PDA

Zobacz pełną wersję : DGP- instalacja w piwnicy (POMOCY)



mef_01
13-01-2004, 10:07
Prosze pomoc,. Zainstalowalem wklad kominkowy z DGP ale zazyczylem sobie rozprowadzenie powietrza przez piwnice(mialem taka mozliwosc).
Problemem jest utuchomienie turbiny(zejscie do piwnicy mam na zewnatrz budynku). Nie uruchamia sie automatycznie ( cieple powietrze unosi sie w gore a nie w dol). Co robic? Czy sa jakes urzadzenia wspomagajace, czy rozprowadzenie zostalo nieprawidlowo wykonane, czy mozna cos z tym jeszcze zrobic

PILNIE PROSZE O POMOC

Krzysiek [/list]

qwer
13-01-2004, 10:52
Nie znam dokładnie tego urządzenia ale czy nie można zastosować czjnika temperatury włączającego turbinę automatycznie. Czujnik należy umieścić nad kominkiem.

Forest-Natura
13-01-2004, 11:34
Witam.
Podłacz do turbiny włącznik z regulatorem obrotów. Ok. 100 zł. Ewentualnie zwykły włącznik (taki jak do światła). Termostat turbiny ustaw na O oC
Włącznik oczywiście umieszczasz przy kominku.
Pozdrawiam.

mef_01
14-01-2004, 08:07
wa

mef_01
14-01-2004, 08:18
Wlasnie o to chodzi. Mam turbine z termoregulatorem, ale znajduje sie w piwnicy a cieple powietrze unosi sie w gore, a nie w dol wiec na dzien dzisiejszy jedynym rozwiazaniem jest zejscie do piwnicy i uruchomienie reczne a przypominam, ze wejscie do piwnicy mam od zewnatrz budynku. Wyobrazcie sobie 7.00, 20 stopni mrozu, wiatr i trzeba ubrac sie i krecic pokretlem w piwnicy - koszmar.

Czekam na dalsze rozwiazania i z gory dziekuje

Przepraszam za brak polskich liter (testuje win2003)

Pozdrawiam
Krzysiek

Wladek
14-01-2004, 09:33
Wymontuj czujnik z turbiny (jak się da - pewnie to jakiś bimetalowy) i przedłuż kabelki aż do kominka i tam go zamocuj.

mef_01
14-01-2004, 11:20
A czy czasem nie mam coś nie tak wykonane.

Czy ktoś ma podobną instalację (chodzi mi o rozprowadzenie rur przez piwnicę)

Proszę o podzielenie się doświadczeniami.

I jeszcze jedno. Czy mój sposób rozprowadzenia jest prawidłowy.
Moim założeniem przy instalacji rur było to aby nadmuch ciepłego powietrza był przy podłodze - to tam zawsze instaluje się kaloryfery i kratki nadmuchowe (widziałem w filmach amerykańskich :) )Poza tym nie miałem problemów z ukryciem całej instalacji - wisi sobie w piwicy pod sufitem i nikomu nie przeszkadza ani nie szpeci. więc rozwiązanie chyba jak najbardziej prawidłowe oprusz tego małego feleru.

Krzysiek

Forest-Natura
14-01-2004, 13:41
Witam.
Innych rozwiązań nie znajdziesz bo...ich nie ma.
Jak sam zauważyłeś powietrze ciepłe do termoregulatora nie dochodzi, więc podłącz drucikiem z prądem włącznik umieszczony w domu i turbinę w piwnicy. Wtedy z domu będziesz mógł właczyć turbinę w dogodnym dla Ciebie momencie (jak np. kominek się sporo nagrzeje). Albo zrób jak radzi Władek - wyjmij czujnik bimetalowy i doprowadż go (przedłużając "drucik") do samego czopucha kominka.
Rozwiązanie masz jak najbardziej ok. Spotyka się je nieczęsto bo...domów z piwnicami to mało kto teraz buduje. Jeżeli jeszcze ściany piwnicy są ocieplone to będzie "grało" jak się patrzy. Jeżeli piwnica jest "zimna" to może być potrzebne dodatkowe opatulenie wełną.
Pozdrawiam.

Jarecky007
25-12-2013, 09:35
mam dom z piwnica na wysokosci gruntu, tzw, podniesiony parter i pietro.
sciany piwnicy nieocieplone.
zastanwiam sie jak zrobic dgp.
czy kanaly rozprowadzic w piwnicy pod stropem i ocieplic?
czy moze podwieszany sufit na parterze i zejscia do poziomu podlogi?
plus oczywiscie w obu przypadkach wyjscia na pietrze.
wolalbym wyloty na poziomie podlogi.
dziekuej za rady i pozdrawiam

Konto usunięte_12*
25-12-2013, 11:59
Trudno zmusić gorące powietrze do schodzenia w dół (tym bardziej, gdy będą również przejścia na górę).

Jarecky007
25-12-2013, 17:55
chcialem zrobic dwa wyloty za wentylatorem(turbina?) jeden dla kanalow ktore potem schodza w dol, a drugi dla nawiewow do kondygnacji powyzej.

Konto usunięte_12*
25-12-2013, 21:58
chcialem zrobic dwa wyloty za wentylatorem(turbina?).
Jeśli jej szum nie będzie nikomu z domowników przeszkadzał, to może być :)

Jarecky007
05-01-2014, 19:06
to jak radzisz?
lepiej turbine pod kominkiem w piwnicy, rozprowadzenia pod pmieszczenia i do kazdego na gore na parter przez strop, a takze dalej na 1 pietro ?
wtedy szum nikomu nie bedzie przeszkadzal.
ale czy takie rozwiazanie sie sprawdzi?

Rikmen
05-01-2014, 21:39
@Jarecky007- W dniu 15 01 2013, w jednym z moich postów opisałem jak zrobić DGP przez piwnicę,odpowiadając jednemu z kolegów w podobnej sprawie. Odszukaj sobie , może Ci się przyda.
Pozdrawiam Ryszard K.

Jarecky007
06-01-2014, 10:35
ok poszukam dzieki