PDA

Zobacz pełną wersję : Instalacja elektryczna



AniazCz
09-10-2009, 21:37
Przymierzam sie do instalacji elektrycznej w domu, tylko nie mam pojęcia na co zwrocic szczegolną uwagę...czy tylko na odpowiednia ilosc gniazdek i kontaktow, czy na cos jeszcze? Mam juz skrzynke przy drodze, prad ma byc poprowadzony w ziemi do domu, tyle wiem, przylacze oplacone. Kto rozlozy tę instalację na czynniki pierwsze i wypowie sie na ten temat w sposob wyczerpujacy i madry??

mattdl
09-10-2009, 21:42
:lol: a czego tak właściwie oczekujesz od instalacji elektrycznej?

Lenart
09-10-2009, 22:34
Kto rozlozy tę instalację na czynniki pierwsze i wypowie sie na ten temat w sposob wyczerpujacy i madry??
Twój kierownik robót elektrycznych
Miłej współpracy :wink:

AniazCz
09-10-2009, 22:37
Nie wiem czego mam oczekiwac, ma byc przede wszystkim funkcjonalna i energooszczedna.

Nefer
09-10-2009, 22:46
Ania , albo Twój elektryk będzie sam wiedział jak to zrobić (nie ryzykowałabym) albo siądź z projektem i rysuj.

Gniazdka (gdzie podwójne, gdzie pojedyncze, a może Schuko albo co innego) , oświetlenie,ramki, klawiszki, właczniki- które schodowe, ktore krzyżowe, może sieć komputerowa ? A może tv sat ? Telfoniczna ? A może oddzielne kable na głośniki, żeby nie było zakłóceń (dla melomanów) .
Ale najpierw musisz wiedzieć, gdzie postawisz jakie meble, gdzie telefon, gdzei jakie lampy, gdzie głośniki, gdzie stół a gdzie sprzęty w kuchni, gdzie pralka a może suszarka ? A może grzałka do grzejnika w łazience jak latem podłogówka nie grzeje ? I gdzie chcesz zgasić to światło co to go zapomniałamś zgasić, ale zauważyłaś będąć na tarasie - musisz to wszystko wiedzieć zanim zaczniesz rysować i cokolowiek wymyślać w kwestii elektryki.
Tylko to musisz wiedzieć :):)
A potem dopiero się trzeba zastanowić nad wysokością kontaktów i gniazd i bajerami kolorystycznymi czy jakimiś innymi...

AniazCz
09-10-2009, 22:50
dobra podpowiedz, usiasc i wyrysowac, tylko tyle tego jest...glowa boli, jak w supermarkecie, czasami zastanaiam sie, czy nie byloby lepiej gdyby byl jeden, dwa produkty do wyboru

Tomkii
09-10-2009, 23:51
dobra podpowiedz, usiasc i wyrysowac, tylko tyle tego jest...glowa boli, jak w supermarkecie, czasami zastanaiam sie, czy nie byloby lepiej gdyby byl jeden, dwa produkty do wyboru
Zamiast kartki może być i kreda. Iść i bazgrać po ścianach. Na tym etapie to mocno wskazane...
Aha i nie rób mniej niż 4 gniazdka na mały pokój (tak do 15-16m2) i 6 na większy. W kuchni za to całe mnogo...

Nefer
09-10-2009, 23:54
dobra podpowiedz, usiasc i wyrysowac, tylko tyle tego jest...glowa boli, jak w supermarkecie, czasami zastanaiam sie, czy nie byloby lepiej gdyby byl jeden, dwa produkty do wyboru

Dlatego wzięłam do tego fachowaca :) Żeby potem nie żałować i się nie wkurzać.

Jakąkolwiek metodę przyjmiesz - najpierw musisz dokładnie wiedzieć czego chcesz.

Wiem, że boli, bo dwa dni liczyłam swój osrzęt elektryczny :):) A dziś potrzebowałam faceta, żeby go zataszczyć na budowę :)

retrofood
10-10-2009, 05:07
Ale najpierw musisz wiedzieć, gdzie postawisz jakie meble, gdzie telefon, gdzei jakie lampy, gdzie głośniki, gdzie stół a gdzie sprzęty w kuchni, gdzie pralka a może suszarka ?

"Coca-cola" to nie tylko nie jest to, ale nawet tego nie zastąpi!" - chciałoby się rzec słynną parafrazą reklamy coca-coli. Bo wyobraźni właściciela (-lki) chaty nic nie zastąpi, nawet "najfachowszy" elektryk. Oczywiście, elektryk może mieć parę uwag do tejże wyobraźni, ale generalnie powinien wszystkie plany akceptować.