PDA

Zobacz pełną wersję : Czy ocieplać stryszek nad kopertą?



enickman
30-09-2009, 18:56
Witam,

Niedługo będę (no ja to się raczej będę przyglądał :-) ) krył dachówkami dach kopertowy.
Poddasze będzie użytkowe a nad nim jeszcze trochę miejsca zostanie na stryszek.

I tu pytanie - czy ocieplać ten stryszek, czy raczej zostawić go nieocieplonym i ocieplić poddasze po podłodze stryszku?
czy nie będzie wtedy zbyt dyżych nieszczelności przez otwór od rozkładanych schodów?

Zastanawiam się dodatkowo, czy jeżeli stryszek będzie nieocieplony to nie powinien być dodatkowo wentylowany, żeby ciepłe powietrze wywiewać na zewnątrz?
Tylko jak to zrobić? Dachówki kominkowe? Ile? Czy wspomagać wentylację wentylatorem? Jest sens? Nie będzie za drogo? Po co?

Proszę o rady

phans
30-09-2009, 19:25
I tu pytanie - czy ocieplać ten stryszek, czy raczej zostawić go nieocieplonym i ocieplić poddasze po podłodze stryszku?

Wg mnie ocieplenie stryszku w krokwiach i po podłodze stryszku. Stryszek nie wentylować.

zbigmor
01-10-2009, 08:46
Witam,

Niedługo będę (no ja to się raczej będę przyglądał :-) ) krył dachówkami dach kopertowy.
Poddasze będzie użytkowe a nad nim jeszcze trochę miejsca zostanie na stryszek.

I tu pytanie - czy ocieplać ten stryszek, czy raczej zostawić go nieocieplonym i ocieplić poddasze po podłodze stryszku?
czy nie będzie wtedy zbyt dyżych nieszczelności przez otwór od rozkładanych schodów?

Zastanawiam się dodatkowo, czy jeżeli stryszek będzie nieocieplony to nie powinien być dodatkowo wentylowany, żeby ciepłe powietrze wywiewać na zewnątrz?
Tylko jak to zrobić? Dachówki kominkowe? Ile? Czy wspomagać wentylację wentylatorem? Jest sens? Nie będzie za drogo? Po co?

Proszę o rady


Pytanie wracające jak bumerang i aż dziw, że tak doświadczony forumowić je zadaje bez podawania celu pytania.
Mimo to przedstwię swoją wersję. Wielkość nieszczelności od schodów będą uzależnione od rodzaju zakupionych schodów oraz jakości ich montażu.
Po co ciepłe powietrze chcesz wypuszczać na zewnątrz? Przynajmniej 99% budowniczych chce je zostawić w domu. Reszta buduje przez dewelopera.

Ja bym ocieplał po podłodze i sprawa wentylacji przy dachówce sama by się rozwiązała.

annecy
01-10-2009, 10:13
wg wiedzy zdobytej na budowie... to raczej należy wentylować stryszek niż go ogrzewać...
także też bym się skłaniał to izolacji po podłodze.... z opcją termoizolacyjnych drzwi wyłazowych na stryszek....

pozdr

enickman
01-10-2009, 11:41
Po co ciepłe powietrze chcesz wypuszczać na zewnątrz? Przynajmniej 99% budowniczych chce je zostawić w domu. Reszta buduje przez dewelopera.


zimą i owszem - chętnie je zostawie w domu
ale latem?

zbigmor
01-10-2009, 11:47
Po co ciepłe powietrze chcesz wypuszczać na zewnątrz? Przynajmniej 99% budowniczych chce je zostawić w domu. Reszta buduje przez dewelopera.


zimą i owszem - chętnie je zostawie w domu
ale latem?


To musiałbyś mieć latem w domu powyżej 30 deg C choć na strychu może się tak zdarzyć. Mimo wszystko niwelując ryzyko ucieczki ciepła zimą wolałbym wypuszczać ciepło latem przez okna.

enickman
01-10-2009, 17:28
no ja już niekoniecznie bo będę miał REKU, być może kiedyś z GWC, więc może mi zależeć na zamkniętych oknach - wtedy dobrze byłoby te ciepłe powietrze zbierające się u góry wyrzucać poza dom, ale to z kolei kłuci się z zasadą, że przy REKU (działającym) dom powinen być szczelny
jakoś nie do końca mogę to sobie poukładać:
zimą owszem - najlepiej dać ocieplenie po podłodze strychu
latem - niekoniecznie, bo ciepłe powietrze nie będzie miało jak iść do góry
wiem, że latem mieszkanie na poddaszu to może być męczarnia

FlashBack
01-10-2009, 21:01
a coz tam jest/bedzie w/na tym "stryszku", ze konieczna jest jego izolacja i dostep? bo chyba ktos tu wpadl na genialny pomysl gdy dom juz stal.

zbigmor
02-10-2009, 08:13
no ja już niekoniecznie bo będę miał REKU, być może kiedyś z GWC, więc może mi zależeć na zamkniętych oknach - wtedy dobrze byłoby te ciepłe powietrze zbierające się u góry wyrzucać poza dom, ale to z kolei kłuci się z zasadą, że przy REKU (działającym) dom powinen być szczelny
jakoś nie do końca mogę to sobie poukładać:
zimą owszem - najlepiej dać ocieplenie po podłodze strychu
latem - niekoniecznie, bo ciepłe powietrze nie będzie miało jak iść do góry
wiem, że latem mieszkanie na poddaszu to może być męczarnia


Też mnie zastanawia co tam ma być, bo stryszek to raczej niemieszkalny powinien być.

enickman
02-10-2009, 11:53
nie widzieliście nigdy wejścia na strych
może warto czasami zadrzeć głowę jeszcze wyżej?

daggulka
02-10-2009, 12:13
ja bym dała porządne ocieplenie po podłodze i wentylację przy dachówce ... nic więcej ...

prawdą jest , że latem mieszkanie na poddaszu jest męczarnią ... dlatego jesli robiłabym drugi raz - dałabym więcej izolacji na skosy i podłogę strychu oraz w cholerę zrezygnowałabym z okien dachowych na rzecz większych ściennych ...

enickman
02-10-2009, 12:33
pytanie moje może trochę wykręcone wzięło się stąd, że kiedyś w którymś Muratorze była sonda na temat mieszkania na poddaszu i wiele osób skarżyło się na gorąco latem
Ci co mieli znośne warunki z reguły pisali, że ciepłe powietrze zbiera się na strychu (zgodnie zresztą z jego naturą), a na samym poddaszu jest znośnie
Jedna osoba pisała nawet, że ten strych wentyluje, a wentylator włączany jest przez termostat

daggulka - może dokup sobie markizy zewnętrzne - podobno dobrze chronią przed ciepłem - koszt takiej na jedno okno to około 300 zł - tylko rozwijanie jej i zwijanie może być upierdliwe - za każdym razem trzeba otworzyć okno

daggulka
02-10-2009, 12:42
enickman ... mam kupione markizy .... ino nie mam kiedy założyć :oops: ... i tak już od roku sobie leżą :wink: :lol:

a co do strychu ... wełna ma to do siebie , że izoluje .... i działa to w dwie strony ...
u mnie latem na nieocieplonym strychu jest taki chyc , że jak wleci osa to żyje max. 3 min. :wink: .... nie mierzyłam nigdy ile tam jest stopni ...ale postoisz dwie minuty i sie leje pot po d.... :lol:
i teraz tak .... gdyby nie ta wełna nie wierze, ze ten chyc nie miałby żadnego wpływu na temperature w pokojach na dole mimo tego, iż z praw takich i siakich wynika, ze ciepło idzie do góry :wink:
a zimą - mam tam temperature niemalże jak na dworze ....

na mój chłopski rozum ... im więcej ocieplenia na podłodze strychu nieużytkowego nieocieplonego tym lepiej ....
w ocieplanie całego strychu bym się nie bawiła .... wentylacja musi być porządna ... kiedyś gdzies na forum były zdjęcia strychu ocieplonego z marną wentylacją .... nie do pozazdroszczenia ... :roll:

FlashBack
02-10-2009, 22:32
nie widzieliście nigdy wejścia na strych
może warto czasami zadrzeć głowę jeszcze wyżej?
jezeli po wykanalowaniu szczytu bedziesz mogl satnac swobodnie wyprostowany na tym swoim strychu to, jest o co walczyc jak nie... daj sobie chlopie spokoj.

phans
02-10-2009, 22:58
nie widzieliście nigdy wejścia na strych
może warto czasami zadrzeć głowę jeszcze wyżej?
jezeli po wykanalowaniu szczytu bedziesz mogl satnac swobodnie wyprostowany na tym swoim strychu to, jest o co walczyc jak nie... daj sobie chlopie spokoj.
Czyli jeżeli stryszek ma max. 1m wysokości to nie warto dla niego robić wejścia z poddasza i dalej z tego stryszku mieć wyłaz dachowy? Czy nie lepszym wejściem na dach będzie wtedy okno dachowe?

FlashBack
03-10-2009, 07:24
nie widzieliście nigdy wejścia na strych
może warto czasami zadrzeć głowę jeszcze wyżej?
jezeli po wykanalowaniu szczytu bedziesz mogl satnac swobodnie wyprostowany na tym swoim strychu to, jest o co walczyc jak nie... daj sobie chlopie spokoj.
Czyli jeżeli stryszek ma max. 1m wysokości to nie warto dla niego robić wejścia z poddasza i dalej z tego stryszku mieć wyłaz dachowy? Czy nie lepszym wejściem na dach będzie wtedy okno dachowe?
dokupienie kilku stopni biegnacych do lawy kominiarskiej z ktoregos z okien poddasza bedzie tansze i ekonomiczniejsze niz bawienie sie w schody strychowe i oknienko na tym stryszku.

step26
03-10-2009, 10:24
ja ma dach kopertowy, pokryty blachą oraz cały deskowany
strych mam duży bo po części mogę się na nim wyprostować
chciałem go całego ocieplić, mam zostawiony jeden kanał w kominie na wentylacje strychu, więc może by nie było źle

ale mam pytanie czy ocieplać go całego, czy może tylko do podłogi i po podłodze strychu
zależy mi, żeby na poddaszu użytkowym był dobry mikroklimat, a nie sauna w upalne dnii i w zimę, żeby bylo ciepłe na poddaszu!!! a na strychu jak już będzie

FlashBack
03-10-2009, 12:11
ja ma dach kopertowy, pokryty blachą oraz cały deskowany
strych mam duży bo po części mogę się na nim wyprostować
chciałem go całego ocieplić, mam zostawiony jeden kanał w kominie na wentylacje strychu, więc może by nie było źle

ale mam pytanie czy ocieplać go całego, czy może tylko do podłogi i po podłodze strychu
zależy mi, żeby na poddaszu użytkowym był dobry mikroklimat, a nie sauna w upalne dnii i w zimę, żeby bylo ciepłe na poddaszu!!! a na strychu jak już będzie
jeden kanal? a to wlot czy wylot? moze dwa ... w jednym bo przekroj 1m^;)?
ta walka o zludne m^ :D
przy prawidlowo dobranej i wykonanej izolacji poddasza nie ma znaczenia temperatura zewnetrzna. inna sprawa to kompromis lokacji okien polaciowych wzgledem ich ilosc i ustawienie domu. mostki poprzeczne krokwi przy oknach to juz inna bajka.

step26
03-10-2009, 14:33
jeden z kanałów w kominie służy u mnie do wentylacji grawitacyjnej strychu, gdzie nie ma żadnych okien, na strych prowadzić będzie wyłaz z korytarza na poddaszu;
w poddaszu użytkowym (75m2) mam 4 pomieszczenia i w każdym po 2 okna z Fakro 78x160 łacząne razem (dom z Muratora "Barwny" C132),

chciałbym, aby na poddaszu było latem chłodno a nie jak w saunie,
więc czy lepiej dać wełne na cały dach,
czy może lepiej tylko ocieplić samo poddasze użytkowe wraz z sufitem nad nim, a strych zostawić nieocieplony

FlashBack
03-10-2009, 15:47
jeden z kanałów w kominie służy u mnie do wentylacji grawitacyjnej strychu, gdzie nie ma żadnych okien, na strych prowadzić będzie wyłaz z korytarza na poddaszu;
w poddaszu użytkowym (75m2) mam 4 pomieszczenia i w każdym po 2 okna z Fakro 78x160 łacząne razem (dom z Muratora "Barwny" C132),

chciałbym, aby na poddaszu było latem chłodno a nie jak w saunie,
więc czy lepiej dać wełne na cały dach,
czy może lepiej tylko ocieplić samo poddasze użytkowe wraz z sufitem nad nim, a strych zostawić nieocieplony
w zupelnosci wystarczy sama izolacja do sufitu poddasza. schody strychowe w tym wypadku sa zbyteczne. slepa czesc dachu dowentylowac jeden wloto-wylot nie zapewni dostatecznie dobrej wymiany powietrza o ile o takowej mozna tu mowic.