PDA

Zobacz pełną wersję : montaż blach



ajann
14-10-2009, 06:01
jak gęsto daje się wkręty do blacho dachówki

pietrekzbronami
14-10-2009, 06:24
Przeliczamy 6-7 szt/m2. Zajrzyj do instrukcji http://www.blachotrapez.eu/images/stories/do_pobrania/dachowka_instrukcja_montazu.pdf

Pozdrawiam

helixwroclaw2005
14-10-2009, 07:42
ajann niekoniecznie wszędzie wkręty. Stosuje się również dodatkowo nity zrywalne:

Wkręty rozmieszczamy w co drugiej fali, co drugi szereg dachówek, w każdej fali przy okapie i kalenicy oraz w każdym szeregu dachówek na bocznej nakładającej się krawędzi. Zużycie wkrętów wynosi 7-8 szt. na 1 m2 pokrycia. Wkręty umieszczamy zawsze w dolnej części fali. Łączenie płyt wzdłuż dłuższego boku oraz krawędzi zakładkowej należy wykonać przy pomocy szczelnych nitów zrywanych umieszczonych na szczycie profilu. Połączeń dłuższych boków blach nie przykręcamy wkrętami do łat.
http://images39.fotosik.pl/210/9c9b0f9d852efdc7.gif (http://www.fotosik.pl)

a na marginesie dodam, bo nie wiem na jakim etapie jesteś: gwarancją dobrego dachu jest fachowy montaż, a ten musi być wykonany przez dekarza dysponującego niezbędną wiedzą a kontakt z takim znajdziesz w firmie sprzedającej.
Nie zapomnij o gwarancji wykonawcy na położenie jak i na samą blachodachówkę od firmy.

pietrekzbronami
14-10-2009, 09:53
Wkręty stosuje się dlatego, ze posiadają uszczelkę. Czy nity mają uszczelkę? - NIE! Nitów w żadnym wypadku nie należy stosować do łączenia blach.

zbigmor
14-10-2009, 10:47
Wkręty stosuje się dlatego, ze posiadają uszczelkę. Czy nity mają uszczelkę? - NIE! Nitów w żadnym wypadku nie należy stosować do łączenia blach.


Dekarzem nie jestem, ale mam pewne wątpliwości wobec tak stanowczego stanowiska. I to nie dlatego, że użyłem nitów do mocowania gąsiora.
Po pierwsze wkręty nie stosuje się dlatego, że posiadają uszczelkę. Stosuje się po prostu wkręty z uszczelką i to dlatego, że mocuje się dół fali po którym spływa woda. Nity można zakupić w wersji szczelnej (np. http://www.handy-fix.com.pl/tx/gl_br.html) i używa się ich raczej w górze fali, gdzie woda nie spływa. Gdyby ta szczelność była rzeczywiście aż tak ważna to dachówek nie można by wcale stosować.

pietrekzbronami
14-10-2009, 11:14
No właśnie chodzi o szczelność. Uszczelka wulkanizuje się przy dokręcaniu wkręta i zapewnia szczelne połączenie. Nigdy nie słyszałem o nitach zapewniających szczelne połączenia- jeśli takie są to oczywiście można stosować (problem jest tylko w tym, że prawdopodobnie są w kolorze aluminium).

zbigmor
14-10-2009, 12:26
No właśnie chodzi o szczelność. Uszczelka wulkanizuje się przy dokręcaniu wkręta i zapewnia szczelne połączenie. Nigdy nie słyszałem o nitach zapewniających szczelne połączenia- jeśli takie są to oczywiście można stosować (problem jest tylko w tym, że prawdopodobnie są w kolorze aluminium).


Ja jak o czymś nigdy nie słyszałem to nie wypisuje zaraz na forum ogólnie dostępnym, że to nie istnieje. :-? Ale to drobizg. Uszczelki też nie widziałem w innym kolorze niż czarny, ale podejrzewam, że to żadna filozofia.
Eternit kiedyś przybijało się gwoździami i dachy stoją do dzisiaj. Słusznie ktoś zauważy, że one to były montowane nad nieużytkowymi pomieszczeniami, ale za szczelność odpowiada również krycie wstępne. Taka ilość wody jaka mogłaby się przedostać przez nity (nawet takie zwykłe, zrywalne) to i tak sporo mniej niż przy zwykłej dachówce więc nie ma co demonizować.

pietrekzbronami
14-10-2009, 13:38
Szczelność jest ważna. Tu nie chodzi o to, że woda może przedostać się przez nity. Do dziurki w blasze nie powinna dostawać się woda ponieważ może w przyszłości być powodem korozji blachy przy tym miejscu. Dlatego producenci nakazują wkręcanie wkrętów z uszczelką samowulkanizującą się.

zbigmor
14-10-2009, 13:40
Szczelność jest ważna. Tu nie chodzi o to, że woda może przedostać się przez nity. Do dziurki w blasze nie powinna dostawać się woda ponieważ może w przyszłości być powodem korozji blachy przy tym miejscu. Dlatego producenci nakazują wkręcanie wkrętów z uszczelką samowulkanizującą się.


Chyba tak nie tylko, bo od spodu tej uszczelki i tak nie ma.

Cris3City
16-10-2009, 16:15
na każdy nit dekarz nieraz kładzie kropkę z silikonu.
nie wszyscy to jednak robią
Istnieją szczelne nity, jednak dekarze przeważnie montuja blachodachówkę jedynie na wkręty farmerskie.