PDA

Zobacz pełną wersję : Czym zafugować mozaikę w brodziku murowanym?



bestisz
30-09-2009, 20:55
Mam wymurowany brodzik 100x100cm. Odpływ zamontowany w punkcie przecięcia przekątnych brodzika czyli w jego centrum. Zrobiłem 2% spady, wszystko wymalowałem folią, wokoło odpływu kołnierz a w narożnikach taśma hydroizolacyjna.
Z racji tego że aranżacja łazienki obejmuje tylko płytki wielkiego formatu i położone na spodzie brodzika będą wyglądały niezbyt fajnie ze względu na spadki wykonane w sposób "kopertowy". Po prostu trzeba ciąć płytki po skosie o czym każdy glazurnik wie.
Z racji tego poszedłem do sklepu gdzie projektowano mi łazienkę i Pani projektant wybrała mi bardzo ładną mozaikę naturalną którą chciałbym wyłożyć brodzik. Jest to fajne ponieważ przy zastosowaniu mozaiki łatwo wykonać niezbędne spady i jednocześnie ukryć je dla oka.

Moje pytanie brzmi jaką zastosować fugę do wypełnień w mozaice oraz reszcie kabiny? Z tego co doczytałem powinienem zastosować fugę epoksydową którą można stosować nawet w basenach. Podsuńcie jakieś firmy produkujące takie fugi.
Oprócz tego naczytałem się że taka fuga jest dość trudna do położenia. Proszę "doświadczonych" o jakieś opinie i wskazówki jak kłaść takową fugę?

cieszynianka
30-09-2009, 21:25
U nas w dolnej łazience epoksydowa z Miry i z nią było wszystko ok.
Brakło nam, ze względu na grubość płytek wlazło jej więcej i żeby nie czekać (ściągnięcie trwałoby 2 tygodnie) dobraliśmy ten sam kolor na ściankę prysznica zrobioną z pustaków szkanych epoksyd z Mapei i tu był zonk :-? Nie stężała wcale, była jak plastelina, więc było trzeba zrobić skrobanko :roll:

bestisz
01-10-2009, 17:06
Czyli generalnie rozumiem że polecasz tą "MIRA" ale proszę podpowiedz jeszcze której użyłeś? Konkretnie chodzi mi o serię produktu. Ja na stronie producenta znalazłem dwa produkty odpowiadające charakterystyką fudze w brodziku.
Jest to fuga "Mira supercolour"i ta występuje w 30 kolorach co mnie cieszy, oraz trójskładnikowy preparat "Mira 3650 multipox" który z tego co przypuszczam występuje tylko w kolorze szarym.

Tutaj strona producenta:
http://www.mira.ee/?op=body&id=125

Pierwszy produkt wydaje mi się bardziej racjonalny chociażby z tego powodu że mam wybór kolorów fugi i z opisu wynika że może mieć ona swoje zastosowanie nawet w basenach więc nasiąkliwość prawdopodobnie ma zerową.
Z drugiej strony karta techniczna produktu zawiera informacje o maksymalnej szerokości fugi tj. do 10mm czego zachowanie w przypadku mozaiki z kamienia naturalnego może być trudne, ponieważ bywa trochę więcej jak 1cm.
Co poradzicie? Olać normy i fugować tym czy może szukać czegoś hardcore czyli 100% epoksydu?[/code]

cieszynianka
01-10-2009, 17:20
Nasza była na 100% epoksydowa, ale nie pamiętam już która, wiem, że były z tego chyba tylko 2 albo 3 kolory my wybraliśmy szary, zresztą taki był potrzebny, bo płytki były szare. Wiązała bardzo szybko i szybko było trzeba wycierać resztki z płytek gorącą wodą.

Jak znajdę fakturę to sprawdzę, która to była :wink:

cieszynianka
01-10-2009, 17:32
Sorry, wprowadziłam Cię w błąd, z Miry były maty, taśmy, i izolacja w płynie, a fuga eposydowa była inna, cytuję ze znalezionej faktury:

"spoina KREISEL EPOKSYDOWA EPOXI SZARA 5 kg"
(kosztowała 438 zł)

:wink:

vadiol
02-10-2009, 20:44
Moje pytanie brzmi jaką zastosować fugę do wypełnień w mozaice oraz reszcie kabiny? Z tego co doczytałem powinienem zastosować fugę epoksydową którą można stosować nawet w basenach. Podsuńcie jakieś firmy produkujące takie fugi.

Skoro zastosowales hydroizolacje , to po co fuga epoksydowa ? Wystarczy fuga cementowa .

bestisz
03-10-2009, 08:18
Moje pytanie brzmi jaką zastosować fugę do wypełnień w mozaice oraz reszcie kabiny? Z tego co doczytałem powinienem zastosować fugę epoksydową którą można stosować nawet w basenach. Podsuńcie jakieś firmy produkujące takie fugi.

Skoro zastosowales hydroizolacje , to po co fuga epoksydowa ? Wystarczy fuga cementowa .

Oczywiście że zastosowałem hydroizolację i to konkretną. W suficie kabiny zastosowałem również kratkę wentylacyjną ze stali nierdzewnej i 1,5m od kratki na rurze wentylacyjnej jest zastosowany wentylator turbinowy żeby wszystko ładnie wyciągał na zewnątrz.
Kabina będzie dość intensywnie użytkowana więc chciałbym aby tematy odprowadzenia pary jak i wody po kąpieli były rozwiązane aż na wyrost. Dlatego też na zdrowy tok myślenia lepiej zastosować fugę epoksydową która ma nasiąkliwość i przepuszczalność wody w 0%.
Zawsze to łatwiej odparować wodzie z powierzchni niż z głębi fugi a w cementówce chyba tak by to jednak wyglądało.

vadiol
04-10-2009, 08:26
Jezeli potrzebujesz az takich zabezpieczen , to sprawdz nasiakliwosc kostki ktora wybrales . Dobrym rozwiazaniem jest zastosowanie silikonowego impregnatu uszczelniajacego Ceresit CT-10 .