PDA

Zobacz pełną wersję : kocioł do instalacji zamkniętej



harlej26
15-10-2009, 12:24
Witam.Mam pytanie.Jaki kocioł na paliwa stałe moge zainstalować do c.o.w układzie zamkniętym.Mam już kocioł gazowy i chciałbym zainstalować jeszcze kocioł węglowy.Dziękuje za pomoc.

zbigmor
15-10-2009, 12:37
Witam.Mam pytanie.Jaki kocioł na paliwa stałe moge zainstalować do c.o.w układzie zamkniętym.Mam już kocioł gazowy i chciałbym zainstalować jeszcze kocioł węglowy.Dziękuje za pomoc.

To może zwykły kocioł w układzie otwartym połączony z układem CO za pomocą wymiennika ciepła?

harlej26
15-10-2009, 15:10
Czy mogę prosić o więcej szczegułów.Co to jest ten wymiennik ciepła?
Czy wiąże się to ze zmianami w instalacji?

chrobry
15-10-2009, 17:24
Nie jestem expertem, ale na dzień dzisiejszy po zmianie przepisów można podłączyć piec na paliwa stałe do układu zamkniętego niekoniecznie przez wymiennik. Układ taki musi mieć jakiś system "schładzania" w razie przekroczenia okreslonej tem.

Brzmi to tak:

Zgodnie z Rozporzadzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 12 marca 2009 roku zmieniajacym rozporzadzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadac budynki i ich usytuowanie: „zabrania sie stosowania kotła na paliwo stałe do zasilania instalacji ogrzewczej wodnej
systemu zamknietego, wyposa onej w przeponowe naczynie wzbiorcze, z wyjatkiem kotła na paliwo stałe o mocy nominalnej do 300 kW, wyposa onego w urzadzenia do odprowadzania nadmiaru ciepła”.


Ostatnio pisałem do producenta kotłów Klimosz i dopuszczają taką możliwość ale właśnie pod warunkiem, iż instalacja będzie miała tego typu zabezpiecznie. Fajnie by było gdyby ktoś obeznany w temacie coś tu napisał bo sam dowiem się wiecej.

plamiak
15-10-2009, 18:57
Ja tak robię. Kociol na ekogrszek SAS z zewnętrzną wężownicą schładzającą
http://sanitsystem.pl/sklep/product_info.php?cPath=53&products_id=339
Do tego zawór czterodrogowy z sterowaniem pogodowym i wszędzie podlogówka.
Oczywiście to zabezpieczenie ma wadę: gdyby zabrakło prądu w całej gminie to nie będzie wody w sieci wodociągowej i ze schladzania nici. Dlatego dokładam UPS EVER z akumulatorem samochodowym.

chrobry
15-10-2009, 19:23
Ja tak robię. Kociol na ekogrszek SAS z zewnętrzną wężownicą schładzającą
http://sanitsystem.pl/sklep/product_info.php?cPath=53&products_id=339
Do tego zawór czterodrogowy z sterowaniem pogodowym i wszędzie podlogówka.
Oczywiście to zabezpieczenie ma wadę: gdyby zabrakło prądu w całej gminie to nie będzie wody w sieci wodociągowej i ze schladzania nici. Dlatego dokładam UPS EVER z akumulatorem samochodowym.


Czy dawanie zaworu 4d przy pelnej podlogówce ma sens ?

plamiak
15-10-2009, 21:46
Oczywiście, przecież przy kotle węglowym pracującym na temp. 65 stopni, to właśnie sterownik zaworu 4d utrzymuje zadaną temp. powiedzmy 50.

chrobry
16-10-2009, 06:13
OK - ale co dalej. Te 50C puszczasz wszędzie na podłogówke ? Ja myślałem (może się myle), że przy pełnej podłogówce lepiej puścić te 65C na rodzielacz podłogówki. Tam podmieszacze zrobią to samo co 4D.

zbigmor
16-10-2009, 07:22
Nie jestem expertem, ale na dzień dzisiejszy po zmianie przepisów można podłączyć piec na paliwa stałe do układu zamkniętego niekoniecznie przez wymiennik. Układ taki musi mieć jakiś system "schładzania" w razie przekroczenia okreslonej tem.

Brzmi to tak:

Zgodnie z Rozporzadzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 12 marca 2009 roku zmieniajacym rozporzadzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadac budynki i ich usytuowanie: „zabrania sie stosowania kotła na paliwo stałe do zasilania instalacji ogrzewczej wodnej
systemu zamknietego, wyposa onej w przeponowe naczynie wzbiorcze, z wyjatkiem kotła na paliwo stałe o mocy nominalnej do 300 kW, wyposa onego w urzadzenia do odprowadzania nadmiaru ciepła”.


Ostatnio pisałem do producenta kotłów Klimosz i dopuszczają taką możliwość ale właśnie pod warunkiem, iż instalacja będzie miała tego typu zabezpiecznie. Fajnie by było gdyby ktoś obeznany w temacie coś tu napisał bo sam dowiem się wiecej.



Jest to już możliwe, ale jeśli kocioł na paliwo stałe ma być jako rezerwowy towybierając wariant z wymiennikiem mamy mimo wszystko większe bezpieczeństwo i większy wybór kotłów (czytaj - niższą cenę).

plamiak
16-10-2009, 13:28
OK - ale co dalej. Te 50C puszczasz wszędzie na podłogówke ? Ja myślałem (może się myle), że przy pełnej podłogówce lepiej puścić te 65C na rodzielacz podłogówki. Tam podmieszacze zrobią to samo co 4D.

Właśnie oto chodzi że z kotłowni wychodzi woda "gotowa", podmieszacze nie potrzebne. Założenie jest takie że zaworem 4d steruje sterownik w oparciu o czujnik temp. zewnętrznej. Ciężko byłoby to uzyskać przy zastosowaniu podmieszania w kożdym rozdzielaczu.
Sklaniam się ku poglądowi że lepiej nie dawać siłowników na każdą pętlę i nie stosować obniżenia nocnego. Chcę ustawić stały przepływ na poszczególnych pętlach, a to zawór 4d będzie dopuszczał goracej wody w miarę potrzeb.

pierwek
16-10-2009, 13:33
Czy mogę prosić o więcej szczegułów.Co to jest ten wymiennik ciepła?
Czy wiąże się to ze zmianami w instalacji?

to taka "puszka" (ca 10x20x30cm) z 2 wejściami i 2wyjściami (2 obiegi) jaden obieg jest podłączony do kotła a drugi trzeba wpiąć w istniejącą instalację (nie jest to jak widać zbyt duża przeróbka). Przy kotle na paliwo stałe polecam dać zawór 3 drożny żeby zapewnić wysoką tempertaurę wody na powrocie do kotła

Piczman
16-10-2009, 13:56
harlej26 przyjedź do Leżajska to Ci pokażę jak wygląda porządny wymiennik :lol: :wink:

harlej26
16-10-2009, 14:22
harlej26 przyjedź do Leżajska to Ci pokażę jak wy
wygląda porządny wymiennik :lol: :wink:
chętnie przyjade,tylko podaj mi adres albo nr. tel.A do wszystkich dziękuję za wyjaśnienia były bardzo pomocne.