PDA

Zobacz pełną wersję : Współwłasność



mpw1
25-04-2002, 11:29
Mam możliwość kupienia dzialki o powierzchni 1,1 ha ze znajomym na zasadzie współwłasności, czy w takim przypadku obaj możemy postawić dwa domy wraz z budynkami gospodarczymi, czy może mi ktoś odpowiedzieć na to pytanie ??

dziuba
25-04-2002, 11:35
Z doświadczenia - od razu podzielcie sobie tą działkę na dwie. Potem może być różnie ze znajomością. Ogrodzenia nie musicie od razu stawiać, ale w razie oziębienia stosunków macie jasną sprawę. No i łatwiej potem sprzedać bo nie wiem czy ktoś będzie chciał kupić działkę z "lokatorem" :wink:

kodi_gdynia
25-04-2002, 11:51
O takie rzeczy pytaj u siebie w gminie. Rozumiem, ze jest to grunt rolny a wy chcecie posadowić siedlisko. W różnych miejscach wygląda to różnie, ale często jest, że aby wybudować siedlisko trzeba mieć min. hektar ziemi. W waszym przypadku nie spełnicie tego warunku.
Na twoim miejscu bylbym ostrożny z jednej strony na współwłaściciela /patrz wypowiedź wyżej/, z drugiej na kwestie formalno prawne.
Jest ryzyko zastanów się czy warto. Może lepiej poszukać czegoś mniejszego w pojedynkę.
Pozdrawiam KODI

<font size=-1>[ Ta Wiadomość była edytowana przez: kodi_gdynia dnia 2002-04-25 12:52 ]</font>

anka5
15-08-2002, 11:09
Nie radzę kupować na współwłasność wiem to z doświadczenia mojej pracy zawsze się to kiedyś zemści .Współwlasność można znieść u Notariusza gdy jest zgoda lub w sądzie /sprawa zwykle toczy się dlugo i jest kosztowna /. Koszt podziału geodezyjnego jest niski około 1200-1500 zł w porównaniu do przyszłych ewentualnych przykrości .

ckwadrat
15-08-2002, 18:29
Współwłasność należałoby raczej traktować jako przejściową formę własności. Pojawia się ona najczęściej w czasie postępowania spadkowego. Z samej definicji jest ułomną formą własności - nikt nie jest pełnym właścicielem. Im szybciej współwłasność zostaje zniesiona tym lepiej.

ewa
19-08-2002, 13:49
My z Sebastianem mamy działkę i dom w budowie na współwłasność. Żadnych problemów, tylko sporo dziwnych pytań w urzędach w stylu: To to będzie dom wielorodzinny? :smile:
Rozliczamy się też osobno więc mamy dwie ulgi. Same plusy.
Pewnie inaczej by się miała sprawa ze znajomymi. W gminie muszą pozwolić na podzielenie działki lub budowanie bliźniaka/domu 2rodzinnego. Za to koszty przyłączy, wspólnych ścian itp są mniejsze.