PDA

Zobacz pełną wersję : Prawidłowe wykonanie stelażu ścianki działowej z G-K



Mirron
30-09-2009, 07:47
Witam!

Przymierzam się do postawienia ścianki działowej z płyt GK o wymiarach 2,55x4,60, zamierzam to wykonać z profili o szerokości 75mm i żeby czegoś nie schrzanić od kilku dni wałkuje to forum i generalnie google itp..., czytam mase recept dot spoinowania itp itd i jednak skłoniłem się do napisania tegoż posta celem rozwiania wszelkich wątpliwości... o ile na spoinowanie skłoniłem się do recepty (uniflot- fizelina-uniflot-siatka-uniflot-gładź...) to na temat konstrukcji wiele pisze się że ważna jest prawidłowa konstrukcja stelażu ale co i jak to już gorzej coś znaleźć.... w moim mniemani rozumiem że konstrukcje należy wykonać w następujący sposób:
1. do podłóg i sufitów przytwierdzić profile typu UW75 - wcześniej okleić je taśmą samoprzylepną z pianki
2. do ścian mocuję profile cw75
3. w miejscach otworu drzwiowego mocuję profil wzmacniany ościeżnicowy 75mm w pionie oraz poprzeczkę do ściany - gdyż otwór z jednej strony będzie się licował ze ścianą murowaną
4. profile pionowe cw75 wsuwam w profile pionowe UW75 w odległościach 40 - 60cm
5. profili pionowych nie mocuje to prosili poziomych
6. profile pionowe są docięte o 1cm krócej niż wysokość pomieszczenia (tu nie jestem pewien - ile porad tyle wersji - jedni piszą że na sztywno inni że muszą być krótsze)
7. płyty mocujemy do profili pionowych i poziomych,
8. przy podłodze, suficie i ścianach zostawiamy ok 1cm wolnej przestrzeni na wypełnienie jakąś masą elastyczną (rozumiem że uniflot nie jest taką masą...?)
9. płyty rozmieszczamy tak aby łączenia płyt wypadały na profilach pionowych


Czy cos jeszcze istotnego powinienem wiedzieć? Dobrze kombinuje?

bzykos
30-09-2009, 08:08
[quote]6. profile pionowe są docięte o 1cm krócej niż wysokość pomieszczenia (tu nie jestem pewien - ile porad tyle wersji - jedni piszą że na sztywno inni że muszą być krótsze)[quote]

Profile pionowe muszą być nieco krótsze, bo inaczej mógłbyś mieć problemy z ich włożeniem do UW.

[quote]7. płyty mocujemy do profili pionowych i poziomych,[quote]

Płyty przykręcamy tylko do profili pionowych

[quote]8. przy podłodze, suficie i ścianach zostawiamy ok 1cm wolnej przestrzeni na wypełnienie jakąś masą elastyczną (rozumiem że uniflot nie jest taką masą...?)[quote]

Masą elastyczną czyli np silikonem akrylowym. Uniflot to zdecydowanie nie to... :wink:

Trociu
30-09-2009, 10:19
8. przy podłodze, suficie i ścianach zostawiamy ok 1cm wolnej przestrzeni na wypełnienie jakąś masą elastyczną (rozumiem że uniflot nie jest taką masą...?)
To się potocznie akryl nazywa. I chyba 1cm to przesada.

Mirron
30-09-2009, 10:25
8. przy podłodze, suficie i ścianach zostawiamy ok 1cm wolnej przestrzeni na wypełnienie jakąś masą elastyczną (rozumiem że uniflot nie jest taką masą...?)
To się potocznie akryl nazywa. I chyba 1cm to przesada.

jak mała szpara to akrylem czy silikonem jak najbardziej, ale jak piszą w "poradnikach" żeby zostawić 1-2cm między płytą a ścianami to się właśnie zastanawiam czy zostawiać taką szpare i ewentualnie czym to uzupełnić...

bzykos
30-09-2009, 11:22
0,5 cm wystarczy. I w to akryl.

Mirron
30-09-2009, 21:22
0,5 cm wystarczy. I w to akryl.

no tak a jeśli szpary są większe, np z powodu krzywego sufitu itp? Rzędu 1-1,5cm? Czy to zakleić?

FlashBack
01-10-2009, 05:54
Witam!

Przymierzam się do postawienia ścianki działowej z płyt GK o wymiarach 2,55x4,60, zamierzam to wykonać z profili o szerokości 75mm i żeby czegoś nie schrzanić od kilku dni wałkuje to forum i generalnie google itp..., czytam mase recept dot spoinowania itp itd i jednak skłoniłem się do napisania tegoż posta celem rozwiania wszelkich wątpliwości... o ile na spoinowanie skłoniłem się do recepty (uniflot- fizelina-uniflot-siatka-uniflot-gładź...)

wybierz jedna z nich i tylko jedna warstwe

to na temat konstrukcji wiele pisze się że ważna jest prawidłowa konstrukcja stelażu ale co i jak to już gorzej coś znaleźć.... w moim mniemani rozumiem że konstrukcje należy wykonać w następujący sposób:
1. do podłóg i sufitów przytwierdzić profile typu UW75 - wcześniej okleić je taśmą samoprzylepną z pianki dobrze z pianka to tylko dla sciany zwyklej
2. do ścian mocuję profile cw75 moze byc
3. w miejscach otworu drzwiowego mocuję profil wzmacniany ościeżnicowy 75mm w pionie oraz poprzeczkę do ściany - gdyż otwór z jednej strony będzie się licował ze ścianą murowaną super
4. profile pionowe cw75 wsuwam w profile pionowe UW75 w odległościach 40 - 60cm
5. profili pionowych nie mocuje to prosili poziomych dobrze
6. profile pionowe są docięte o 1cm krócej niż wysokość pomieszczenia (tu nie jestem pewien - ile porad tyle wersji - jedni piszą że na sztywno inni że muszą być krótsze) o ile nie zastosowano przed profilem sufitowym a stropem przekladki (kompensujace duza strzalke) to luz slupek-sufitowy powinien wynosic 1,5cm jest to wymog nie tyle strzlki ugiecia stropu a p.poz.
7. płyty mocujemy do profili pionowych i poziomych, do profili pionowych od dolu min. wysokosc 11cm u gory nie wyze jak 7cm.
8. przy podłodze, suficie i ścianach zostawiamy ok 1cm wolnej przestrzeni na wypełnienie jakąś masą elastyczną (rozumiem że uniflot nie jest taką masą...?) przed przykreceniem dylatujemy sufit i sciane tasma papierowa lub pcv, plyty od podlogi 1-1,5cm od sufitu 0,5cm. spoine gruntujemy lub myjemy pedzem z woda szczeline wypelniamy rowniutko masa u ciebie bedzie to uniflot po wyschnieciu kolejnym krokiem bedzie wtopienie tasmy na obrzeza by pokryly wypelnione masa wczesniej miesca
9. płyty rozmieszczamy tak aby łączenia płyt wypadały na profilach pionowych tak ze zwroceniem uwagi na to by plyty po obu stronach sciany nie laczyly sie na tych samych slupkach


Czy cos jeszcze istotnego powinienem wiedzieć? Dobrze kombinuje?
zaleznie od roli, przeznaczenia i funkcji sciany mozna by dodac mase uwag np. izolacje, np. zastosowanie pianki pod profile, rozmieszczenie inst elekt. i gniazd, kolejnosc i tor plytowania itd.

FlashBack
01-10-2009, 05:58
0,5 cm wystarczy. I w to akryl.

no tak a jeśli szpary są większe, np z powodu krzywego sufitu itp? Rzędu 1-1,5cm? Czy to zakleić?
tak jak napisalem wyzej, po wypelnienu ubytku masa zazbraja sie spoine i plyte tasma.

Mirron
01-10-2009, 08:19
Ok Dzięki za odpowiedzi!.
Generalnie wychodzi na to że większość konstrukcji zrobiłem poprawnie - tylko przed przykręceniem płyt nie założyłem taśmy papierowej :-? (dylatacji) o której pisał kolega FlashBack mam nadzieje że nie jest to jakimś dużym wykroczeniem :wink:
Ścianke stawiałem wczoraj popołudniu i jednak wyszły mi na suficie i ścianach szpary miejscami rzędu 1cm więc akrylem dużo nie nadziałam.... planuje wypełnić to Uniflotem lub cekolem c-40 (kupiłem to i to) na równo a później moczoną taśmą papierową obkleić całą konstrukcje dookoła i poszpachlować gładzią Semin ce68 ....
Do spoin wybrałem taśmę fizelinową i uniflot (jakoś lepiej mu z opakowania patrze niż cekolowi ) , chociaż nie wiem i nie znalazłem w sumie jedoznacznego stwierdzenia jej wyższości nad siatką... zobaczymy

Dzięki
Pozdro!

FlashBack
01-10-2009, 09:24
Skoro sa u gory szpary to mozemy wkleic tasm. Szpachlowanie: cekol szczeline (cieta krawedz) zagruntowac, wypelnic szczeline masa zebrac na gladko z plyta zostawic do wyschniecia. Wklejanie tasmy naniesc rowna warstwe masy, tasme zwilzyc woda przylozyc do masy i wycisnac spod niej mase, zostawic do wyschniecia. Poprawic rowno szeroko masa. Przy uniflocie mozna zaczac od zwilzenia krawedzi woda lub jak przy cekolu gruntowac. Calosc prac prowadzic z czuciem by ograniczyc (wykluczyc) szlifowanie. Do finiszu na cekol masy cekol, na uniflota uniglat lub mase f1. Powodzenia.

bzykos
01-10-2009, 09:54
Skoro sa u gory szpary to mozemy wkleic tasm

Wkleić tylko na płytę czy wywinąć też na sufit i zaszpachlować?

FlashBack
01-10-2009, 10:37
Na sufit przykleic tasme dylatacyjna tak by stykala sie z profilami. Zaszpachlowac jak wyzej podale. Wtapiac tasme papierowa na styk z tasma przyklejona do sufitu. Na koniec prac nadmiar wystajacej tasmy dyl odciac.