PDA

Zobacz pełną wersję : elewacja - prośba o pomoc



sewerynslowi
30-09-2009, 07:55
Witam,

ociepliłem budynek styropianem i zatarłem go podwójenie, nie zdążyłem jednak zagruntować ścian - skończył się urlop.
I teraz pytanie, czy przez zimę stanie się coś wartstwie ocieplenia?
Czy koniecznie trzeba położyć warstwę tynku, np akrylowego na ściany?

Do ocieplenia używałem klejów firmy weber.

Z góry bardzo dziękuję za pomoc.

Jerzysio
30-09-2009, 08:15
Jeśli styropian przykleiłeś i zakołkowałeś to z ociepleniem nic się nie stanie.
Teoretycznie możę być tak, że producent ( weber ) wymaga wierzchniej warstwy, ja jednak z czymś takim się nie spotkałem.
Możesz tynk machnąć wiosną.
Pzdr
J

zbigmor
30-09-2009, 08:19
Witam,

ociepliłem budynek styropianem i zatarłem go podwójenie, nie zdążyłem jednak zagruntować ścian - skończył się urlop.


Ściany chciałeś gruntować po ociepleniu? Chodzi o gruntowanie warstwy wierzchniej kleju? Tym bym się nie przejmował.

I teraz pytanie, czy przez zimę stanie się coś wartstwie ocieplenia?

Nic się nie stanie (jeśli wszystko było wykonane prawidłowo). Poza tym co może stać się ociepleniu jeśli jest pod klejem i siatką i ma małą nasiąkliwość?


Czy koniecznie trzeba położyć warstwę tynku, np akrylowego na ściany?

Jeśli ma być ładny efekt dekoracyjny to koniecznie. Jeśli chodzi tylko o trwałość to nie.

Do ocieplenia używałem klejów firmy weber.

Z góry bardzo dziękuję za pomoc.

sewerynslowi
30-09-2009, 08:22
Dziękuję za odpowiedź.

styropian mam przyklejone po obwodzie i packami w środku, dodatkowo zakołkowałem styropian, więc mam nadzieję, że nic się nie stanie.

Martwi mnie jedynie fakt, iż nie zagruntowałem ścian:)

sewerynslowi
30-09-2009, 08:25
chodzi mi o zagruntowanie ścian po przyklejeniu styropianu i podwójnym zatarciu klejem

raffran
30-09-2009, 08:37
Nic sie nie stanie, a nawet jak teraz bys zagruntowal to i tak na wiosne przed struktura musialbys jeszcze raz gruntowac.

fighter1983
30-09-2009, 08:55
Powinno sie zagruntowac na zime, i tak jak wspominal raffran na wiosne, przed polozeniem tynku gruntowac ponownie. Producenci systemow docieplen jako grunt zalecaja swoj tzw. podklad tynkarski, jednak mozna zrobic to innym gruntem (Ct17 np.)

Gruntowanie teraz ma na celu zabezpieczenie warstwy kleju przed wnikaniem wody i przemarzaniu jej zima (jezeli warstwa bedzie wilgotna)

sewerynslowi
30-09-2009, 09:04
czyli lepiej by było gdybym zagruntował, ale jak tego nie zrobię to prawdopodobieństwo, że struktura kleju na ociepleniu popęka zależy tylko i wyłącznie od tego jaka będzie pogoda zimą?

najlepiej by było gdybym położył jeszcze przez zimą tynk, ale to wszystko zależy od pogody, i od tego czy znajdę firmę która mi to zrobi :)

raffran
30-09-2009, 09:08
Wydaje mi sie ze od braku gruntu klej nie powinien popekac. Jesli popeka to z powodu ze polozonego styro.

sewerynslowi
30-09-2009, 09:17
myślę, że mimo, iż robiłem ocieplenie sam, to styropian jest dobrze zatarty, siatka wszędzie z zakładem minimum 10 cm, przy rogach okien i drzwi dałem dodatkowo siatkę mniej więcej w wymiarach 20 x 30 cm. Siatka również zatopiona w prawidlowy sposób i dodatkowo zatarta drugi raz.

mam nadzieję, że jak nie zdążę w tym roku położyć tynku to nic się nie jak go położe na wiosnę

fighter1983
30-09-2009, 09:42
ogolnie nie stanie sie nic zlego.... jezeli zagruntujesz: masz swiety spokoj, jezeli nie, na wiosne ewentualnie drobne poprawki i miejscowe nakladanie kleju.

sewerynslowi
30-09-2009, 09:45
dziękuję wszystkim za pomoc

EZS
30-09-2009, 09:52
dodam jeszcze, że u mnie stało całą zimę po położeniu JEDNEJ tylko warstwy kleju i też się nic nie stało :lol: Wiosną położyliśmy drugą warstwę i pomalowaliśmy dobrą farbą (bez tynku) i tak jest do dziśi tak zostanie nia stałe.
Więc co, do licha, może stać się u ciebie????

sewerynslowi
30-09-2009, 10:34
większość znanych mi budowlańców, a nawet mój kierownik budowy wmawia mi, że warstwę kleju na styropianie szlag trafi po zimie jak będzie mokra i przyjdzie mróz

i stąd moje wątpliwości

ale chyba juz ich nie mam i elewację zrobię na wiosnę przyszłego roku :)

paul997
30-09-2009, 10:34
dodam jeszcze, że u mnie stało całą zimę po położeniu JEDNEJ tylko warstwy kleju i też się nic nie stało :lol: Wiosną położyliśmy drugą warstwę i pomalowaliśmy dobrą farbą (bez tynku) i tak jest do dziśi tak zostanie nia stałe.
Więc co, do licha, może stać się u ciebie????

Potwierdzam, u mnie tak samo to wyglądało.

edde
30-09-2009, 10:42
ws umie może nie cała elewacja ale ocieplenie piwnicy (styropian z siatką i 2x klejem) miałem zrobione w kwietniu zeszłego roku, i po półtora roku w bardzo różnych warunkach atmosferycznych nic się z tym klejem złego nie stało

sewerynslowi
30-09-2009, 10:44
jak na podlasiu sie nic nie stało to tym bardziej nie stanie się na kaszubach :)

pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję za pomoc

raffran
30-09-2009, 10:47
Tak na zdrowy rozum dla laika.
Ten grunt to chyba nie ma zabezpieczyc kleju, tylko wplynac pozytywnie na to co bedzie na nim, czyli na strukture zeby ona lepiej zwiazala sie z podlozem, czyli z warstwa kleju.
A moze sie myle?

fighter1983
30-09-2009, 10:57
tu grunt bardziej ma za zadanie zmniejszyc chlonnosc, tak samo jak przy wylewkach samopoziomujacych grunt zapobiega zbyt szybkiemu oddaniu wody do podloza tak i tutaj: zmniejsza chlonnosc podloza a co za tym idzie nie pozwala wodzie swobodnie wnikac w warstwe kleju

leszeq
30-09-2009, 20:17
Producenci systemow docieplen jako grunt zalecaja swoj tzw. podklad tynkarski, jednak mozna zrobic to innym gruntem (Ct17 np.)
Głupotą jest gruntowanie warstwy zbrojącej gruntem głębokopenetrującym Ceresit CT17 przed zastosowaniem tynków cienkowarstwowych. Do systemów ociepleń są przeznaczone inne grunty.


tu grunt bardziej ma za zadanie zmniejszyc chlonnosc
Grunt ma przede wszystkim za zadanie wzmocnić powierzchnię, żeby nie doprowadzić do przetarć warstwy kleju w wyniku przycierania tynków i zminimalizować ryzyko powstawania przebarwień i miejscowych różnic kolorystycznych.

Do autora wątku:
NIC nie stanie się warstwie kleju po tak krótkim okresie czasu.

sewerynslowi
01-10-2009, 06:42
jeszcze raz dziękuję za udzielone odpowiedzi