PDA

Zobacz pełną wersję : Brak nawiewu świeżego powietrza



Gregor_Murator_Dwa
05-10-2009, 17:00
Jołki!

Opis:
Deweloper w mieszkaniu o powierzchni ok. 50m2 i wysokości 4,7m (stare budownictwo, na części powierzchni antresola) założył sobie sumaryczny wydatek wentylacji wymuszonej na poziomie 300m3/h. Są to dwa niezależne układy wentylacyjne (domyślam się, że z niezależnym wymuszeniem) plus wyciąg kuchenny niewymuszony (trzeci układ). W projekcie nie widzę klapek zwrotnych na żadnym z kanałów, są natomiast przepustnice regulowane ręcznie.

Brak kanału nawiewowego, więc na logikę te 300m3/h powinno wpływać do mieszkania przez mikrorozszczelnienia i inne nieszczelności.

Jedyne dwa okna w pomieszczeniu (już zamontowane i nie do ruszenia ze względu na zabytkowy charakter budynku) mają wymiary ok. 3x1,5m, przy podziale każdego okna na 4 skrzydła. Z mikrorozszczelnieniem. Plus drzwi wejściowe 100x200cm. Szacunkowo wychodzi mi długość szczelin (suma obwodów otworów okien + drzwi) rzędu 46m.

Pytanie:
Jaki jest rzeczywisty wydatek powietrza z mikrorozszczelnienia dla 1m obwodu okna?
Z powyższych wyliczeń wynika, że powinien on być minimum rzędu 6-7m3/h.
Jak to się ma do wydatków faktycznych?


Pozdrawiam
Gregor

Barbossa
05-10-2009, 17:11
a jakie są współczynniki infiltracji stolarki?

Gregor_Murator_Dwa
05-10-2009, 17:17
Dżizas, nie mam zielonego pojęcia. :(
Stolarka jest klasyczna, plastikowa (tak mniemam, bo z bliska jej jeszcze nie macałem). Mogę spróbować wydobyć jakieś dane od dewelopera.

Gregor_Murator_Dwa
05-10-2009, 17:24
A, jako ciekawostkę dodam, że okna mają być docelowo wyposażone w rolety zewnętrzne montowane od wewnątrz (zaciemnienie).
Fakt ten na pewno jakoś-tam wpłynie na wentylację.

Jakie mogą być negatywne konsekwencje takiego pomysłu?

perm
05-10-2009, 17:32
Wentylacja wymuszona - niewymuszona tzn mechaniczna z wentylatorem i grawitacyjna?

Ilość powietrza które będzie się dostawać przez okna i drzwi zależy nie tylko od wielkości szpar ale też różnicy ciśnień.

Klasyczne okna plastikowe - fajnie to brzmi :) Coś jak styropian z epoki :lol:

Gregor_Murator_Dwa
05-10-2009, 22:25
Wentylacja wymuszona = wentylator na końcu kanału (na dachu).
Wentylacja niewymuszona = bez wentylatora, ale niekoniecznie grawitacyjna; ponieważ do tego kanału zbiorczego wedle projektu podłączone są tylko wyloty z wyciągów kuchennych poszczególnych mieszkań, na projekcie nie ma też przy nich określonych wydatków zakładam, że należy do niej podłączać tylko i wyłącznie mechanicznie wspomagane wyciągi kuchenne (z wentylatorem).

Różnica ciśnień - i owszem, ale tego parametru deweloper nie podaje. Nie znam się na projektowaniu wentylacji, ale czy można wydedukować ją z wydatku?

PS. Sorki za ten pseudotechniczny bełkot - nie jestem z tej branży, wykształcenie mam może i techniczne ale niezupełnie budowlane. :)

Gregor_Murator_Dwa
05-10-2009, 23:14
Choroba, chodzi mi to po głowie i spać nie daje. :(
Z tą infiltracją stolarki - nie znałem tego terminu, ale najwyraźniej wcześniej nie było mi to do niczego potrzebne. :) Domyślam się, że nie chodzi tu o odsetek agentów wywiadu przenikających do pomieszczenia, tylko o współczynnik określający właśnie stopień... eee... nieszczelności okien? :) Sorki, próbuję dojść do tego na chłopski rozum, bo nie udało mi się wygooglać sensownej definicji. Z jednostek znalezionych w jakimś SIWZie wynika, że jest to wydatek zależny m.in. od różnicy ciśnień, i gdybym go znał, to pewnie byłbym w stanie sam sobie na zadane pytanie odpowiedzieć. :D

A teraz na serio: o jakie jeszcze parametry należy wypytać developa (oprócz owego współczynnika infiltracji stolarki)?
Bom, jak widzicie, zielony zupełnie. ;)

Pozdrawiam
Gregor