PDA

Zobacz pełną wersję : Jak zamocować rynnę w ścianie z 20cm styropianu?



zukow2
05-10-2009, 19:20
pytanie j.w.
mam ,ścianę -silka 24cm+styropian 20cm +klej ok 0,5cm.
jak zamocować rynnę do ściany?Nigdzie nie mogę dostać takich długich dybli .pozdrawiam

labas1
05-10-2009, 19:24
A nie masz krokwi na dachu że chcesz montować do ściany?
A może chodzi o rury spustowe?

mariankossy
05-10-2009, 19:32
Kołki conajmniej dł. 28 cm do uchwytu rury spustowej.

Trza zamówić w hurtowni.

zukow2
05-10-2009, 19:35
chodzi mi o rury spustowe.
macie jakieś namiary na sklepy w których to można dostać?
w moim mieście patrzą jak na wariata jak mówię o styropianie 20cm i mocowaniu do tego rury :D

CityMatic
05-10-2009, 19:39
silka 24cm+styropian 20cm +klej ok 0,5cm.
jak zamocować rynnę do ściany?

Musisz spawać drut najlepiej o średnicy oryginału(śruby-dybla)
największe jakie widziałem to 250mm po 2,73zł netto, a to zbyt mało.
Czyli trzeba kupić dybel długości np. 200mm przeciąć za gwintem i dospawać pręt 150mm powstanie dybel o długości 350mm który będzie dobry (ok 100mm w ścianę....200 izolacja 50mm odległość od ściany do regulacji.
Po spawaniu najlepiej jest pomalować dobrą farbą antykorozyjną.
Mnie też to czeka - a widziałem już takie coś więc dzielę się informacją

ps:gościu spawał drut q 6mm

zukow2
05-10-2009, 19:41
fajny pomysł.

może jednak ktoś robi takie długie dyble?

CityMatic
05-10-2009, 20:06
A może wszystko zależy od systemu mocowania i można by wykorzystać śruby gwintowane?
http://www.muratordom.pl/zdjecia/galeco_obejma_z_dyblem.jpg

i zastosować odpowiedni rozmiar-dobrze sie wkręca w kołek rozporowy :wink:
http://www.aspekt.bydgoszcz.pl/img/prods/zdj/212-1.jpg

Szef23
05-10-2009, 21:06
Ja dorabialem sam
W hurtowniach tak dlugich hakow raczej nie sotaniesz

Ja kupilem oryginalne po czym upilowalem sruby Wywiercilem otwory w blasze nagwintowalem i wkrecilem takie nagwintowane prety kupowane na m :)

Nie wiem jak to wytlumaczyc :/

piwopijca
06-10-2009, 06:07
@mpoplaw
No tos sobie mostkow narobil na wlasne zyczenie :lol: :wink:
Nie obawiasz sie przemarzania w miejscach owych srub?

Ja mam juz zalozona czesc rynien na styro 20cm i dekarze zakladajac dospawali do dlugosci potrezbje dla styropianu 20cm ale dali ciala bo zapomnieli ze sciany czasem sa krzywe i elewacji wyszlo mi w niektorych miejscach wiecej -np 23cm i mocowania ryrnien (rur spustowych) schowaly sie pod styropianem.
Wykonawca ocieplenia zaproponowal nam dokupienie nakretek dwustronnych (cos w rodzaju rzymskich) i dokupilem sruby 3cm plus te nakrettki i jest OK teraz.
Moze zrob tak samo, nakretki po 2-3 zl/szt. i sruby dobierz, bo sa w roznych dlugosciach, skrecisz na scianie i schowasz nakretki pod ociepleniem -nie zardzewieja wowczas :)
Jesli oczywiscie nie znajdzeisz tak dlugich gotowcow to moze jednak przedluz sobie jak napisalem -wyjdzie w miare atrakcyjnie cenowo a nie bedziesz mial problemu z dopasowaniem do potrzebnej dlugosci - sa to niewielkie ilosci na jeden domek, ja na blizniak potrzebowalem raptem 12 kompletow (srubka i nakretka). Wyszlo cos ok. 60zl za calosc wiec...

Pzdr.

j-j
06-10-2009, 06:11
A ja zamontowałem na kołki takie:
http://www.1001narzedzi.pl/galerie/fid-50-50szt-kolek-do-st_371.jpg

zboczenie dotyczące mostków termicznych ;) :lol: i
są na głębokość ok 15 cm (takie miałem śruby długie) a styro mam 30 cm
Potem klejem i pianką dookoła uchwytu i na razie trzyma bez problemu.
Jedna tylko trochę się wzruszyła ale akurat była to taka którą słabo usztywniłem wokół śruby, po poprawkach jest OK.
Tyle, że rury mam w grunt więc są trzymane na dole dosyć mocno na wejściu w sam grunt, ale zanim zamontowałem je w grunt wisiało na kołkach i też było OK.
Trzeba jednak wokół śruby po wkręceniu w styro dość sztywno zapianować lub klejem wypełnić co by się nie ruszało.

pzdr

robdk
06-10-2009, 07:17
Można także zastosować takie specjalne nakrętki, są po prostu dłuższe i nakręcamy na trzpień a z drugiej strony pręt gwintowany. Nie ma spawania i takich rzeczy. Dla zabezpieczenia przed odkręcaniem można dać dwie normalne nakrętki kontrujące.

Piczman
06-10-2009, 09:18
Ja dałem pręt gwintowany dopasowany do uchwytów, krótki dybel w ścianie i trzyma dobrze.
Prosta sprawa !

akapap
06-10-2009, 10:25
Marley ma kołki około 30 cm. Mam takie do 20cm styropianu.

leszek187
06-10-2009, 11:06
Nie tylko Marley. Są już dostępne w handlu śruby dwugwintowe o długości 30 cm. Ktoś już o tym pomyślał.

pblochu
06-10-2009, 17:37
Marley ma kołki około 30 cm. Mam takie do 20cm styropianu.
Potwierdzam


Są już dostępne w handlu śruby dwugwintowe o długości 30 cm.

i to od wielu lat

Amorphis
06-10-2009, 18:50
Nieśmiałe wtrącenie, że zamiast rynien pionowych można zamontować łańcuchy aby woda cicho spływała. Kotwimy w ziemi i nie potrzeba dziurawić pasywiaków ;)

CityMatic
06-10-2009, 19:02
Nieśmiałe wtrącenie, że zamiast rynien pionowych można zamontować łańcuchy aby woda cicho spływała. Kotwimy w ziemi i nie potrzeba dziurawić pasywiaków ;)

Ale kolega chyba nie widział jak woda płynie po takim łańcuchu :o w czasie ulewy połączonej z wiatrem :roll: elewacja cała mokra.
Dodatkowo zimą łańcuch dosłownie wygląda jak kolumna-filar z lodu ważący ok tony przy długości łańcucha ok 6m(trzeba montować grzałki aby całość nie urwała części dachu)
Pomijam tutaj efekt estetyczny (bo oo gustach się nie dyskutuje)ale mnie się bardzo podobał-widziałem w Austrii
Natomiast co do funkcjonalności i oszczędności dla typowego zjadacza chleba-wolę rurę spustową :wink:

emqwadrat
06-10-2009, 19:03
Marley ma kołki około 30 cm. Mam takie do 20cm styropianu.

Muszą być i dłuższe. U mnie styropian 25cm + to co wystaje + to co w murze więc pewnie z 35cm. Nawet dokładnie nie wiem. Wykonawcy po prostu zrobili więc nie mogli mieć problemu ze znalezieniem skoro nie alarmowali....

Amorphis
06-10-2009, 20:25
Ale kolega chyba nie widział jak woda płynie po takim łańcuchu :o w czasie ulewy połączonej z wiatrem :roll: elewacja cała mokra.
Dodatkowo zimą łańcuch dosłownie wygląda jak kolumna-filar z lodu ważący ok tony przy długości łańcucha ok 6m(trzeba montować grzałki aby całość nie urwała części dachu)
Pomijam tutaj efekt estetyczny (bo oo gustach się nie dyskutuje)ale mnie się bardzo podobał-widziałem w Austrii
Natomiast co do funkcjonalności i oszczędności dla typowego zjadacza chleba-wolę rurę spustową :wink:
Widział, widział... i dlatego nieśmiało proponuje... bo też mu się podoba tylko, że musi by gruby jak do kotwic okrętowych ;)
Jak pozioma ulewa z wiatrem, to i tak wszystko mokre :roll:
6m to większość ludzi nie będzie miała, zazwyczaj ~4m wychodzi, więc lód zrobi lżejszego klocka :P
Do tego zalodzone rynny też widziałem, wewnątrz i na zewnątrz, tu plus łańcucha, że się od środka nie rozsadzi albo od zewnątrz nie sklapnie ;) Lodowi (lodu?)... dla loda bez różnicy co pokryje w sprzyjających warunkach :D
Co do ekonomiczności... 20m łańcucha powinno starczyć na większość normalnych domów. Przy koszcie całościowym kilkanaście zł za 1mb rynny PCV vs rynny z blachy za 25zł vs rynny miedziane od 50zł vs 25zł za gruby łańcuch jaki mi się podoba to da raptem 500zł na dom. Uśmiech i satysfakcja CityMatica i Amorphisa... bezcenny ;)
A jak się szybko łańcuchy maluje i montuje ;) i można samemu ;)

Jezier
06-10-2009, 23:01
U mnie przez rok rury wisiały tylko na wkrętach do drewna w styropian wkręconych. I nic im nie było. A od 5 lat trzymają się na kołkach jakie j-j pokazywał

Trociu
15-10-2009, 21:20
ja kupując swoje rury spustowe jakieś 2 lata temu po prostu powiedziałem pani jaki jest planowany styropian (15cm) i ona dała odpowiednie mocowania. Nie myślałem, że to jakiś problem...

marcin_cinas
12-10-2010, 18:57
Ja odgrzeje temat. Mam podobny problem obejmy do rur spustowych nie siegaja do sciany budynku, a problem polega na tym ze sa aluminiowe i nie mam pojecia co z tym zrobic producent nie robi dluzszych co z tym poczac?

HenoK
13-10-2010, 10:48
Popatrz TUTAJ (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?146761-M%C3%B3j-dom-pasywny-(-)-w-praktyce-ju%C5%BC-go-u%C5%BCytkuj%C4%99&p=4327500&viewfull=1#post4327500) :)

marcin_cinas
13-10-2010, 11:57
Zapoznalem sie ale to nie rozwiazuje mojego problemu bo ocieplenie juz zrobione. Obejmy do spustow sa aluminiowe jako kompletny system do spustow tylko sa za krotkie. Pozostaje jak dla mnie tylko 1 rozwiazanie a mianowicie przedluzenie tych bolcow co ida w sciane tylko jak to wykonac spawanie odpada raczej. Rynny i rury beda mialy system antyoblodzeniowy. Czekam na dalsze pomysly

edde
13-10-2010, 16:42
ten "bolec" jak go nazywasz ma jakiś gwint na zewnątrz? jeśli ma to kupujesz łącznik gwintowy (taka szeeeroka nakrętka) i pręt gwintowany o tym samym gwincie jak na "bolcu" i dowolnie przedłużasz "bolec", jest też inna opcja: "bolce" większości systemów, obejm są takie same, wystarczy polatać po składach i dokupić odpowiednio długi "bolec" do Twojej obejmy

marcin_cinas
13-10-2010, 17:22
No wlasnie nie jest gwintowany tylko tak jakby tylko nacinany to znaczy koncowka jest taka karbowana, a obejma stanowi z nia calosc. cala obejma jest w kolorze rury spustowej tak samo bolec wiec problem nadal nie rozwiazany.

edde
13-10-2010, 18:17
no to jeśli to pręt stalowy to ja bym dospawał przedłużkę
a z ciekawości: jaki to system? jakiej firmy?

marcin_cinas
13-10-2010, 18:45
To pret aluminiowy z systemu Prefa, rynna prostokątna 150mm, rura spustowa 100mm i mam obejmy 20 cm i brakuje z 10 cm bo ocieplenie ma 15 cm

angli
11-12-2010, 22:29
Ja też będę kładł 20 cm styropianu - mam Plannja Siba - robią uchwyty 300 mm od 2 lat - więc myślę, że i inni producenci je mają i nie trzeba kombinować

bartosz-w
29-12-2010, 22:01
Można zastosować zwykłe szerokie nakrętki/przedłużki i dokręcić do nich pręt gwintowany z odpowiednim fi, lub drugi sposób. Pręt gwintowany zamocować do ściany za pomocą kotwy chemicznej (taka tuba z żywicą dostępna w większości składów i marketów). To rozwiązanie jest dobre bo doskonale trzyma w każdym podłożu, ale ma wadę mianowicie, nie da się później ich wykręcić.