PDA

Zobacz pełną wersję : Czy od 1-05-2004 już bez paszportu???



13-01-2004, 11:18
Witajcie,
być może po przeczytaniu tematu niejeden z Was pomyśli, że odpowiedź jest oczywista: oczywiście , że bez paszportu przynajmniej w Unii.
Ponieważ na granicy Polacy zawsze są traktowani w sposób szczególny nie jestem pewna czy i tym razem nie będzie jakiejś niespodzianki.
Upłynął termin ważności mojego paszportu i zastanawiam się czy wyrabiać sobie nowy. Podpowiedzcie.
Pozdrawiam :D

13-01-2004, 11:49
Granicy nie bedzie ale ważny dokument tożsamości na "terytorium Uni trzeba mieć" a tym jak myślę jeszcze długo bedzie dla nas paszport.Pzdrv.

slaw
13-01-2004, 12:01
Gość - a jesteś pewien, że granicy nie będzie ? Bo przystąpienie do UE to nie to samo co przystąpienie do Układu Schengen (http://www.wojewodalubuski.pl/ue/docs/UKLADSCH.PDF).

A paszport i tak trzeba będzie mieć - tylko lepiej poczekać na "europejski" - różni się kolorem okładki.

peilin
13-01-2004, 15:50
Slaw ma racje. Paszport bedzie jeszcze potrzebny, bo nie bedziemy od razu w ukladzie z Shengen.
Pozdrawiam
Iwona
ps zyczylabym sobie, zeby bylo tak, jak teraz jest w UK dla posiadaczy paszportow unijnych - bez kontroli!!! ale obawiam sie, ze to tylko pobozne zyczenia.

slaw
13-01-2004, 17:35
Kontrole graniczne w portach morskich i lotniczych pozostaną - bo tamtędy mogą również przybywać ludzie z krajów zewnętrznych. Będą jednak oddzielne bramki dla Unijczyków - w których kontrola ograniczy się do sprawdzenia paszportu.

Granice lądowe natomiast będą mogły być otwarte, ale dopiero po zaakceptowaniu przez Unijczyków bezpieczeństwa i szczelności naszej wschodniej granicy. Niestety o ile wiem te wymagania nie ją jawnie wymienione - więc łaskawie pozwolą nam na otwarcie granicy - jeśli będziemy grzeczni (jako Państwo)...

ryby
13-01-2004, 18:36
Jeśli się nie mylę to paszprty będą nas obowiązywały do 2008 roku.
Chyba :) .

jolana
13-01-2004, 18:43
Paszport na kilka najbliższych latek się przyda, więc lepiej wyrobić sobie nowy...
Odprawa paszportowa czeka nas co najmniej do 2008 roku, na razie ulgę odczujemy tylko przy odprawie celnej...

tomek1950
13-01-2004, 22:28
Podobno z Czech, Słowacji, Niemiec można będzie przywozić piwa... do bólu. Ile tylko w bagażniku się zmieści! A ja mam combi!!!!!!!!!!!!!!!:-)))))

slaw
13-01-2004, 23:14
Z piwem to uważaj tylko na ładowność samochodu - jak ostatnio wracałem z Czech to kuper mi się ciągnął po asfalcie a też mam spore combi...

Za to piwniczkę win będzie można w końcu zgromadzić nie karmiąc fiskusa...

tomek1950
13-01-2004, 23:32
I o to Slaw "biega" :lol: Wreszcie trochę normalności. A jak naprawdę będzie, zobaczymy.
Pozdrawiam
Tomek

14-01-2004, 11:01
Dziekuję za wpisy. Już po dwóch pierwszych pobiegłam załatwiać formalności. Macie rację trzeba wyrobić i już. Smutek mnie tylko ogarnął kiedy pani w okienku powiedziała, że odbiór za cztery tygodnie :cry: No cóż po piwko :P w ferie jechała będzie delegacja. Trochę szkoda bo i fajne górki sasiedzi mają.
Pozdrawiam

KAS01
04-04-2004, 19:13
Paszport nie bedzie potrzebny. Wystarczy dowod (ale chyba tylko nowy). Niemcy juz od kilku lat przyjezdzaja do nas na dowody. I to nie tylko ci ze stref przygranicznych (sam jezdze z takimi co mieszkaja pod Holandia).Gdy bedziemy w Schengen2, wtedy dopiero nie bedzie kontroli na granicach.

slaw
04-04-2004, 19:31
Ostatnio (dosłownie kilka dni temu) któraś telewizja podała, że będą honorowane również stare dowody osobiste. Cały problem wziął się stąd, że jak podpisywano porozumienie o honorowaniu dokumentów tożsamości to strona polska podała jako wzór tylko nowy dowód osobisty. I tylko ten wzór został dołączony do księgi wzorów unijnych dokumentów tożsamości. Teraz widocznie udało się naprawić ten błąd.

tomek1950
04-04-2004, 22:27
A unia duma, żeby znieść ograniczenia w przewozie napojów przez granice. :) Chyba kupię sobie ciężarówkę :wink:

ma
06-04-2004, 13:25
w unii tez sa ograniczenia w przewozie towarow przez osoby prywatne:
alkohole mocne: 10 l
alkohole srednie (Porto, Pineau des Charentes, etc.): 20 l
wina (w tym maksymalnie 60 l win musujacych): 90 l
piwo: 110 l
Popatrz na strone http://fiscus.fgov.be/interfdafr/faq/question02.htm.