PDA

Zobacz pełną wersję : Dylatacje a podlogowka.



PADI
12-01-2004, 15:32
Sluchajcie czy ktos moze nnie oswiecic jak zrobic podlogowke bez dylatacji. Salon 8 na 6 m. Wszyscy mi wciskaja, ze dylatacja przy ogrzewaniu pod. to rzecz niezbedna ( grozba popekania)
Decyduje sie na ekipe (stan surowy) i ogladalem dom juz przez nich wykonany. Przy okazji zauwazylem naprawde potezne powierzchnie z podlogowka i zero dyletacji. Spytalem wlasciciela co i jak- Byl mocno zdziwiony jakie dylatacje ? Moze niewiedza ale gosc mieszka juz 4 sezon
A podlogi piekniutkie i bez popekan. Jak to jest.

Karlos_m
12-01-2004, 15:38
Również mam wrażenie że z tymi dyletacjami to przesada. Ale oczywiście u siebie zrobiłem dyletacje :wink:
Na wszelki wypadek????!!!

mik99
12-01-2004, 15:45
PADI dylatowanie powierzchni betonowych jest niezbędne, w celu zapobieżenia powstawaniu rys skurczowych. Innymi słowy pokazujemy np. jastrychowi gdzie ma pęknąć? lepiej niech to robi pod kontrolą niż samoczynnie np. pod płytkami terakoty, czy inna okładziną wierzchnią.

Zawsze można sobie poczytać Normy.

Jeśli podłoga nie ma być ogrzewana i jest wewnątrz budynku wystarczą pola:4/5. Ale jeżeli byłby to taras, lub podłoga ogrzewana to: 3/3 to MAX

ppp.j
12-01-2004, 17:30
Ponieważ sam przymierzam się do podłogówki to zbieram wszelkie informacje na ten temat. Wszędzie podają, że maksymalna powierzchnia bez dylatacji to 30 sqm. Na wszelki wypadek nie będę eksperymentował na własnym salonie :wink:

mik99
12-01-2004, 18:45
i słusznie, Panie Kolego!

PADI
13-01-2004, 01:13
i słusznie, Panie Kolego!

A jak najoptymalniej pod wzgledem wizualnym zrobic takie ,, kontrolowane pekniecia,,. Terakota ukladana na wzor parkietu.

mik99
13-01-2004, 07:05
Nie wiem, jak zaplanować wzór parkietu (terakota)to zadanie raczej dla plastyka, ale dylatacje muszą być pezeniesione przez wszystkie warstwy do góry, wtakiej samej szerokośći i w tym samym miejscu ( płytka, spoina).
Często na podłożach z wykonanymi instalcjami ogrzewania podłogowego wykonywanych potem przez inne firmy, zajmujące się wierzchnimi warstwami wykończeniowymi; wykonuje się projekt rozlokowania nie tyle rurek co samych dylatacji, co pozwala później zaplanować wzór okładziny na posadce.
To jest kompromis jaki trzeba niestety ponieść, ale warto.
Projekt może być wykonany samodzielnie istotny jest podział pomieszczenia na pola grzejne i wynikające z tego szczeliny dylatacyjne

Szpulka
13-01-2004, 08:04
Przerabiam ten problem od jakiegoś czasu. Nie byłam za bardzo przewidująca wcześniej, a właściwie to wybrałam rodzaj i sposób kładzenia płytek wykluczający wyprowadzenie dylatacji przez wszystkie warstwy. Od pewnego czasu męczę wszystkich doradców technicznych znanych firm, żeby mi powiedzieli co w takiej sytuacji zrobić.
1. Pan od Atlasa powiedział, że oficjalna odpowiedź nie będzie po mojej myśli - trzeba wyprowadzić dylatację przez wszystkie warstwy i już. Nieoficjalnie jednak mogłabym zastosować metodę: pomalować specyfikiem Atlas Woder E dylatację tym woderem również przykleić specjalną taśmę systemową, a na to kłaść płytki normalnie na klej do podłogówki (polecał CAL N bo do tego mam jeszcze duże płytki)

2. Z Deitermann polecili zastosowanie jako kleju, silikonu np. Plastikol FDN, którego należałoby w tym przypadku użyć również do spoinowania płytek leżących na dylatacji.

3. Ceresit CM19 na pozostałe płytki i kładzenie płytek na dylatacji na klej trwale elastyczny

bachac
13-01-2004, 13:44
Jeśli podłoga nie ma być ogrzewana i jest wewnątrz budynku wystarczą pola:4/5. Ale jeżeli byłby to taras, lub podłoga ogrzewana to: 3/3 to MAX
Mik99
Ja mam taras na garażem 8 x 3m, płyta betonowa przygotowana już pod płytki, wylana bez dylatacji. Czy to mi będzie pękać? Czy przed położeniem płytek jest jeszcze jakiś sposób zrobienia tych dylatacji?

Juras XR4Ti
14-01-2004, 06:10
Moje zdanie. Albo zrobimy dylatacje, albo zrobi się sama. Lepiej mieć szparę równą i tam gdzie się chce, niz pęknięcia w nieprzewidzianych miejscach. A płytki na dylatacji albo rozdzielić mosiężnym kątownikiem, albo kleić olewając dylatację, ale na klej elastyczny. Fugi - silikon. Firma Mapei (chyba nie przekręciłem nazwy) ma w asortymencie fugi silikonowe i normalne w tych samych kolorach. Castorama.

mik99
14-01-2004, 07:26
bachac

zdecydowanie taką powierzchnię należy podzielić (powinno wystaczyć na dwa pola) można naciąć przez całą grubość tak by zapewnić rozszezalmość po środku 5-7mm (szerokość spoiny plastycznej).

Taras taki, jak twój to extremum różnica teperatur w zimę może dochodzić bnawet do 100 stopni C (w nocy mróz Warszawa do 25 spokojnie, w dzień powierzchnia w ciemnym odcieniu do 70 stopni C w słońcu nawet mróz w dzień nic) nie zmieia.

Taka płyta będzie się rozciągać, a szkoda by garaż przeciekał.
8)

14-01-2004, 07:57
Mik99
Czyli naciąć ten beton, a płytki kleić klejem elastycznym. Płytki najlepiej jasne.

bachac
14-01-2004, 07:59
Ten Gość powyżej to ja, zapomniałam się zalogować.

mik99
14-01-2004, 08:09
Płyki jasne, ale niekoniecznie kleić klejem cementowym do tarasu np. wysokoelastycznym dowolnej marki
(bardzo dobry CM17 CERESIT, jeszcze lepszy profesjonalny a odrobinę tańszy h40 tenax KERAKOLL)

Spoina elestyczna obowiązkowo w dylatacji, pozostałe wypłnić fugą do tarasów.

bachac
14-01-2004, 08:22
Mik99. Dzięki za wszystkie informacje. Rozwiałeś moje obawy i wątpliwości.
Pozdrowienia.

mik99
14-01-2004, 08:32
Zawsze w tych sprawach mogę pomóc

pozdrowienia,
aha nieukładaj płytek w lecie na gorące podłoże, zawsze wcześniej impregnacja, potem ok. jedną dobę; najlepiej poźno wieczorem, jak się podłoże zchłodzi układaj płytki i chroń podłoże przed nagrzewaniem dnia następnego (cokowiek nawet kilka płyt styropianu). Ważne to jest inaczej płyki się nagrzeją, woda z kleju odparuje i wiązania właściwie nie będzie szkoda czasu i kasy.
Zasada taka sama, przy fugowaniu.

cześć

bachac
14-01-2004, 08:45
Ta impregnacja to jakaś masa, folia uszczelniająca?
Jeszcze inne pytanie.
Będziemy kłaść płytki w holu, kuchni i łazience, gdzie mamy ogrzewanie podłogowe, dylatacje przewidzieliśmy w drzwiach pomieszczeń, hol jest dość długi i wąski około 1.5m. Nie wiem czy te dylatacje w drzwiach wystarczą i jak je zrobić, bo planowaliśmy ułożyć jedną wielką powierzchnię z tych płytek (co miało dać efekt optyczego powiększenia powierzchni :wink: ) i wolałabym nie dzielić płytek. Co o tym myślisz?

mik99
14-01-2004, 08:53
Powierzchnie ogrzewane rónież wymagają szczególnej uwagi przy układaniu okładzin wierzchnich

W Twoim przypadku nie wiem, jak długi jest hol?
Te dylatacje, które masz (konstrykcyjne obwiedniowe) muszę być niezależnie od rodzaju póżniejszej okładziny.

Klej na podłoża ogrzewane-koniecznie, zależnie od rodzaju płytek terakota/gres inny/

bachac
14-01-2004, 09:06
Hol ma dokładnie 1.55 x 4.86m. Wejście do kuchni jest bez drzwi i wolałabym uniknąć dzielenia płytek.

mik99
14-01-2004, 09:18
Można spróbować, bo wąski jest, a długi też nie zabardzo.
Stosunek boków korzytny jest również.

sly70
07-03-2004, 23:04
Czy przy ogrzewaniu podłogowym istnieje ograniczenie co do wymiarów płytki zakładając, że płytki będą kładzione technikę bez fugową. Spotkałem się z opinią, że max. wymiar płytki to 30x30 a co kilka metrów należy robić dyletacje w postaci listew z aluminium lub mosiądzu.

Ella
08-03-2004, 19:13
Poradźcie, proszę, jak zrobić dylatację w podłodze bezfugowej?
Większość podłóg w domu mam zamiar pokryć tzw. "kamiennym dywanem" ( www.polfloor.pl/rustik.html ).
Czy trzeba będzie zrobić "cięcia" w tej masie i przykryć jakąś listwą? Jakoś sobie tego nie wyobrażam...

mik99
08-03-2004, 19:34
Wszystko już właściwie powiedziane, zostało wcześniej :wink:

Zbigniew Rudnicki
08-03-2004, 20:06
W salonie 6x8m z ogrzewaniem podłogowym trzeba z góry wiedzieć o jakich wymiarach będą płytki podłogowe, aby wyznaczyć miejsce dylatacji w pobliżu środka pokoju, tak aby pokrywało sie z fugą między płytkami.
W miejscu dylatacji płytki po obu stronach obramować mosiężnym lub aluminiowym specjalnym kątowniczkiem (jedno ramię kątownika wsunąć pod płytkę). Szczelinę między płytkami (około 5mm) wypełnić barwnym silikonem.
Płytki układać tylko na klej elastyczny. Ja używałem CM17.
Jeśli w salonie jest kominek - to też powinien być oddzielony dylatacją, od reszty podłogi.
Pomysł bezfugowego układania płytek uważam za ryzykowny - bo kłóci się z elastycznym klejem.

Czytam czasem wypowiedzi : "Zrobiłem coś w prosty sposób ignorując uznane zasady, minęły 2 lata i jest dobrze, nic się nie dzieje".
No tak, ale to rozwiązanie ma służyć 30 lat i na 100 zastosowań najwyżej 1-2 mogą nawalić.

Ella
08-03-2004, 22:18
U mnie sytuacja będzie inna, bo nie będzie płytek posiadających krawędzie, tylko "kamienny dywan", czyli warstwa drobnych kamyczków zalanych masą żywiczną. Dlatego trudno mi sobie wyobrazić "krojenie" tej masy po zastygnięciu - wydaje mi się, że w efekcie powstałaby szeroka szpara - czym ją wypełnić?

ppp.j
09-03-2004, 08:41
Ella napisała

U mnie sytuacja będzie inna, bo nie będzie płytek posiadających krawędzie, tylko "kamienny dywan", czyli warstwa drobnych kamyczków zalanych masą żywiczną. Dlatego trudno mi sobie wyobrazić "krojenie" tej masy po zastygnięciu - wydaje mi się, że w efekcie powstałaby szeroka szpara - czym ją wypełnić?
Tym samym czym planujesz zapełnić szparę która powstanie gdy płyta sama pęknie ale szpara wówczas będzie przebiegała w dowolny sposób. Chociaz siły natury tworzą czasami wspaniałe efekty ale to nie jest regułą. :wink:

09-03-2004, 09:33
Ja mam zamiar nie przenosić dylatacji do terakoty bo będę kładła płytki w karo. Pas płytek na dylatacji mam zamiar położyć na jakiś trwale elastyczny klej (np silka bond)

izat
21-08-2007, 20:05
no i mnie dosięgła ta zagwozdka
ogrzewanie podłogowe na całym parterze, gres 60x60, a dylatacje w wylewce zrobione na oko :(
ze wszystkich dylatacji może 20% uda mi się zachować :(
reszta niestety nie będzie przeniesiona na fugi gresu
jakby tak miało być gres byłby ułożony raz na prosto a raz na skos, takie mam te wnętrza pogibane i bez namysłu zrobione dylatacje
trudno
niech się dzieje co chce
gres będzie układany na elastyczny klej Sopro 455
w poniedziałek startujemy!!

pablitoo
21-08-2007, 20:11
no i mnie dosięgła ta zagwozdka
ogrzewanie podłogowe na całym parterze, gres 60x60, a dylatacje w wylewce zrobione na oko :(
ze wszystkich dylatacji może 20% uda mi się zachować :(
reszta niestety nie będzie przeniesiona na fugi gresu
jakby tak miało być gres byłby ułożony raz na prosto a raz na skos, takie mam te wnętrza pogibane i bez namysłu zrobione dylatacje
trudno
niech się dzieje co chce
gres będzie układany na elastyczny klej Sopro 455
w poniedziałek startujemy!!

No i układaj i nic się nie przejmuj .
Klej elastyczny / Sopro - dobry wybór / , fuga również - jak jednak jakaś płytka pęknie - wymienisz na nową i koniec - nie pęknie Ci przecież 50% płytek ...

Pozdrawiam

jacekp71
21-08-2007, 23:24
i ja nie planuje przenosic dylatacji na linie fug - polecimy na elastycznym kleju, fuga 3mm z wypelnieniem silikonowym. jaszcze nie slyszalem zeby komus cos takiego tzrasnelo ;-0 .... choci wolalbym nie byc tym pierwszym ;-0

izat
22-08-2007, 08:50
.....fuga 3mm z wypelnieniem silikonowym

co to znaczy??

pablitoo
22-08-2007, 09:08
.....fuga 3mm z wypelnieniem silikonowym

co to znaczy??

Naprzykład to (http://www.mapei.it/Referenze/Multimedia/401%20Polacco.pdf) ...

Pozdrawiam

izat
22-08-2007, 09:12
i ja nie planuje przenosic dylatacji na linie fug - polecimy na elastycznym kleju, fuga 3mm z wypelnieniem silikonowym

wszystkie fugi silikonowe??
czy może dylatacje w betonie fugujecie?? :D

Trzci_kris
22-08-2007, 09:28
Klej elastyczny i fuga elastyczna np.CE40 CERESITU - położyłem juz tak mnóstwo podłóg i ani razu nie było problemów. Co wiecej. Jka klient był oszczędny to szło na zwykłym kleju ale fuga elastyczna zawsze szła i tez do dzis zero pęknięć.

izat
22-08-2007, 09:33
kiedyś pewien kamieniarz powiedział mi, że on poszerza dylatacje i zalewa je jakimiś żywicami
nie wiecie po co??

jacekp71
23-08-2007, 21:43
nie wiem po co ;-)
wg mnie wypelnianie dylatacji w posadzce nie ma wartosci dodanej .... dla inwestora rzecz jasna ;-)

Heath
24-08-2007, 06:50
kiedyś pewien kamieniarz powiedział mi, że on poszerza dylatacje i zalewa je jakimiś żywicami
nie wiecie po co??

też nie wiem po co. Żywicę natomiast stosuje się przy łataniu pęknięć jastrychu.

sylvia1
24-08-2007, 08:33
a ja chciałam zakupić te listwy o których pisze Zbigniew Rudnicki ale si.ę dowiedziałam że są nieosiągalne. Trudno na dylatacji jest przecięty wzór płytek i fuga 7 mm wypełniona silikonem mapei w kolorze dylatacji. :roll:

kubawesol
10-11-2013, 22:21
Pomozcie mi proszę w temacie podlogowki i dylatacji.

W calym domu poza garazem zdecydowalismy sie na podlogowke. Parter bez garazu ma 60m2. Caly dom wykonywal mi deweloper ale instalacje wod-kan-co moj facowiec. Dopiero po wylaniu przez dewelopera posadzek uswiadomilem sobie, ze tam nigdzie nie ma zadnyc dylatacji a na dniacH zaczynamy klasc na calym parterze plytki 30x120 cm.

Czy mozna jeszcze temu jakos zaradzic?
Czy da sie bez tego życ i liczyć, że nic nie popęka?

Proszę o pomoc. Poniżej kilka zdjęć parteru jeszcze w trakcie kladzenia podlogowki.
https://lh3.googleusercontent.com/-MKJJS8zLu-c/UoADdhPw1zI/AAAAAAAAHdg/5rX20z-7pO4/s720/IMGP9476.JPG

https://lh3.googleusercontent.com/-G3zwF1qgVGw/UoADcxwPTSI/AAAAAAAAHdg/srFwiPE6xxM/s720/IMGP9478.JPGPomozcie mi proszę w temacie podlogowki i dylatacji.

W calym domu poza garazem zdecydowalismy sie na podlogowke. Parter bez garazu ma 60m2. Caly dom wykonywal mi deweloper ale instalacje wod-kan-co moj facowiec. Dopiero po wylaniu przez dewelopera posadzek uswiadomilem sobie, ze tam nigdzie nie ma zadnyc dylatacji a na dniacH zaczynamy klasc na calym parterze plytki 30x120 cm.

Czy mozna jeszcze temu jakos zaradzic?
Czy da sie bez tego życ i liczyć, że nic nie popęka?

Proszę o pomoc. Poniżej kilka zdjęć parteru jeszcze w trakcie kladzenia podlogowki.
https://lh3.googleusercontent.com/-MKJJS8zLu-c/UoADdhPw1zI/AAAAAAAAHdg/5rX20z-7pO4/s720/IMGP9476.JPG

https://lh3.googleusercontent.com/-G3zwF1qgVGw/UoADcxwPTSI/AAAAAAAAHdg/srFwiPE6xxM/s720/IMGP9478.JPG

slawekk1980`
11-11-2013, 13:30
Czarno to widzę, pomieszczenie o nieregularnych ksztaltach, słupy, pomijając dylatację obwodową przydałby się również podział samego pomieszczenia, choćby poprzez wykonanie kontrolowanej szczeliny blichówką w trakcie wylewania posadzki.

forgetit
11-11-2013, 16:25
Może naciąć? Jeśli możesz odmierzyć odległości pomiędzy rurkami na podstawie zdjęć.

lukasz860910
24-11-2013, 08:49
Może naciąć? Jeśli możesz odmierzyć odległości pomiędzy rurkami na podstawie zdjęć.

jeżeli jest ogrzewanie podłogowe dobrze zamiast nacięcia blichówką jest wstawić dylatacje 1cm wtedy każda płyta pracuje osobno

dodatkowi jeżeli dylatacja przechodzi przez rurke od ogrzewania podłogowego w miejscu dylatacji kładziemy peszle na rurki

lukasz860910
24-11-2013, 08:51
jeżeli jest ogrzewanie podłogowe dobrze zamiast nacięcia blichówką jest wstawić dylatacje 1cm wtedy każda płyta pracuje osobno

dodatkowi jeżeli dylatacja przechodzi przez rurke od ogrzewania podłogowego w miejscu dylatacji kładziemy peszle na rurki

rurki od ogrzewania kładziemy w peszle plastykowe

lukasz860910
24-11-2013, 19:45
dylatacja zrobiona prawidłowo pianka pod nią peszle

cangi80
20-06-2019, 14:53
Witam. Remontuję kuchnię i chcę zrobić ogrzewanie podłogowe. Myślałem dać 3 cm styrodur i 7-8 cm wylewki z betoniarki. Problem z tym, że ma trochę nie foremny kształt a chciałbym uniknąć dylatacji. Czym wzmocnić ten jastrych aby nie było póżniej niespodzianek. Rurki będą co 10-12 cm w dwóch pętlach. Narysowany rysunek jest w skali i pokazuje właściwy wygląd podłogi. https://www.fotosik.pl/zdjecie/e0101926dc46a26b

cangi80
02-10-2019, 20:47
Może opiszę jak zrobiłem i co wyszło źle. Na stopie wyr ównanym półsuchym betonem ułożyłem styrodur 3cm, taśma dylatacyjna w koło pomieszczenia, folia i rurki co 10 cm. Jastrych około 7-8 cm grubości z betoniarki z dodatkiem włókien i plastyfikatora. Zbrojenie nad rurkami z siatki 15x15cm i druty żebrowane fi 8mm w kratownicę co około 40 cm.
Przez 2 dni polewałem wodą aby nie wyschła i przykryłem folią na tydzień.
Po zdjęciu folii schła sobie jeszcze 3 tygodnie. Przez 3 tygodnie od wyłania wyglądała ładnie a później zaczęły się pojawiać pęknięcia. Mimo że dałem tyle zbrojenia to jedno pęknięcie podzieliło płytę na dwie części a 4 inne postępują. Co teraz robić, czy czekać aż wszystko popęka co ma popękać czy kłaść już płytki ?

jajmar
02-10-2019, 22:01
Ze zbrojeniem zaszalales nie wiedzieć po co. Polewanie woda przez dwa dni też dziwne, pytanie ile dałeś wody do mieszanki po pęknięciach obstawiam że nie mało. A rzadką mieszankę łatwiej rozprowadzić. Mylę się?

cangi80
03-10-2019, 07:10
W małej betoniarce 110l ciężko się miesza beton pół sychy. Mieszałem na tyle gęsty aby się po prostu wymieszał, żadszego i tak bym nie mógł zrobić bo bym nie mógł wyjechać taczkami po schodach.