PDA

Zobacz pełną wersję : Tynki cement.-wap. jak malować?



midbass
01-10-2009, 21:14
Witam.

Niebawem ma wejść malarz i chciałem podpytać co do techniki i zaleceń malowania tynków cementowo-wapiennych. Przewertowałem forum ale nie znalazłem konkretnych odp. na większość pytań.

Malarz proponuje:
1. grunt pędzlem wałkowcem i nie czekać aż grunt całkiem wyschnie (tzn. dwa pokoje po 20m2 grunt i powrót z farbą do 1 pokoju) i dalej...

2. warstwa farby wałkiem
3. uzupełnianie niedoskonałości które będzie widać (szpachlowanie?)
4. szlifowanie siatką
5. druga warstwa farby wałkiem

a po położeniu parkietu (cyklinowanie i lakier)

6. trzecia warstwa farby wałkiem

Unigrunt (ew, rozcieńczony) + farba Dekoral (żółta pokrywka)

Czy taki plan jest rozsądny?
Czy grunt pędzlem to dobry pomysł?
Czy farba jest ok?

Słyszałem że w ogóle całe malowanie (łącznie z gruntem) to lepiej po podłogach (cyklinowanie i lakier).

Czy ściany na które ma iść kolor powinny pierwszą warstwę mieć białą farbę? Czy od razu kolor?

Czy rozsądnie będzie malować pierwsze warstwy Dekoralem a ostanią np. Tikkurilą?

Z góry dzięki za szybkie odpowiedzi.

Pozdrawiam

bzykos
02-10-2009, 06:50
Trochę dużo tych zabiegów... Ale ogólnie, szpachluje się przed malowaniem. A grunt musi całkowicie wyschnąć przed malowaniem. Przed gruntowaniem "przelecieć" ściany grubym papierem ściernym.
Co do rodzaju warstw farb,najlepiej stosować farby tych samych producentów.

bst
02-10-2009, 12:14
Strasznie duzo tych zabiegow.

Gruntowanie przed malowaniem nie ma co robic gruntem. Latwo jest narobic sobie dodatkowej roboty (zacieki z gruntu, niejednorodna grubosc warstwy gruntu itp.)

Kup sobie farbe kabe aqatex. Pierwsza warstwa bezposrednio na tynk rozcieczona 30% wody. Potem juz normalnie.

Ew. grunt sniezki i potem juz normalne malowanie.
Ja wybralem kabe. Szybko i bez problemow. Bardzo dobre farby.

LukaEgon
02-10-2009, 13:21
O jakich zaciekach my tu mówimy jeśli będzie 3 warstwy farby :lol: Grunt musi całkowicie wyschnąć, zanim zacznie się malowanie. Produkty stosuje się wg instrukcji a nie wymyśla jakieś swoje cudaczne metody..później malarz się dziwi i rozkłada ręce jak farba odłazi od ściany i jeszcze mówi że to nie jego wina... :roll:

robus75
09-10-2009, 18:09
A ja mam pytanie z troche innej beczki. Za tydzien bede mial skonczone tynki i pewien gosc powiedzial ze lepiej teraz zagruntowac sciany poki jeszcze nie ma okien. Chce to robic maszynowo jakims chyba agregatem. Mowi ze pozniej trzeba oklejac okna do takiego gruntowania albo recznie gruntowac. Czy nie za wczesnie na taka operacje? czy tynki nie beda jeszcze za bardzo mokre? Mam dom z Ytonga wiec troche szybciej wszystko schnie

pblochu
09-10-2009, 18:36
Ja bym poczekał (zresztą jak zawsze) jak wyschną
Najlepszy grunt to farba emulsyjna z wodą - bardzo rzadka
Jak dodasz kolor to stanie się on dosłownie wieczny
Tynki tego typu dobrze "naciągną farbą"
Dodatkowy plus to brak efektu przegruntowania
Ale zrób jak uważasz

robus75
10-10-2009, 07:56
Chcialbym jak najwiecej porad w tym temacie wiec prosze jeszcze o opinie innych uzytkownikow. Jednak chyba bede sie sklanial do tego zeby pozniej to zagruntowac ale to tylko moja laicka mysl :D

andrzej100
10-10-2009, 09:42
O jakich zaciekach my tu mówimy jeśli będzie 3 warstwy farby :lol: Grunt musi całkowicie wyschnąć, zanim zacznie się malowanie. Produkty stosuje się wg instrukcji a nie wymyśla jakieś swoje cudaczne metody..później malarz się dziwi i rozkłada ręce jak farba odłazi od ściany i jeszcze mówi że to nie jego wina... :roll:
... a mowa o zaciekach gruntu po Unigruncie. Wlasnie tak mialem i myslalem, ze 2warstwy farby przykryja, a niestety przy dużym nasłonecznieniu przebija lekko. Na szczęście po jednym pomieszczeniu przezuciłem sie na wałek i jest ok.

bede sie sklanial do tego zeby pozniej to zagruntowac ale to tylko moja laicka mysl
???? chyba żart??

robus75
10-10-2009, 10:10
Dlaczego andrzej100 mysliz ze to zart? Po prostu chce wiedziec czy gruntowac agregatem zaraz po skonczeniu tynkow czy zaczekac jak wyschna i pozniej ewentualnie okna zaslaniac do mechanicznego gruntowania lub recznie gruntowac

Tomek 70
10-10-2009, 17:06
Dlaczego andrzej100 mysliz ze to zart? Po prostu chce wiedziec czy gruntowac agregatem zaraz po skonczeniu tynkow czy zaczekac jak wyschna i pozniej ewentualnie okna zaslaniac do mechanicznego gruntowania lub recznie gruntowac


Przed zagruntowaniem ściany powinny być suche.