PDA

Zobacz pełną wersję : C.O. tradycyjne, czy rozdzielaczowe ?



12-01-2004, 14:43
Proszę o opinię doświadczonych Forumowiczów czy CO robić metodą tradycyjną, czyli po kolei od grzejnika do grzejnika, czy nowoczesną - przy użyciu rozdzielaczy.
Instalator poleca raczej metodę tradycyjną mówiąc że jest tańsza w wykonaniu, chociaż zaznacza, że w razie awarii jest trudniejsza do naprawy, bo trzeba wyłączyć całą instalację. Natomiast w użytkowaniu nie ma różnicy.
Ja zastanawiam się jak częste są awarie w CO.
Porównując z instalacją elektryczną , to tam odeszło się w zasadzie już od przewodów w rurkach, chociaż idea była taka sama (bo jak nawali to ....) a w rzeczywistości instalacje wytrzymywały po kilkadziesiąt lat bez usterek.
Tomek

greg98
13-01-2004, 06:53
Jakbym miał więcej pieniędzy, to bym dał rozdzielaczową. Bez dwóch zdań. Wolałbym mieć większą kontrolę nad ogrzewaniem.

niciacia
13-01-2004, 07:04
Ja też daję, a właściwie planuję dać rozdzielaczową, koszt może większy, ale komfort pracy też - tak myślę, gdyż nie mam jeszcze doświadczenia.

YEYO
13-01-2004, 07:23
Mam rozdzielaczową. Ma ona jedną niezaprzeczalną zaletę. Większość połączeń jest na wierzchu tzn. w skrzynkach z łatwym dostępem i łatwiej jest z konserwacją.

RobertOC
13-01-2004, 08:07
Mam rozdzielaczową. Wszystkie połączenia są łatwo dostępne a rurki schowane pod podłogą i w ścianie. Od rozdzielacza do grzejnika idzie jedna rurka bez połączeń. Nie wystepuje ryzyko przecieku na złączce w schowanej rurze.

Zbigniew Rudnicki
13-01-2004, 08:38
Mam rozdzielaczową. Grzeje dopiero od listopada.
Najważniejsza cecha : pozwala na dobrą (w miarę niezależną) regulacje temperatury oddzielnie w każdym pomieszczeniu, a więc oszczędności.

jaszczur
13-01-2004, 08:45
Mam rozdzielaczową. Powód jak wyżej - brak połączeń w podłodze.

Arek99
13-01-2004, 08:56
bez połączeń w podłodze, czyli w plastiku czy miękkiej miedzi ze zwoju??

13-01-2004, 10:02
Przy tradycyjnej instalacji też można regulować dowolnie temperaturę, jeśli tylko zamontujesz zawory termostatyczne na grzejnikach.

jaszczur
13-01-2004, 10:09
Z miękkiej miedzi ze zwoju.

Arek99
13-01-2004, 12:03
podpowiedzcie mi dlaczego większość ( z tego co widziałem) ma inst. z miedzi sztywnej a nie miękkiej? w czym tkwi różnica i przewaga inst. z CU miękkiej??

jaszczur
13-01-2004, 12:17
Ja mam z miękkiej "ze strachu". Lepiej się czuję mając świadomość, że nie mam połączeń lutowanych pod podłogą. Wiem, że dobrze wykonana instalacja z miedzi twardej jest wieczna, ale mimo wszystko... :wink: