PDA

Zobacz pełną wersję : kominowa konsternacja



stachu
25-04-2002, 11:56
Mam problem dotyczący murowania kominów. wpierw jeden majster (który notabene, miał to robić) doradził, że najlepiej stawiać kominy z pustaków dymowych + omurowanie cegłą 150 "na sztorc". Tłumaczył, że będzie łatwiej i szybciej, chciał bowiem robić obrzutkę wewnątrz kominów (?). Tymczasem, majster ów wycofał się z roboty (na szczęście przed jej rozpoczęciem), a kolejny twierdzi, że obrzutka wewnątrz kominów to bzdura, a na takim ceglano-wkładowym kominie nie utrzyma się fragment ponad dachem, który ma być wykonany z klinkieru. Proszę o wskazanie miejsca, w którym mógłbym się wyedukować w tej materii.

kodi_gdynia
25-04-2002, 12:08
Nie jestem specjalistą w tej kwestii, ale na forum byl już poruszany ten temat. Przeszukaj archiwum lub poprzez "szukaj" znajdziesz interesujace cię wątki.

Pozdrawiam

bobiczek
11-05-2002, 18:40
Mój majster stwierdził że komina się w środku nie tynkuje , bo potem pęka.

bobiczek
11-05-2002, 18:40
Mój majster stwierdził że komina się w środku nie tynkuje , bo potem pęka.

sanipro
12-05-2002, 17:58
Sposób wykonania przewodów wentylacyjnych, dymowych i spalinowych przedstawiony jest w PN-89/B-10425 Przewody dymowe, spalinowe i wentylacyjne murowane z cegły - Wymagania techniczne i badania przy odbiorze. W punkcie 3.3.9 tej normy znajdziesz stwierdzenie, że nie należy tynkować wewnętrznej powierzchni przewodów.
Warto zwrócić uwagę, że:
• Przewód kominowy murowany z cegły po włożeniu do niego blaszanego wkładu kominowego przestaje być przewodem kominowym murowanym lecz staje się przewodem kominowym prowadzonym w obudowie, którą w tym przypadku jest komin murowany z cegły. Zatem nie musi spełniać wymagań ust.3 parag.140 Warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
• Przewody kominowe (dymowe, spalinowe, wentylacyjne) zgodnie z parag. 140 ust.1. powyższego rozporządzenia powinny mieć wymiary przekroju stwarzające potrzebny ciąg zapewniający wymaganą przepustowość oraz spełniające wymagania określone w Polskich Normach.
Pozdrawiam S-O


<font size=-1>[ Ta Wiadomość była edytowana przez: sanipro dnia 2002-05-12 19:35 ]</font>

<font size=-1>[ Ta Wiadomość była edytowana przez: sanipro dnia 2002-05-19 15:59 ]</font>

<font size=-1>[ Ta Wiadomość była edytowana przez: sanipro dnia 2002-05-19 16:01 ]</font>