PDA

Zobacz pełną wersję : problem z czerpnią powietrza



jozraf
08-10-2009, 18:48
Posiadam kominek Jotul z zamkniętą komorą spalania. Mam jednak problem z dostarczeniem powietrza do kominka, gdyż nie posiadam czerpni. Ciepło z kominka rozprowadzam do pięciu punktów w domu za pomocą turbiny. Mam następujące wątpliwości?
Czy wystarczy, że wywiercę otwór w ścianie zewnętrznej (ok. 2m od kominka) domu i zamontuję przepustnicę ale nie doprowadzę tego powietrza bezpośrednio do kominka?
Czy konieczne jest doprowadzenie pod sam kominek?
Jakie mogą zaistnieć warunki?

kaltam
09-10-2009, 07:21
Istotą doprowadzenia powietrza z zewnątrz do kominka jest eliminacja dopływu zimnego powietrza do pomieszczeń przez ciągi wentylacyjne. Obecnie budowane domy są szczelne. Gdy kominek będzie zaciągał powietrze do procesu spalania z pomieszczenia w którym stoi to przez kratkę wentylacyjną będzie wciągane do pomieszczenia zimne powietrze z zewnątrz. A nie o to chodzi bo kominek ma ogrzewać pomieszczenie. Doprowadzenie rurą powietrza z zewnątrz do kominka powoduje, że układ wentylacyjny domu nie zaciąga zimnego powietrza. Reasumując sprawność grzewcza kominka podłączonego do czerpni jest większa. Oczywiście możesz tego nie robić ale jak siądziesz pod kratką wentylacyjną to poczujesz i być może osiągniesz zamierzony cel (ogrzanie powietrza do innych pomieszczeń) ale spalisz więcej drewna w dłuższym okresie czasu. Jak wykonasz czerpnie na zasadzie dziury w ścianie bez sztywnego podłączenia to wg mnie bezsens - lepiej nie rób nic.