PDA

Zobacz pełną wersję : Ulga budowlana za 2003 r



joanka77
12-01-2004, 21:05
Dowiedziałam się dziś, że podobno w danym roku podatkowym można odliczyć tylko te wydatki, które już zostały zapłacone. Tzn jeśli mam fakturę wystawioną w grudniu na 4 tys. a zapłaciłam 2 tys. (reszta na przelew w 2004 r) to mogę odliczyć od podatku w 2003 tylko 2 tysiące. Czy to jest prawda ? Bardzo proszę o odpowiedź ....
Wg mnie mogę odliczyć całe 4 tys. a to jak zamierzam płacić za towar jest tylko moją sprawą i sprzedawcy. Czy mam racje ?

slaw
12-01-2004, 22:19
Wydatki odliczasz za rok w którym zostały poniesione. Czy otrzymanie faktury jest poniesieniem wydatku ?

Gdyby tak nie było to mam pomysł na oscylator - faktura na usługi z 7% VAT-em i datą płatności na 2999rok. Odliczyłby to sobie każdy obywatel do maksymalnego limitu już w pierwszym roku istnienia ulgi.

Inka1
13-01-2004, 09:59
Wydatki odliczasz za rok w którym zostały poniesione. Czy otrzymanie faktury jest poniesieniem wydatku ?

Gdyby tak nie było to mam pomysł na oscylator - faktura na usługi z 7% VAT-em i datą płatności na 2999rok. Odliczyłby to sobie każdy obywatel do maksymalnego limitu już w pierwszym roku istnienia ulgi.


zgadzam się, sprawdzałam to nawet w sposób pisemny w moim skarbowym, wydatki PONIESIONE a nie data faktury :wink:

joanka77
14-01-2004, 16:27
Dziękuję za odpowiedź.

Inka1 mam jeszcze jedno pytanie :)

Czy US odpisał Ci może co się dzieje z drugą częścią faktury tzn to co zapłacę w 2004 r. Czy ten wydatek mogę odliczyć w zeznaniu za 2004 r mając fakturę z 2003 r a dowód zapłaty z 2004 r ? Czy też ta pozostała kwota "przepada" ?

Wowka
14-01-2004, 19:27
Oprócz faktury otrzymujesz także druczek KP (Kasa Przyjmie). Druk ten plus faktura z adnotacją o płatności odroczonej jest dowodem poniesienia wydatku w określonym czasie za określony towar lub usługę. Czyli, obojetnie z jakiej daty jest faktura. Decyduje data poniesienia wydatku a ten został poniesiony w proporcjach 50 na 50% w latach 2003 i 2004 i w takich proporcjach należności wynikające z faktury odliczasz za rok ubiegły i w przyszłości za rok 2004.
Warto w swoich dokumentach "trzymać" druki KP. Znam np. przypadek, gdy podatnik przedstawiając w US fakturę z adnotacją "płatność przelewem" musiał z banku "wykupić" duplikat potwierdzenia realizacji przelewu.

By było ciekawiej dodam, że wystawca faktury jest zobowiązany uiścić należności podatkowe wobec US w terminie wynikającym z daty wystawienia faktury a nie zawartej adnotacji o terminie odroczonej płatności. Czyli oscylator "wynaleziony" przez slaw-a kumulował by koszty po stronie sprzedawcy. A fiskus nie popuści :wink:

Pozdrawiam.

joanka77
15-01-2004, 07:34
uffff... :) dzięki wowka, bo juz byłam pewna, że nam przepadnie ta kwota. Oczywiście zbieram wszystkie potwierdzenia zapłaty.