PDA

Zobacz pełną wersję : strop drewniany



Martusia
14-01-2004, 22:52
Chcę budować dom parterowy z nieużytkowym poddaszem. W projekcie jest drewniany strop. Niestety nie znam nikogo kto wybudowałby taki dom. Proszę o podzielenie się doświadczeniami.

aga_kraków
15-01-2004, 06:03
wpisz w wyszukiwarce "drewno" lub "więźba"-znajdzesz dużo ciekawych wątków
ja też planuję taki dom, niestety nie mam jeszcze doświadczeń, którymi mogłabym się podzielić...
Pozdrawiam.Aga

ppp.j
15-01-2004, 07:26
Właśnie taki realizuję w 1/2 swojego domu. Po prostu bardzo lubię drewno ale też w ramach hobby umiem się z nim obchodzić. Koszt jest porównywalny z wylewanym ale technologia bardziej pracochłonna. Wydaje mi się że przede wszystkim musicie przekonać do tego swoich Panów lub znaleźć dobrego fachowca. Natomiast efekt jest fantastyczny.

15-01-2004, 07:43
Mam drewniany strop.
Z moich doświadczeń wynika, że jest tańszy i cieplejszy niż betonowy, ale za to moze być trudniejszy w konstrukcji.
Drewno zachowuje sie przyzwoicie gdzieś tak do około 4-4,5 m rozpiętości, potem jest gorzej. Zwykle projektanci pamiętaja o tym ale inwestorzy wprowadzając zmiany mogą wejść na minę. Jest to ważne szczególnie w przypadku, gdy planujemy poddasze nieużytkowe, ale tak naprawdę chcemy mieć mozliwość potraktowania tego stropu w przyszłości jako podłogi. Wtedy ugięcia stają się ważne.
Niestety każdy cieśla nawet matoł uważa że potrafi taki strop sam skonstruować. W dodatku jeżeli służby "dobrą radą" jak zrobić to lepiej i taniej, coś poprawić w projekcie skutki mogą być opłakane. Tych co naprawdę wiedzą jak jest niewielu więc ostrożnie. Wątki na forum potwierdzają to.
W najbliższej okolicy najlepsi są w takich konstrukcjach Skandynawowiew tym :lol:

NIEZAREJESTROWANY JASIO

mik99
15-01-2004, 07:57
Witam Martusia,

nie wiem jaki realizujesz projekt, ja wybrałem z gotowych Muratora(D53), kierowałem się znacznie szybszym czasem budowy, muślełem również o redukcji kosztów, nie potrzebuję drugiej kondygnacji.

zgadzam się z przedmówcą: projeckcie takim nie należy nic zmieniać i porawiać, skutki mogą być opłakane.

Zaczynam w marcu, jak pogoda pozwoli wcześcniej.

Filo
15-01-2004, 18:28
Ważne aby pamiętać o solidnym wieńcu - rezygnując z masywnego stropu tracimy sporo na sztywności budynku.

mik99
15-01-2004, 18:39
Tak, zdecydowanie i przestrzegać projektu trzeba koniecznie, beton i zbrojenie niech robią fachowcy.

Jezier
15-01-2004, 19:30
Ja mam drewniany strop. Właściwie funkcję stropu pełni pas dolny dźwigarów. Jest to wg mnie idealne rozwiązanie w domach parterowych. Rozpiętość mojego drewnianego stropu to 13 metrów.
http://www.republika.pl/jezier/images/negati22.jpg
Wygospodarowałem też całkiem spory strych.
http://www.republika.pl/jezier/images/negati18.jpg

mik99
15-01-2004, 20:01
Jezier , konstrukcja na zdjęciu sprawia wrażenie profesjonalnie wykonanej - czy możesz udostepnić informacje nt. ile kosztowała, czy z montażem, adres wykonawcy? Byłbym wdzięczny.

Jezier
15-01-2004, 20:09
Więźba kosztowała mnie 14 tyś. z montażem. Wymiar dachu w rzucie to 14,5x14,5 m. Powierzchnia dachu 232m2.
Dźwigary były wykonane w fabryce i do tego nie mam zastrzeżeń. Niestety ze względu na wymiar dźwigarów zostały one przecięte na czas transportu i połączone na budowie spowrotem na mojej budowie. Niestety reklamowałem te połączenia bo były wadliwie wykonane. Po reklamacji w ciągu kilku dni moje łączenia zostały naprawione. Więźbę wykonywała firma Eraga w systemie Mitek.
http://www.eraga.com.pl/
http://www.mitek.pl/

15-01-2004, 20:38
Jezier
Dziękuję bardzo za informacją, jednak z konieczności będę szukał tańszego rozwiązania.

mik99
15-01-2004, 20:40
Anonimus to ja :wink:

Martusia
16-01-2004, 00:06
Dziękuję za odpowiedzi.
pytanie do Niezarejestrowanego Jasia. Na co zwrócić uwagę żeby później nie żałować?
do Mik 99 - projekt jest indywidualny, konstrukcja dachu i stropu to wspólny pomysł mojego męża i projektanta. Nie jestem całkiem pewna efektu końcowego.
Jezier, dziękuję za fotki. Będę wdzięczna za informacje dotyczące wykończenia stropu.

mik99
16-01-2004, 07:19
Martusia

zatrudnijcie doswiadzonego konstruktora, niech przeliczy dokładnie, to co architekt namaluje.

Życzę powodzenia i dobrego kontaktu na drewno.

16-01-2004, 12:20
Martusia.
Mój dom z powodu nieszczęśliwego wypadku, budował się do stanu surowego otwartego beze mnie. Jestem BARDZO dobrym ZŁYM PRZYKŁADEM Niestety. Z moich doświadczeń:
PROJEKTANT- powinien mieć doświadczenie w stropach drewnianych, sprawdź czy to nie JEGO PIERWSZY RAZ, albo drugi, albo trzeci po dwóch nieudanych. :(
WYKONAWCA, INSPEKTOR NADZORU - JAK WYŻEJ.
DREWNO - SUSZONE KOMOROWO, STRUGANE
PRZEKROJE - OBY WZOREM NIE BYLA PODPATRZONA GDZIEŚ STARA CHAŁUPA, GDZIE BELKI JAK SPOJRZY SIĘ W GÓRĘ SĄ SZERSZE NIŻ WYŻSZE
KOMIN I INNE GORACE MIEJSCA - PROFESJONALNIE OBEJŚĆ I ZABEZPIECZYĆ PRZECIPOŻAROWO
POŁĄCZENIA - SOLIDNE SPRAWDZONE TECHNIKI, OKUCIA,
NIE WPROWADZAĆ ŻADNYCH ZMIAN DO PROJEKTU LUB W TRAKCIE PRAC NA BUDOWIE "NA DZIKO" PO WPŁYWEM "TEŚCIA MĄDRALI" I INNYCH POSTACJI Z BAJEK, KTÓRE NIE PONIOSĄ ANI KOSZTÓW ANI ODPOWIEDZIALNOŚCI ZA SWOJE POMYSŁY
SPRAWDZ WSZYSTKO U INNEGO NIEZALEŻNEGO ŹRÓDŁA CZASAMI EKIPA RAZEM SIĘ NAKRĘCA A WYSTARCZY JEDEN RZUT OKA KOGOŚ Z ZEWNĄTRZ
dOM TO NIE DOMEK LETNISKOWY, KTOŚ WYŻEJ MĄDRZE NAPISAŁ O SZTYWNOŚCI KONSTRUKCJI,
Takich konstrukcji wykonuje sie w kraju nad Wisłą mało, więc lepiej, żeby chłopaki nie uczyli się u Ciebie. Standard to beton. Też mozna spaprać, ale wykonuje sie tego tyle, że trzeba być wyjątkowym głąbem jak na nasze warunki.

Na Forum LEPSZYM PRZYKŁADEM przykładem jest JEZIER, który ma strop drogi prefabrykowany, ale profesjonalnie systemowo wykonany.
jA Tak dostałem w dupę przez cieśle - blacharza samochodowego i różne POSTACIE JAK Z BAJEK, których nie byłem w stanie powstrzymać ze względu na przejściowe na szczęście kalectwo. Może się mylę ale musiałem poszukac profesjonalisty rzeczoznawcy od ciesielki i dachów. W mieście i okolicy gdzie mieszka więcej niż pół miliona ludzi znalazłem jednego starszego człowieka, który rozgryzł łamigłówke stworzona przez blacharza, który robi dachy "i takie różne" w okolicy.

NIEZAREJESTROWANY JASIO

prosciu
16-01-2004, 16:03
Mam mieć też taki dach(strop) i jestem na etapie poszukiwania wykonawcy. Proponuję na podstawie moich doświadczeń szukać wśród tartaków lub składów drewna które robią również więżby. Najczęściej stosują rozwiązania systemowe i mają w tym doświadczenie. Dodatkowo można wytargować lepszą cenę. Z doświadczeń innych wunika iż warto majac nawet gotowy projekt zlecic wykonawcy ponowne przeliczenie potrzebnego drewna . mato tą dodatkową zaletę że jak będzie błędnie wyliczone to wina będzie po stronie wykonawcy a nie inwestora.

mik99
17-01-2004, 11:39
Mam mieć też taki dach(strop) i jestem na etapie poszukiwania wykonawcy. Proponuję na podstawie moich doświadczeń szukać wśród tartaków lub składów drewna które robią również więżby. Najczęściej stosują rozwiązania systemowe i mają w tym doświadczenie. Dodatkowo można wytargować lepszą cenę. Z doświadczeń innych wunika iż warto majac nawet gotowy projekt zlecic wykonawcy ponowne przeliczenie potrzebnego drewna . mato tą dodatkową zaletę że jak będzie błędnie wyliczone to wina będzie po stronie wykonawcy a nie inwestora.
Dzięki i ja skorzystałbym chętnie z tego forum: buduję d53 Murator z takim dachem i szukam, też fachowego wykonawcy jak Jezier ,jednak za mniejszą kasę.

Gdzie budujesz? Może may zbliżone projekty? Orientowałeś się co do cen?