - katalog mpoplawa to same ekstremum :D
Koszt mojego domu także wyszedł stosunkowo niewysoki - 350tys. zł za 212m2 powierzchni użytkowej. Z tego wykończone i ogrzewane jest 108m2. Do zakończenia całości i zagospodarowania działki potrzeba jeszcze ok. 100tys. zł.
Fakt, że żeby taki poziom kosztów uzyskać konieczny był spory wkład własnej pracy :
projekt, nadzór, część instalacji, część robót wykończeniowych.

cocos
18-10-2009, 11:35
No to znalazlem coś w świerzego. www.prostysystem.pl
Ten dom spełniając wymagania konstrukcji pasywnej faktycznie ma prawo być nawet tańszy od "standardowca".
Pytanie kiedy ruszą z masówką i jak wiele osób zaakceptuje formę? Mnie tam się podoba :wink:
www.prostysystem.pl/img_800width/omega_pic11.jpg

PS jak się wkleja obrazek? :-?

HenoK
18-10-2009, 12:32
No to znalazlem coś w świerzego. www.prostysystem.pl
Ten dom spełniając wymagania konstrukcji pasywnej faktycznie ma prawo być nawet tańszy od "standardowca".
Pytanie kiedy ruszą z masówką i jak wiele osób zaakceptuje formę? Mnie tam się podoba :wink:
www.prostysystem.pl/img_800width/omega_pic11.jpg

PS jak się wkleja obrazek? :-?
Tylko najpierw znajdź miejsce, gdzie miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego na takie budynki pozwala :
http://prostysystem.pl/img_800width/omega_pic11.jpg

cocos
18-10-2009, 12:53
Wiesz, w końcu biurokracja nie może (chyba) stanąć okoniem wobec jakiejś innowacji. Co innego jak ktoś ma kaprys - np. stawiać "górala" w na gdańskiej starówce, a co innego zakazać stawiać nowszej generacji dom gdziekolwiek.
Swoją drogą mnie już zmęczyły te dwórki płolskie a ludzie muszą mieć dachy z określonym spadkiem... tylko że TU NIE MA DACHU! Czyli może przepis złamany by nie był?

PS jak używa się tego IMG? zaznaczyłem link wcisnąłem a zdjęcie się nie pokazało.

HenoK
18-10-2009, 16:38
No to znalazlem coś w świerzego. www.prostysystem.pl
Ten dom spełniając wymagania konstrukcji pasywnej faktycznie ma prawo być nawet tańszy od "standardowca".
Pytanie kiedy ruszą z masówką i jak wiele osób zaakceptuje formę? Mnie tam się podoba :wink:
O podobnym systemie było np. TUTAJ : http://forum.muratordom.pl/post2740572.htm#2740572

piokrza
19-10-2009, 13:52
Jesli bym wybieral dom przyszlosci to

Cube

http://images38.fotosik.pl/170/addbcff7eecaaafdmed.jpg (http://www.fotosik.pl)
http://images49.fotosik.pl/174/ec6eebf7fa19c196med.jpg (http://www.fotosik.pl)

8) :D

cocos
19-10-2009, 17:19
Szklane ściany- fajne, ale to nie jest energooszczędne

piokrza
19-10-2009, 18:16
jest całkiem energooszczędne, taki domek to jak szklarnia ogrzewa się sam jak tylko słoneczko zaświeci, pewien facet w USA buduje takie na zamówienie i jak na razie chwali się że w żadnym nie ma potrzeby włączać ogrzewania

problemem jest tylko fakt że w Polsce nie da się tanio oszklić domku, 40 tyś za jedną ścianę to minimum, jak chcemy oszklić 3 to lepiej kupić sobie domek na Karaibach
Nie wiem ile wynosi koszt realizacji tego projektu, gdyż kosztorys jest opracowywany w momencie zamówienia :(

piokrza
19-10-2009, 18:24
Szklane ściany- fajne, ale to nie jest energooszczędne
Szklane ściany w połączeniu z kolektorami słonecznymi, ogniwami fotowoltaicznymi, turbiną wiatrową, rekuperatorem, pompą ciepła i odzyskiem wody deszczowej mają tworzyć budynek zeroenergetyczny według projektantów. Ciekawe jak to się sprawdza w praktyce :-?
A podałem projekt Cube jako przykład domu zeroenergetycznego, gdyż jest on dostępny i można go zrealizować jeśli tylko się ma do tego środki :D a nie tak jak projekt niemieckich studentów którzy zwyciężyli "Solar Decathlon" - co z tego jeśli taki dom nie może być zrealizowany gdyż koszta realizacji zwróciłyby się dopiero w 2-3 pokoleniu (są 2 razy wyższe niż projektu Cube) :P http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1454880.html

cocos
20-10-2009, 10:19
Szklane ściany mają ok 10krotnie większą przenikalność cieplną od ścian zewnętrznych przewidzianych dla domu pasywnego, ale.. moga stać się źródłem ciepła dzięki wpusczaniu promieniowania podczerwonego ze światła słonecznego. TAki zysk energetyczny może byc spory, pod warunkiem, że świeci słońce.
Problem wtym, że zwykle tam gdzie słońce swieci jest tez odpowiednio wysoka temp. powietrza (są wyjątki). W Polsce w "sezonie grzewczym" zdecydowanie większa dni jest z całkowitym/częściowym zachmurzeniem, więc trudno liczyć na doładowanie ciepła podczerwienią (w przeciwieństwie do lata). Myślę, że szklane sciany wyszłyby na plus energetycny wiosną i pod koniec lata. W pozostałym okresie byłyby kłopotem. Zatem raczej igloo

piokrza
20-10-2009, 10:47
Myślę, że szklane sciany wyszłyby na plus energetycny wiosną i pod koniec lata. W pozostałym okresie byłyby kłopotem. Zatem raczej igloo

Tak, tyle że w lecie trzeba byłoby ograniczać to "dogrzewanie" żaluzjami/roletami przed nadmiernym nagrzewaniem wnętrza, gdyż GWC lub klimatyzacja byłyby przeciążone. Co za tym idzie mogłoby się okazać że cała energia elektryczna wyprodukowana przez ogniwa i turbiny szła by na chłodzenie budynku. A co z resztą urządzeń w domu? Podobnie w zimie, całą energia byłaby pochłaniana przez ogrzewanie. A przecież jest jeszcze oświetlenie, agd, rtv, itp., itd..
Wniosek z tego taki że bez odpowiednich żaluzji/rolet i szyb o odpowiednio wysokim współczynniku ten projekt nie ma miejsca bytu (przynajmniej w Polsce).

kibito
21-10-2009, 14:44
No z tym słońcem, wiatrem tak już jest u nas że nie ma 100% pewności że nas będzie wspierało :/ inwestowanie w siłownie albo kolektory, nie mówiąc o ogniwach to koszty które na chwile obecną są zbyt kosztowne w ogólnym rozrachunku ( mowa o tym jaki jest czas zwrotu zainwestowanych pln'ów ) nijak się mają do oszczędności w utrzymaniu domu, bo czy wydamy kasę na rachunki czy jednorazowo na instalacje to i tak nam ich ubędzie.
Nie pamiętam kto ale gdzie już na forum ktoś napisał że takie gadżety mają sens przy własnym udziale inwencji twórczej zainteresowanego ( złota rączka"coś tymi ręcami wykonane" )
A wracając do sprawy kosztów domu energooszczędnego to też już ktoś wcześniej napisał że to liczba bliżej nieokreślona i zależna nie tylko od konstrukcji, lokalizacji budynku, regionu, ilości wkładu własnego ale także od zorientowania i chęci inwestora w poszukiwanie tanich ale sprawdzonych materiałów.
Nie spotkałem się jeszcze z osobą która by w jednym zdaniu odpowiedziała ile wart jest dom energooszczędny. ( No HenoK napisał 350 + ... + ... , ale to chyba pierwsza osoba z jaką się spotkałem, może z racji tego że jestem z grona mało szperających na forum :D )
Jak dla mnie to cena jest proporcjonalna do stopnia energooszczędności budowanego lokum.
Ok wystarczy chyba tych wywodów bo dołączyłem do grona udzielających odpowiedzi bez żadnych konkretów i liczb :D
pozdrawiam

tomclav
22-10-2009, 11:12
jest całkiem energooszczędne, taki domek to jak szklarnia ogrzewa się sam jak tylko słoneczko zaświeci, pewien facet w USA buduje takie na zamówienie i jak na razie chwali się że w żadnym nie ma potrzeby włączać ogrzewania

problemem jest tylko fakt że w Polsce nie da się tanio oszklić domku, 40 tyś za jedną ścianę to minimum, jak chcemy oszklić 3 to lepiej kupić sobie domek na Karaibach
Nie wiem ile wynosi koszt realizacji tego projektu, gdyż kosztorys jest opracowywany w momencie zamówienia :(

Jak można złożyć zamówienie na dom nie wiedząc ile kosztuje :o abstrakcja, co to za firma?

piokrza
22-10-2009, 22:23
jest całkiem energooszczędne, taki domek to jak szklarnia ogrzewa się sam jak tylko słoneczko zaświeci, pewien facet w USA buduje takie na zamówienie i jak na razie chwali się że w żadnym nie ma potrzeby włączać ogrzewania

problemem jest tylko fakt że w Polsce nie da się tanio oszklić domku, 40 tyś za jedną ścianę to minimum, jak chcemy oszklić 3 to lepiej kupić sobie domek na Karaibach
Nie wiem ile wynosi koszt realizacji tego projektu, gdyż kosztorys jest opracowywany w momencie zamówienia :(

Jak można złożyć zamówienie na dom nie wiedząc ile kosztuje :o abstrakcja, co to za firma?
Z tego co mi wiadomo projekt jest jeszcze w fazie opracowywania dokumentacji technicznej. Jest to projekt z pracowni Archipelag. http://www.domy21.pl/index.php
Wysłałem e-maila do pracowni i Pani odpisała że należy przyjąć 1600-1800zł netto za m2 powierzchni do stanu surowego zamkniętego.

cocos
23-10-2009, 07:50
Czyli kopułki powiny zmieścić się w 900zł/m2... :)

a jak wejdą na taśmę to 700zł
a jak na tajwańką taśmę, to 400zł.. :wink:
i w cenie samochodu kupię sobie dom, którego nie trzeba ogrzewać.

piokrza
23-10-2009, 11:43
Czyli kopułki powiny zmieścić się w 900zł/m2... :)

a jak wejdą na taśmę to 700zł
a jak na tajwańką taśmę, to 400zł.. :wink:
i w cenie samochodu kupię sobie dom, którego nie trzeba ogrzewać.

Miejmy nadzieję że już wkrótce :P

HenoK
23-10-2009, 12:04
i w cenie samochodu kupię sobie dom, którego nie trzeba ogrzewać.Z czego wnioskujesz, że tych kopułek nie trzeba ogrzewać?

cocos
24-10-2009, 16:49
Ironizuję :D
W zasadzie "dom pasywny" nie wymaga ogrzewania. Oczywiście jeśli ma rekuperatory itp. Nie mam pojecie co będzie w kopułkach, ale fakt, żę wydają się one njaprostszą formą która mozna postawić z zachowaniem niskiej przenikalności cieplnej (40 cm styropianu).

HenoK
24-10-2009, 18:09
Ironizuję :D
W zasadzie "dom pasywny" nie wymaga ogrzewania. Oczywiście jeśli ma rekuperatory itp. Nie mam pojecie co będzie w kopułkach, ale fakt, żę wydają się one njaprostszą formą która mozna postawić z zachowaniem niskiej przenikalności cieplnej (40 cm styropianu).Oprócz ścian, które można rzeczywiście bardzo dobrze zaizolować są jeszcze okna, drzwi, rekuperacja także nie zapewnia 100% odzysku ciepła.
Przyjęto granicę 15kWh/m2 rocznie zapotrzebowanie na energię do ogrzewania do określenia standardu domów pasywnych : http://www.6paliwo.pl/energooszcz%C4%99dne+budownictwo/kategorie+budownictwa+energooszcz%C4%99dnego/budynek+pasywny

cocos
25-10-2009, 08:31
Zgadza się. I pod tym względem decyduje technologia, niezaleznie od formy budowli. Ale analizując samą formę, to
ściany ze styrpianu będą w naszym klimacie skuteczniejsze, nią te ze szkła
sferyczna powierzchnia daje najlepszy stosunek pojemności (przestrzeni wewnątrz) do powierzchni scian (straty ciepła i koszty)
okrągłe okna mają najlepszy stounek powierzchni (światło) do obwodu (ramy)
swobodna możliwość umieszczania okien zarówno względem nasłonecznienia, jaki i wysokości/pochyłu
znaczne lub całkowite wyeliminowanie mostków termicznych

Jednak to wszystko nie ma az takiego znaczenia jak jakośc zastosowanych urządzeń, dlatego dla mnie decydującą zaletą kupułek byłby NIŻSZY KOSZT BUDOWY (wynkiający z samonośnego kształtu + fabrycznej produkcji)

HenoK
25-10-2009, 09:42
Jednak to wszystko nie ma az takiego znaczenia jak jakośc zastosowanych urządzeń, dlatego dla mnie decydującą zaletą kupułek byłby NIŻSZY KOSZT BUDOWY (wynkiający z samonośnego kształtu + fabrycznej produkcji)Potrafisz znaleźć także wady tego rozwiązania? Znajdziesz np. meble pasujące do takiego wnętrza ? Ściany ze styropianu mała bardzo mała akumulacyjność. To może być zaleta, ale także poważna wada (np. latem).

cocos
25-10-2009, 12:43
Pewnie, że są wady. Jak w każdym rozwiązaniu, inne. Podstawą jest waga jaką się przywiązuje do określonych niedogodności. Akurat szafy mnie nie martwią, gdyż obecnie raczej się ich unika (zabudowy i garderoby) i ja taką stylistykę wolę. Ostatecznie jesli kazda kopuła ma 50m2, to będą w nich jakieś (proste) ścianki działowe dla szaf. Ważniejsza byłaby dla mnie akumulacyjność. Właśnie ta tym forum śledzłem dyskusję która dotyczyła tego problemy także w konstrukcjach szkieletowych i oczywiście drewnianych (te drogie i ekologiczne "domy z bali"). Na stronie systemu piszą o jakiejś specjalnej posadzce rozwiązującej ten problem, (a nie wystarczy jak izolacja podłogi będzie w ziemi na pewnej głębokości?).
Największą wadą tego systemu będzie jednak możliwy brak "akceptacji społecznej". Wyobrażam sobie co przeżywali pierwsi rowerzyści w kaskach, czy miłosnicy rolek - "kaski są dla cyklistów a wrotki dla dzieci". Z tego powodu to rozwiązanie może nie przyjąć się wsród ludzi o tradycynych wyobrażeniach o domu, np. na wsi, ale nie tylko.

mposkart
25-11-2009, 15:22
Moim zdaniem wkrótce budowa domu energooszczędnego stanie się koniecznością a nie kaprysem. Wydaje mi się, że z dnia na dzień budowa takiego domu staje się coraz tańsza - mam na myśłi nowe technologie coraz bardziej dostęone i coraz bardziej wypierające te tradycyjne. Trudno jest dzisiaj powiedzieć o ile droższa jest budowa takiego domu... Moim zdaniem ze względu na ochronę środowiska warto. Koszty z pewnością się zwrócą, jeśli nie nam to naszym wnukom :-)

HenoK
29-11-2009, 20:10
Koszt mojego domu także wyszedł stosunkowo niewysoki - 350tys. zł za 212m2 powierzchni użytkowej. Z tego wykończone i ogrzewane jest 108m2. Do zakończenia całości i zagospodarowania działki potrzeba jeszcze ok. 100tys. zł.
Fakt, że żeby taki poziom kosztów uzyskać konieczny był spory wkład własnej pracy :
projekt, nadzór, część instalacji, część robót wykończeniowych.Uzupełnieniem do tego są koszty instalacji ogrzewania i przygotowania ciepłej wody, o których napisałem w moim Dzienniku budowy : http://forum.muratordom.pl/post3783357.htm#3783357

mek007
02-01-2010, 21:30
Witam,
a czy zastanawiał się ktoś na domem z gipsu, który jest bardzo dobrym izolatorem termicznym, ekologicznym, zdrowym i niedrogim a wytrzymałość ma dwókrotnie przewyższającą dopuszczalne normy w stanie pełnego zawilgocenia i można z niego budować do 3 kondygnacji bez słupów zbrojonych pożucając stereotypy. Ściana z pustaków np. SOVA SYSTEM(szreoko opisywana niegdyś na tym forum i w TVP 1) układanych na sucho i zalewanych pianogipsem(obecnie dodają kólkę styropianową do pianogipsu co podnosi izolacyjność ścian zewnętrznych) co daje nam monolityczną ścianę o bardzo dobrych parametrach energooszczędnych. Powstało w tej technologii ponad 1000 domów w polsce i jest mnustwo zadowolonych urzytkowników.
Podsumowując domy energooszczędne, ekologiczne a przede wszystkim zdrowe nie muszą być wcale drogie, wystarczy zaufać niektórym technologiom abyśmy mieli taki dom.

Paula1122
06-01-2010, 12:24
mek007
a co z mrozoodpornością takich materiałów? Z tego co wiem produktów na bazie gipsu w naszym klimacie nie stosuje się na zewnątrz, bo nie są mrozoodporne właśnie.
Możesz podrzucić jakiś link do strony, gdzie opisują takie technologie? Chętnie bym poczytała.

mek007
06-01-2010, 20:09
mek007
a co z mrozoodpornością takich materiałów? Z tego co wiem produktów na bazie gipsu w naszym klimacie nie stosuje się na zewnątrz, bo nie są mrozoodporne właśnie.
Możesz podrzucić jakiś link do strony, gdzie opisują takie technologie? Chętnie bym poczytała.

Właśnie cały szkopół w tym, że gips w porównaniu do innych jest od nich o niebo lepszy a to dlatego, że "wodohłonność" jak większość uważa w przypadku gipsu ogranicza się jedynie do warstwy 2-3 mm przy wodach opadowych. Nawet w pełnym zawilgoceniu pustaki gipsowe przy dużych mrozach nie rozlatują się, sam sprawdziłem. Gro ludzi buduje z gazobetonu który pije wode jak gąbka i co w tedy? Odpowiedź jest bardzo prosta tak w drugim jak i w pierwszym przypadku- trzeba zabezpieczyć przed nasiąkliwością otynkować gazobeton a gips zagruntować preparatem (bardzo bobrym i nie drogim) i można nałożyć tynk różnego rodzaju. Na prawdę wystarczy być otwarym i nie poddawać się stereotypom aby dostrzec w gipsie materiał na ten nasz wymarzony domek.

Podaje ciekawe linki:

www.domyzgipsu.eu

http://www.muratordom.pl/budowa-i-remont/sciany-zewnetrzne/sciany-z-pustakow-gipsowych,6325_536.htm

http://gazetadom.pl/Ladny-Dom/1,69712,3660184.html

Poczytaj też fora pod tymi artykułami.

Pozdrawiam

Esiek74
07-01-2010, 09:34
PICZMAN opsałswoje doświadczenia na forum. Dom energooszczedny według jego obliczeń jest około 5% jest od standardowego budynku.

Cała sila w prostocie i wiedzy co jest potrzebne a nie chciało by się mieć.

zuzu
07-01-2010, 11:32
Tylko najpierw znajdź miejsce, gdzie miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego na takie budynki pozwala :
http://prostysystem.pl/img_800width/omega_pic11.jpg

Rmf fm już znalazł ;)
http://www.qumak.pl/htmlarea/uploaded/wdrozenia/sab_hotele/rmf_L.jpg
Nieporaz gm. Alwernia pod Krakowem. Przy A4
Nie wiem czy to też budynki energooszczędne ale wyglądają kosmicznie ;)
http://alverniastudios.com/

Senser
19-01-2010, 21:05
Pytanie do tych którzy postawili na energooszczędność i ekologię. Ile droższy w budowie jest dom wykorzystujący nowoczesne technologie? Po ilu latach to się zwraca/zwróci?

Czy to musi być drogie? :lol:
Koszt budowy domu pasywnego. (http://artelis.pl/artykuly/965/koszt-budowy-domu-pasywnego)

A później jako uzupełnienie:
Jak wybudować dom jednorodzinny za połowę ceny. (http://artelis.pl/artykuly/961/jak-wybudowac-dom-jednorodzinny-za-polowe-ceny)

Senser
21-01-2010, 09:46
Nie to że "nie musi" jak widać z powyższego przy zastosowaniu odpowiednich rozwiązań jest tańszy.

kropekkkk
09-02-2010, 13:36
No to znalazlem coś w świerzego. www.prostysystem.pl
Ten dom spełniając wymagania konstrukcji pasywnej faktycznie ma prawo być nawet tańszy od "standardowca".
Pytanie kiedy ruszą z masówką i jak wiele osób zaakceptuje formę? Mnie tam się podoba :wink:
www.prostysystem.pl/img_800width/omega_pic11.jpg

PS jak się wkleja obrazek? :-?




Witam jestem tu nowy,

ale przymierzam się do budowy domu jednak narazie zbieram informacje i pomysły oraz koszty, aby zbudować dom no może nie pasywny ale
3 litrowy.jednak nie wiem jakie by były tego jeszcze koszta.



A te domki omega to już są postawione.

Z tego co pamiętam do od Krakowa na na Katowice jak się jedzie autostradą.

Nie wiem czy to czasami stacja radiowa nie jest, ale zdecydowanie większa.

pozdrawiam