PDA

Zobacz pełną wersję : Jaka kolejność przy izolacji ściany styropianem?



newbie
09-10-2009, 21:04
Mam taką sytuację. Ściana boczna mieszkania jest ścianą kalenicową (podpierają ją belki ok 13-15cm stanowiące konstrukcję wsporczą dachu) i mam zrobić między tymi belkami izolację wewnętrzną styropianem gr 15cm a następnie na to nabić stelaż z profili metalowych do mocowania regipsów oczywiście z wypoziomowaniem tego bo jest bardzo krzywo w tej chwili. Profile oczywiście mają być przymocowane do metalowych zawieszek a te z kolei do muru za pomocą kołków szybkiego montażu. Jednak ten, kto to będzie mi wykonywał, upiera sie przy tym by nie dawać najpierw styropianu tylko by najpierw zrobić ten stelaż (pionowy z profilami co ok 40cm) a dopiero później wepchnąć pod spód styropian.
W zwiażku z tym mam pytanie CZY ON MA RACJĘ? Czy nie powinien pójść najpierw styropian a później stelaż? Tak czy inaczej styropian trzeba będzie dziurawić i co zrobić z tymi wyciętymi miejscami - wypełnić pianką?
Z kolei proponowałem mu by zamontować krótkie zawieszki do belek a profile dać w poziomie to mówił, że drewno pracuje i z czasem poziom się zwichruje itp.
Nie wiem w jakiej kolejności to powinno być zrobione. Prosze o jakieś porady.

zbigmor
12-10-2009, 08:52
Mam taką sytuację. Ściana boczna mieszkania jest ścianą kalenicową (podpierają ją belki ok 13-15cm stanowiące konstrukcję wsporczą dachu) i mam zrobić między tymi belkami izolację wewnętrzną styropianem gr 15cm a następnie na to nabić stelaż z profili metalowych do mocowania regipsów oczywiście z wypoziomowaniem tego bo jest bardzo krzywo w tej chwili. Profile oczywiście mają być przymocowane do metalowych zawieszek a te z kolei do muru za pomocą kołków szybkiego montażu. Jednak ten, kto to będzie mi wykonywał, upiera sie przy tym by nie dawać najpierw styropianu tylko by najpierw zrobić ten stelaż (pionowy z profilami co ok 40cm) a dopiero później wepchnąć pod spód styropian.
W zwiażku z tym mam pytanie CZY ON MA RACJĘ? Czy nie powinien pójść najpierw styropian a później stelaż? Tak czy inaczej styropian trzeba będzie dziurawić i co zrobić z tymi wyciętymi miejscami - wypełnić pianką?
Z kolei proponowałem mu by zamontować krótkie zawieszki do belek a profile dać w poziomie to mówił, że drewno pracuje i z czasem poziom się zwichruje itp.
Nie wiem w jakiej kolejności to powinno być zrobione. Prosze o jakieś porady.


Najpierw styropian, później profile? Widziałeś gdzieś taki układ? Wykonawca dobrze prawi. Oczywiście najpierw powinny być uchwyty do profili, później izolacja i na koniec profile. Ewentualne uszkodzenia izolacji naprawić pianką. Zamiast styropianu można użyć wełny i odpadnie problem uszkodzenia izolacji.

newbie
16-10-2009, 00:04
Mam taką sytuację. Ściana boczna mieszkania jest ścianą kalenicową (podpierają ją belki ok 13-15cm stanowiące konstrukcję wsporczą dachu) i mam zrobić między tymi belkami izolację wewnętrzną styropianem gr 15cm a następnie na to nabić stelaż z profili metalowych do mocowania regipsów oczywiście z wypoziomowaniem tego bo jest bardzo krzywo w tej chwili. Profile oczywiście mają być przymocowane do metalowych zawieszek a te z kolei do muru za pomocą kołków szybkiego montażu. Jednak ten, kto to będzie mi wykonywał, upiera sie przy tym by nie dawać najpierw styropianu tylko by najpierw zrobić ten stelaż (pionowy z profilami co ok 40cm) a dopiero później wepchnąć pod spód styropian.
W zwiażku z tym mam pytanie CZY ON MA RACJĘ? Czy nie powinien pójść najpierw styropian a później stelaż? Tak czy inaczej styropian trzeba będzie dziurawić i co zrobić z tymi wyciętymi miejscami - wypełnić pianką?
Z kolei proponowałem mu by zamontować krótkie zawieszki do belek a profile dać w poziomie to mówił, że drewno pracuje i z czasem poziom się zwichruje itp.
Nie wiem w jakiej kolejności to powinno być zrobione. Prosze o jakieś porady.


Najpierw styropian, później profile? Widziałeś gdzieś taki układ? Wykonawca dobrze prawi. Oczywiście najpierw powinny być uchwyty do profili, później izolacja i na koniec profile. Ewentualne uszkodzenia izolacji naprawić pianką. Zamiast styropianu można użyć wełny i odpadnie problem uszkodzenia izolacji.

Tak zrobiłem - użyłem wełny ale gdyby miał być styropian to nie wyobrażam sobie kolejności jaką sugerujesz. Najprościej i najsensowniej jest wg mnie najpierw powbijać na kołki zawieszki na profile, później na to nadziać całe tafle styropianu a dopiero na to poprzykręcać profile czyli robić jakby jednocześnie. Najpierw profile a później styropian? Ciekawe jakbyś go tam wcisnął jeśli np. tafla ma wymiar 50*100cm a rozstaw profili np. 37cm. Ciąć to strasznie dużo odpadu powstaje a sztukować z takich mini-kawałeczków to jakiś absurd by było. Ale na szczęście zrobiłem to wełną bo z nią nie ma problemu nadmiernej szrywności.

PatiJ
14-08-2010, 14:12
Witam
ja mam takie pytanie o kolejność wykonania prac. Zacząłem budowe w czerwcu i teraz ekipa zaczyna kłaść konstrukcje dachu. Mam krokwie 22cm. Będę robił podbitke, czyli zakryje całe krokwie więc powstanie przerwa między dachem a podbitką o grubości krokwi.
Jak ocieplić to? Czy wcisnąć tam wełne? Następnie podbitka i dalej styropian na dół? Czy pasek styropianu 22cm może być? Deska podbitki ma dojść do ściany, czy zostawić przerwe na styropian? Chcę ocieplić dom w przyszłym roku, aby teraz odstał do wiosny.

pozdrawiam