PDA

Zobacz pełną wersję : najcieplejszy styropian???



sure
07-10-2009, 08:43
Witam, chciałam ocieplić mury w okolicach otworu bramy garażowej. Zeby nie zmniejszac sobie światła bramy, muszę albo podkuć mur (a brama zamontowana, obawiam się coś uszkodzić), albo wstawić cienka warstwę styro, np. 5 cm. Czy jest jakaś istotna różnica w parametrach izolacyjnych styropianu, tak, aby opłaciło się wstawić tam jakiś konkretny rodzaj (czy danego producenta)? Mniejsze znaczenie ma tu cena, bo jest to bardzo mała powierzchnia, ważne, zeby spełniał dobrze swoje zadanie...

Macie jakies pomysly, jak to rozwiązać?

perm
07-10-2009, 08:45
Zamiast styro piankę PUR. Ma prawie dwa razy lepsze parametry i dwa razy wyższą cenę ale przy takiej ilości... :).

paul997
07-10-2009, 08:51
Tak, możesz nie stracić na ociepleniu i położyć cieńszą warstwę styropianu. Zwróć uwagę na współczynnik lambda. Te najtańsze styropiany mają lambda 0,040 lub 0,042. A Ty potrzebujesz takiego poniżej 0,033, np z Organiki Platinum Plus ma 0,031. Z obliczeń wychodziło mi z grubsza (już nie pamiętam dokładnie, da się wyczytać w parametrach opór cieplny), że taki Platinum Plus 9cm odpowiada 12 cm takiego 0,040. Od razu uprzedzam, że kupić go w małej ilości nie jest łatwo. Ja kupiłem 2 paczki od forumowicza spod Warszawy, któremu zostało po budowie. A w najgorszym wypadku daj podłogowy, on też ma lambdę trochę niższą.

sure
07-10-2009, 08:52
Zamiast styro piankę PUR.
Zapomnialam dodać, ze na to ma byc klejona plytka klinkierowa elewacyjna - czy na w/w piankę można?

sure
07-10-2009, 09:26
Tak, możesz nie stracić na ociepleniu i położyć cieńszą warstwę styropianu. Zwróć uwagę na współczynnik lambda. Te najtańsze styropiany mają lambda 0,040 lub 0,042. A Ty potrzebujesz takiego poniżej 0,033, np z Organiki Platinum Plus ma 0,031. Z obliczeń wychodziło mi z grubsza (już nie pamiętam dokładnie, da się wyczytać w parametrach opór cieplny), że taki Platinum Plus 9cm odpowiada 12 cm takiego 0,040. Od razu uprzedzam, że kupić go w małej ilości nie jest łatwo. Ja kupiłem 2 paczki od forumowicza spod Warszawy, któremu zostało po budowie. A w najgorszym wypadku daj podłogowy, on też ma lambdę trochę niższą.

W Styropaku:
podłogowy EPS 100 współczynnik przewodzenia ciepła:0,038
lub 200: 0,036? Wygląda na to, że inni producenci uzyskują lepsze parametry? :roll:

paul997
07-10-2009, 10:18
W Styropaku:
podłogowy EPS 100 współczynnik przewodzenia ciepła:0,038
lub 200: 0,036? Wygląda na to, że inni producenci uzyskują lepsze parametry? :roll:

Zgadza się (przynajmniej jeżeli chodzi o ścienne), dlatego tez musiałem kombinować - nikt na miejscu nie przywoził ciepłego styropianu. Polecam dział ogłoszeń - ja w ten sposób zdobyłem styropian Platinum.

player_pl
07-10-2009, 10:30
Najcieplejszy materiał jaki znam to EcoTherm (pianka poliuretanowa PIR), lambda 0,023 W/mK.

Edit: Poprawiłem lambdę na właściwą.

P__S
07-10-2009, 11:05
sure, a jaka powierzchnie chcesz ocieplic? Jesli jest to standardowa brama i powierzchnia do ociplenia wynosi 2-3m^2, to nie ma sie zwyczajnie o co bic. Policz. Roznica w stratach ciepla pomiedzy zwyklym styro (0.04 W/mK) a czyms specjalnym (~0.03) wynisie w ciagu calego sezonu grzewczego pare kilowatogodzin/K. Jesli w garazu bedziesz chcial utrzymywac temperature np. +10 stopni, to ocieplajac czym specjalnym w cialgu calego sezonu oszczedzisz w stosunku do zwyklego styro ca. 10kWh, czyli np. ogrzwajac garaz pradem w I taryfe oszczedzisz ok. 5zl.

sure
07-10-2009, 13:36
Dzięki za wszystkie podpowiedzi, widać, że mam jakiś wybór!
Do myślenia mi dalo to, co napisał P__S - moze gra nie jest wcale warta świeczki? To jest wykończenie otworu bramy o powierzchni okolo 450 x 210, tylko teraz zastanawiam się, czy warto ten otwór zawężać, choćby o 10 cm? Moze zrobić się niewygodna, garaż na 2 samochody. Może warto podkuć, a w pobliżu mocowań samej bramy dac mniej styro, żeby nie uszkodzić?

perm
07-10-2009, 16:30
Dzięki za wszystkie podpowiedzi, widać, że mam jakiś wybór!
Do myślenia mi dalo to, co napisał P__S - moze gra nie jest wcale warta świeczki? To jest wykończenie otworu bramy o powierzchni okolo 450 x 210, tylko teraz zastanawiam się, czy warto ten otwór zawężać, choćby o 10 cm? Moze zrobić się niewygodna, garaż na 2 samochody. Może warto podkuć, a w pobliżu mocowań samej bramy dac mniej styro, żeby nie uszkodzić?
Weż sobie piankę PUR. PIR też jest dobra ale trudniej znaleść. PUR kupisz bez problemu i nie kosztuje dużo. Mozna to ciąć kleic itp.

sure
08-10-2009, 14:35
Poszukałam o piance PUR - chyba nie jest tak prosto:
"Warunkiem uzyskania dobrej jakości izolacji jest wykonanie natrysku pianki poliuretanowej przy użyciu specjalistycznego, wysokociśnieniowego urządzenia (np.GUSMER) przez dobrze wyszkolony personel o wieloletniej praktyce zawodowej. Korzystać należy więc z usług znanych i sprawdzonych firm wykonawczych
o długoletniej tradycji i dobrych referencjach."
http://www.pur.pl/system_pur_pianka_poliuretanowa.html

czyli na pewno z tego wynika, że musi być specjalny sprzęt do natryskiwania, musiałabym brac oddzielną ekipę.. :-?

perm
08-10-2009, 16:57
Nie! Płyty nają być! Na przykład takie: http://ale.gratka.pl/ogloszenie/1136095_poliuretan_pur_plyty_ciete_bloki.html[/code]

mariankossy
08-10-2009, 19:10
Kup styro dach/podłoga gr.5 cm , na to siatka na kleju , potem płytki z klinkieru na dobry klej do płytek.