PDA

Zobacz pełną wersję : KM a ulga budowlana i wspólnota majątkowa.



Thjazi
13-01-2004, 12:11
Witam szanownych Forumowiczó i od razu ośmielam się zadać pytanie, na które do tej pory nigdzie nie znalazłem odpowiedzi.
Czy mając prawo do dużej ulgi budowlanej w ramach KM i po pewnym czasie żeniąc się(wychpodząc za mąż) uzyskujemy możliwość wspólnego rozliczania - prawo do ulgi budowlanej jest rozszerzane na małżonka?

pingo
14-01-2004, 07:49
Małżeństwo nie rozszerza prawa do ulgi, a wręcz przeciwnie - małżonkowie mają tylko jeden wspólny limit, podczas gdy osoby żyjące bez ślubu - po jednym, czyli dwa.
Możliwość współnego rozliczania nie ma z tym nic wspólnego, jest to prawo do zsumowania dochodów w celu wyliczenia należnego podatku. Żeby je uzyskać trzeba być małżeństwem pełny rok podatkowy.
Korzyść podatkowa z małżeństwa jest natomiast taka, że odpis z tytułu ulgi budowlanej można dowolnie podzielić pomiędzy małżonków - jeśli zabraknie ci podatku żeby wykorzystać odpis, to możesz pozostałą część odpisać od podatku współmałżonka (proporcje deklaruje się PIT-D).

Thjazi
14-01-2004, 10:26
Dzieki Pingo,
właśnie o to mi chodziło. Cy to znaczy, że odliczenia z tytułu KM, które przewyższają mój podatek może odliczyć sobie moja żona?

pyzia
14-01-2004, 11:15
Dokładnie tak - pod warunkiem, że cały rok podatkowy jesteście małżeństwem.

pingo
14-01-2004, 11:19
Pyzia, jesteś pewna? Ja w Ustawie nie widzę takiego ograniczenia. Co innego przy wspólnym rozliczaniu, ale to zupełnie odrebne zagadnienie.

Thjazi
14-01-2004, 12:27
Dzięki Pyzia,
Dzięki Pingo,
To znaczy, że za rok Bedę mił z żono sporo wiekszy odpis :-)