PDA

Zobacz pełną wersję : siatka, klej, grunt .... tynk zewnętrzny



gianti
07-10-2009, 06:32
Witam,
mam pytanie dotyczące wykonania poszczególnych etapów.

mam obecnie zaciągnięte 2 x klejem siatkę na całej elewacji, wykonawca mówi że przed zimą powinno się zagruntować powierzchnię (jeżeli nie chcę kłaść teraz tynku ozdobnego).

Zgadzam się z tym ale dodatkowo padło stwierdzenie że jeśli zdecyduję się na gruntowanie a nie położenie tynku to wówczas powinna to zrobić dobra ekipa (w domyśle - wykonawca), bowiem jeżeli będzie to robił ktoś po raz pierwszy to wówczas mogą po położeniu tynku ozdobnego pojawić się różne wykwity przebarwienia.

Jaka jest prawda? - można to zrobić samemu bez obaw o przyszły wygląd elewacji?

i kolejne pytanie - podsufitka oraz drzwi zewnętrzne, wrota garażowe - czy jest sens kłaść tynk dekoracyjny jeżeli jeszcze nie zostały osadzone drzwi i wrota - czy później nie okaże się że jest to problem (inny odcień tynku, doróbki, itp).

podsufitka - czy jeżeli przed tynkami dekoracyjnymi położe podsufitkę - będzie to problem dla wykonawców tynku lub też wpłynie na to że będzie brzydko wyglądać elewacja (problem z dokładną obróbką miejsca styku ściany i podbitki)

piwopijca
07-10-2009, 06:52
* Mozesz spokojnie sam gruntowac - robisz to walkiem tak jakbys malowal sciane, najlepiej dwa razy gruntem w kolorze przyszlej elewacji -ale nie jest to wymog
* Powinienes najpierw wstawic wszystkie drzwi zewnetrzne i okna. Podczas obsadzania drzwi/okien po wykonanym tynku napewno beda potrzebne jakies podkucia, podebrania z elewacji i pozniej w tym miejscu elewacja bedzie miala inny wyglad -roznica struktury, koloru
* Podsufitke powinienes robic najlepiej po elewacji (tynkach) ale tylko dlatego, ze moga Ci ja ubrudzic/zniszczyc, innych przewiskazan nie ma

Wiem bo sam wlasnie przerabialem moja elewacje -jeszcze robia i z wykonawca omawialem rozne wersje i mozliwosci.
Jedno jest pewne, nie wolno elewacji robic etapami chodzi o tynki. Musza byc wykonane na calej cianie za jednym razem, poki sa swieze nie bedzie roznc. Do przerwania elewacji sluza rogi scian czy to zewnetrzne czy wewnetrzne - tam nie bedzie widac roznic jesli sciany beda w innym terminie robione, calosci domu za jednym razem nie da sie zrobic :lol: :wink:

Pzdr.

edde
07-10-2009, 07:30
jeżeli chodzi o drzwi i okna to można zrobić to później (choć i tak jest to od "d..y strony" :wink: ) wtedy gdy dokoła okien i drzwi robisz ramki z 3cm styropianu i wykończasz w innym kolorze, lub też ramki tylko kolorem bez dodatkowego styro

vincent_vega
07-10-2009, 09:18
* Mozesz spokojnie sam gruntowac - robisz to walkiem tak jakbys malowal sciane, najlepiej dwa razy gruntem w kolorze przyszlej elewacji -ale nie jest to wymog
* Powinienes najpierw wstawic wszystkie drzwi zewnetrzne i okna. Podczas obsadzania drzwi/okien po wykonanym tynku napewno beda potrzebne jakies podkucia, podebrania z elewacji i pozniej w tym miejscu elewacja bedzie miala inny wyglad -roznica struktury, koloru
* Podsufitke powinienes robic najlepiej po elewacji (tynkach) ale tylko dlatego, ze moga Ci ja ubrudzic/zniszczyc, innych przewiskazan nie ma
...

Z dwoma pierwszymi punktami się zgadzam, z trzecim niekoniecznie. U mnie właśnie skończyli elewację i podsufitka była robiona przed położeniem tynku dekoracyjnego. Żadnych zabrudzeń i innych historii. Zarówno wykonawca jak i sprzedawca powiedzieli, że lepiej ją zrobić przed tynkiem, bo po pierwsze nie ma sensu kłaść go bez potrzeby nad podsufitkę a po drugie listwy nie przylegają do ścian tak dokładnie.

pierwek
07-10-2009, 09:50
bo po pierwsze nie ma sensu kłaść go bez potrzeby nad podsufitkę a po drugie listwy nie przylegają do ścian tak dokładnie.

Fajne mostki cieplne sobie zostawiłeś. Nie wiem ile tej ściany nad podsufitką jest u Ciebie ale u mnie byłoby to w niektórych miejscach ponad 0,5m

zbigmor
07-10-2009, 10:12
A możecie napisać co nazywacie podsufitką? Zrozumiałem, że chodzi o elewację zewnętrzną, a tam nigdzie mi nie pasuje istnienie sufitu.

pierwek
07-10-2009, 10:17
pewnie chodzi o podbitkę - ja tak to rozumiem

piwopijca
07-10-2009, 10:42
Podbitka -dokladnie, ale wykonawcy czasem mowia podsufitka :)
Tutaj nie ma wiekszego znaczenia czy podbitka robiona jest przed tynkiem czy po. Kwestia tylko uszkodzenia lub ubrudzenia samych paneli podbitki.
Mnie zrobili czesc konstrukcji drewnianej do podbitki przed tynkami a reszte juz po tynkach robia -wygodniej podobno im jest a mnie to bez roznicy o ile nie uchrzania mi paneli.

Jesli chodzi o przyleganie to problem bedzie w obydwu przypadkach. Laty nie dolegaja szczelnie (chociaz nie zauwazylem nic niepokojacego u mnie) ale i w drugim sposobie tynk nie jest dokladnie nalozony-obrobiony przy samych panelach -co kto woli albo inaczej, co komu mniej przeszkadza :)

BTW. Zakladanie pozniej podbitki ma jedna zalete, gdy chcemy z jakiegos powodu rozebrac lub zdemontowac czesc podbitki to nie uszkodzimy tynku

Pzdr.

vincent_vega
07-10-2009, 15:29
bo po pierwsze nie ma sensu kłaść go bez potrzeby nad podsufitkę a po drugie listwy nie przylegają do ścian tak dokładnie.

Fajne mostki cieplne sobie zostawiłeś. Nie wiem ile tej ściany nad podsufitką jest u Ciebie ale u mnie byłoby to w niektórych miejscach ponad 0,5m


Jakie mostki cieplne, nie rozumiem?

piwopijca
07-10-2009, 15:55
Mysle ze to bylo niezrozumienie. Pierwek chyba pomyslal ze nie masz wogole danego ocieplenia ponad podbitka

Pzdr.

pierwek
07-10-2009, 16:00
ano tak zrozumiałem a to chodziło o kładzenia tynku a nie styropianu - mój błąd