PDA

Zobacz pełną wersję : FS15 na podloge - czy mozna?



mAgnes
14-01-2004, 10:43
Czy styropian FS15 nadaje sie na podlogi? Czy powinien byc jednak FS20?
Grubosc styropianu w wylewce ma byc 10 cm (2 * 5 cm).

Czy ktos jeszcze slyszal o podwyzkach styropianu pod koniec stycznia?

Karol N.
14-01-2004, 10:47
Czy styropian FS15 nadaje sie na podlogi? Czy powinien byc jednak FS20?
Grubosc styropianu w wylewce ma byc 10 cm (2 * 5 cm).

Czy ktos jeszcze slyszal o podwyzkach styropianu pod koniec stycznia?

U mnie pod moja nieobecnosc taki polozono. Niby nic sie nie dzieje ale nie mam gwarancji, ze dziac sie cos bedzie. Lepiej nie ryzykowac.

Karol N

gg
14-01-2004, 12:43
Ja dałabym F20. Jest twardszy.
Pozdrawiam.

mik99
14-01-2004, 12:46
Według normy za słaby zdecydowanie, pozorna oszczędność

Nie warto.

mik99
14-01-2004, 12:49
Czy ktos jeszcze slyszal o podwyzkach styropianu pod koniec stycznia?[/quote]

Myślę, że nie warto panikować, jedak cena uzależniona jest od granulatu, który produkuje BASF, a jak wiadomo Euro drogie jest okropnie.

Juras XR4Ti
14-01-2004, 12:49
Ja dałem. Wylewka 10cm zbrojona. Trzy lata i nic się nie dzieje.

Moira
14-01-2004, 14:09
A ja w budynku gospodarczym dałam właśnie słabyszy, czyli FS15 i tam gdzie się najwięcej chodzi popękały płytki gresowe na 90%. Rysy wskazują na pęknięcie wylewki. Więc jeśli chcesz być spokojniejszy i nie mieć kłopotu i dodatkowych kosztów (wymiana i naprawa podłogi) to lepiej zastosuj się do normy i daj FS20.

pete
14-01-2004, 17:51
We wszystkich projektach jakie widziałem zalecane jest aby styropian na podłodze był przynajmniej klasy FS 20. Potwierdzają to fachowcy od miksokretów i wylewek, posadzkarze itd.
Uważam , że nie ma co oszczędzać. ja dałem FS20.
Pozdr

14-01-2004, 18:58
Nie wiem dlaczego na forum większość deklaruje, że da lub dała FS 20, a w moim składzie budowlanym pani powiedziała, że u niej 95 % klientów kupuje pod podłogę FS 15.

krzyszt17
14-01-2004, 19:41
Ja nigdy bym się nie sugerował, co kupują u pani w składzie budowlanym Gościa.
Dla mnie dawanie pod wylewkę FS15, zamiast FS20 to nie oszczędność, a głupota. Jeżeli przez jakiś czas rzeczywiście nic się nie będzie działo to ile na tym zaoszczędzimy? A jeżeli zacznie nam pękać terakota to jakie będą straty i co wtedy robić, może wymienić styropian?
Pozdrawiam

micmarci
14-01-2004, 21:17
Jak Pani z hurtowni sobie będzie dom budowała, a nie styropian sprzedawała to niech sobie kładzie FS15. Mądry człowiek jest za biedny. PRzyjdź do niej potem i powiedz że pani tak mówiła. Ciekawe co ci odpowie? :lol: Ja też absurdów się nasłuchałem począwszy od konstruktorów (którzy mi na 6x6 metra stropie 3 podciągi zrobili), skończywszy na fachmanach z Niemiec co tysiące domów pobudowali i zimą leją betony a do zapraw leją ludwika jako plastyfikator

Moira
15-01-2004, 07:14
Ludwik jako plasyfikator?????????????? :o

januszek
15-01-2004, 08:49
A ja słyszałem że do betonu trzeba dodać odrobinę soli , i szczyptę pieprzu i na to wszystko zasmażka :lol: :D :lol: :D

chej fachowcy od posadzek i styropianu pomyślcie odrobinę,
dlaczego nie można dać FS 15 pod wylewkę, bo za miękki :-?
a co powiecie na to że daje się pod wylewki wełnę (zdecydowanie miększą od FS15), daje się styropian typu flex który ma się uginać i to kilka mm pod wylewką,
to że wylewka pęka jest winą złych (lub braku) materiałów na wylewki a nie miękkiego styropianu.
jedyna różnica jest taka że FS 15 ugnie się więcej niż FS 20 i efektywna grubość izolacji będzie mniejsza, ale np: po co nam izolacyjność na piętrze (poddaszu) tam wręcz jest to niewskazane.
poza tym miększy styropian lepiej układa się na nierównościach podłoża.
acha i jeszcze jedno twardość (nośnośc ) styropianu FS 20 produkcji boluś w stodułce moze być gorsza niż FS 15 renomowanej firmy (wymienić?)
ale jak zwykle wybór zależy od Was samych. (no i od portfela)

15-01-2004, 09:02
Przypomnę tylko, że to nie była rada pani ze składu budowlanego, tylko informacja co 95 % klientów kupuje pod posadzki.[/b][/u]

micmarci
15-01-2004, 09:02
To januszku połóż sobie terakotę i zrób cokoły na ścianie. pod spód FS 15. Znam kogoś kto tak ma. cokołowa spoina zamiat 0,5 od 0,6-1,3 mm się zrobiła gdzieniegdzie, a styropian nierówno osiadł bo jest kładziony na stropy niezawsze równo wylane, zatarte na ostro. Były wylewki atlas i po czasie i tak krzywo się zrobiło. Wogóle siadać zaczęło po terakocie a wcześniej nie. Sprawa wylewki i jej zazbrojenia to rzeczywiście osobna kwestia (4-centymetrowe zbroi się siatką lub włóknami - choć są różne włókna) natomiast 7 cm jak na podłogówce (z plastyfikatorem) można niezbrojoną wykonać. Pamietać o dylatowaniu!

15-01-2004, 09:03
Przypomnę tylko, że to nie była rada pani ze składu budowlanego, tylko informacja co 95 % klientów kupuje pod posadzki.

micmarci
15-01-2004, 09:06
Przypomnę tylko, że to nie była rada pani ze składu budowlanego, tylko informacja co 95 % klientów kupuje pod posadzki.[/b][/u]
Pani "budowlana" taką informację podała, bo miała pewnie w sprzedaży styropian na ściany. Znam pomniejsze hurtownie, gdzie mało się sprowadza FS-20 bo drogi. A są ludzie co 5 cm na ściany kładą. bo taniej i są na styropianie do przodu:lol:

januszek
15-01-2004, 09:09
macimarci
nie muszę kłaśc terakoty bo już ją mam, a spoinę miedzy terakotę a cokolikiem wypelnia się silikonem.
zapytaj fachowców
Ps ja mam pod wylewkami styroflex 33/30 to dopiero się ugina. :roll:

15-01-2004, 09:12
Przypomnę tylko, że to nie była rada pani ze składu budowlanego, tylko informacja co 95 % klientów kupuje pod posadzki.[/b][/u]
Pani "budowlana" taką informację podała, bo miała pewnie w sprzedaży styropian na ściany. Znam pomniejsze hurtownie, gdzie mało się sprowadza FS-20 bo drogi. A są ludzie co 5 cm na ściany kładą. bo taniej i są na styropianie do przodu:lol:

Hola, hola. Ja bym nie winił Pani z hurtowni, tylko raczej inwestorów, którzy kupują lub w ich imieniu Ktoś kupuje FS-15 pod wylewki. Ona tylko poinformowała, że 95% kupujących u niej styropian pod wylewki wybiera FS-15. No i wogóle co to za Inwestor, który słucha "sklepowej", a nie Kierownika budowy czu Inspektora nadzoru. Chyba, że jego KB lub IN ma wiedzę sklepowej );
I tyle. Ja nie ryzykowałem i położyłem FS-20, a w wylewce dodatkowo krata fi 3mm 10x10 cm.
Ryszard

micmarci
15-01-2004, 09:15
Podpisuję się po Ryszardem. A mój znajomy co wyżej FS 15 na podłodze ma nie wie czy może teraz pianino postawić bo dzieciak chce grać :D

slaw
15-01-2004, 10:29
A może to obsiadanie stryropianu po położeniu terakoty nie jest spowodowane uginaniem się styropianu pod wpływem obciążenia (bo pod samą wylewką nie obsiadał) tylko brakiem sezonowania styropianu przed położeniem ? Położenie terakoty po 2-3 miesiącach od zakupu styropianu może się tylko przypadkowo zbiegać czasowo z naturalnym zmniejszeniem wymiarów styropianu...

Metal
15-01-2004, 12:25
dlaczego nie można dać FS 15 pod wylewkę, bo za miękki :-?
a co powiecie na to że daje się pod wylewki wełnę (zdecydowanie miększą od FS15),

Mógłbym zacząć: Hej, fachowcu od miękkości ... :D , ale zacznę: Tu polemizowałbym. Pod wylewki daje się wełnę twardą, która wcale nie jest miększa od styropianu, a już napewno nie zdecydowanie miększa. Płaski dach na garażu mam pokryty papą, a ocieplony wełną stropową. Można po niej (po samej wełnie, nie po papie) swobodnie chodzić bez szkód. Wełna pod wylewki może być jeszcze twardsza.

krzyszt17
15-01-2004, 12:59
Wełna np. Paroc ma naprężenia ściskające przy deformacji do 10% >=40kPa, czy to mało niech Januszek oceni.
Pozdrawiam

januszek
15-01-2004, 13:31
Pytanie było czy mozna?
i starałem się na nie odpowiedzieć
można ale trzeba zdawać sobie z tego sprawę że pod spodem jest taki właśnie styropian a nie inny, jednym slowem czołgiem po tym jeżdzić się nie da
co do miękkości większość producentów podaje te naprężenia ale tak prosto mozna przetłumaczyć to że podłoga ugnie sie (opadnie )pod wpływem samej wylewki 10 do 15 % wysokości początkowej.
np: z 20mm przed montażem zrobi się 15
z 40mm 35mm itd
płyty na dach są na dach a nie pod wylewkę i mają nieco inną budowę i inne wlaściwości, ale też się uginają.
dla przykładu
Naprężenie ściskające pod obciążeniem punktowym dającym dkształcenie 5 mm to 60kPa
a dla porównania z poprzednikiem naprężenia ściskające przy deformacji do 12% >=4kPa
to są dane producentów.

pwm
15-01-2004, 13:38
Nie wypowiadam się czy można.
Poprostu tak mam, jak narazie (mieszkamy drugi rok) nie widzę żadnych "ugięć" pod najcięższymi regałami z książkami, ani wolno stojącym kominkiem, który "swoją" wagę ma.PWM

micmarci
15-01-2004, 18:38
Czyli autor pytania ma odpowiedź :wink:

Iras
15-01-2004, 21:20
Ja na strychu przy ociepleniu stropu polożyłem 2x cm, przy czym warstwa na spodzie FS 15, na górze FS20

krzyszt17
15-01-2004, 21:28
Pomijając to co było wcześniej powiedziane, ja rozumuję w ten sposób.
1m3 styropianu FS15 kosztuje 120zł 1m3 FS20 150zł, różnicę łatwo wyliczyć. Mnie potrzeba na parter 100m2, czyli 10m3 styropianu FS20, stracę na tym 300zł, czy jest się nad czym zastanawiać, jeżeli w projekcie mam napisaneże tak właśnie powinno być. A jeżeli przy budowie dużego domu stracimy w ten sposób 500, czy 800zł to jaki to jest procent w budowie domu.
Ale jeśli ktoś zasugeruje się twierdzeniem "u mnie czy mojego sąsiada FS15 sobie leży i nawet po tym można chodzić" to jego sprawa.
Ja będę oszczędzał na tańszej wannie, czy tańszych drzwiach wewnętrznych, (na 1 sztuce można zaoszczędzić kilkaset zł).
Trochę łatwiej będzie wymienić kiedyś wannę na taką z hydromasażem, niż ewentualnie styropian pod posadzką.
Pozdrawiam

deha
16-01-2004, 22:52
Zgadzam sie całkowicie, na elementach zabudowywanych w trakcie budowy nie oszczędzam. Próbuję oszczędzać na elementach które można wymienić lub zamienic nawet kosztem wcześniejszego remontu i dodatkowego bałaganu.

legar
17-01-2004, 18:08
mAgnes
nie warto oszczedzac...oszczednosci niewielkie, ale szkoda wielka...FS 15 stosuje sie przede wszystkim do docieplania scian metoda lekka-mokra oraz jako element izolacyjny i konstrukcyjny w plytach warstwowych klejonych (naprezenia sciskajace 154 kPa, wytrzymalosc na rozrywanie 214,9 kPa); FS 20 do stropow, stropodachow, przy ogrzewaniu podlogowym, do podlog w budynkach mieszkalnych (naprezenia sciskajace 195,3 kPa, wytrzymalosc na rozrywanie 264,8 kPa)...jest po prostu bardziej twardy...i tylko ten nadaje sie by lezal :wink: na "chudziaku"...pzdr

ps. malysz drugi w zakopanem...o podwyzkach styropianu nie slyszalem i tak jest cholernie drogi

Jayer
18-01-2004, 10:35
Co najmniej FS 20!
A jesli sie komus rusza styropian, bo ma nierowny beton pod nim, to proponuje ubytki uzupelnic piaskiem :-) pod izolacja przeciw wilgociowa.

Pozdro.
J

Tommco
22-02-2004, 19:46
Ja dałem 2X5 cm FS 20 i zamiast siatki włókna polipropylenowe. Widzę, że w niektórych miejscach trochę popękało. Niektórzy pocieszają mnie jednak, że przy siatkach takie pęknięcia też są.

Na stropie dałem 5 cm FS 20 i włókna.

Pozdrawiam

kropekkkk
12-10-2018, 10:23
Witam.
Odgrzeję kotleta.
Mam kupiony styropian na podłogę
https://lambda.swisspor.pl/pl/page/25/lambda-max-dach-podloga

Będę go dawał na tzw. wylaną na ścianach fundamentowych płytę. Chcę dać 2x10cm pod ogrzewanie podłogowe.
Wytrzymałość deklarowana 2,4 t/m2.
Styropian jest już 3 rok sezonowany. Jego nie sprawdzałem z wymiarów, jednak styropian tej samej firmy na ściany był kładziony po roku i z 30 cm zrobiło się 29, czasami 28,5cm.

Jak sprawdzić jaką ten podłogowy ma wytrzymałość. Zapewniano, że jest to topowy styropian pod ogrzewanie podłogowe i w mojej wersji spełni rolę. Mam tylko do kotłowni zakupiony EPS 200 bo tam miał być bufor ciepła 1000l i hydrofor 300l .

Wylewka będzie na pewno z włóknami PP lub jeśli można z metalowymi, choć to chyba może uszkodzić rurki OP. Siatka jeśli potrzebna też będzie. Czekam na odpowiedź od Wavin-a bo jego rurki 16x2 kupiłem.

Utopiłem kasę, czy jednak można go dać.

fotohobby
12-10-2018, 10:47
Oczywiscie, ze mozesz. Sam taki zastosowalem.

kropekkkk
12-10-2018, 13:46
A jaka grubość wylewki powinna być przy tych dwóch warstwach styropianu?
Dawać tą siatkę czy tylko włókna PP 12mm powiedzmy, że dam ich więcej niż potrzeba.

Fotohobby kiedyś pisałem ci PW, możesz sprawdzić i ewentualnie odpisać

fotohobby
12-10-2018, 13:55
7-8cm. Mam tylko włókna PP