PDA

Zobacz pełną wersję : modrzew czy jodła?



OlaiJacek
13-10-2009, 10:36
Witam wszystkich Balowiczów:),
jako że jestem nowa na forum i śledziłam co prawda wcześniejsze wpisy, mam pytanie, na które nie do końca znalazłam odpowiedź - musze podjąć decyzję odnośnie rodzaju drzewa na dom z bali - mam do wyboru modrzew i jodłę, podbno cena modrzewia niewiele wyższa, chcemy wybrac jak najlepiej, poradzicie z doświadczenia własnego :roll: ??? [/i]

labas1
13-10-2009, 11:07
Modrzew lepszy ale zależy skad i kiedy ścinany.
Gdybym miał do wyboru modrzew nizinny i jodłę z gór i ze stoków północnych to wybrałbym jodłę.

OlaiJacek
13-10-2009, 11:46
Witam,
bardzo dziękuję za odpowiedź, zarówno jodła jak i modrzew będą pochodzić z lubelskiego.

Mirek_Lewandowski
13-10-2009, 12:25
Górale z jodły nie stawiają. Capi kacym gównem...
I to po wielu latach. Rżnąłem stare bale jodłowe- mogę potwierdzić.

OlaiJacek
13-10-2009, 12:29
No co do tego zapachu, to słyszałam już różne opinie. Wielu postawiło dom z jodły i nic nie dokucza, a Twoje zdanie na temat jodły czy modrzewia pochodzącego z województwa lubelskiego zaznczę, co lepsze? Dom będzie stawiał cieśla ze swoją ekipą spod Zamościa.

labas1
13-10-2009, 12:37
Górale z jodły nie stawiają. Capi kacym gównem...
I to po wielu latach. Rżnąłem stare bale jodłowe- mogę potwierdzić.

Jeśli jest z potoków.
A tak poza tym to co druga chałupa jest teraz budowana z jodły a wiekszość myśli że z świerka :wink:

irek.w
13-10-2009, 17:08
Mam dom z jodły.Niczym nie capi.

OlaiJacek
13-10-2009, 19:26
I jak się mieszka? Długo już?Czy jodła rzeczywiście należy do gatunku, który nie sinieje ani nie przyciąga robactwa? JAkiej grubości bale, jeśli można spytać?

OlaiJacek
13-10-2009, 19:29
Mam dom z jodły.Niczym nie capi.



Przy okzaji, nie zauważyłam, że również z Lublina, a gdzie domek z jodły stoi? Można któregoś dnia zobaczyć?

retrofood
13-10-2009, 19:47
wybrałbym modrzew. zawsze i wszędzie.

koniucorso
13-10-2009, 22:30
Only modrzew ...

13-10-2009, 23:38
Modrzew lepszy ale zależy skad i kiedy ścinany.
Gdybym miał do wyboru modrzew nizinny i jodłę z gór i ze stoków północnych to wybrałbym jodłę.

j.w.
modrzew ma swoje walory
lecz
modrzew wystawiony na wpływ warunków atmosferycznych pokręci i popęka

i jak zauwazył Labas - modrzew modrzewiowi nierówny ...

JerzyBw
14-10-2009, 11:01
Ja też słyszałem, że jodła capi. Natomiast modrzew jest bardzo dobry ale ma wadę dosyć istotną. Jest ciężki w obróbce i ciągle "płacze". Cieśle skarżą się, że noże zakleja i trzeba je często czyścić. A to denerwuje. Ale jak się zrobi z modrzewia to chałupa i dla dzieci będzie.

mapan
14-10-2009, 13:13
modrzew wystawiony na wpływ warunków atmosferycznych pokręci i popęka ...

Konstrukcji modrzewiowej bardziej narażonej na wpływ warunków atmosferycznych niż gliwicka radiostacja to chyba nie ma. I jakoś biedaczka stoi już ponad 70 lat. Chyba, że stoi powykręcana i popękana ;)

OlaiJacek
16-10-2009, 20:23
To chyba jednak zdecydujemy się na modrzew:))). Dziękuję za wszystkie porady i wskazówki. Jeżeli jednak ktoś ma jeszcze coś do powiedzenia w tej sprawie to bardzo proszę o opinię.
Pozdrawiam wszystkich balowiczów i nie tylko. :D

jaskółeczka
28-10-2009, 19:07
Witam, dom mam z jodły z Bieszczad ( na Podhalu) nie capi, choć jest nowiutki.Jodła ma dość specyficzny zapach , gdy jest świeżo ścięta, potem już absolutnie nie! Chcielibyście taki zapach w domu zapewniam. Wprawdzie jest tu też i smrek, ale tylko ściany działowe. Modrzew jest piękny, tylko, że jest czerwonawy,a jodła jest biała, zależy co się komu podoba. Domek gospodarczy mam z modrzewia i przecudnie ten modrzew pachnie. Na Podhalu raczej nie buduje się z modrzewia, takie czerwone elewacje nie komponują z podhalańskim stylem. Tu się domy szoruje szczotką i detergentami , aby były jak najbielsze i z zewnątrz, i wewnątrz. No , ale góralska ciesielka to mistrzostwo świata !!! i już niczym w środku się ścian nie obija, nie obkleja, ani nie maluje, ani z zewnątrz też nie. Są piękne zaraz po zbudowaniu i wyszlifowaniu . Tak na marginesie, "moi" gorale budują w całej Polsce. Pozdrawiam

OlaiJacek
29-10-2009, 09:11
Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź, nasze drzewo również będzie pochodzić z Bieszczad jak się juz dokładnie zdążyłam dowiedzieć:), za ekipę serdecznie dziękuję, bo już mamy nagraną z lubelskiego. Fakt, że domek będzie czerwonawy nam nie przeszkadza, a właśnie słyszałam o bardzo dobrych właściwościach modrzewia, no i ten zapach:), ale nad jodłą bardzo długo myśleliśmy, nawet byliśmy w domach z jodły, które bardzo nam się podobały, ale zdecydujemy się chyba na modrzew.Dziękuję i pozdrawiam.

Cpt_Q
29-10-2009, 13:08
Mniej więcej raz w roku wynajmujemy izbę w bardzo starej chałupie góralskiej na Cyhrli Toporowej za Zakopanem. Ten zapach wewnątrz - bezcenny - chałupa z modrzewia :)