PDA

Zobacz pełną wersję : Mój dom pasywny (?) w praktyce- już go użytkuję



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10

miloszenko
09-09-2015, 11:46
Z jedną miałem do czynienia. Głupiała jak wyszło słońce albo otworzyło się okno. Nie było możliwości ustawienia wentylatora. Ustawiało się tylko temperaturę. Nie było miłe jak się wyłączała, bo momentalnie odczuwało się chłód.

Moja nie jest jakas specjalnie z wysokiej polki pod katem mozliwych opcji w menu, mozna poszukac na pewno sa lepsze. Ja bym obecnie w nizszych cenach zalecam Samsunga, jako ze ma wbudowane WiFi, tam jest online wiecej opcji niz u mnie z pilota :P

Tomasz Brzęczkowski
09-09-2015, 11:49
Spotkałem tak tępych instalatorów, co montowali klimatyzację bez WM z rekuperatorem. Przy chłodnym powietrzu nie istnieje wentylacja naturalna, a otwarcie okna powoduje maksymalną pracę klimatyzatora, dmucha lodowane, oknem gorące.
Kolejna kwestia, piszemy o klimatyzacji inwertorowej na silnikach DC , te urządzenia mają nieproporcjonalnie większą efektywność, gdy pracują na 10-50% dokładnie odwrotnie niż AC, które największą efektywność miały przy 100% obciążenia.

miloszenko
09-09-2015, 11:56
Spotkałem tak tępych instalatorów, co montowali klimatyzację bez WM z rekuperatorem. Przy chłodnym powietrzu nie istnieje wentylacja naturalna, a otwarcie okna powoduje maksymalną pracę klimatyzatora, dmucha lodowane, oknem gorące.
Kolejna kwestia, piszemy o klimatyzacji inwertorowej na silnikach DC , te urządzenia mają nieproporcjonalnie większą efektywność, gdy pracują na 10-50% dokładnie odwrotnie niż AC, które największą efektywność miały przy 100% obciążenia.

No moja jest inwerterowa i faktycznie ma prawo pracowac bardziej przyjaznie.

perm
09-09-2015, 12:40
Moja nie jest jakas specjalnie z wysokiej polki pod katem mozliwych opcji w menu, mozna poszukac na pewno sa lepsze. Ja bym obecnie w nizszych cenach zalecam Samsunga, jako ze ma wbudowane WiFi, tam jest online wiecej opcji niz u mnie z pilota :PA co z tym odczuwaniem chłodu w przerwach pracy PC. Nie odczuwasz tego?

miloszenko
09-09-2015, 21:11
A co z tym odczuwaniem chłodu w przerwach pracy PC. Nie odczuwasz tego?

Hmmm, szczerze to nie zauwazylem takiego problemu.

Podloga, sciany zdaza przyjac w ciagu dnia konkretna temperature i brak nawiewiu (na kilkanascie minut) nie daje zadnego dyskomfortu.

Co innego latem, wylaczysz klime na 15 minut i brak w ogole wyczuwalnego ruchu powietrza jest odbierany jako "dusznosc" :)

perm
10-09-2015, 07:59
Hmmm, szczerze to nie zauwazylem takiego problemu.

Podloga, sciany zdaza przyjac w ciagu dnia konkretna temperature i brak nawiewiu (na kilkanascie minut) nie daje zadnego dyskomfortu.

Co innego latem, wylaczysz klime na 15 minut i brak w ogole wyczuwalnego ruchu powietrza jest odbierany jako "dusznosc" :)Czemu to dla mnie ważne. Mam doświadczenie z domem o ogrzewaniu powietrzem takie jak opisałem. Fatalne to było, ale jednocześnie trudno nie zauważać faktu, że dla domu energooszczędnego ogrzewanie powietrzem przy użyciu PC jest optymalne. Stosunkowo tanie inwestycyjnie, tanie w eksploatacji, jest w lecie chłodzenie. Pod warunkiem, że będzie komfortowe. Zjawisko jakie opisywałem jednak do komfortowych zaliczyć nijak nie można. Może decydującym był fakt, że dom praktycznie nie miał akumulacji? Może warstwa izolacji była zbyt mała? Fajnie, że piszesz o swoich doświadczeniach, bo takich tu brakuje. Może nie jest z klimą tak źle, choć ta "duszność"...

michal_ccc
10-09-2015, 08:51
Kolejna kwestia, piszemy o klimatyzacji inwertorowej na silnikach DC , .

Co to za wynalazek???
Silnik DC inaczej prądu stałego nie potrzebuje INWERTERA ( czasem zwanego INWERTOREM), bo inwerter zamienia prąd stały na zmienny, to inna nazwa falownika.

Reasumując zasilanie prądem zmiennym silnika prądu stałego to jakaś nowa religia?

miloszenko
10-09-2015, 08:53
Czemu to dla mnie ważne. Mam doświadczenie z domem o ogrzewaniu powietrzem takie jak opisałem. Fatalne to było, ale jednocześnie trudno nie zauważać faktu, że dla domu energooszczędnego ogrzewanie powietrzem przy użyciu PC jest optymalne. Stosunkowo tanie inwestycyjnie, tanie w eksploatacji, jest w lecie chłodzenie. Pod warunkiem, że będzie komfortowe. Zjawisko jakie opisywałem jednak do komfortowych zaliczyć nijak nie można. Może decydującym był fakt, że dom praktycznie nie miał akumulacji? Może warstwa izolacji była zbyt mała? Fajnie, że piszesz o swoich doświadczeniach, bo takich tu brakuje. Może nie jest z klimą tak źle, choć ta "duszność"...

Ta "dusznosc" to nic innego jak brak wyczuwalnego rucu powietrza. Dla kazdego, kto mieszkal w loku albo starym domu to byl naturalny sposob wietrzenia - pootwierane okna i staly, wyczuwalny ruch powietrza. Mi czy zonie duszno nie jest, ale jak tescie nie czuja "wiaterku" to marudza, a mieszkaja w bloku z plyty :P

Trzeba przyjac do wiadomosci, ze w nowym domu takie zjawisko jak przeciag praktycznie nie wystepuje. Dla mnie to nie jest problem.

A jesli ktos by chcial ogrzewac klima kanalowa, to nadmuch 500-800m3 rozlozony na 7-10 anemostatow nie powinien byc praktycznie wyczuwalny.

miloszenko
10-09-2015, 09:01
Co to za wynalazek???
Silnik DC inaczej prądu stałego nie potrzebuje INWERTERA ( czasem zwanego INWERTOREM), bo inwerter zamienia prąd stały na zmienny, to inna nazwa falownika.

Reasumując zasilanie prądem zmiennym silnika prądu stałego to jakaś nowa religia?

Chyba raczej chodzilo o sprezarke inewerterowa, ktora posiada modulacje mocy.

asolt
10-09-2015, 09:39
Chyba raczej chodzilo o sprezarke inwerterowa, ktora posiada modulacje mocy.

Raczej o sprezarkę z modulacją mocy, jezeli sprezarke napedza silnik pradu stałego nie jest potrzebny inwerter czyli falownik. Gdy mamy silnik prądu zmiennego zasilany falownikiem to wtedy sprezarka jest inwerterowa. TB nie rozroznia tego i dla niego kazda sprezarka z modulacją mocy jest inwerterowa.

Barth3z
10-09-2015, 10:32
Czemu to dla mnie ważne. Mam doświadczenie z domem o ogrzewaniu powietrzem takie jak opisałem. Fatalne to było, ale jednocześnie trudno nie zauważać faktu, że dla domu energooszczędnego ogrzewanie powietrzem przy użyciu PC jest optymalne. Stosunkowo tanie inwestycyjnie, tanie w eksploatacji, jest w lecie chłodzenie. Pod warunkiem, że będzie komfortowe. Zjawisko jakie opisywałem jednak do komfortowych zaliczyć nijak nie można. Może decydującym był fakt, że dom praktycznie nie miał akumulacji? Może warstwa izolacji była zbyt mała? Fajnie, że piszesz o swoich doświadczeniach, bo takich tu brakuje. Może nie jest z klimą tak źle, choć ta "duszność"...

Posiadam klimę (on-off) z funkcją grzania. Mieszkam w bloku z wielkiej płyty, który nie dorobił się jeszcze ocieplenie. Potwierdzam to co mówi perm, czyli przerwa w chłodzeniu jest odczuwalna praktycznie od razu i jest to odczycie niekomfortowe mimo, że temp. jest odpowiednio niska.
Za to teraz, gdzie temperatury w nocy spadają do zaledwie kilku stopni, a temperatura w mieszkaniu do 20oC (żona lubi mocno wietrzyć ;) ) to poranne włączenie klimy (ogrzewanie i max obrotów) działa rewelacyjnie. Ciepło odczuwalne jest w ciągu minuty. Tylko ten szum ... na dłuższą metę nie do wytrzymania. Ale to pewnie dlatego, że poosiadam jakiś starszy model. Teraz przy wyborze klimy będę zwracał uwagę na decybele.

W nowym domu zapewne jakąś klimę zamontuję. Może Samsunga, a może będzie to najnowszy model U-CROWN firmy Gree. A może coś jeszcze nowszego. Zobaczymy. Póki co poprowadzę rurki i zasilanie.

miloszenko
10-09-2015, 10:56
Posiadam klimę (on-off) z funkcją grzania. Mieszkam w bloku z wielkiej płyty, który nie dorobił się jeszcze ocieplenie. Potwierdzam to co mówi perm, czyli przerwa w chłodzeniu jest odczuwalna praktycznie od razu i jest to odczycie niekomfortowe mimo, że temp. jest odpowiednio niska.
Za to teraz, gdzie temperatury w nocy spadają do zaledwie kilku stopni, a temperatura w mieszkaniu do 20oC (żona lubi mocno wietrzyć ;) ) to poranne włączenie klimy (ogrzewanie i max obrotów) działa rewelacyjnie. Ciepło odczuwalne jest w ciągu minuty. Tylko ten szum ... na dłuższą metę nie do wytrzymania. Ale to pewnie dlatego, że poosiadam jakiś starszy model. Teraz przy wyborze klimy będę zwracał uwagę na decybele.

.

O dyskomforcie przy chlodzeniu mowilem ja :P Ale pelna zgoda, grzanie na dlugo pozostawia komfort :)

Ja wlasnie grzeje :) Bo za chwile nowy przedstawiciel mojej dynastii zawita do domu a jemu trzeba nie 22.5 czy z 24 :)

Tomasz Brzęczkowski
10-09-2015, 11:26
Co to za wynalazek???
Silnik DC inaczej prądu stałego nie potrzebuje INWERTERA ( czasem zwanego INWERTOREM), bo inwerter zamienia prąd stały na zmienny, to inna nazwa falownika.

Reasumując zasilanie prądem zmiennym silnika prądu stałego to jakaś nowa religia?

Jest odwrotnie, prąd stały DC zamieniany jest w inwerterze na różną częstotliwość pracy sprężarki.

Tomasz Brzęczkowski
10-09-2015, 11:29
Ta "dusznosc" to nic innego jak brak wyczuwalnego rucu powietrza. To brak wentylacji. Nawet w XXI wieku są firmy, które założą klimatyzację bez wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepłą. No cóż, taki jest poziom wiedzy!

Tomasz Brzęczkowski
10-09-2015, 11:32
Posiadam klimę (on-off) z funkcją grzania. To mało komfortowe i bardzo energochłonne urządzenie. To, że obie rzeczy jeżdżą, nie można wyciągać wniosków, że fatalnie podróżuje się S-klasą jak jeździło się tylko furmanką.

asolt
10-09-2015, 12:03
Jest odwrotnie, prąd stały DC zamieniany jest w inwerterze na różną częstotliwość pracy sprężarki.

Zmiane obrotów silnika prądu stalego najłatwiej jest uzyskac zmieniajac napiecie zasilania, skoro slinik pradu stałego napedza spręzarkę to po co falownik, wystarczy regulator napięcia

michal_ccc
10-09-2015, 12:56
Zmiane obrotów silnika prądu stalego najłatwiej jest uzyskac zmieniajac napiecie zasilania, skoro slinik pradu stałego napedza spręzarkę to po co falownik, wystarczy regulator napięcia

Mało tego, zmianę obrotów silnika prądu stałego można uzyskać regulując napięcie na samym wirniku, dotyczy to silników z elektromagnesami.
Wydaje mi się że Tomasz myli silniki DC z silnikami AC i ich sposoby zasilania.

asolt
10-09-2015, 13:03
Mało tego, zmianę obrotów silnika prądu stałego można uzyskać regulując napięcie na samym wirniku, dotyczy to silników z elektromagnesami.
Wydaje mi się że Tomasz myli silniki DC z silnikami AC i ich sposoby zasilania.

Mozliwosci jest kilka w zaleznosci od rodzaju silnika. TB myli wszystko, tak samo sie zna na termodynamice jak na sposobach regulacji obrotów w silnikach pradu stałego.

j-j
13-09-2015, 19:34
"Pany", dajcie na luz.
Pamietam j-j jak po wprowadzeniue napisales, ze brak ogrzewania (promieniowania choćby) ze był odbierany przez Was.
Budowalismy i wprowadzaliśmy się w tym samym czasie (prawie) a ja musialem grzać żeby wysuszyć dom.
Teraz po kilku latach mogę stwierdzić, ze 20-21* bez wlaczonego ogrzewania zima jest dla mojej zony tez zimno
ja nie mam z tym problemu bo to temp. jak dla mnie OK.

Gdy ogrzewanie się wlaczylo a temperatura jeszcze nie zdazyla się zbytnio podnieść to i tak zrobilo jej się już cieplej
Kobiety jakies inne sa chyba albo co ... :)

Zgadza się, miałam dokładnie taką sytuację. Po kilku latach żona przyzwyczaiła się do tej temperatury 20-21 zimą.
Generalnie po 3 sezonach wszystko się unormowało. Życzę powodzenia :)
Do dziś żona docenia ogólnie: niskie opłaty zimą, praktycznie czy zima czy lato- nie ma znaczenia, nie zastanawiamy się na kosztami ogrzewania; ponadto ... ZERO INSEKTÓW w domu oraz chłodek latem.

Pzdr
j-j

Barth3z
14-09-2015, 06:24
Zgadza się, miałam dokładnie taką sytuację. Po kilku latach żona przyzwyczaiła się do tej temperatury 20-21 zimą.
Generalnie po 3 sezonach wszystko się unormowało. Życzę powodzenia :)
Do dziś żona docenia ogólnie: niskie opłaty zimą, praktycznie czy zima czy lato- nie ma znaczenia, nie zastanawiamy się na kosztami ogrzewania; ponadto ... ZERO INSEKTÓW w domu oraz chłodek latem.


Rozumiem, że inwestycja w pompę ciepła powietrze-powietrze (tzw. klima) jest w twoim przypadku nieopłacalna ?

Tomasz Brzęczkowski
14-09-2015, 07:04
Rozumiem, że inwestycja w pompę ciepła powietrze-powietrze (tzw. klima) jest w twoim przypadku nieopłacalna ?

Inwertor robi się zamiast gwc, a nie obok. Jest od gwc skuteczniejszy w chłodzeniu i daje bardzo tanią kWh w grzaniu. J-j ma gwc, Gdy planował inwertery nie był tak dobre i znane. Nie pisało się o tym, że tak tanio grzeją.

j-j
14-09-2015, 13:16
Rozumiem, że inwestycja w pompę ciepła powietrze-powietrze (tzw. klima) jest w twoim przypadku nieopłacalna ?

Od początku zakładałem, że to się nie kalkuluje bo odpowiedni GWC wystarczy. Oczywiście GWC nie będzie tak wydajny jak "Prawdziwa" klima ale skoro wystarcza w zupełności to postanowiłem nie przepłacać. Jak się okazało podczas mieszkania przez lata, komfort jest zgodny z założeniami.

Pozdrawiam
j-j

surgi22
16-09-2015, 22:44
Od początku zakładałem, że to się nie kalkuluje bo odpowiedni GWC wystarczy. Oczywiście GWC nie będzie tak wydajny jak "Prawdziwa" klima ale skoro wystarcza w zupełności to postanowiłem nie przepłacać. Jak się okazało podczas mieszkania przez lata, komfort jest zgodny z założeniami.

Pozdrawiam
j-j

Sorki j-j ale 20-21C w zimie ( żona i córki prędzej by mnie wyrzuciły z domu niż posłuchały i przyzwyczaiły do 20C ) i 26 C latem w domu to dla mnie nie jest komfort. Ale każdy ma jak lubi .

Erko43
17-09-2015, 18:32
Równiez zastanawiam sie nad montażem gruntowego wymiennika ciepła, ale u Ciebie jest on wprowadzony w żwir ????

nydar
19-09-2015, 21:38
Sorki j-j ale 20-21C w zimie ( żona i córki prędzej by mnie wyrzuciły z domu niż posłuchały i przyzwyczaiły do 20C ) i 26 C latem w domu to dla mnie nie jest komfort. Ale każdy ma jak lubi .

Wiek determinuje upodobania. A rozważania o pasywności dotyczą temp. wewnątrz + 20oC . Chcesz więcej ,to twój wybór,co nie oznacza ,że dom nie jest pasywny. Dla +20oC jest.
ps. 26oC dla nic nie robienia i leżenia dupą na kanapie w szortach jest +/- ideał temperatury.

surgi22
20-09-2015, 08:43
Rozumiem nydar że latem zapadasz w sen letni ( w szortach na kanapie ) :cool::D

fotohobby
20-09-2015, 12:00
ps. 26oC dla nic nie robienia i leżenia dupą na kanapie w szortach jest +/- ideał temperatury.

A ktoś u Was wtedy sprząta/gotuje, czy tylko szorty+kanapa ?

nydar
20-09-2015, 21:45
Chłopaki. 26oC to jest ciepło i przyjemnie. 35 to upał . Przy 26-ciu można sprzątać ,gotować obiad i uprawiać to i owo.

karolek75
21-09-2015, 07:37
Temperatura ma mniejsze znaczenie niz wilgotnosc wzgledna. Tu jest klucz do tego jak odczuwasz 26*C

surgi22
21-09-2015, 23:14
Chłopaki. 26oC to jest ciepło i przyjemnie. 35 to upał . Przy 26-ciu można sprzątać ,gotować obiad i uprawiać to i owo.

Owszem można ale komfort umiarkowany. :rolleyes:

kamilb1987b
26-09-2015, 18:37
Chłopaki. 26oC to jest ciepło i przyjemnie. 35 to upał . Przy 26-ciu można sprzątać ,gotować obiad i uprawiać to i owo.

U mnie w domu w letnie upały temperatura przekraczała 30st i pot się lał na wszystkie strony. W takie upały zgadzam się że 26st nie jest tragedią bo jak miałem 26st to było ciepło ale do zniesienia. Jeżeli dobra izolacja, osłona przed słońcem, dobre okna i gwc wystarczą w lato aby w domu było 26st to jest to idealne rozwiązanie i nie ma co przepłacać na klimę a tym bardziej że takich dni w roku jest parę. Ale jak ktoś cierpi na nadmiar gotówki to może sobie zrobić klimę w domu, nikt mu nie broni.

miloszenko
26-09-2015, 18:49
U mnie w domu w letnie upały temperatura przekraczała 30st i pot się lał na wszystkie strony. W takie upały zgadzam się że 26st nie jest tragedią bo jak miałem 26st to było ciepło ale do zniesienia. Jeżeli dobra izolacja, osłona przed słońcem, dobre okna i gwc wystarczą w lato aby w domu było 26st to jest to idealne rozwiązanie i nie ma co przepłacać na klimę a tym bardziej że takich dni w roku jest parę. Ale jak ktoś cierpi na nadmiar gotówki to może sobie zrobić klimę w domu, nikt mu nie broni.

Mysle, ze powaznie przesadzasz twierdzac, ze 3500 zl wydane na klimatyzator klasy A+ bedzie przeplacaniem przy wydawaniu na dom 300-500 tys.

Na firanki wiecej sie wyda, pomijam wydatki na duperele ktore nigdy nie zostana uzyte, albo prawie nigdy.

1% w skali calej budowy ktore dla grzejactch pradem moze obnizeyc rachunki za CO o 2,3 razy to nie jest przeplacanie.

Tomaszs131
26-09-2015, 18:53
Tak jak mówicie kluczem do nieprzegrzewania się domu jest izolacja.
U mnie w lecie temperatura nie przekroczyła 26-27oC.

kamilb1987b
26-09-2015, 19:03
Mysle, ze powaznie przesadzasz twierdzac, ze 3500 zl wydane na klimatyzator klasy A+ bedzie przeplacaniem przy wydawaniu na dom 300-500 tys.

Na firanki wiecej sie wyda, pomijam wydatki na duperele ktore nigdy nie zostana uzyte, albo prawie nigdy.

1% w skali calej budowy ktore dla grzejactch pradem moze obnizeyc rachunki za CO o 2,3 razy to nie jest przeplacanie.

Bardziej myślałem o klimatyzacji na cały dom niż tylko w salonie a takie systemy nie kosztują 3,5tyś.

miloszenko
26-09-2015, 19:49
Bardziej myślałem o klimatyzacji na cały dom niż tylko w salonie a takie systemy nie kosztują 3,5tyś.

Klima na caly dom to jest kompletny system CO z opcja chlodzenia, wiec albo mowimy o klimie w salonie ktora na swojej kondygnacji zrobi swoje albo mowimy o klimie jako podstawowym systemie CO.

kamilb1987b
27-09-2015, 08:08
Klima na caly dom to jest kompletny system CO z opcja chlodzenia, wiec albo mowimy o klimie w salonie ktora na swojej kondygnacji zrobi swoje albo mowimy o klimie jako podstawowym systemie CO.

W salonie klima to ma chłodzić a nie grzać. Takie wiszące klimy nie mają wysokiej sprawności i nie nadają się do ogrzewania pomieszczeń. Jak sama nazwa mówi to klima ma klimatyzować a nie grzać. Nie wiem nawet czy przypadkiem to jest nie zdrowe jak by się chciało tym grzać. Ba, nawet sama klima zbyt zdrowa nie jest. przez różnicę temperatur same ustrojstwa się tam rozmnażają jak ktoś zapomni czyścić. A nie wiem czy to takie komfortowe jak na full leci 5st z klimy, tzn na pierwszy rzut.
TB piszę o zastąpieniu gwc klimatyzacja bo lepsza więc raczej ma na myśli CO z pompą ciepła powietrze-powietrze z rozprowadzeniem kanałów po całym domu a to wcale tanie nie jest i na pewno tańsze nie jest od rury zakopanej w ziemi która w domu o odpowiedniej izolacji i szczelności może zastąpić klimę.

miloszenko
27-09-2015, 08:59
W salonie klima to ma chłodzić a nie grzać. Takie wiszące klimy nie mają wysokiej sprawności i nie nadają się do ogrzewania pomieszczeń. Jak sama nazwa mówi to klima ma klimatyzować a nie grzać. Nie wiem nawet czy przypadkiem to jest nie zdrowe jak by się chciało tym grzać. Ba, nawet sama klima zbyt zdrowa nie jest. przez różnicę temperatur same ustrojstwa się tam rozmnażają jak ktoś zapomni czyścić. A nie wiem czy to takie komfortowe jak na full leci 5st z klimy, tzn na pierwszy rzut.
TB piszę o zastąpieniu gwc klimatyzacja bo lepsza więc raczej ma na myśli CO z pompą ciepła powietrze-powietrze z rozprowadzeniem kanałów po całym domu a to wcale tanie nie jest i na pewno tańsze nie jest od rury zakopanej w ziemi która w domu o odpowiedniej izolacji i szczelności może zastąpić klimę.

Mam nadzieje Kamilu, ze w koncu nawet Ty uwierzysz, ze dzisiaj klima grzeje i chlodzi bardzo efektywnie :)

U mnie klima grzeje i jakos sie nadaje, chociaz przede wszystkim miala chlodzic.

Co do GWC - do pewnego momentu moze chlodzic - zalezy od domu i dlugosci upalow, natomiast nie jest tak latwo sterowalny i nie umie grzac :)

Ja mam ciagle dylemat czy jednak nie isc droga TB - kable i klima kanalowa (instalacja kanalow tymi recami).

Mozna sie zmiescic w niewielkich kwotach, miec wysoki COP a jak starczy srodkow dolozyc ogniwa - kazdy sloneczny dzien latem czy okresie przejsciowym da srednioroczny COP takiego zestawy w okolicy 8 - przy okazji maleje zuzycie pradu bytowego.

kamilb1987b
27-09-2015, 09:19
Mam nadzieje Kamilu, ze w koncu nawet Ty uwierzysz, ze dzisiaj klima grzeje i chlodzi bardzo efektywnie :)

U mnie klima grzeje i jakos sie nadaje, chociaz przede wszystkim miala chlodzic.

Co do GWC - do pewnego momentu moze chlodzic - zalezy od domu i dlugosci upalow, natomiast nie jest tak latwo sterowalny i nie umie grzac :)

Ja mam ciagle dylemat czy jednak nie isc droga TB - kable i klima kanalowa (instalacja kanalow tymi recami).

Mozna sie zmiescic w niewielkich kwotach, miec wysoki COP a jak starczy srodkow dolozyc ogniwa - kazdy sloneczny dzien latem czy okresie przejsciowym da srednioroczny COP takiego zestawy w okolicy 8 - przy okazji maleje zuzycie pradu bytowego.

Bardziej mi chodziło o to że jak ktoś już ma CO w domu to ono i tak będzie chodzić więc funkcja grzania jest zbyteczna no chyba że do eliminacji pików ale jak dla mnie to zbyteczne.
W samochodzie klimatyzacja też grzeje a raczej mało kto z tego korzysta.
GWC może i nie grzeje ale w zimie powoduje że reku pobiera powietrze z temperaturę dodatnią i nie musi chodzić grzałka i w połączeniu z odzyskiem ciepła reku nawiewa +17st a resztę dogrzeją mieszkańcy, słońce a jak to nie pomoże to do dogrzania wystarczą promienniki ciepła które są bardzo tanie. Oczywiście piszę tu o opcji dla domu o zapotrzebowaniu do 15kWh/m2 i obciążeniu ok.15W/m2 lub mniejszym. Jak ktoś ma dom z większym zapotrzebowaniem to wtedy warto pomyśleć o CO z pompą ciepła bo prądem może być drożej. Nie tylko chodzi o same rachunki ale też o to że będą potrzebne promienniki o większych mocach więc ich koszt też wzrośnie. A w domach pasywnych ogrzewanie akumulacyjne uważam że przynosi więcej strat niż zysków i się nie nadaje więc CO w nim nie zdaje egzaminu i nawet kable więcej zużyją niż promienniki bo one muszą ogrzać wylewkę a ona ogrzewa dom oddając ciepło więc jest długa reakcja na ewentualne zyski które zawsze występują. Ale najpierw trzeba mieć taki dom.

miloszenko
27-09-2015, 09:27
Klima moze dmuchac i 50 stopni jak trzeba, GWC tutaj nie podskoczy.

Co by dal mi np dzis rano GWC jesli klima z kilka minut podnosi mi temperature na parterze o kilka stopni?

Co do ogrzewania akumulacyjnego w domach pasywnych - jest cos na rzeczy kiedy oserwuje moj dom porownujac ile energii potrzebuje klima aby zapewnic komfort i ile gazu zje podlogowka zeby dac to samo. Pomijajac fakt, ze sprawnosc ukladu z podlogowka oparta na gazie moge jedynie szacowac to klima bije ja na glowe. Jak tylko sprobuje ruszyc podloge i podbic nieco jej temp. to co by nie bylo to 0.5-1 m3 gazu szbko poleci. A te 10 k\wh to klimie starczy na dmuchanie z 2 dni :)

מרכבה
27-09-2015, 12:28
Takie wiszące klimy nie mają wysokiej sprawności i nie nadają się do ogrzewania pomieszczeń. używam .. mam i grzeje bardzo dobrze ..
z COP 3,5 źle nie jest ..

kamilb1987b
27-09-2015, 18:07
Klima moze dmuchac i 50 stopni jak trzeba, GWC tutaj nie podskoczy.

Co by dal mi np dzis rano GWC jesli klima z kilka minut podnosi mi temperature na parterze o kilka stopni?

Co do ogrzewania akumulacyjnego w domach pasywnych - jest cos na rzeczy kiedy oserwuje moj dom porownujac ile energii potrzebuje klima aby zapewnic komfort i ile gazu zje podlogowka zeby dac to samo. Pomijajac fakt, ze sprawnosc ukladu z podlogowka oparta na gazie moge jedynie szacowac to klima bije ja na glowe. Jak tylko sprobuje ruszyc podloge i podbic nieco jej temp. to co by nie bylo to 0.5-1 m3 gazu szbko poleci. A te 10 k\wh to klimie starczy na dmuchanie z 2 dni :)

Ja tam nie jestem przekonany do tego aby klima służyła do ogrzewania. Obawiam się że powietrze z klimy jest zbyt suche a to nie jest zdrowe. Według mnie najlepiej do ogrzania służą promienniki, są zdrowsze od CO z podłogówką i lepiej rozkładają temperaturę w pomieszczeniu. Niestety ale ciepła podłoga (nie mylić z odczuwalnie ciepłą bo to katastrofa) nie jest dobra dla organizmu a jak czuć ewidentnie ciepłą to jest jeszcze gorzej. Najlepiej jak jakiś promiennik ogrzeje szybko ściany bo od ich temperatury i rzeczy w pomieszczeniu w dużej mierze zależy odczuwalny komfort. Więc jak ściany maja dobrą izolację i szybko się ogrzeją to w domu będzie przyjemnie.

kamilb1987b
27-09-2015, 18:10
używam .. mam i grzeje bardzo dobrze ..
z COP 3,5 źle nie jest ..

Bo na razie nie ma mrozów więc pewnie jakoś chodzi. A jaka jest jakość powietrza z tej klimy? W domu wszyscy zdrowi?

1igor1
27-09-2015, 19:59
Ja mam ogrzewanie nadmuchowe oparte właśnie na niczym innym jak na klimatyzacji kanałowej. czyli inaczej mówiąc pompie powietrze -powietrze. W domu wszyscy zdrowi, nie mam problemów z wilgotnością, Ja z tego sytemu jestem bardzo zadowolony. ale ten system sprawdza sie głównie w domach szkieletowych, nie polecałbym tego do domów z dużą akumulacją. A i dodam że przy -23 stopniach utrzymywała mi w domu zadane 22 stopnie i to bez grzałek, gdyż są wyłączone na bezpieczniku. No i jakość powietrza też dużo lepsza i przede wszystkim przefiltrowana. Filtr co 2-3 miesiące do czyszczenia i uwierz że jest na nim mnóstwo syfu. Ty nim oddychasz a ja nie

Piczman
28-09-2015, 14:13
A i dodam że przy -23 stopniach utrzymywała mi w domu zadane 22 stopnie i to bez grzałek, gdyż są wyłączone na bezpieczniku.

Przy takich temperaturach nie ma skąd brać energii bo jej po prostu nie ma i ta pompa sama robi za grzałkę ( drogą w zakupie) więc nie ma się czym podniecać ;)

Co do jakości powietrza to przy pilnowaniu filtrów będzie faktycznie ok, warunkiem jest ciągła lub częsta praca urządzenia .
Smrodki i drobnoustroje nie lubią ruchu powietrza ...

Tomasz Brzęczkowski
28-09-2015, 14:42
Przy takich temperaturach nie ma skąd brać energii bo jej po prostu nie ma i ta pompa sama robi za grzałkę ( drogą w zakupie) więc nie ma się czym podniecać ;)

Co do jakości powietrza to przy pilnowaniu filtrów będzie faktycznie ok, warunkiem jest ciągła lub częsta praca urządzenia .
Smrodki i drobnoustroje nie lubią ruchu powietrza ...

Czynnik R410a ma temperaturę wrzenia - 52stC więc doskonale pobiera ciepło i z - 30 czy -35. W zamrażarce mam -25st, i pompa ciepła odbiera ciepło i tył zamrażarki grzeje, nie "podpierając się grzałką"
Przy ciągłej pracy inwertora efektywność znakomicie wzrasta, Poza tym, nie słychać, nie czuć bo chodzi sobie na 30% wydajności.
Nie wymyślił nikt jeszcze tańszego ogrzewania niż klimatyzacja. Zużywa mniej niż wentylatory przy gwc by dać 2kW a poza super chłodzeniem grzeje.
W XXI wieku gwc - to brak wiedzy lub "wiedza" internetowa" o inwerterach.

1igor1
28-09-2015, 17:42
Przy takich temperaturach nie ma skąd brać energii bo jej po prostu nie ma i ta pompa sama robi za grzałkę ( drogą w zakupie) więc nie ma się czym podniecać ;)

Co do jakości powietrza to przy pilnowaniu filtrów będzie faktycznie ok, warunkiem jest ciągła lub częsta praca urządzenia .
Smrodki i drobnoustroje nie lubią ruchu powietrza ...

Choćby nawet przy -25 działała z cop 1.0 to i tak większość sezonu grzeje z COP powyżej 3
Najważniejsze że mam niskie rachunki za ogrzewanie a do tego wydajną i komfortową klimatyzację i nie muszę latem żadnego okna zaciemniać, również dachowego

nydar
28-09-2015, 19:18
Przy takich temperaturach nie ma skąd brać energii bo jej po prostu nie ma i ta pompa sama robi za grzałkę ( drogą w zakupie) więc nie ma się czym podniecać ;)

Co do jakości powietrza to przy pilnowaniu filtrów będzie faktycznie ok, warunkiem jest ciągła lub częsta praca urządzenia .
Smrodki i drobnoustroje nie lubią ruchu powietrza ...

Nie do końca nie ma skąd brać . Zakładając spadek temp.powietrza na parowniku o 6 - 8oC, ilość energii jaką pobierze czynnik od powietrza jest prawie identyczna przy -23oC jak przy +20oC. W każdym przypadku ,każde 100kg powietrza odda +/- 0,23kWh.
Jest tylko jedna różnica.Temperatura par wchodzących na sprężarkę, co ma kapitalny wpływ na efektywność .

Tomasz Brzęczkowski
29-09-2015, 06:13
Choćby nawet przy -25 działała z cop 1.0 to i tak większość sezonu grzeje z COP powyżej 3
Najważniejsze że mam niskie rachunki za ogrzewanie a do tego wydajną i komfortową klimatyzację i nie muszę latem żadnego okna zaciemniać, również dachowego

Tam nie ma grzałek, nie może więc być COP 1. Testowaliśmy na sąsiadujących ze sobą sklepach (identycznie zbudowanych) te same toshiby przy tej samej temperaturze w sierpniu.
W jednym sklepie wyłączana był klima na fajrant i włączana, gdy była potrzeba, w drugim chodziła non stop cały miesiąc. W pierwszym wyszło 210 kWh w drugim 75.
Takie są zalety pracy inwertora na <50%
Jeżeli COP w pierwszym przypadku było 5,2 to ile w drugim?

Tomasz Brzęczkowski
29-09-2015, 06:25
Nie do końca nie ma skąd brać . Zakładając spadek temp.powietrza na parowniku o 6 - 8oC, ilość energii jaką pobierze czynnik od powietrza jest prawie identyczna przy -23oC jak przy +20oC. W każdym przypadku ,każde 100kg powietrza odda +/- 0,23kWh.
Jest tylko jedna różnica.Temperatura par wchodzących na sprężarkę, co ma kapitalny wpływ na efektywność .

Kapitalny wpływ ma temperatura górnego źródła przy R410a a nie dolnego. Dlatego nigdy nie należy łączyć grzania domy z grzaniem wody.
Kapitalny wpływ ma praca na <50 % a nie ON/OFF i na 100% .

Może Pan wpaść na Bartycką pokażę Panu pobór mocy przy 100% 50% i 30% dla silników AC i DC o identycznej mocy i wydatku.
100% - AC 270W DC 180W
50% - AC 190W DC 40W
30% - AC 155W DC 16W

asolt
29-09-2015, 06:54
Testowaliśmy na sąsiadujących ze sobą sklepach (identycznie zbudowanych) te same toshiby przy tej samej temperaturze w sierpniu.
W jednym sklepie wyłączana był klima na fajrant i włączana, gdy była potrzeba, w drugim chodziła non stop cały miesiąc. W pierwszym wyszło 210 kWh w drugim 75.
Takie są zalety pracy inwertora na <50%
Jeżeli COP w pierwszym przypadku było 5,2 to ile w drugim?

14,56. Toshiba juz o tym wie?, taki COP to rekord swiata

Tomasz Brzęczkowski
29-09-2015, 07:40
14,56. Toshiba juz o tym wie?, taki COP to rekord swiata

Panie Andrzeju, Pan nawet OZC za fizykę uważa, a to zwykłe oszustwo marketingowe.

COP się bardzo łatwo sprawdza i liczy, trzeba tylko troch ę rozumu i chęci.
Przepraszam, ale jak ktoś rurki w wylewce dopuszcza, to trudno takiemu człowiekowi coś tam poważniejszego wytłumaczyć.

100% - AC 270W DC 180W
50% - AC 190W DC 40W
30% - AC 155W DC 16W

asolt
29-09-2015, 08:08
Panie Andrzeju, Pan nawet OZC za fizykę uważa, a to zwykłe oszustwo marketingowe.

COP się bardzo łatwo sprawdza i liczy, trzeba tylko troch ę rozumu i chęci.
Przepraszam, ale jak ktoś rurki w wylewce dopuszcza, to trudno takiemu człowiekowi coś tam poważniejszego wytłumaczyć.

Dokładne pomiary COP to nie jest ani cos prostego , ani łatwego. To co Pan podaje to zwykłe oszustwo marketingowe (ile Panu płaci Toshiba za te kłamstwa?)
Zadna firma nie podjeła panskiego zlecenia dotyczacego pomiarów COP dla pomp p-p. Rozum wcale nie pomaga Panu w pomiarach COP, jedynie checi nie mogę Panu odmówic w głoszeniu tych bzdur. Prosze mi nie tłumaczyc cos powazniejszego, zeby cokolwiek tłumaczyc trzeba sie na tym znac.

Tomasz Brzęczkowski
29-09-2015, 08:24
Dokładne pomiary COP to nie jest ani cos prostego , ani łatwego. To co Pan podaje to zwykłe oszustwo marketingowe (ile Panu płaci Toshiba za te kłamstwa?)
Zadna firma nie podjeła panskiego zlecenia dotyczacego pomiarów COP dla pomp p-p. Rozum wcale nie pomaga Panu w pomiarach COP, jedynie checi nie mogę Panu odmówic w głoszeniu tych bzdur. Prosze mi nie tłumaczyc cos powazniejszego, zeby cokolwiek tłumaczyc trzeba sie na tym znac.

Może dla Pana nie jest to proste i łatwe, zwłaszcza jak nie posiada Pan inwertera.
Dlatego zbadałem to sobie we Frapolu. Założyłem też podliczniki na kilkanaście instalacji.
Jeżeli dopuszcza Pan hydrauliczne ogrzewanie w podłodze i uważa Pan OZC za coś innego niż oszustwo marketingowe, to nie może Pan się na tym temacie znać. Ma Pan poziom wiedzy, ciepłownika po politechnice, czyli nic. Tam jeszcze w XXI wieku, gaz, bufor, czy nawet II taryfa. To straszne zacofanie.


100% - AC 270W DC 180W
50% - AC 190W DC 40W
30% - AC 155W DC 16W

asolt
29-09-2015, 08:36
Może dla Pana nie jest to proste i łatwe, zwłaszcza jak nie posiada Pan inwertera.
Dlatego zbadałem to sobie we Frapolu. Założyłem też podliczniki na kilkanaście instalacji.
Jeżeli dopuszcza Pan hydrauliczne ogrzewanie w podłodze i uważa Pan OZC za coś innego niż oszustwo marketingowe, to nie może Pan się na tym temacie znać. Ma Pan poziom wiedzy, ciepłownika po politechnice, czyli nic. Tam jeszcze w XXI wieku, gaz, bufor, czy nawet II taryfa. To straszne zacofanie.

Frapol teraz produkuje pompy p-p?, a to nowosc. Udostepnili Panu stanowisko badawcze do pomiaru COP tych pomp?.
Prosze zatem o wyniki pomiarów COP. Jak Pan mierzy ilosc energii oddawanej przez pompę p-p, jest to kluczowy problem przy okreslaniu rzeczywistego COP. Porównania zuzycia energii dwóch baraków na Bartyckiej nie mieszczą sie zadnych normach dotyczących pomiarów wydajnosci pomp p-p. Taki durny sposób pomiaru COP mógł wymyslic tylko Pan, co zresztą nie dziwi.
Dla przypomnienia: obliczenie COP polega na podzieleniu pomierzonej energii oddanej do pomierzonej energii pobranej. Podkreslam słowo pomierzonej. Pan mierzy tylko energie pobraną bo to najłatiwejsze, energii oddanej Pan nigdy nie mierzył bo nie wie jak sie to mierzy i nie ma Pan czym pomierzyc, a profesjonalna firma odmówiła Panu tych pomiarów. Dlatego gdybania, porównania dwóch baraków, słynne kable kable we wiaderku z piaskiem i inne bardziej lub mniej głupie porównania.

Tomasz Brzęczkowski
29-09-2015, 09:51
Po co Pan komentuje, skoro się na tym nie zna? Proponowałbym, najpierw zrozumieć, dlaczego rurki umieszcza się w suficie nie w podłodze? Dlaczego OZC jest oszustwem merketingowym nie mającym nic wspólnego z fizyką. Zapoznać się ze współczynnikiem przenikania ciepła, dlaczego nie ma U ściany, czy podłogi... Dlaczego ogrzewanie pośrednie przez bufor jest jednym z głupszych pomysłów. Dlaczego grunt lepiej odbiera ciepło niż powietrze.
Podstawowe błędy instalacyjne generujące straty:
1) Instalowanie ogrzewania w “durszlakach” dziury w ścianie i dachu czyli tzw. wentylacja grawitacyjna.

2) umieszczanie grzejników konwekcyjnych pod oknami – grzeją one ścianę szczytową i szybę. Zdarza się też zasłona czy firanka.

3) instalacja ogrzewania podłogowego na izolacji mniejszej niż w dachu.

4) Przewymiarowanie mocy ogrzewania w przypadku ogrzewania pośredniego (z buforem i rurkami) – montaż jednego urządzenia do wszystkiego, wymusza przewymiarowanie.

5) Instalowanie grzejników drabinkowych i konwekcyjnych w łazience gdzie jest wentylacja z dołu do góry.

6) montaż termostatów w górnej części grzejnika konwekcyjnego

asolt
29-09-2015, 10:30
Po co Pan komentuje, skoro się na tym nie zna? Proponowałbym, najpierw zrozumieć, dlaczego rurki umieszcza się w suficie nie w podłodze? Dlaczego OZC jest oszustwem merketingowym nie mającym nic wspólnego z fizyką. Zapoznać się ze współczynnikiem przenikania ciepła, dlaczego nie ma U ściany, czy podłogi... Dlaczego ogrzewanie pośrednie przez bufor jest jednym z głupszych pomysłów. Dlaczego grunt lepiej odbiera ciepło niż powietrze.
Podstawowe błędy instalacyjne generujące straty:
1) Instalowanie ogrzewania w “durszlakach” dziury w ścianie i dachu czyli tzw. wentylacja grawitacyjna.

2) umieszczanie grzejników konwekcyjnych pod oknami – grzeją one ścianę szczytową i szybę. Zdarza się też zasłona czy firanka.

3) instalacja ogrzewania podłogowego na izolacji mniejszej niż w dachu.

4) Przewymiarowanie mocy ogrzewania w przypadku ogrzewania pośredniego (z buforem i rurkami) – montaż jednego urządzenia do wszystkiego, wymusza przewymiarowanie.

5) Instalowanie grzejników drabinkowych i konwekcyjnych w łazience gdzie jest wentylacja z dołu do góry.

6) montaż termostatów w górnej części grzejnika konwekcyjnego

A Pan sie zna? pomiar COP za pomocą porównania dwóch baraków???, prosze przesłac do Toshiby opis swojej metody pomiaru COP. Prosze nie zapomniec podac adresu tych baraków, toz to idealne stanowisko pomiarowe, a jakie nowoczesne, a zarazem dokładne. Co to za firma to nawet pomiaru COP nie potrafi wykonac, na szczescie mamy tu speca od pomiarów niejakiego TB który moze wszystkim producentom klimatyzatorów i pomp p-p podac super dokładną metodę pomiaru COP. Szykuje sie przewrót w pomiarach. Miałem w wiekszym powazaniu Toshibe ale skoro tak mataczy (niczym VW ze spalinami) to chyba nie jest warta uwagi. Aha prosze nie zapomniec przekazac producentom pomp p-p innych swoich złotych mysli, jak nie potrafia obliczyc COP to dziwne ze w ogole potrafią wyprodukowac pompę. Prosze tez koniecznie wspomniec o ozc jako oszutwie marketingowym, tego tez nie wiedzą.

Tomasz Brzęczkowski
29-09-2015, 11:24
Pan zamiast, tłumaczyć, nauczać tak szerzy ciemnotę. Dlaczego Pan nie zmierzy?
Po co Pan robi z inwestorów głąbów?

Tomasz Brzęczkowski
29-09-2015, 11:28
Zbliża się kolejna zima i kolejne osoby będą mogły się przekonać kto się zna a kto nie.

asolt
29-09-2015, 11:33
Pan zamiast, tłumaczyć, nauczać tak szerzy ciemnotę. Dlaczego Pan nie zmierzy?
Po co Pan robi z inwestorów głąbów?

Ja mierzyc nie muszę, za mnie to zrobił producent, moim zdaniem dobrze. To Pan podaje jakies nierealne wyniki, zmierzyc Pan nie chce ( bo i brak wiedzy i narzędzi pomiarowych stoi temu na przeszkodzie), kto podaje kontrowersyjne (zeby nie powioedziec oszukancze) powienien to udowodnic, "metoda dwóch baraków" sie do tego nie nadaje. Ja szerzę ciemnotę podajac prawidłowy sposób pomiaru COP pomp p-p???, to jak nazwac Pana działania?, oszołomstwo, oszustwo, fantazjowanie???

jbloch
29-09-2015, 11:55
Można się nabijać z TB , ale COP klimy powyżej 12 jest jak najbardziej do osiągnięcia , przy pracy sprężarki z najniższą częstotliwością ( ale i z najniższą mocą grzewczą) .Powiedzmy ze klima 7 kw ma wymienniki o pow 1m2 , ale przy niższej częstotliwości zasilania sprężarki , będzie klima miała moc grzewcza załóżmy 1 kw , w takim przypadku wymienniki będą mega przewymiarowane , stąd i cop mega duży , oczywiście tak wysoki Cop nie będzie osiągalny w niskich tem zewnętrznych

Tomasz Brzęczkowski
29-09-2015, 12:38
Można się nabijać z TB , ale COP klimy powyżej 12 jest jak najbardziej do osiągnięcia , przy pracy sprężarki z najniższą częstotliwością ( ale i z najniższą mocą grzewczą) .Powiedzmy ze klima 7 kw ma wymienniki o pow 1m2 , ale przy niższej częstotliwości zasilania sprężarki , będzie klima miała moc grzewcza załóżmy 1 kw , w takim przypadku wymienniki będą mega przewymiarowane , stąd i cop mega duży , oczywiście tak wysoki Cop nie będzie osiągalny w niskich tem zewnętrznych

Nie wiem co znaczy "niskich" Przy - 23 (luty 2012) na zewnątrz z 280W utrzymywałem 22 st w sklepie, gdzie 1000W grzejnik nie dawał rady.

asolt
29-09-2015, 12:39
Można się nabijać z TB , ale COP klimy powyżej 12 jest jak najbardziej do osiągnięcia , przy pracy sprężarki z najniższą częstotliwością ( ale i z najniższą mocą grzewczą) .Powiedzmy ze klima 7 kw ma wymienniki o pow 1m2 , ale przy niższej częstotliwości zasilania sprężarki , będzie klima miała moc grzewcza załóżmy 1 kw , w takim przypadku wymienniki będą mega przewymiarowane , stąd i cop mega duży , oczywiście tak wysoki Cop nie będzie osiągalny w niskich tem zewnętrznych

Mozna jakąs oficjalną dokumentację producentami z takimi parametrami

Tomasz Brzęczkowski
29-09-2015, 12:58
Mozna jakąs oficjalną dokumentację producentami z takimi parametrami

"Przecież dzieje się coś poza internetem!"
-Tak? To proszę o linka.

jbloch
29-09-2015, 14:45
332407

jbloch
29-09-2015, 14:50
asolt czy dom 100m2 ocieplony 10 cm styro może ,,zużywać " na cele ogrzewania 1 kw w ciągu doby?

jbloch
29-09-2015, 14:57
Nie wiem co znaczy "niskich" Przy - 23 (luty 2012) na zewnątrz z 280W utrzymywałem 22 st w sklepie, gdzie 1000W grzejnik nie dawał rady.
Ja wiem że ta klima grzeje przy -23 , ale tutaj jakiegoś rewelacyjnego cop - u bym się nie spodziewał. TO że grzejnik z cop-em 1 1000 W nie dawał rady niczego tutaj nie mówi , może grzejnik 1100 W już dawałby radę , może klima wtedy dawała 1100 w , ale pobierał np 800 w

Tomasz Brzęczkowski
29-09-2015, 15:20
Ja wiem że ta klima grzeje przy -23 , ale tutaj jakiegoś rewelacyjnego cop - u bym się nie spodziewał. TO że grzejnik z cop-em 1 1000 W nie dawał rady niczego tutaj nie mówi , może grzejnik 1100 W już dawałby radę , może klima wtedy dawała 1100 w , ale pobierał np 800 w Ja się niczego nie spodziewałem, tylko za obserwowałem

Grzejnik jest on/off , natomiast dane firmy Hewalex nie są zbyt obiektywne, skoro w ogóle wspominają o pompach z gruntowym DZ. Zresztą pompy oddające ciepło buforowi, praktycznie nie pracują na wydatku mniejszym niż 50%.
Przypomnę, że w sierpniu porównywałem te same klimatyzacja na dwóch sąsiadujących sklepach w identycznych warunkach. Jedna była wyłączana wieczorem i na weekendy i włączana, gdy się robiło za ciepło a druga chodziła non stop i przy ciągłej pracy zużycie było prawie 3x mniejsze.

asolt
29-09-2015, 16:02
asolt czy dom 100m2 ocieplony 10 cm styro może ,,zużywać " na cele ogrzewania 1 kw w ciągu doby?

Mozna sprecyzować?, to ma byc 1 kWh?, jezeli tak to przy COP = 15 (wg TB) moze, ale przy odpowiedniej temp. zewnętrznej. Co prawda 10 cm styropianu na sciane to bardzo mało. Ogolnie trzeba bu podac dokładniejsze dane, bo takie pytanie przypomina mi precyzję TB.

asolt
29-09-2015, 16:05
J
Przypomnę, że w sierpniu porównywałem te same klimatyzacja na dwóch sąsiadujących sklepach w identycznych warunkach. Jedna była wyłączana wieczorem i na weekendy i włączana, gdy się robiło za ciepło a druga chodziła non stop i przy ciągłej pracy zużycie było prawie 3x mniejsze.

"Metoda dwóch baraków" do pomiaru COP jest tyle warta co i inne Pana opowiesci.

firewall
29-09-2015, 18:27
asolt czy dom 100m2 ocieplony 10 cm styro może ,,zużywać " na cele ogrzewania 1 kw w ciągu doby?

Pytanie do asolta, ale chetnie odpowiem na to pytanie:
Jak najbardziej może i to nawet zimą.
Ale osobiście nie jestem takim survivalowcem aby przetrwać w takiej temperaturze.

noname2
29-09-2015, 18:33
Pytanie do asolta, ale chetnie odpowiem na to pytanie:
Jak najbardziej może i to nawet zimą.
Ale osobiście nie jestem takim survivalowcem aby przetrwać w takiej temperaturze.
Dzięki . :rotfl::rotfl:

Tomasz Brzęczkowski
29-09-2015, 18:36
Jak Pan może oceniać innych skoro Pan OZC nazywa wiedzą? Grzeje Pan drugą taryfą bufor i nie wstyd Panu zabierać głos? Dlaczego im mniej ktoś zna fizykę tym więcej komentuje?

Tomasz Brzęczkowski
29-09-2015, 18:42
czy dom 100m2 ocieplony 10 cm styro może ,,zużywać " na cele ogrzewania 1 kw w ciągu doby? Chodzi o 1 kWh?

nydar
29-09-2015, 19:02
Kapitalny wpływ ma temperatura górnego źródła przy R410a a nie dolnego. Dlatego nigdy nie należy łączyć grzania domy z grzaniem wody.
Kapitalny wpływ ma praca na <50 % a nie ON/OFF i na 100% .

Może Pan wpaść na Bartycką pokażę Panu pobór mocy przy 100% 50% i 30% dla silników AC i DC o identycznej mocy i wydatku.
100% - AC 270W DC 180W
50% - AC 190W DC 40W
30% - AC 155W DC 16W

Pan przeanalizuje diagram p-h dla R410a . Jakie jest ciśnienie parowania przy temp. powietrza zewnętrznego -23oC i przy + 20oC .Potem Pan powie ile energii należy włożyć by w jednym i drugim przypadku uzyskać na skraplaczu powiedzmy 35oC.
Zaczyna się Szanowny Pan ocierać o Nobla.:D

Tomasz Brzęczkowski
30-09-2015, 07:36
Pan przeanalizuje diagram p-h dla R410a . Jakie jest ciśnienie parowania przy temp. powietrza zewnętrznego -23oC i przy + 20oC .Potem Pan powie ile energii należy włożyć by w jednym i drugim przypadku uzyskać na skraplaczu powiedzmy 35oC.
Zaczyna się Szanowny Pan ocierać o Nobla.:D

A nie uważa Pan, że można włączyć i pomierzyć ? Są tacy co uznają OZC z naukę? A to zwykłe oszustwo marketingowe, ( w domach w których zmarginalizowano straty na wentylacji i instalacji, zużycie nigdy nie przekroczyło 30kWh/m2. Pan zobaczy na symulacje strat do gruntu pokazywane przez "Czołgistę" - jak ktoś zna podstawy fizyki to widzi, że ten program napisał, zupełny bęcwał z fizyki.

Warto znać fizykę. Jeżeli utrzymanie komfortowej temperatury w domu 150 m2 + 200 l cwu dziennie kosztuje więcej jak 2000 zł to instalacje robił ktoś kto fizyki nie rozumie.

piwopijca
30-09-2015, 10:18
@TB
Ciala "geste" szybciej odbierają cieplo niż powietrze stad roznice w odbiorze z gruntu i z powietrza. proszę przeprowadzić prosty test z tel. komórkowym - nich go Pan nagrzeje "ciezka" praca i dotknie reka a zobaczy Pan, ze szybciej ulegnie shclodzeniu do temp. panskiego ciala niż pozostawiony na powietrzu żeby ostygl.

Nie bardzo rozumiem dlaczego niektórzy porownuja GWC do klimatyzacji. Przeciez klima "obraca" ciagle tym samym powietrzem a GWC pobiera powietrze z zewnątrz
Ogrzewanie domu to tez nie jeden klimatyzator w salonie ale kilka w całym domu wiec jak można porownywac zużycie jedngo klimatyzatora z ogrzewaniem domu podlogowka?
Zeby ogrzać caly dom klimatyzatorem umieszczonym w jednym miejscu np. w salonie (bo o takich była mowa) to trzeba by sporo czasu poczekać -zycze powodzenia w łazience etc. :)
GWC jest pasywne a wentylatory sluza do wentylowania domu wiec chyba oplacalnosc jest niepodwazalna, prawda? Wykozystujemy już cos co i tak działa wiec...

Już gdzies wstawiałem wyniki pomiarow z mojej centrali wentylacyjnej i zdaje się, ze dla temp. zewn. -25*C GWc "dawalo" pow. o temp. ok. 0*C

Zgadzam się, ze dla ogrzania domu o pow. do 150 m2 i rozbioru cwu na poziomie 200 l /dziennie nie powinno kosztowac w naszych warunkach więcej niż 2 000 PLN
Roznica może być w kwocie inwestycji żeby to osiagnac


BTW. Przy temp. zewn. -25*C PCi glikolowa działa bez większego problemu na cele co i cwu (dla temp. wewn. +20*)

Pzdr.

Tomasz Brzęczkowski
30-09-2015, 10:35
Nie bardzo rozumiem dlaczego niektórzy porownuja GWC do klimatyzacji. Też nie rozumiem

Przeciez klima "obraca" ciagle tym samym powietrzem a GWC pobiera powietrze z zewnątrz Dokładnie tak. Zaletą ogrzewania i chłodzenia jest to, że nie pobiera powietrza z zewnątrz. Utrzymanie temperatury wymaga zmiany strumienia, a nawet jego braku, wentylacja to stały strumień, niezależny od temperatury.

Ogrzewanie domu to tez nie jeden klimatyzator w salonie ale kilka w całym domu wiec jak można porownywac zużycie jedngo klimatyzatora z ogrzewaniem domu podlogowka? Na ogół robi się kanałówkę 332515 W przypadku hydrauliki, to podłoga ogrzewana podczerwienią 332516 Efektywniej i taniej grzeje, a letem świetnie chłodzi.

Zeby ogrzać caly dom klimatyzatorem umieszczonym w jednym miejscu np. w salonie (bo o takich była mowa) to trzeba by sporo czasu poczekać -zycze powodzenia w łazience etc. Klimatyzacja jest do chłodzenia, nie wyobrażam sobie, by ktoś chciał ogrzewać się klimatyzacją. Musiałaby być przewymiarowana. W ogóle centralny system ogrzewania to jeden z głupszych pomysłów ludzkości.

GWC jest pasywne a wentylatory sluza do wentylowania domu wiec chyba oplacalnosc jest niepodwazalna, prawda? Wykozystujemy już cos co i tak działa wiec... GWC nie jest do chłodzenia ani grzania, cieszę się, że po 20 (prawie ) latach doświadczeń z gwc technologia pozwoliła z niego zrezygnować. Jest taniej i większy komfort.

Już gdzies wstawiałem wyniki pomiarow z mojej centrali wentylacyjnej i zdaje się, ze dla temp. zewn. -25*C GWc "dawalo" pow. o temp. ok. 0*C

Zgadzam się, ze dla ogrzania domu o pow. do 150 m2 i rozbioru cwu na poziomie 200 l /dziennie nie powinno kosztowac w naszych warunkach więcej niż 2 000 PLN
Roznica może być w kwocie inwestycji żeby to osiagnac

kolektor1
30-09-2015, 11:47
EUREKA.

Panowie, już wiem dokąd zmierzają teorie szanownego Pana Tomasza. Wiadomo wszem i wobec, ze trzeba ograniczać koszty ogrzewania, można zrobić to różnymi sposobami. Najnowszy sposób jaki pan Tomasz jeszcze tu nie zaprezentował (choć zrobił to na innym forum) jest:

Inwertrer chłodzący i grzejący cały rok w wersji autonomicznej
http://static.urzadzone.pl/gallery/1786/0_bcea0baa2abf87b6565d1f0ba03426f1972ccdc8.jpg
Jest tańszy od Pana ogniw i daje więcej kWh oraz komfortu.
Szanowny wieszcz, miszcz zapewnia:

Bez problemów sobie radzą.
Największy dobowy pobór pompy ciepła to 2,6kWh
Wiadomo, że jak miszcz zapewnia to jest mistrzostwo świata. A więc dwie bateryjki o mocy jakieś 500Wp razem wystarczą w konfiguracji wyspowej aby ogrzać zimą, chłodzić latem. I to nawet budynku starego z lat 50 tych ubiegłego wieku, wszak ten przecież nie pobiera więcej jak 30kWh/m2/rok.
Ale przecież wiadomo, że za 4 lata będzie standard zero energetyczny i już wtedy nie trzeba będzie stosować tych bateryjek do napędu tego klimatyzatora. Bo wystarczy on sam w sobie
UWIRZYCIE?

asolt
30-09-2015, 12:43
. Klimatyzacja jest do chłodzenia, nie wyobrażam sobie, by ktoś chciał ogrzewać się klimatyzacją. Musiałaby być przewymiarowana. W ogóle centralny system ogrzewania to jeden z głupszych pomysłów ludzkości.


Za wyjątkiem centralnego systemu ogrzewania pompą p-p który to system raczy montowac Pan Tomasz. Dlaczego Pan Tomasz tak zle mowi o swoich pomysłach nie wiadomo, moze to rodzaj takiego swoistego masochizmu.

Tomasz Brzęczkowski
30-09-2015, 13:35
A Pan komentuje choć się na tym nie zna. Warto znać fizykę, wiedziałby Pan wtedy, na czym polega oszukiwanie w OZC.
Szkoda Panie Andrzeju, że jest Pan tak ... (niezbyt ostry) człowiekiem. Próbowałem Pana czegoś nauczyć, ale widać się nie da.
systemu ogrzewania pompą p-p Pompa ciepła powietrze powietrze, to klimatyzacja, nie system ogrzewania. Kiedyś stosowaliśmy gwc, ale ma ono swoje wady. Technologia poszła na tyle do przodu, że taniej od gwc, jest założyć pompę ciepłą. Pracując na <50% pobiera ona mniej kWh niż centrala wentylacyjna na 100% ( zalety silników DC) i daje większy komfort.

perm
30-09-2015, 14:27
A Pan komentuje choć się na tym nie zna. Warto znać fizykę, wiedziałby Pan wtedy, na czym polega oszukiwanie w OZC.
Szkoda Panie Andrzeju, że jest Pan tak ... (niezbyt ostry) człowiekiem. Próbowałem Pana czegoś nauczyć, ale widać się nie da. Pompa ciepła powietrze powietrze, to klimatyzacja, nie system ogrzewania. Kiedyś stosowaliśmy gwc, ale ma ono swoje wady. Technologia poszła na tyle do przodu, że taniej od gwc, jest założyć pompę ciepłą. Pracując na <50% pobiera ona mniej kWh niż centrala wentylacyjna na 100% ( zalety silników DC) i daje większy komfort.Dawaj misiu! Perpetuum mobile zrobiłeś, nie wstydź się tego, ogłoś to światu!

Liwko
30-09-2015, 14:52
Szkoda Panie Andrzeju, że jest Pan tak ... (niezbyt ostry) człowiekiem. Próbowałem Pana czegoś nauczyć, ale widać się nie da. Pompa ciepła powietrze powietrze, to klimatyzacja, nie system ogrzewania. Kiedyś stosowaliśmy gwc, ale ma ono swoje wady. Technologia poszła na tyle do przodu, że taniej od gwc, jest założyć pompę ciepłą. Pracując na <50% pobiera ona mniej kWh niż centrala wentylacyjna na 100% ( zalety silników DC) i daje większy komfort.

A, czyli zimno może być centralne, ale ciepło już nie?

Tomasz Brzęczkowski
30-09-2015, 14:58
A, czyli zimno może być centralne, ale ciepło już nie?
Nie ma zimna w fizyce.
Ogrzewanie bezpośrednie to inaczej niecentralne. Wie Pan dlaczego nie ma sensu grzać/chłodzić bufor a potem robić cyrkulację?
Pan Andrzej i tak pewnych spraw nie będzie w stanie pojąć, skoro udało się komuś mu wmówić, że OZC to budownictwo i fizyka,
Pan Sobie wyobrazi, że nawet tak oczywistej rzeczy jak, to że przy centralnym zasilanym z pompy rurki umieszcza się na suficie a nie w podłodze, nie może zrozumieć. To co tu więcej tłumaczyć? 332529

Liwko
30-09-2015, 15:23
Nie ma zimna w fizyce.


No to o co ci chodzi? Raz mówisz, że nie powinno się ogrzewać centralnie, a raz że niecentralnie. To bądź konsekwentny i klimatyzację również rób niecentralną :)

kamilb1987b
30-09-2015, 16:39
Nie ma zimna w fizyce.
Ogrzewanie bezpośrednie to inaczej niecentralne. Wie Pan dlaczego nie ma sensu grzać/chłodzić bufor a potem robić cyrkulację?
Pan Andrzej i tak pewnych spraw nie będzie w stanie pojąć, skoro udało się komuś mu wmówić, że OZC to budownictwo i fizyka,
Pan Sobie wyobrazi, że nawet tak oczywistej rzeczy jak, to że przy centralnym zasilanym z pompy rurki umieszcza się na suficie a nie w podłodze, nie może zrozumieć. To co tu więcej tłumaczyć? 332529

Panie Tomaszu, a te rurki w suficie co raczy Pan montować i puścić w nich czynnik to do jakiej one się temperatury zagrzeją? Osiągnie 85st? Bo jak mi wiadomo to aby działało coś na podczerwień to musi być taka temperatura. Więc proszę napisać jaka jest temperatura?

Tomasz Brzęczkowski
30-09-2015, 16:48
No to o co ci chodzi? Raz mówisz, że nie powinno się ogrzewać centralnie, a raz że niecentralnie. To bądź konsekwentny i klimatyzację również rób niecentralną :)

O co chodzi? Jeszcze raz wyjaśnię.
W ogrzewaniu centralnym ( jedno źródło ciepła) musi być rozwiązana kwestia doboru mocy jednostki centralnej. Ma być ciepło i przy -30. A to -30 może być za rok, za 5 lub w ogóle. Przewymiarowanie to większa inwestycja oraz zużycie przeliczeniowych kWh. Dlatego, te systemy nie są stosowane przez fachowców. To jest drogie i obarczone większym zużyciem niż potrzeba.
Dlatego wykonuje się ogrzewanie niecentralne, z termostatami w każdym pomieszczeniu i małą pompę ciepła (klimatyzacje), która jest tańsza i bardziej efektywna. Wykluczone jest łączenie ogrzewania domu i wody, ale to chyba tak oczywiste, że szkoda tłumaczyć dlaczego.

Tomasz Brzęczkowski
30-09-2015, 16:52
Panie Tomaszu, a te rurki w suficie co raczy Pan montować i puścić w nich czynnik to do jakiej one się temperatury zagrzeją? Osiągnie 85st? Bo jak mi wiadomo to aby działało coś na podczerwień to musi być taka temperatura. Więc proszę napisać jaka jest temperatura?

Ja nie polecam hydraulicznego, informuję tylko, że jak ktoś się upiera przy takim systemie, to tak się robi. A temperatura sufitu jest 27 st.C przy 23 st. podłogi i 22 powietrza w okresie grzewczym.

A podczerwień działa... Pan się nie martwi, takich temperatur by nie działała nie musi się Pan obawiać.

Tomasz Brzęczkowski
30-09-2015, 17:03
http://salon.excellent.com.pl/spa-115-aktualnosci.html Niektórzy coś co się stosuje od ćwierć wieku nazywają "innowacją" , ale ciepłownicy bardzo wolno (jeżeli w ogóle) się uczą.

kamilb1987b
30-09-2015, 17:19
Akurat to ja porównywałem gwc do klimy więc się wypowiem w tej sprawie. GWC nigdy nie będzie klimatyzacją choćby się na głowie próbowało stanąć. Nie ma takiej możliwości. Stwierdzam jedynie że w domach pasywnych czyli takich o minimalnych potrzebach grzewczych i chłodzących (bo prawidłowo zrobiony dom pasywny taki właśnie jest) do normalnego ogrzewania wykorzystuje zyski bytowe, słoneczne oraz normalną pracę rekuperatora polegającą na odzyskowi ciepła. Przy długo utrzymujących się niskich mroźnych temperaturach bez słońca do dogrzania powinno się stosować urządzenia które potrafią szybko po włączeniu grzać i zarazem szybko przestać gdy pojawią się owe zyski. Aby to było możliwe dom nie może mieć zbyt dużej masy akumulacyjnej ( aby nie trwało za długo zanim ona, czyli masa się nagrzeje) więc temu do tego świetnie nadają się domy szkieletowe. Domek musi mieć bardzo dobrą izolację i szczelność oraz okna które przy jak najmniejszym współczynniku Uw dadzą jak najwięcej ciepła z zewnątrz a świadczy o tym współczynnik g. Też okna trzeba w miarę możliwości skierować jak najbardziej na południe i zadbać o zacienienie aby w lato się nie usmażyć. Spełniając wymogi można ograniczyć straty ciepła a zarazem rachunki za dogrzewanie. Każde włączenie się systemu do ogrzewania powoduje stratę energii więc nawet klimatyzatory powodują ubytek pieniążków w portfelu wiec nie są żadnym złotym środkiem. Najlepszą metodą jest ograniczenie strat do minimum więc dobra izolacja i szczelność a klima to psuje bo musi mieć czerpnię wyprowadzoną na zewnątrz więc tu jest mostek cieplny (=straty). Sama też instalacja klimy kanałowej tania nie jest. A gwc wspomaga rekuperator aby w mrozach nie włączał grzałki która pobiera sporo prądu a przy okazji powietrze przechodząc przez gruntowy wymiennik ma lepszą jakość a tym oddychamy. A w domach pasywnych przez małe potrzeby przy okazji pomogą utrzymać niższą temperaturę w domu w czasie upałów. Nie spowoduje że będziemy mieć 20st ale jak będzie 25st a na polu 35 i więcej to tragedii też nie będzie. Dom pasywny według mojej oceny powinien być idealną propozycją dla ludzi którzy nie chcą mieć drogich instalacji do utrzymania znośnych warunków i żeby było równie tanio. Można zbudować dom, nafaszerować go nowoczesnymi elementami i chwalić się że są małe rachunki a można część z tych pieniędzy z tych instalacji przeznaczyć na lepszą izolację i mieć równie tanio. Każdy sobie wybierze jak chce.

kamilb1987b
30-09-2015, 17:31
Ja nie polecam hydraulicznego, informuję tylko, że jak ktoś się upiera przy takim systemie, to tak się robi. A temperatura sufitu jest 27 st.C przy 23 st. podłogi i 22 powietrza w okresie grzewczym.

A podczerwień działa... Pan się nie martwi, takich temperatur by nie działała nie musi się Pan obawiać.

Kłamie Pan jak z nut. Aby coś grzało przez podczerwień to temperatura musi być 85st. Przy 27st działa konwencja. Nie zna się Pan na tym i opowiada ludziom głupoty. jakby działało przez podczerwień to po kiego grzyba rurki na całym suficie? Podczerwień działa promieniście więc wystarczy w jednym miejscu rozgrzać element do 85st i to przez podczerwień ogrzeje ściany a przez nie pomieszczenie. Wszelkie ogrzewanie podłogowe, ścienne, sufitowe za pomocą rurek czy kabli działa przez konwencje czyli unoszenie się. Najlepszym przykładem promiennika jest zwykła żarówka. Niech sobie Pan ją dotknie i sprawdzi czy ma 27st. Podpowiem że jak poparzy tzn że ma dużo więcej. Udaje Pan fachowca a nie wie takich oczywistych rzeczy. I jeszcze Pan krytykujesz innych. ..żal..

nydar
30-09-2015, 17:42
Ło Jezu:eek:

asolt
30-09-2015, 18:38
O co chodzi? Jeszcze raz wyjaśnię.
W ogrzewaniu centralnym ( jedno źródło ciepła) musi być rozwiązana kwestia doboru mocy jednostki centralnej. Ma być ciepło i przy -30. A to -30 może być za rok, za 5 lub w ogóle. Przewymiarowanie to większa inwestycja oraz zużycie przeliczeniowych kWh. Dlatego, te systemy nie są stosowane przez fachowców. To jest drogie i obarczone większym zużyciem niż potrzeba.
Dlatego wykonuje się ogrzewanie niecentralne, z termostatami w każdym pomieszczeniu i małą pompę ciepła (klimatyzacje), która jest tańsza i bardziej efektywna. Wykluczone jest łączenie ogrzewania domu i wody, ale to chyba tak oczywiste, że szkoda tłumaczyć dlaczego.

Zgadza sie, przewymiarowanie to wieksza inwestycja i dlatego trzeba stosowac kable o jak najwiekszej mocy aby grzac po 55 gr/kWh w G11, do tego w komplecie mała ale tylko jedna czyli centralna pompa p-p dla grzania po 5 gr/kWh !!!!. Wykluczone jest łaczenie kabli i pompy p-p do ogrzewania cwu bo rzeczywiscie nie ma jak tego połaczyc i tu musze chociaz niechetnie przyznac racje Panu Tomaszowi, technicznie nie jest mozliwe grzanie kablami i pompą p-p cwu. Nie zrozumiałem Panie Tomaszu sensu panskiej wypowiedzi ale dzisiaj mnie olsniło. Prosze sie nie zniechecac co do tlumaczenia mi panskich smiałych wrecz rewolucyjnych tez, powoli bo powoli zaczynam pojmowac niektóre Pana złote mysli.

jbloch
30-09-2015, 19:02
Ja się niczego nie spodziewałem, tylko za obserwowałem

Grzejnik jest on/off , natomiast dane firmy Hewalex nie są zbyt obiektywne, skoro w ogóle wspominają o pompach z gruntowym DZ. Zresztą pompy oddające ciepło buforowi, praktycznie nie pracują na wydatku mniejszym niż 50%.
Przypomnę, że w sierpniu porównywałem te same klimatyzacja na dwóch sąsiadujących sklepach w identycznych warunkach. Jedna była wyłączana wieczorem i na weekendy i włączana, gdy się robiło za ciepło a druga chodziła non stop i przy ciągłej pracy zużycie było prawie 3x mniejsze.

Z tym zużyciem 3x mniejszym w przypadku klmy inwerter to jak najbardziej blisko prawdy jest

asolt
30-09-2015, 19:24
Z tym zużyciem 3x mniejszym w przypadku klmy inwerter to jak najbardziej blisko prawdy jest

Ok, to akurat łatwo stwierdzic, ale ile te klimy odebrały ciepła to nie wiadomo bo i skąd.

perm
30-09-2015, 19:45
Ok, to akurat łatwo stwierdzic, ale ile te klimy odebrały ciepła to nie wiadomo bo i skąd.Wiadomo. Są specyfikacje podawane przez producentów. Nijak się mają do rewelacji Brzęczkowskiego ale to już chyba nikogo nie dziwi.

APZ
30-09-2015, 21:17
Gdzie moderator? Gdy pojawiał się wpis w tym dzienniku nie umiałem doczekać się aż strona się wczyta. Teraz to śmietnik. Jest 20 innych wątków do zaśmiecania.

nydar
30-09-2015, 21:22
A nie uważa Pan, że można włączyć i pomierzyć ? Są tacy co uznają OZC z naukę? A to zwykłe oszustwo marketingowe, ( w domach w których zmarginalizowano straty na wentylacji i instalacji, zużycie nigdy nie przekroczyło 30kWh/m2. Pan zobaczy na symulacje strat do gruntu pokazywane przez "Czołgistę" - jak ktoś zna podstawy fizyki to widzi, że ten program napisał, zupełny bęcwał z fizyki.

Warto znać fizykę. Jeżeli utrzymanie komfortowej temperatury w domu 150 m2 + 200 l cwu dziennie kosztuje więcej jak 2000 zł to instalacje robił ktoś kto fizyki nie rozumie.

Ciężko z Panem rozmawiać. Po co Pan odpowiada na mój post, skoro nie na temat ?
Radzę przeanalizować p-h R410A .
ps. Akurat od ,,Czolgisty " trochę by Pan się nauczył.

mirekaudi
01-10-2015, 06:32
A, czyli zimno może być centralne, ale ciepło już nie?

drugi miszcz wkracza do akcji, będzie jeszcze ciekawiej.

Liwko
01-10-2015, 06:57
drugi miszcz wkracza do akcji, będzie jeszcze ciekawiej.

Przeglądam posty i widzę mirka z audi, wiedziałem że niczego mądrego nie mogę się spodziewać. No i się nie pomyliłem.
Mirku masz coś do powiedzenia w temacie?

Tomasz Brzęczkowski
01-10-2015, 07:45
Z tym zużyciem 3x mniejszym w przypadku klmy inwerter to jak najbardziej blisko prawdy jest Skoro przy GZ woda w buforze i paracy ON/OFF ( na 100%) COP jest pomad 3 to przy bezpośrednim (brak strat na buforze i cyrkulacji) ogrzewaniu powietrza inwerterem, w sposób ciągły ( z obserwacji wynika, że 50% wydajności jest przekraczany do 3 % czasu pracy) COP będzie ponad 3 x3

Barth3z
01-10-2015, 08:38
Skoro przy GZ woda w buforze i paracy ON/OFF ( na 100%) COP jest pomad 3 to przy bezpośrednim (brak strat na buforze i cyrkulacji) ogrzewaniu powietrza inwerterem, w sposób ciągły ( z obserwacji wynika, że 50% wydajności jest przekraczany do 3 % czasu pracy) COP będzie ponad 3 x3

Przecież są pompy co CWU z bezpośrednim parowaniem (np. Ariston NUOS EVO) i nie osiągają COP'ów 3x3. Jaki producent programowałby pracę sprężarki na 100% mocy dającą COP=3, skoro na 50% osiągnąłby 3x3, czyli 9 ? Czujesz absurd swoich wypowiedzi ?

Poza tym, zauważ, że sprawność przekazywania ciepła z gz do wody (jak to ma miejsce w przypadku np. powyżej przytoczonego aristona) jest wyższa niż do powietrza, jak ma to miejsce przy pompach p-p.

Tomasz Brzęczkowski
01-10-2015, 08:52
Przecież są pompy co CWU z bezpośrednim parowaniem (np. Ariston NUOS EVO) i nie osiągają COP'ów 3x3. Jaki producent programowałby pracę sprężarki na 100% mocy dającą COP=3, skoro na 50% osiągnąłby 3x3, czyli 9 ? Czujesz absurd swoich wypowiedzi ?

Poza tym, zauważ, że sprawność przekazywania ciepła z gz do wody (jak to ma miejsce w przypadku np. powyżej przytoczonego aristona) jest wyższa niż do powietrza, jak ma to miejsce przy pompach p-p.

Pan naprawdę nie rozumie czy gra? Przy buforze jest ON/OFF i pompa ma dogrzać w jak najkrótszym czasie. Dlatego jak daje 2000W pobierając 600W to nie daje 1000W pobierając 100W . Dlatego nie łączy się ogrzewania wody i ogrzewania domu. To, że producent coś robi, to nic nie znaczy, mogę Panu podać całą masę producentów kotłów na węgiel i co? skusi się Pan?
Jeżeli ktoś w ogóle dopuszcza ogrzewanie hydrauliczne domu, to będzie miał trudności, ze zrozumieniem dzisiejszych technologii.

Ten sam inwerter w tym samym obiekcie, przy pracy ON/OFF ( sterowany termostatem zewnętrznym na zasilaniu) zużyje ponad 3 x więcej niż chodząc non stop.

Barth3z
01-10-2015, 08:55
Pan naprawdę nie rozumie czy gra? Przy buforze jest ON/OFF i pompa ma dogrzać w jak najkrótszym czasie. Dlatego jak daje 2000W pobierając 600W to nie daje 1000W pobierając 100W . Dlatego nie łączy się ogrzewania wody i ogrzewania domu. To, że producent coś robi, to nic nie znaczy, mogę Panu podać całą masę producentów kotłów na węgiel i co? skusi się Pan?
Jeżeli ktoś w ogóle dopuszcza ogrzewanie hydrauliczne domu, to będzie miał trudności, ze zrozumieniem dzisiejszych technologii.

Ten sam inwerter w tym samym obiekcie, przy pracy ON/OFF ( sterowany termostatem zewnętrznym na zasilaniu) zużyje ponad 3 x więcej niż chodząc non stop.

Przeczytaj raz jeszcze moją wypowiedź, bo odpowiadasz nie na temat.

perm
01-10-2015, 09:09
Ja nie polecam hydraulicznego, informuję tylko, że jak ktoś się upiera przy takim systemie, to tak się robi. A temperatura sufitu jest 27 st.C przy 23 st. podłogi i 22 powietrza w okresie grzewczym.

A podczerwień działa... Pan się nie martwi, takich temperatur by nie działała nie musi się Pan obawiać.Przy temperaturze sufitu 27oC i reszty 23oC sufit oddaje 5W - 10W na m2. Dom 100m2 to 0.5 - 1.kW. Zehnder, który jako jedna z nielicznych firm oferuje ten system (nie bez powodu nielicznych) określa maksymalna temperaturę sufitu na 45 oC. To już 20 - 40 W/m2. System działa z tym, że o ile podłoga o temperaturze 27oC daje poczucie ciepła, to taka 22oC już nie. Kontakt mamy z podłogą, nie z sufitem. Problemem jest niedogrzanie miejsc do, których promieniowanie nie dociera. Położenie się na dywanie raczej będzie mało komfortowe. Nogi trzymane pod stołem będą marzły, itd. Jest to również efekt tego, że powietrze ogrzewa się od podłogi i ścian. Ogrzane przez sufit pozostaje tam. Tam gdzie nas nie ma jest najcieplej.
Przewagą jest możliwość chłodzenia w lecie, jak twierdzi producent tyle, że nigdzie nie pisze jak uniknąć kondensacji na zimnej powierzchni sufitu. Kondensacji, przy upałach nieuniknionej, bo niezbędna moc chłodząca sufitu wymaga niskich temperatur. System chłodzenia i grzania sufitowego jest znany od wielu lat. Jakoś nie odniósł sukcesu. Nie bez powodu.

Barth3z
01-10-2015, 09:18
Przewagą jest możliwość chłodzenia w lecie, jak twierdzi producent tyle, że nigdzie nie pisze jak uniknąć kondensacji na zimnej powierzchni sufitu. Kondensacji, przy upałach nieuniknionej, bo niezbędna moc chłodząca sufitu wymaga niskich temperatur. System chłodzenia i grzania sufitowego jest znany od wielu lat. Jakoś nie odniósł sukcesu. Nie bez powodu.

Punktem rosy w największe upały dla temp. zewnętrznej było 20-21oC. W domu będzie to pewnie ok. 16-18oC. Raczej cieżko będzie schłodzić sufit do takiej temperatury, ponieważ będzie w domu zbyt chłodno. Nie mniej jednak takie chłodzenie nie jest komfortowe, ponieważ wraz z obniżaniem temperatury rośnie wilgotność.

Tomasz Brzęczkowski
01-10-2015, 09:19
Przeczytaj raz jeszcze moją wypowiedź, bo odpowiadasz nie na temat. Jaśniej nie wytłumaczę Panu, ale niech Pan się nie przejmuje, sporo jest osób, które nie potrafią tego zrozumieć.



Jeżeli ktoś w ogóle dopuszcza ogrzewanie hydrauliczne domu, to będzie miał trudności, ze zrozumieniem dzisiejszych technologii.

Barth3z
01-10-2015, 09:22
Jaśniej nie wytłumaczę Panu, ale niech Pan się nie przejmuje, sporo jest osób, które nie potrafią tego zrozumieć.

Nie wiem jakbyś się starał to nie wytłumaczysz teorii błędnych w założeniach.

asolt
01-10-2015, 09:41
Przy temperaturze sufitu 27oC i reszty 23oC sufit oddaje 5W - 10W na m2. Dom 100m2 to 0.5 - 1.kW. Zehnder, który jako jedna z nielicznych firm oferuje ten system (nie bez powodu nielicznych) określa maksymalna temperaturę sufitu na 45 oC. To już 20 - 40 W/m2. System działa z tym, że o ile podłoga o temperaturze 27oC daje poczucie ciepła, to taka 22oC już nie. Kontakt mamy z podłogą, nie z sufitem. Problemem jest niedogrzanie miejsc do, których promieniowanie nie dociera. Położenie się na dywanie raczej będzie mało komfortowe. Nogi trzymane pod stołem będą marzły, itd. Jest to również efekt tego, że powietrze ogrzewa się od podłogi i ścian. Ogrzane przez sufit pozostaje tam. Tam gdzie nas nie ma jest najcieplej.
Przewagą jest możliwość chłodzenia w lecie, jak twierdzi producent tyle, że nigdzie nie pisze jak uniknąć kondensacji na zimnej powierzchni sufitu. Kondensacji, przy upałach nieuniknionej, bo niezbędna moc chłodząca sufitu wymaga niskich temperatur. System chłodzenia i grzania sufitowego jest znany od wielu lat. Jakoś nie odniósł sukcesu. Nie bez powodu.

Jest na to odpowiedz TB
cyt. "Jeżeli ktoś w ogóle dopuszcza ogrzewanie hydrauliczne domu, to będzie miał trudności, ze zrozumieniem dzisiejszych technologii."
Wychodzi na to ze cały projektancki i instalatorski swiat to nieuki (bo ciepłownicy), a jedynie ogarnia to TB.

PS.
A dla nóg pod stołem to i dobrze ze są niedogrzane bo inaczej moga sie pojawic problemy z krazeniem, TB i o tym pomyslał.

Tomasz Brzęczkowski
01-10-2015, 09:53
Nie wiem jakbyś się starał to nie wytłumaczysz teorii błędnych w założeniach.

Nie teorię i założenia, tylko podlicznik. Ale mniejsza z tym, nie będę się starał skoro Pan nie zrozumie. Bywa.

Liwko
01-10-2015, 09:58
Przy COP-ie powiedzmy 3, zapłaciłem za ogrzewanie domu około 700zł. Według ciebie, gdybym tobie zaufał płaciłbym poniżej 200? :o

Tomasz Brzęczkowski
01-10-2015, 10:33
Przy COP-ie powiedzmy 3, zapłaciłem za ogrzewanie domu około 700zł. Według ciebie, gdybym tobie zaufał płaciłbym poniżej 200? :o

Po co Pan kłamie? Za utrzymanie temperatury i cwu zapłacił Pan 700zł... Dobrze, że wykasował Pan dane ze stopki.

Liwko
01-10-2015, 10:38
Po co Pan kłamie? Za utrzymanie temperatury i cwu zapłacił Pan 700zł... Dobrze, że wykasował Pan dane ze stopki.

Panie TB, za CO i CWU zapłaciłem około 1100zł (4000kWh), ale za samo CO około 700. Niech ci będzie że 1000! To ile bym zapłacił gdybym ciebie posłuchał???

Dom 133m2, PC gruntowa, WM z reku, 15cm na scianach, 13cm w podłodze, 30cm w dachu, 3-osoby. Coś jeszcze?

APZ
01-10-2015, 11:01
Gdzie jest moderator?!

Tomasz Brzęczkowski
01-10-2015, 11:33
Panie TB, za CO i CWU zapłaciłem około 1100zł (4000kWh), ale za samo CO około 700. Niech ci będzie że 1000! To ile bym zapłacił gdybym ciebie posłuchał???

Dom 133m2, PC gruntowa, WM z reku, 15cm na scianach, 13cm w podłodze, 30cm w dachu, 3-osoby. Coś jeszcze?

Jak dom 350m2 - to faktycznie 4000kWh jest akurat.

Liwko
01-10-2015, 11:38
Jak dom 350m2 - to faktycznie 4000kWh jest akurat.

Nie migaj się Tomek, masz jak byk 133m2. Ile bym zapłacił przy tych parametrach domu, gdybym zastosował twoją metodę grzania??? 200-300zł???

Tomasz Brzęczkowski
01-10-2015, 12:01
Nie migaj się Tomek, masz jak byk 133m2. Ile bym zapłacił przy tych parametrach domu, gdybym zastosował twoją metodę grzania??? 200-300zł???

Domy uszczelnione z rekuperacją, nawet te przedwojenne, przy ogrzewanie niecentralnym, zużywają na samo ogrzewanie do 30kWh/m2 - czyli w Pana przypadku 4000kWh ( oczywiście w taką zimę jak ostatnia to znacznie mniej) . Cena kWh z ostatniej FV to 53gr. ze wszystkim.
Pompa ciepła ogrzeje 200 l wody prysznicowej dziennie za 400zł . Gdy założę kanałówkę, to z ogrzewaniem i chłodzeniem zmieszczę się poniżej 1500 kWh czyli około 800 zł -
- kanałówka 8000zł brutto z rozprowadzeniem
-zasobnik z pompą ciepła 300 l - 7000zł
- ogrzewanie w starym domu - 3000-5000zł
Ceny brutto 23%.

Może przejdźmy do wątku - komfortowe domy do 20kWh/m2 rocznie?

asolt
01-10-2015, 12:36
Domy uszczelnione z rekuperacją, nawet te przedwojenne, przy ogrzewanie niecentralnym, zużywają na samo ogrzewanie do 30kWh/m2 - czyli w Pana przypadku 4000kWh ( oczywiście w taką zimę jak ostatnia to znacznie mniej) . Cena kWh z ostatniej FV to 53gr. ze wszystkim.


Dlaczego Pan tak klamie, cwu za 400 zł rocznie?? jakim cudem?
Moze policzmy czego Pan nie znosi:
200 l dzienie przy załozeniu 330 dni/rok
dT = 45 oC
Ilosc energii potrzebnej do ogrzania 66 m3 bo tyle potrzeba na 330 dni to ok 3445 kWh
Dla pompy cwu srednioroczny COP nie przekroczy 2,5
3445/2,5=1378 kWh
1378*0.53 zł/kWh = 730 zł. (przy załozeniu cen w Warszawie, nie wszyscy mieszkają w Warszawie, w całej Polsce jest duza rozpietosc cen G11 od 0,5 do 0,6)
Troche to daleko do 400 zł. Pomijam fakt calkowitej nieoplacalnosci instalacji pompy cwu za 7000 zł.

Tomasz Brzęczkowski
01-10-2015, 12:46
Dlaczego Pan tak klamie, cwu za 400 zł rocznie?? jakim cudem?
Moze policzmy czego Pan nie znosi:
200 l dzienie przy załozeniu 330 dni/rok
dT = 45 oC
Ilosc energii potrzebnej do ogrzania 66 m3 bo tyle potrzeba na 330 dni to ok 3445 kWh
Dla pompy cwu srednioroczny COP nie przekroczy 2,5
3445/2,5=1378 kWh
1378*0.53 zł/kWh = 730 zł. (przy załozeniu cen w Warszawie, nie wszyscy mieszkają w Warszawie, w całej Polsce jest duza rozpietosc cen G11 od 0,5 do 0,6)
Troche to daleko do 400 zł. Pomijam fakt calkowitej nieoplacalnosci instalacji pompy cwu za 7000 zł.

Już pisałem, PAN SIĘ NA TYM NIE ZNA, PROSZĘ WIĘC NIE ZARZUCAĆ KŁAMSTWA. Przynajmniej do czasu aż Pan zrozumie, że OZC to oszustwo marketingowe.

asolt
01-10-2015, 12:49
Już pisałem, PAN SIĘ NA TYM NIE ZNA, PROSZĘ WIĘC NIE ZARZUCAĆ KŁAMSTWA. Przynajmniej do czasu aż Pan zrozumie, że OZC to oszustwo marketingowe.


Pana pisanie i tłumaczenie nie jest nic warte, piszemy tu na forum aby przestrzec laików przed oszołomstwem, nie zeby cokolwiek Panu tłumaczyć.To co przeliczyłem to nie ozc, liczenie cwu to nie jest ozc i nigdy nie było. Ciezko to pojąc?, juz dawno dr Duda wspominał ze Pan w lot wszystko pojmuje, dlaczego kłamał tego nie wie nikt.

Liwko
01-10-2015, 13:03
Nie matacz TB! Napisz mi ile zapłaciłbym za CO gdybym ciebie posłuchał! Powiedzmy że nie kosztuje mnie to rocznie 700zł, a 1000zł. Za CO, zostaw na razie CWU.

Barth3z
01-10-2015, 14:14
... nie będę się starał skoro Pan nie zrozumie. Bywa.

I vice versa.


Już pisałem, PAN SIĘ NA TYM NIE ZNA, PROSZĘ WIĘC NIE ZARZUCAĆ KŁAMSTWA. Przynajmniej do czasu aż Pan zrozumie, że OZC to oszustwo marketingowe.

Toż to czysta fizyka. Nawet takich podstaw nie liznąłeś ?

Tomasz Brzęczkowski
01-10-2015, 16:00
Toż to czysta fizyka. Nawet takich podstaw nie liznąłeś ? Może Panu Szanowny asolt może kit wciskać.




200 l dzienie przy załozeniu 330 dni/rok
dT = 45 oC "prysznicówka" ma 40 st.C średnioroczna temperatura wody na zasilaniu ma ponad 10 st.C


Dla pompy cwu srednioroczny COP nie przekroczy 2.5 - 3.5 nie 2.5
2200/3.5=630kWh
630*0.53 zł/kWh = 340zł. przy 60gr 380zł

Troche to daleko do 400 zł. Pomijam fakt calkowitej nieoplacalnosci instalacji pompy cwu za 7000 zł. To zależy od zużycia, poza tym, przechodząc na system zeroenergetyczny, znakomicie tańsza będzie fotowoltaika.

Liwko
01-10-2015, 16:16
- 3.5 nie 2.5
2200/3.5=630kWh
630*0.53 zł/kWh = 340zł. przy 60gr 380zł


Powietrzna do wody z COP 3,5? http://emoty.blox.pl/resource/rotflwt.gif

kamilb1987b
01-10-2015, 16:49
Panie Tomaszu, nie odpisał Pan na mojego posta. Dlaczego? Proszę wytłumaczyć wszystkim z jakim cudem ogrzewanie sufitowe kablami czy rurkami wytwarza podczerwień.

asolt
01-10-2015, 16:53
Powietrzna do wody z COP 3,5? http://emoty.blox.pl/resource/rotflwt.gif

tak samo realne jak COP=15 dla pomp p-p

kamilb1987b
01-10-2015, 16:54
Nie matacz TB! Napisz mi ile zapłaciłbym za CO gdybym ciebie posłuchał! Powiedzmy że nie kosztuje mnie to rocznie 700zł, a 1000zł. Za CO, zostaw na razie CWU.

Z tymi danymi co padałeś to masz durszlaka wiec TB się tym nie zajmuje. Pamiętaj że durszlaki mają mniej niż 30cm styro w podłodze więc zużycie teoretycznie powinno być grubo ponad 30kWh/m2. Nie żądaj od niego informacji ile byś zapłacił bo nie mieścisz się w jego założeniach. Dołóż styro w podłodze, daj sobie kable na sufit a zużycie będzie poniżej 20kWh/m2. Wsadź kanałówkę a zużycie spadnie dwukrotnie. jakież to proste i banalne:lol2::lol2:
normalnie siódme mądrości tego świata. Możesz sobie zdrapać styro z ściana i dać je w podłogę więc nie stracisz na to dużo kasy :lol2::lol2: Normalnie nie wiadomo czy się śmiać czy płakać.

asolt
01-10-2015, 16:55
.....
"prysznicówka" ma 40 st.C średnioroczna temperatura wody na zasilaniu ma ponad 10 st.C

- 3.5 nie 2.5
.

Prosze podac model pompy cwu za 7000 zł z SCOP=3,5

Barth3z
01-10-2015, 16:56
Może Panu Szanowny asolt może kit wciskać.

Nie patrz kto pisze, tylko co pisze.

firewall
01-10-2015, 17:29
Warto znać fizykę. Jeżeli utrzymanie komfortowej temperatury w domu 150 m2 + 200 l cwu dziennie kosztuje więcej jak 2000 zł to instalacje robił ktoś kto fizyki nie rozumie.

TB : dom spełniający te twoje warunki można spełnić budując dom z płyty OSB i okna z jedną szybą grzane w I taryfie.Z pewnością będzie to poniżej 2000zł dziennie.

qubic
01-10-2015, 21:06
Warto znać fizykę. Jeżeli utrzymanie komfortowej temperatury w domu 150 m2 + 200 l cwu dziennie kosztuje więcej jak 2000 zł to instalacje robił ktoś kto fizyki nie rozumie.

:D .... ot i cała fizyka wyrażona przez ciepłownika

Liwko
01-10-2015, 21:23
Przecinek zjadł, a wy się nabijacie z biednego Tomka :rolleyes:

mirekaudi
02-10-2015, 07:26
Przy COP-ie powiedzmy 3, zapłaciłem za ogrzewanie domu około 700zł. Według ciebie, gdybym tobie zaufał płaciłbym poniżej 200? :o

a ile wydałeś na opał do kominka? Nie każdy chce być niewolnikiem taryf prądu we własnym domu.

Liwko
02-10-2015, 07:52
a ile wydałeś na opał do kominka? Nie każdy chce być niewolnikiem taryf prądu we własnym domu.

Niewolnikiem to ty jesteś w swoim domu z węglem :)
Ale faktycznie, muszę przyznać ci rację, z pięć razy rozpaliłem w kominku. Dolicz do tego z 10zł :)

HenoK
03-10-2015, 09:18
Panie Tomaszu, nie odpisał Pan na mojego posta. Dlaczego? Proszę wytłumaczyć wszystkim z jakim cudem ogrzewanie sufitowe kablami czy rurkami wytwarza podczerwień.
Przecież TB wyraźnie pisze, że nie zajmuje się teorią, ale praktyką ;).
Swego czasu podrążyłem ten temat i co nieco na nawet napisałem :

Wątpię, aby TB potrafił na to odpowiedzieć.
Możesz zajrzeć tutaj : http://innowacjebudowlane.pl/blog/2013/09/idealny-komfort-termiczny-w-ogrzewanym-pomieszczeniu-jak-go-osiagnac
Jest to co prawda artykuł majacy propagować "jedynie słuszne ogrzewanie", ale jest w nim ciekawy wykres Königa :
http://innowacjebudowlane.pl/files/thumb/288/0
Z wykresu tego wynika, że komfort cieplny zależy nie tylko od temperatury powietrza, ale też od temperatury ścian, posadzki, sufitu.
Z czego to wynika ?
Człowiek nie potrzebuje ogrzewania, bo sam jest źródłem ciepła. Aby czuł się komfortowo musi określoną przez fizjologię ilość ciepła oddać do otoczenia. Ilość oddawanego ciepła zależy od wysiłku fizycznego czy intelektualnego.
Ciepło człowiek oddaje przez promieniowanie, konwekcję, pocenie się. To ostatnie jest już mało komfortowe, najlepiej, aby było to tylko promieniowanie.
Ilość wypromieniowanego ciepła zależy od powierzchni ciała z uwzględnieniem oporu odzieży, różnicy temperatur ciała i otaczających przegród w 4 potędze.
Większość materiałów budowlanych dobrze wypromieniowuje podczerwień (wysoki wskaźnik emisyjności). Ich emisyjność jest zbliżona do emisyjności ciała doskonale czarnego : http://biomed.eti.pg.gda.pl/~mariusz/promieniowanie.html .
Zgodnie z prawem Stefana-Boltzmana ciało doskonale czarne przy temperaturze 36 st. C wypromieniuje 516 W/m2.
To samo ciało przy temperaturze 21 st. C wypromieniuje 423 W. Różnica wynosi 93 W/m2.
Powierzchnia ciała człowieka wynosi przeciętnie 1,7 m2 - http://pl.wikipedia.org/wiki/Powierzchnia_cia%C5%82a .
Przy tej powierzchni i warunkach temperatury j/w ciało wypromieniuje 158 W, czyli więcej niż wydziela ciepła odpoczywający człowiek (człowiek pracujący fizycznie, będzie czuł się już komfortowo).

Jak to jest z tym ogrzewaniem sufitowym ?
Jeżeli temperatura posadzki i ścian w stanie równowagi termicznej wynosi 21 st. C, a temperatura sufitu ma 23 st. C, oraz założymy, że wszystkie te przegrody promieniują podobnie jak ciało doskonale czarne, to sufit wypromieniuje ok. 11 W/m2. Jak widać to moc, która może pokryć straty w domu pasywnym (10 W/m2).
W rzeczywistości nie mamy do czynienia z ciałami doskonale czarnymi i tym samym potrzeba nieco wyższej temperatury sufitu, aby taka moc ogrzewania osiagnąć (np. 25 st. C), ale jak widać w domu pasywnym ogrzewanie sufitowe jak najbardziej może się sprawdzić i zapewnić komfort cieplny, przy akceptowalnych temperaturach sufitu (pozwalających na korzystanie np. z pompy ciepła).
Mam nadzieję, że rozwiałem Twoje wątpliwości :).

Tomasz Brzęczkowski
03-10-2015, 10:05
Przecież TB wyraźnie pisze, że nie zajmuje się teorią, ale praktyką Mam ogrzewanie sufitowe od ćwierć wieku, więc wolę pisać w takim wypadku o praktyce niż teorii.
Ale nie dokończył Pan wykładu. Pompa ciepła nie jest urządzeniem grzewczym a transportującym ciepło z wartości wyższych do niższych, czyli latem może odbierać nadmiar ciepła z domu. Jakby Pan tu porównał zalety sufitu nad podłogą, dałoby to pełniejszy obraz.

HenoK
03-10-2015, 10:28
Ale nie dokończył Pan wykładu. Pompa ciepła nie jest urządzeniem grzewczym a transportującym ciepło z wartości wyższych do niższych, czyli latem może odbierać nadmiar ciepła z domu. Jakby Pan tu porównał zalety sufitu nad podłogą, dałoby to pełniejszy obraz.
Nie dam się wciągnąć w tę dyskusję. Czy tego Pan chce, czy nie, pompa ciepła jest też urządzeniem grzewczym, a także służy do ogrzewania (a nie tylko do oszczędzania energii jak Pan twierdzi). Ale oczywiście pompa ciepła może mieć też inne zastosowanie.
Porównując ogrzewanie podłogowe z sufitowym, należałoby oprócz porównania zalet, porównać też wady,
Ale ten temat do rozwinięcia pozostawiam Panu.

Tomasz Brzęczkowski
03-10-2015, 10:55
Nie dam się wciągnąć w tę dyskusję. Czy tego Pan chce, czy nie, pompa ciepła jest też urządzeniem grzewczym, a także służy do ogrzewania (a nie tylko do oszczędzania energii jak Pan twierdzi). Ale oczywiście pompa ciepła może mieć też inne zastosowanie.
Porównując ogrzewanie podłogowe z sufitowym, należałoby oprócz porównania zalet, porównać też wady,
Ale ten temat do rozwinięcia pozostawiam Panu. Pompa ciepła nie jest urządzeniem grzewczym. Nie wytwarza ciepła. Bilans się zgadza... wyjaśnię Panu na bardziej popularnym przykładzie, lodówka - tyle samo grzeje i chłodzi, nie wytwarza ciepła, tylko transportuje z wewnątrz na zewnątrz.


porównać też wady,JAKIE? Większy komfort zimą i latem? Mniejsze zużycie kWh zimą ? Możliwość stosowania dowolnych wykładzin i parkietów??? Jakie Pan jeszcze wady widzi?

perm
03-10-2015, 14:50
Nie dam się wciągnąć w tę dyskusję...NO i się dałeś. :) Misiu jest niezniszczalny. Człowiek w miarę inteligentny ma wątpliwości, zastanawia się, nie jest pewny. Bardzo inteligentny ma tych wątpliwości jeszcze więcej. Misiu wątpliwości nie ma.

מרכבה
03-10-2015, 15:41
Pompa ciepła nie jest urządzeniem grzewczym. tym hasłem - do corocznej honorowej nagrody Darwina - został nominowany pan Tomasz Brzęczykowski :lol2:

Liwko
03-10-2015, 17:17
To czym ja grzeje? :o

firewall
03-10-2015, 18:53
.. wyjaśnię Panu na bardziej popularnym przykładzie, lodówka - tyle samo grzeje i chłodzi, nie wytwarza ciepła, tylko transportuje z wewnątrz na zewnątrz.


No i pudło! I teraz wiadomo że WAT był przyzwoitą uczelnią, skoro pozbywał się ludzi nie mogących ogarnąć podstaw fizyki. Niestety, TB, lodówka wytwarza ciepło. I zostawiając otwartą lodówkę w kuchni podniesiesz temperaturę pomieszczenia a nie będzie constans,

mitch
03-10-2015, 19:26
Nie ważne kiedy tu zaglądam, teraz, rok temu, czy później, zawsze ta sama dyskusja. Nie przestaje mnie to zadziwiać - panowie, trzymacie fason :lol2:

nydar
03-10-2015, 19:34
Pompa ciepła nie jest urządzeniem grzewczym. Nie wytwarza ciepła. Bilans się zgadza... wyjaśnię Panu na bardziej popularnym przykładzie, lodówka - tyle samo grzeje i chłodzi, nie wytwarza ciepła, tylko transportuje z wewnątrz na zewnątrz.

JAKIE? Większy komfort zimą i latem? Mniejsze zużycie kWh zimą ? Możliwość stosowania dowolnych wykładzin i parkietów??? Jakie Pan jeszcze wady widzi?

Logika podpowiada,że każde urządzenie dostarczające energii cieplnej jest urządzeniem grzewczym . Grzałka, PC, kominek,kocioł itd, jeden ciort.
Ogrzewanie sufitowe wymaga nieco wyższej temp. od ogrzewania podłogowego ,więc dla PC niekorzystnie. Skąd pomysł,że oszczędniejsze od podłogowego?
No i piszą,że:

,,Nie powinno się go jednak stosować w pomieszczeniach niższych niż 3 m - mogłoby to bowiem być odczuwane przez ludzi jako nieprzyjemne. Najlepszy efekt daje połączenie ogrzewania sufitowego z ogrzewaniem podłogowym."

Dublowanie,podłogowe i sufitowe, karkołomne dla kieszeni.

nydar
03-10-2015, 20:07
,,mitch" Sądzisz,że należy przemilczać półprawdy,kłamstewka i manipulacje?

APZ
03-10-2015, 20:11
Wszystko wszystkim ale robicie śmietnik z kiedyś dobrego wątku.

nydar
03-10-2015, 20:27
Wszystko wszystkim ale pozostawianie bez odpowiedzi łgarstw jest większym złem . Chyba.

firewall
03-10-2015, 20:39
Wszystko wszystkim ale robicie śmietnik z kiedyś dobrego wątku.

Raczej nie znasz historii tego wątku i przyczyn skasowania postów przez j-j. Brzeczek w ciągu 2 lat natłukł ponad 10 tysięcy postów w myśl pisz często i to samo a w końcu ludzie uwierzą. Pisze banialuki ale z zaangażowaniem wyróżniającego się ZMP-owca. Nigdy nie zapomnę jego wyzwań forumowiczów na pojedynek na mrozie. Brzęczek deklarował stać na mrozie nago mając pod stopami tylko styropian, a przeciwnik miał stać w kożuchu na bosaka.

nydar
03-10-2015, 20:46
Wszystko wszystkim ale robicie śmietnik z kiedyś dobrego wątku.

Zatem prosimy o komentarz.
,, Proszę wytłumaczyć wszystkim z jakim cudem ogrzewanie sufitowe kablami czy rurkami wytwarza podczerwień."
Zostawić to jako prawdę objawioną ,czy komentować,co Twoim zdaniem jest ,,śmietnikiem" ?

kamilb1987b
03-10-2015, 21:18
Przecież TB wyraźnie pisze, że nie zajmuje się teorią, ale praktyką ;).
Swego czasu podrążyłem ten temat i co nieco na nawet napisałem :

Mam nadzieję, że rozwiałem Twoje wątpliwości :).

Ja rozumiem rozkład temperatur tyko nie o to pytałem. Ja się pytam z jakim cudem coś o temperaturze 27-35st może wytwarzać podczerwień? To co piszesz że ludzkie ciało promieniuje ciepłem ale to przez konwencje a nie podczerwienią. A TB wyraźnie pisał że ogrzewanie rurkami czy kablami w suficie ogrzewa podczerwienią

Ja nie polecam hydraulicznego, informuję tylko, że jak ktoś się upiera przy takim systemie, to tak się robi. A temperatura sufitu jest 27 st.C przy 23 st. podłogi i 22 powietrza w okresie grzewczym.

A podczerwień działa... Pan się nie martwi, takich temperatur by nie działała nie musi się Pan obawiać.
wiec się pytam z jakim cudem? No chyba że myli podczerwień z samym promieniowaniem konwencyjnym bo w ten sposób to wszystko może grzać bo logiczne że ciepło idzie z miejsca cieplejszego do zimniejszego ale to konwencja. A żeby działała podczerwień to panel grzewczy musi się rozgrzać do 85st i wtedy go się ustawia na jakieś elementy do akumulacji jak ściany, podłoga czy meble bo dzięki tym w domu jest przyjemnie ciepło. Podczerwienią takie elementy szybciej się podgrzewa i w ogóle jest dzięki temu możliwe ich podgrzanie bo przy konwencji ściany czy podłoga nigdy nie będą mieć temperatury wyższej od powietrza w pokoju.

kamilb1987b
03-10-2015, 21:22
Zatem prosimy o komentarz.
,, Proszę wytłumaczyć wszystkim z jakim cudem ogrzewanie sufitowe kablami czy rurkami wytwarza podczerwień."
Zostawić to jako prawdę objawioną ,czy komentować,co Twoim zdaniem jest ,,śmietnikiem" ?

Tym wpisem chcesz powiedzieć że rurki w suficie wytworzą podczerwień?

Przemek Kardyś
03-10-2015, 21:42
Przenoszę dyskusję na swoje miejsce:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?217864-Tanie-i-komfortowe-domy-zu%C5%BCywajace-od-0-do-20kWh-m2-rocznie&p=6957326&viewfull=1#post6957326

Niech nikt tu więcej nie pisze o TB i ogrzewaniu sufitowym.

kamilb1987b
03-10-2015, 21:44
Przenoszę dyskusję na swoje miejsce:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?217864-Tanie-i-komfortowe-domy-zu%C5%BCywajace-od-0-do-20kWh-m2-rocznie&p=6957326&viewfull=1#post6957326

Niech nikt tu więcej nie pisze o TB i ogrzewaniu sufitowym.

ok

perm
03-10-2015, 21:44
Ja się pytam z jakim cudem coś o temperaturze 27-35st może wytwarzać podczerwień?...Może. Każde ciało cieplejsze od zera absolutnego promieniuje. W domu promieniuje wszystko. Wszystko też (w dużym uproszczeniu) absorbuje promieniowanie. Liczą się nadwyżki. Sufit ma 27 oC podłoga 22 oC. Podłoga absorbuje zatem około 5 - 10W/m2. Tyle też energii dostarcza ogrzewanie sufitowe. Dostarcza do miejsc gdzie promieniowanie dociera. Jak zobaczysz na ten wykres zamieszczony przez HenoKa to przekonasz się, że to nie wystarczy do odczuwania komfortowej temperatury.

nydar
03-10-2015, 21:47
Tym wpisem chcesz powiedzieć że rurki w suficie wytworzą podczerwień?

Wszystko co ma temp. wyższą od -273,15 oC wytwarza podczerwień,jak to określasz. My żyjemy w przedziale -30 do+ 35oC.
Wiesz czemu skrobałeś szyby w aucie wczoraj i przedwczoraj ,o ile auto było na dworze? Przez podczerwień. Temp. nieboskłonu to przeszło -50oC. A jak niebo bezchmurne to i przepływ energii z szyby do nieba. Zauważ,że bok auta nie oszroni się,kiedy stoi przy budynku,bo budynek emituje podczerwień. Nędzną ilość ale zapobiegającą oszronieniu.
Stąd rurki ,a raczej ich temperatura,,wytworzą podczerwień".

kamilb1987b
04-10-2015, 05:52
Ale glupoty piszecie. Aby szlo promieniowanie podczerwone to musi byc temperatura 85st. Obiekt o temeraturze 35st promieniuje cieplem a nie podczerwienia. Mylicie pojecia i przez to wychodza cuda. Nie jestem ekspertem ale rozmawialem z jednym gosciem ktory mnie w tym uswiadomil. Mam gdzies od niego wizytowke wiec jak znajde to wrzuce link.

HenoK
04-10-2015, 06:52
Ale glupoty piszecie. Aby szlo promieniowanie podczerwone to musi byc temperatura 85st. Obiekt o temeraturze 35st promieniuje cieplem a nie podczerwienia. Mylicie pojecia i przez to wychodza cuda. Nie jestem ekspertem ale rozmawialem z jednym gosciem ktory mnie w tym uswiadomil. Mam gdzies od niego wizytowke wiec jak znajde to wrzuce link.Ptzrczytaj najpierw ten artykuł : http://biomed.eti.pg.gda.pl/~mariusz/promieniowanie.html .
Możesz też zajrzeć do Wikipedii : https://pl.wikipedia.org/wiki/Podczerwie%C5%84
https://zdrowiewnaturze.files.wordpress.com/2012/07/sauna_01.jpg

mirekaudi
04-10-2015, 08:37
To czym ja grzeje? :o

hajcujesz w kominku ile wlezie :lol2:

Liwko
04-10-2015, 09:50
A co będzie jak TB powie, że kominek też nie grzeje? :eek:

kamilb1987b
04-10-2015, 10:01
Ptzrczytaj najpierw ten artykuł : http://biomed.eti.pg.gda.pl/~mariusz/promieniowanie.html .
Możesz też zajrzeć do Wikipedii : https://pl.wikipedia.org/wiki/Podczerwie%C5%84
https://zdrowiewnaturze.files.wordpress.com/2012/07/sauna_01.jpg

Faktycznie, każde ciało promieniuje podczerwienią według tych artykułów. Ale też piszą że ciało o wyższej temperaturze emituje więcej a jak więcej to daje zapewne szybszy efekt. Też na podstawie artykułów można stwierdzić że zwykły grzejnik będzie promieniował podczerwienią a jednak mało kto poleca takie rozwiązanie. Ale mimo wszystko i tak w domach pasywnych promienniki są lepszym rozwiązaniem od kabli, tańszym i nie podnoszą za bardzo kW jakie każdy musi do domu podpiąć bo przy kablach trzeba większe przyłącze a to też kosztuje.

kamilb1987b
04-10-2015, 10:02
A co będzie jak TB powie, że kominek też nie grzeje? :eek:

Nie grzeje tylko obniża rachunki przy okazji spalania zbędnego drzewa:lol2::lol2:

HenoK
04-10-2015, 10:04
A co będzie jak TB powie, że kominek też nie grzeje? :eek:
On pewnie nie wahałby sie nawet przed stwierdzeniem, że grzejnik nie grzeje, gdyby tylko wyczuł w tym interes.

HenoK
04-10-2015, 10:10
Ale mimo wszystko i tak w domach pasywnych promienniki są lepszym rozwiązaniem od kabli, tańszym i nie podnoszą za bardzo kW jakie każdy musi do domu podpiąć bo przy kablach trzeba większe przyłącze a to też kosztuje.
Fizyki nie oszukasz. Aby utrzymać stałą, komfortową temperaturę, ilość dostarczonego ciepła musi zrównoważyć straty.
Zaletą promienników jest niemal natychmiastowe odczuwanie ciepła, ale mają też wady, np. tzw. efekt cienia (może on być zminimalizowany przez odpowiednie umieszczenie promienników).

kamilb1987b
04-10-2015, 12:48
Fizyki nie oszukasz. Aby utrzymać stałą, komfortową temperaturę, ilość dostarczonego ciepła musi zrównoważyć straty.
Zaletą promienników jest niemal natychmiastowe odczuwanie ciepła, ale mają też wady, np. tzw. efekt cienia (może on być zminimalizowany przez odpowiednie umieszczenie promienników).

Zgadza się, temu najlepiej jest ograniczyć straty do minimum przez dobrą izolację i nie robić CO tylko wpakować promienniki w odpowiednim miejscu. Łatwo, szybko, tanio i skutecznie. To czemu ludzie dalej lubią robić źle, drogo i długo?

fotohobby
04-10-2015, 13:11
Ale mimo wszystko i tak w domach pasywnych promienniki są lepszym rozwiązaniem od kabli, tańszym i nie podnoszą za bardzo kW jakie każdy musi do domu podpiąć bo przy kablach trzeba większe przyłącze a to też kosztuje.

Przecież, jeśli dom ogrzewany prądem, który przy -20°C potrzebuje 4kW to niezaleźnie, czy grzejemy kablami, czy promiennikami trzeba dostarczyć mu 4kW, wiec gdzie tu oszczędność na przyłączu ?

Oczywiście nie rozmawiamy o instalacjach robionych przez TB, bo on wszędzie 100W/m2 wali ;)

מרכבה
04-10-2015, 13:43
Kamil zadziwiasz mnie .. zarzucasz w innym wątku ... że to siamto - owamto ..
a sam teraz dajesz strzały z tymi promiennikami .. weź - już tak ładnie ogarniasz temat .. i dajesz się łowić na takie
rzeczy ? .. przecież jak pisał Henok - energia = constans = stała temp ..

kamilb1987b
04-10-2015, 17:26
Przecież, jeśli dom ogrzewany prądem, który przy -20°C potrzebuje 4kW to niezaleźnie, czy grzejemy kablami, czy promiennikami trzeba dostarczyć mu 4kW, wiec gdzie tu oszczędność na przyłączu ?

Oczywiście nie rozmawiamy o instalacjach robionych przez TB, bo on wszędzie 100W/m2 wali ;)

Ale ja pisałem o przykładzie jaki dawał TB bo dając kable trzeba dać ich tyle gdyż w rozstawie co 10cm wychodzi 10m kabla na 1m2 wiec 100W/m2 i nie można dawać mniej bo trzeba zagrzać równo podłogę która potem będzie grzać pokoje. A to wychodzi niezależnie od mocy grzewczej domu więc na 100m2 domu da się 10kW kabli więc przyłącze trzeba zrobić mocniejsze o te 10kW a stosując promienniki można w pasywnym dać o mocy 3,5kW bo tyle chyba najmniej wyjdzie. A oszczędność w zużyciu będzie na tym że kable w podłodze będą musiały najpierw ograć podłogę a przez dużą bezwładność nie będzie to za bardzo uwzględniać zyski cieplne. Przykładowo w mroźny dzień domek potrzebuje jakiegoś dogrzania ale jak po pracy się przyjdzie i zaczną działać zyski bytowe to w domu pasywnym zrobi się trochę za ciepło a jak ogrzewanie się wyłączy to jeszcze długo będzie to ciepło oddawać i za nim zatrybi to może trochę minąć a promienniki będą mogły się wyłączyć lub załączyć w razie potrzeby. Wyjdzie słonko to promienniki się wyłączą jak się poczuje że słonko dogrzewa. Chodzi mi o szybkość działania i na tym też są oszczędności i większy komfort jednakowych warunków cały czas.

kamilb1987b
04-10-2015, 18:09
Kamil zadziwiasz mnie .. zarzucasz w innym wątku ... że to siamto - owamto ..
a sam teraz dajesz strzały z tymi promiennikami .. weź - już tak ładnie ogarniasz temat .. i dajesz się łowić na takie
rzeczy ? .. przecież jak pisał Henok - energia = constans = stała temp ..

Zgadza się, ale te straty nie ma uzupełniać tylko system dogrzewający ale przede wszystkim zyski bytowe i słoneczne a jak to nie wystarcza to system dogrzewający ma działać od razu i nie po godzinie. Niestety ale kable w podłodze zanim zagrzeją podłogę to trochę minie. Promiennik zadziała od razu i też szybko się wyłączy jak będzie taka potrzeba. Można powiedzieć że każdy system grzewczy musi uzupełnić starty ale są takie co zrobią to szybciej i nie zmarnują więcej i uważam ze takie są właśnie promienniki.

kerado28
04-10-2015, 18:49
Ale ja pisałem o przykładzie jaki dawał TB bo dając kable trzeba dać ich tyle gdyż w rozstawie co 10cm wychodzi 10m kabla na 1m2 wiec 100W/m2 i nie można dawać mniej bo trzeba zagrzać równo podłogę która potem będzie grzać pokoje. A to wychodzi niezależnie od mocy grzewczej domu więc na 100m2 domu da się 10kW kabli więc przyłącze trzeba zrobić mocniejsze o te 10kW a stosując promienniki można w pasywnym dać o mocy 3,5kW bo tyle chyba najmniej wyjdzie. A oszczędność w zużyciu będzie na tym że kable w podłodze będą musiały najpierw ograć podłogę a przez dużą bezwładność nie będzie to za bardzo uwzględniać zyski cieplne. Przykładowo w mroźny dzień domek potrzebuje jakiegoś dogrzania ale jak po pracy się przyjdzie i zaczną działać zyski bytowe to w domu pasywnym zrobi się trochę za ciepło a jak ogrzewanie się wyłączy to jeszcze długo będzie to ciepło oddawać i za nim zatrybi to może trochę minąć a promienniki będą mogły się wyłączyć lub załączyć w razie potrzeby. Wyjdzie słonko to promienniki się wyłączą jak się poczuje że słonko dogrzewa. Chodzi mi o szybkość działania i na tym też są oszczędności i większy komfort jednakowych warunków cały czas.

Dlaczego chcesz wstawiać kable grzewcze mocy 10W?
Możesz użyć kabli np. 6W
Nie musisz dawać co 10 cm, możesz dać co 20 cm - przy takich parametrach NIC nie stracisz na komforcie.
A mocy zamiast 100W/m2, zainstalujesz 30W/m2.

Barth3z
04-10-2015, 19:09
Dlaczego chcesz wstawiać kable grzewcze mocy 10W?
Możesz użyć kabli np. 6W
Nie musisz dawać co 10 cm, możesz dać co 20 cm - przy takich parametrach NIC nie stracisz na komforcie.
A mocy zamiast 100W/m2, zainstalujesz 30W/m2.

30W/m2 to bardzo długi czas reakcji. Przy promiennikach masz ciepło niemal natychmiast.

kamilb1987b
04-10-2015, 19:30
30W/m2 to bardzo długi czas reakcji. Przy promiennikach masz ciepło niemal natychmiast.

I o to właśnie chodzi. Dobrze że chociaż jedna osoba to pojmuje.

kerado28 a jak tam wasz projekt domu pasywnego? Na jakim etapie stoi?

nydar
04-10-2015, 19:33
30W/m2 to bardzo długi czas reakcji. Przy promiennikach masz ciepło niemal natychmiast.

Długi czas reakcji to w szkielecie czy Twojej konstrukcji. W masywnym domu o dużej akumulacji wszystko odbywa się łagodnie i powolutku .Ani nagłe zyski ani okienne wietrzenie niewiele zmieniają.

kamilb1987b
04-10-2015, 20:19
Długi czas reakcji to w szkielecie czy Twojej konstrukcji. W masywnym domu o dużej akumulacji wszystko odbywa się łagodnie i powolutku .Ani nagłe zyski ani okienne wietrzenie niewiele zmieniają.

Temu na dom pasywny duża masa się nie nadaje a inne domy niż pasywne nie mają sensu.

fotohobby
04-10-2015, 20:28
Temu na dom pasywny duża masa się nie nadaje a inne domy niż pasywne nie mają sensu.

Absurd

Liwko
04-10-2015, 20:34
Kompletny

Liwko
04-10-2015, 20:36
Za kilka lat to domy pasywne stracą sens. Zakład?

surgi22
04-10-2015, 20:41
Kamil napisał co wiedział.:lol2:

nydar
04-10-2015, 20:50
Temu na dom pasywny duża masa się nie nadaje a inne domy niż pasywne nie mają sensu.

Wydaje się,że duża masa ,kilkaset ton , to idealne rozwiązanie dla pasywnego domu .
Raz ,że można akumulować nędzne słońce zimowe,które jednak bywa w naszym klimacie.
Dwa, zmiana temp. z uwagi na niespodziewane straty i zyski są 0,..oC.

ps. Kamil.Zadziwiasz wyrokowaniem sądów. Mając wiedzę,umówmy się skromną.

surgi22
04-10-2015, 20:53
Za kilka lat to domy pasywne stracą sens. Zakład?
Spiesz się Kamil bo zanim swój zbudujesz to będzie niemodny.

nydar
04-10-2015, 21:02
Spiesz się Kamil bo zanim swój zbudujesz to będzie niemodny.

Liwko wierzy w postęp technologii w czwartej potędze. Wtedy faktycznie dom pasywny i jego koszt bez sensu .
Policz ile energii dociera w roku do ziemi-dachu i ile zużyje w miarę ocieplony dom .

kerado28
04-10-2015, 21:09
Temu na dom pasywny duża masa się nie nadaje a inne domy niż pasywne nie mają sensu.

Masa akumulacyjna (bez względu na jej postać) ma jedną podstawową wadę i jedną podstawową zaletę
ZALETA - duża akumulacja
WADA - duża akumulacja

:-)

Liwko
04-10-2015, 21:09
Liwko wierzy w postęp technologii w czwartej potędze. Wtedy faktycznie dom pasywny i jego koszt bez sensu .
Policz ile energii dociera w roku do ziemi-dachu i ile zużyje w miarę ocieplony dom .

:yes:

nydar
04-10-2015, 21:19
Masa akumulacyjna (bez względu na jej postać) ma jedną podstawową wadę i jedną podstawową zaletę
ZALETA - duża akumulacja
WADA - duża akumulacja

:-)

ZALETA- duża akumulacja-bezwładność termiczna.
WADA - duża akumulacja ,ale tylko w domu źle wybudowanym . Wszak średnia dobowa w lecie to komfortowa w domu.

nydar
04-10-2015, 21:23
Pytanie za 100 pkt. Ile energii słonecznej/m2 dociera do naszego kraju w listopadzie,grudniu,styczniu,lutym ,marcu?

kerado28
04-10-2015, 21:25
Wadą i zarazem zaletą jest właśnie BEZWŁADNOŚĆ.

To tak jak z paradoksem żula i autobusu...

nydar
04-10-2015, 21:35
Wadą i zarazem zaletą jest właśnie BEZWŁADNOŚĆ.

To tak jak z paradoksem żula i autobusu...

Musi być dla zmiany poglądów,aby kolega pomieszkał z sezon w kamienicy typu Malbork. Faktem jest ,że jak się nagrzeje a bezwladność olbrzymai,to ukrop. Sztuczka polega na tym by się nie nagrzało. W nowoczesnym domu,nagrzewa się przez przeszklenia. Zyski bytowe to pikuś.

nydar
04-10-2015, 21:37
:yes:

Oj niepoprawnyj :D

Liwko
04-10-2015, 21:39
Oj niepoprawnyj :D

No cóż, my zawsze o ileś lat po Niemcach :)

nydar
04-10-2015, 21:44
No cóż, my zawsze o ileś lat po Niemcach :)

Nieśmiało powiem,że Niemcy są o ileś lat za nami.

Liwko
04-10-2015, 21:45
Nieśmiało powiem,że Niemcy są o ileś lat za nami.

Za TB na pewno :D

nydar
04-10-2015, 21:55
Za TB na pewno :D

TB to mózg genialny i nieprzewidywalny. Zostawmy . Trudno dorównać.
Ale w perspektywie państwa,OZE to problem . Raz nie idzie wyłączyć elektrowni od tak sobie,a świeci lub nie, dmucha lub nie. Ciekawe czasy .

Liwko
04-10-2015, 21:58
TB to mózg genialny i nieprzewidywalny. Zostawmy . Trudno dorównać.
Ale w perspektywie państwa,OZE to problem . Raz nie idzie wyłączyć elektrowni od tak sobie,a świeci lub nie, dmucha lub nie. Ciekawe czasy .

Bo elektrownie są dzisiaj problemem, to one są zacofane :yes:
Ogólnie problem polega tylko i wyłącznie na magazynowaniu.

nydar
04-10-2015, 22:04
Otóż to. Prosta forma akumulacji to masa. Zwłaszcza ta pod nogami:D.
Bezwładność cieplna to potencjał który jest ignorowany

Barth3z
05-10-2015, 08:21
Długi czas reakcji to w szkielecie czy Twojej konstrukcji. W masywnym domu o dużej akumulacji wszystko odbywa się łagodnie i powolutku .Ani nagłe zyski ani okienne wietrzenie niewiele zmieniają.

W każdym z jastrychową wylewką.
Im większa masa akumulacyjna tym mniejsza sterowalność. Zyski słoneczne, które pojawiają się w okresach przejściowych czy nawet w zimowym są krótkie i intensywne. Ilość wpadającej energii do domu nie jest w stanie tak szybko zakumulować się w wylewce, stąd te szybkie podnoszenie się temperatury nawet bardzo masywnym domu.
Ogrzewanie powietrza w domu pasywnym jest najlepszym rozwiązaniem.

Barth3z
05-10-2015, 08:22
Otóż to. Prosta forma akumulacji to masa. Zwłaszcza ta pod nogami:D.


Ale co chcesz tam akumulować ? Nadwyżkę z solarów, z kominka itp. ?

kamilb1987b
05-10-2015, 08:43
Wydaje się,że duża masa ,kilkaset ton , to idealne rozwiązanie dla pasywnego domu .
Raz ,że można akumulować nędzne słońce zimowe,które jednak bywa w naszym klimacie.
Dwa, zmiana temp. z uwagi na niespodziewane straty i zyski są 0,..oC.

ps. Kamil.Zadziwiasz wyrokowaniem sądów. Mając wiedzę,umówmy się skromną.

Skoro mając skromną wiedze dochodzę do mądrych wniosków to mi to wystarczy. czemu masywny dom nie ma sensu? Bo w szkielecie jak się dobrze poszuka będzie taniej a zarazem dla tej samej grubości ściany szkielet-murowany szkielet jest cieplejszy. Wymyśliłem sobie taki przekrój ściany 332901(U=0,07) i do akumulacji wystarczą podwójne płyty gk i wełna w przestrzeni instalacyjnej która może być wełną drzewną. Działówki też mozna porobić z szkieletu o szerokości 100mm, dać w nią wełnę i po dwie płyty gk na stronę. Dzięki temu będzie wystarczająco dużo masy jak na dom pasywny a zarazem nie za dużo aby to miało sens. Dla swojego projektu domu parterowego 332903 przy płycie o U=0,07 (40cm styro o lambdzie 0,035), stropu o U=0,055 (1m granulatu), stosując wszędzie pakiety Z Ug=0,5 i g=50% a w salonie okno tarasowe o Uw poniżej 0,7, dbając aby szczelność była 0,6l/h i dobrym reku z sprawnością 95% to zapotrzebowanie wychodzi 8kWh/m2 a obciążenie cieplne 16W/m2. Do tego wystarczy wpakować promienniki które będą kosztować do 5k i za dogrzewanie mieści mi się 400-500zł na rok. Więc pytam się jaki sens ma budowa zwykłych domów z pompami ciepła, CO itp? Po co mi masywny dom murowany? 2 lata mam czekać zanim zamieszkam jak zacznę budować? Przez ten czas trzeba też mieć gdzie mieszkać i tam wszystko opłacać. Biorąc kredyt to jeszcze przez 2lata płaci się dodatkowo odsetki. Więc mądralo wytłumacz mi jaki to ma sens? Nie lepiej budować szybko i tanio? Jak nie wierzysz że taki mi wyszedł wynik to sobie oblicz.

kamilb1987b
05-10-2015, 08:49
Jeszcze takie wizualizacje z grubsza 332905332906

michal_ccc
05-10-2015, 09:12
Pytanie za 100 pkt. Ile energii słonecznej/m2 dociera do naszego kraju w listopadzie,grudniu,styczniu,lutym ,marcu?

Przez cały grudzień dociera ok 12kWh na m2 czyli średnio dziennie około 400W/m2, choć dobowo w dzień słoneczny może być nawet 1kWh dziennie z m2

fotohobby
05-10-2015, 09:45
Skoro mając skromną wiedze dochodzę do mądrych wniosków to mi to wystarczy.

.....i w dodatku jestem skromny :lol:

Ty napisałes, że dom inny, niż pasywny nie ma sensu, co jest bzdurą.
O kosztach nie pisz, bo te akurat potrafią trochę zaskoczyć.
W praktyce....

mwie
05-10-2015, 10:33
W każdym z jastrychową wylewką.
Im większa masa akumulacyjna tym mniejsza sterowalność. Zyski słoneczne, które pojawiają się w okresach przejściowych czy nawet w zimowym są krótkie i intensywne. Ilość wpadającej energii do domu nie jest w stanie tak szybko zakumulować się w wylewce, stąd te szybkie podnoszenie się temperatury nawet bardzo masywnym domu.
Ogrzewanie powietrza w domu pasywnym jest najlepszym rozwiązaniem.

Mniejsza sterowalność, ale wyższy komfort. Bo nie ma nagłych spadków/ wzrostów temperatur, co jest bardzo komfortowe. Teraz, przez wrzesień i październik, można było naprawdę dużo zyskać ciepła odsłaniając okna, ale to nie oznacza, że np. nasz dom typowo akumulacyjny mógł osiągać temperatury nieprzyjemne dla mieszkańców. Zaletę nadmuchu widzę tylko wtedy, gdy brak jakichkolwiek zysków, czyli rano, albo, gdy chcemy mieć na krótko trochę cieplej (czas kąpieli w łazience). Poza tymi dwiema sytuacjami w ciągu dnia akumulacja ma przewagę i w okresach przejściowych jest moim zdaniem lepsza niż szkletet ogrzewany nadmuchem (bo w takim domu rano siłą rzeczy trzeba będzie włączyć ogrzewanie, a w ciągu słonecznego dnia może się nagrzać za bardzo).

kamilb1987b
05-10-2015, 11:13
.....i w dodatku jestem skromny :lol:

Ty napisałes, że dom inny, niż pasywny nie ma sensu, co jest bzdurą.
O kosztach nie pisz, bo te akurat potrafią trochę zaskoczyć.
W praktyce....

Z tymi kosztami to pewnie masz rację. Budowałeś to wiesz jak wychodzi w praktyce. Ale za to zwykłe domy tez mogą wyjść drożej więc w jednym i drugim przypadku mogą się zdarzyć nieprzewidziane wydatki.
W parterówce dla której liczyłem zapotrzebowanie wyszło 8kWh/m2. Powierzchnia 103m2 więc teoretycznie zużycie powinno być w granicach 824kWh. Zmieniając szczelność na 1l/h i reku 90% zapotrzebowanie skacze do 10kWh/m2 więc i tak niedużo. Dużo robią tu same pakiety bo dla normalnych okien to mi wychodziło 13kWh/m2. Jak komuś nie przeszkadza że okna nie otworzy to pakiety są idealne. Ja u siebie w domu okna otwieram tylko do mycia i wietrzenia ale mieszkając w kostce z źle działającą WG to nie ma co się dziwić. mając WM i dom parterowy te problemy znikają wiec nie ma sensu mieć okna otwierane. Jedno z wyjściem na taras wystarczy ewentualnie myślałem jeszcze o oknie otwieranym w spiżarce bo ciągle nie wiem jaką tam zrobić wentylację, tzn czy wyciąg czy brak a jak brak to musi być okno aby czasem przewietrzyć. Pieniądze z kotłowni i CO można przeznaczyć na lepszą izoalcję. Więc po co budować domy 3l, 5l lub gorsze skoro można zrobić 1l za rozsądne pieniądze bez pomp ciepła itp?

kamilb1987b
05-10-2015, 11:16
Mniejsza sterowalność, ale wyższy komfort. Bo nie ma nagłych spadków/ wzrostów temperatur, co jest bardzo komfortowe. Teraz, przez wrzesień i październik, można było naprawdę dużo zyskać ciepła odsłaniając okna, ale to nie oznacza, że np. nasz dom typowo akumulacyjny mógł osiągać temperatury nieprzyjemne dla mieszkańców. Zaletę nadmuchu widzę tylko wtedy, gdy brak jakichkolwiek zysków, czyli rano, albo, gdy chcemy mieć na krótko trochę cieplej (czas kąpieli w łazience). Poza tymi dwiema sytuacjami w ciągu dnia akumulacja ma przewagę i w okresach przejściowych jest moim zdaniem lepsza niż szkletet ogrzewany nadmuchem (bo w takim domu rano siłą rzeczy trzeba będzie włączyć ogrzewanie, a w ciągu słonecznego dnia może się nagrzać za bardzo).

Temu zamiast nadmuchu można zastosować promienniki ciepła. Gościu z którym rozmawiałem o promiennikach (z pochodzenia Niemiec) mówił że ogrzewanie podłogowe jest niezdrowe i można przez nie nabawić się problemów z krążeniem. Nie jestem lekarzem więc nie wiem czy to prawda ale on twierdził że to zdanie lekarzy (tylko nie wiem czy sponsorowanych). Jak ktoś ma wiedzę w tym temacie to proszę powiedzieć.

מרכבה
05-10-2015, 11:32
Domy pasywne - to przyszłość .. to wasze widzi misie - aby chodzić bez kurtek kiedy na zewnątrz wiatrem pizga ..
a tylko aby kurtki nie ubrać .. a to jakie rurki - a to jakie źródło .. itp ..

fotohobby
05-10-2015, 11:44
Z tymi kosztami to pewnie masz rację. Budowałeś to wiesz jak wychodzi w praktyce. Ale za to zwykłe domy tez mogą wyjść drożej więc w jednym i drugim przypadku mogą się zdarzyć nieprzewidziane wydatki.
W parterówce dla której liczyłem zapotrzebowanie wyszło 8kWh/m2. Powierzchnia 103m2 więc teoretycznie zużycie powinno być w granicach 824kWh. Zmieniając szczelność na 1l/h i reku 90% zapotrzebowanie skacze do 10kWh/m2 więc i tak niedużo. Dużo robią tu same pakiety bo dla normalnych okien to mi wychodziło 13kWh/m2. Jak komuś nie przeszkadza że okna nie otworzy to pakiety są idealne. Ja u siebie w domu okna otwieram tylko do mycia i wietrzenia ale mieszkając w kostce z źle działającą WG to nie ma co się dziwić. mając WM i dom parterowy te problemy znikają wiec nie ma sensu mieć okna otwierane. Jedno z wyjściem na taras wystarczy ewentualnie myślałem jeszcze o oknie otwieranym w spiżarce bo ciągle nie wiem jaką tam zrobić wentylację, tzn czy wyciąg czy brak a jak brak to musi być okno aby czasem przewietrzyć. Pieniądze z kotłowni i CO można przeznaczyć na lepszą izoalcję. Więc po co budować domy 3l, 5l lub gorsze skoro można zrobić 1l za rozsądne pieniądze bez pomp ciepła itp?

A po co budować domy z mikroskopijnymi oknami od północy, polnocnego zachodu skoro ktoś chce mieć tam w dobrze naświetlony pokój, po co fixy, skoro ktoś chce sobie wiosną otworzyć okno, aby wpuścić rześkie powietrze ?
Dlaczego szpecące wnętrza promienniki i zimna podłoga ?
Już nie wspominam o tym, że przecież buduje się domy np 180m2 i większei ktoś chce, aby taki dom miał bryłę zgodna z jego gustem estetycznym, a nie podporządkowywania na sile pasywności.
To jest bez sensu ?

Żeby sie podniecać niskimi rachunkami ?
Za 30cm celulozy na stropie przy domu taki, jak masz w planach zapłaciłem 3500zł. Ty planujesz 100cm. Więc ponad 8000zł więcej.
To wywal te swoje promienniki za 5000zł, dodaj 8000 oszczędzone na stropie, dodaj pompę do CWU za jakieś 5000 i okaże się,że spokojnie możesz przymierzać sie do pompy powietrze-woda 5-7kW, która załatwi Ci te sprawy.

Do pompy zestaw PV w przyszłości i większość roku lecisz z tym za darmochę.

Juz pomijam fakt, ze zamierzasz budować w całości za kredyt, wiec za każda złotówkę wydana na ocieplenie musisz oddać dwie, albo dwie i pół, co w przypadku metrowej grubości izolacji absurdalnie przedłuża czas zwrotu.

Z domu 150m2 " samogrzejnego" się w koncu wyleczyleś, jak jesteś rozsądnym człowiekiem, to z robionej na sile pasywności parterówki tez sie wyleczysz, stawiając dom 3l.

APZ
05-10-2015, 11:46
Z tymi kosztami to pewnie masz rację. Budowałeś to wiesz jak wychodzi w praktyce. Ale za to zwykłe domy tez mogą wyjść drożej więc w jednym i drugim przypadku mogą się zdarzyć nieprzewidziane wydatki.
W parterówce dla której liczyłem zapotrzebowanie wyszło 8kWh/m2. Powierzchnia 103m2 więc teoretycznie zużycie powinno być w granicach 824kWh. Zmieniając szczelność na 1l/h i reku 90% zapotrzebowanie skacze do 10kWh/m2 więc i tak niedużo. Dużo robią tu same pakiety bo dla normalnych okien to mi wychodziło 13kWh/m2. Jak komuś nie przeszkadza że okna nie otworzy to pakiety są idealne. Ja u siebie w domu okna otwieram tylko do mycia i wietrzenia ale mieszkając w kostce z źle działającą WG to nie ma co się dziwić. mając WM i dom parterowy te problemy znikają wiec nie ma sensu mieć okna otwierane. Jedno z wyjściem na taras wystarczy ewentualnie myślałem jeszcze o oknie otwieranym w spiżarce bo ciągle nie wiem jaką tam zrobić wentylację, tzn czy wyciąg czy brak a jak brak to musi być okno aby czasem przewietrzyć. Pieniądze z kotłowni i CO można przeznaczyć na lepszą izoalcję. Więc po co budować domy 3l, 5l lub gorsze skoro można zrobić 1l za rozsądne pieniądze bez pomp ciepła itp?

A ile takich wybudowałeś 1 litrowych w rozsądnych pieniądzach ? Mało komu się udaje wybudować dom w obojętnie jaki w rozsądnych pieniądzach a co dopiero 1 L. Zrobiłeś wstępny kosztorys? Pamiętaj, że jest on jedynie wstępny! Całe to kombinowanie z oknami fix Vs otwieranie to pewnie z 10k oszczędności. Tyle jesteś w stanie przepłacić na jednym zakresie.
Pozdrawiam
Przemek

nydar
05-10-2015, 12:03
Ale co chcesz tam akumulować ? Nadwyżkę z solarów, z kominka itp. ?

Choćby PV i niech sobie pyka do fundamentu :D.
A jak w grudniu 12kWh/m2 (jak pisze michał) zbyt mało to z wtyczki . Jak kto bez kominka nie może żyć to sru do fundamentu .

nydar
05-10-2015, 12:08
Temu zamiast nadmuchu można zastosować promienniki ciepła. Gościu z którym rozmawiałem o promiennikach (z pochodzenia Niemiec) mówił że ogrzewanie podłogowe jest niezdrowe i można przez nie nabawić się problemów z krążeniem. Nie jestem lekarzem więc nie wiem czy to prawda ale on twierdził że to zdanie lekarzy (tylko nie wiem czy sponsorowanych). Jak ktoś ma wiedzę w tym temacie to proszę powiedzieć.

No jak z pochodzenia gościu Niemiec ,to mus ,że ma rację.
W lecie jak masz w domu 25-26oC ,to i podłoga ma podobnie skoro na sutej izolacji . Zimą wystarczy by miała 22-23 oC by w domu było 21oC.
Ot wziął Niemiec i wymyślił.

Liwko
05-10-2015, 12:14
No jak z pochodzenia gościu Niemiec ,to mus ,że ma rację.
W lecie jak masz w domu 25-26oC ,to i podłoga ma podobnie skoro na sutej izolacji . Zimą wystarczy by miała 22-23 oC by w domu było 21oC.
Ot wziął Niemiec i wymyślił.

W Niemczech istnieje już absolutny zakaz chodzenia boso po rozgrzanym piasku na plaży :rolleyes:

Kamil jak myślisz, to podłoga o temperaturze około 26 stopni (w duży mróz) ogrzewa twoje stopy, czy raczej stopy o temperaturze około 37 stopni ogrzewają podłogę?

Barth3z
05-10-2015, 13:16
No jak z pochodzenia gościu Niemiec ,to mus ,że ma rację.
W lecie jak masz w domu 25-26oC ,to i podłoga ma podobnie skoro na sutej izolacji . Zimą wystarczy by miała 22-23 oC by w domu było 21oC.
Ot wziął Niemiec i wymyślił.

Już wolę bilansowanie i odebrać nadprodukcję z lata w zimie. Nie wiem jaki sens ładować nadmiar energii w podłogę, skoro nie potrzebuję grzania.

kamilb1987b
05-10-2015, 13:25
A po co budować domy z mikroskopijnymi oknami od północy, polnocnego zachodu skoro ktoś chce mieć tam w dobrze naświetlony pokój, po co fixy, skoro ktoś chce sobie wiosną otworzyć okno, aby wpuścić rześkie powietrze ?
Dlaczego szpecące wnętrza promienniki i zimna podłoga ?
Już nie wspominam o tym, że przecież buduje się domy np 180m2 i większei ktoś chce, aby taki dom miał bryłę zgodna z jego gustem estetycznym, a nie podporządkowywania na sile pasywności.
To jest bez sensu ?

Żeby sie podniecać niskimi rachunkami ?
Za 30cm celulozy na stropie przy domu taki, jak masz w planach zapłaciłem 3500zł. Ty planujesz 100cm. Więc ponad 8000zł więcej.
To wywal te swoje promienniki za 5000zł, dodaj 8000 oszczędzone na stropie, dodaj pompę do CWU za jakieś 5000 i okaże się,że spokojnie możesz przymierzać sie do pompy powietrze-woda 5-7kW, która załatwi Ci te sprawy.

Do pompy zestaw PV w przyszłości i większość roku lecisz z tym za darmochę.

Juz pomijam fakt, ze zamierzasz budować w całości za kredyt, wiec za każda złotówkę wydana na ocieplenie musisz oddać dwie, albo dwie i pół, co w przypadku metrowej grubości izolacji absurdalnie przedłuża czas zwrotu.

Z domu 150m2 " samogrzejnego" się w koncu wyleczyleś, jak jesteś rozsądnym człowiekiem, to z robionej na sile pasywności parterówki tez sie wyleczysz, stawiając dom 3l.

Można od razu kierować się pasywnością przy projektowaniu i też się da. Wekto ma okna od północy i według obliczeń wychodzi mu dom pasywny i z tego co widziałem nie ma mikroskopijnych okien. O fixach pisałem że jak komuś nie przeszkadza mieć nieotwieranych okien to może takie mieć. Po co otwierać okna skoro reku codziennie świeże dostarcza? Z tego tylko muchy i komary wlatują do domu a na wiosnę powiedz alergikom aby sobie okna otwierali. Ciekawe co Ci na to powiedzą;) Czy promienniki są szpecące? To zależy od gustu ale jest wiele sposobu aranżacji że będą nawet jako ozdoba. Domy pasywne nie są dla ludzi bogatych tylko dla przeciętnego kowalskiego który chce mieć tani dom z minimalnymi rachunkami. Taki kowalski nie buduje domów 200metrowych. Granulat jest dwa razy tańszy więc można go dać dwa razy więcej i efekt będzie lepszy. Tylko jakieś lobby robi z domów pasywnych jakieś drogie cuda bo się na tym nie znają.

fotohobby
05-10-2015, 13:58
Dobra, jesli dla kogoś te tanie promienniki są ozdobą,co nie mam więcej pytań :)

Szczerze mówiąc, to nie ma co więcej pisać, bo Ty tak często zmieniasz koncepcję, że trudno nadążyć.
Najpierw miał być BK, bo silikat powoduje "wieczne straty".
Pózniej miał być jednak silikat, nawet rozrysowany bloczek po bloczku.
Następnie szkielecik, ale piętrowy, bo parterowego nie da sie wybudować jako pasywny.
Teraz jednak okazało się, że można.

.... Zamiast pójść w mały 2.5-3l domek grzany tanią pompą, typu Jula 6kW......

kamilb1987b
05-10-2015, 14:00
Z domu 150m2 " samogrzejnego" się w koncu wyleczyleś, jak jesteś rozsądnym człowiekiem, to z robionej na sile pasywności parterówki tez sie wyleczysz, stawiając dom 3l.

Nie tyle co wyleczyłeś ale OZC pokazuje że obciążenie cieplne wychodzi 15W/m2 najmniej więc ciężko byłoby aby samo grzało. Na pewno do pewnego momentu będzie to możliwe ale w razie czego są promienniki które uzupełnią ewentualne starty. O parterówce myślę w sensie takim że parterowy by mi wyszedł dom 103m2 a piętrowy 147m2 wiec jakby nie patrzeć parterowy powinien wyjść taniej a też mi się podoba tyle że zajmie dużo miejsca na działce. Patrząc na koszty to wolę trochę mniejszy i tańszy. Ale i tak mam wątpliwości czy na pewno wiele taniej wyjdzie mnie parterówka. To co najdroższe czyli płyta i dach są większe niż w domu piętrowym. Przeliczę co i ile potrzeba to będę widział. Ja tam wolę kasę z CO z pompą przeznaczyć na izolację. Każdy zrobi jak chce.

kamilb1987b
05-10-2015, 14:07
Dobra, jesli dla kogoś te tanie promienniki są ozdobą,co nie mam więcej pytań :)

Szczerze mówiąc, to nie ma co więcej pisać, bo Ty tak często zmieniasz koncepcję, że trudno nadążyć.
Najpierw miał być BK, bo silikat powoduje "wieczne straty".
Pózniej miał być jednak silikat, nawet rozrysowany bloczek po bloczku.
Następnie szkielecik, ale piętrowy, bo parterowego nie da sie wybudować jako pasywny.
Teraz jednak okazało się, że można.

.... Zamiast pójść w mały 2.5-3l domek grzany tanią pompą, typu Jula 6kW......

Trzeba ewoluować a nie stać w miejscu. Pompa z juli byłaby dobra ale w moich stronach nawet nie ma gdzie jej serwisować jakby się zepsuła więc nie ma co ryzykować. Ludzie robią jakieś sufitu z wnękami podświetlanymi ledami itp i to się podoba a promiennik już nie? Je też podobne można zrobić. A na upartego możesz sobie na ścianie powiesić i obraz Ci namalują. Jak kto woli. Przynajmniej nie trzeba się martwić czy na podłodze w miejscu kabli czy rurek postawi się jakąś szafę która będzie powodować że pod nią podłoga będzie się przegrzewać.

fotohobby
05-10-2015, 14:13
Przynajmniej nie trzeba się martwić czy na podłodze w miejscu kabli czy rurek postawi się jakąś szafę która będzie powodować że pod nią podłoga będzie się przegrzewać.

:lol:

faktycznie, spędza mi to sen z powiek :)

Liwko
05-10-2015, 14:14
Przynajmniej nie trzeba się martwić czy na podłodze w miejscu kabli czy rurek postawi się jakąś szafę która będzie powodować że pod nią podłoga będzie się przegrzewać.

Ja mam rurki nawet pod lodówką i nie widzę problemu. Myślisz że w tym miejscu się przegrzewa? :)

fotohobby
05-10-2015, 14:21
@kamilb1987d:
A tak właściwie,mto ile Cię wyniesie sytem CWU+CO ?

kamilb1987b
05-10-2015, 14:25
A ile takich wybudowałeś 1 litrowych w rozsądnych pieniądzach ? Mało komu się udaje wybudować dom w obojętnie jaki w rozsądnych pieniądzach a co dopiero 1 L. Zrobiłeś wstępny kosztorys? Pamiętaj, że jest on jedynie wstępny! Całe to kombinowanie z oknami fix Vs otwieranie to pewnie z 10k oszczędności. Tyle jesteś w stanie przepłacić na jednym zakresie.
Pozdrawiam
Przemek

Jakbym zbudował to bym mógł na podkładkę podać jakiś stan licznika itp. Ale podliczę to sobie na spokojnie. Jedynie przypuszczam że skoro ktoś decyduje się na domek 3-5l to w takim trzeba przewidzieć CO z kotłownią lub pompą ciepła a to koszty nie małe. A ja wolę te pieniądze przeznaczyć na lepszą izolację. Styropian na ściany drogi nie jest, koszt ułożenia przez fachowców ten sam tylko że grubszy będzie. W płycie pod dom szkieletowy parterowy śmiało może być EPS150 który o połowę tańszy od XPSu jest i nawet z folią tego się nie zmieni. Można dać na pierwszą warstwę 5cm XPSu aby wilgoci nie podciągała płyta. Granulat też jest tani a wysypanie go z worka wielką sztuką nie jest. na pewno szybciej niż ułożenie wełny a zarazem dokładniej wypełni szczeliny. Jak się nad tym dobrze zastanowi to każdy dojdzie do podobnych wniosków. Sam byłem sceptyczny do parterowych ale skoro w piętrowym też jest ciężko zejść z obciążeniem cieplnym a parterowy też może mieć małe zapotrzebowanie na ciepło to można je robić pod warunkiem że są o małej powierzchni do ok.100m2 bo jak jest już ponad 120m2 to piętrowy wyjdzie taniej w budowie. Wszystko zależy od wielkości.

kamilb1987b
05-10-2015, 14:28
@kamilb1987d:
A tak właściwie,mto ile Cię wyniesie sytem CWU+CO ?

CO nie planuję a do cwu wezmę jakąś pompę ciepła. Do tego celu nie są drogie. Tak jak pisałem nie mam jeszcze podliczonych szacunkowych kosztów ale będę to robił to wtedy o tym więcej napiszę.

fotohobby
05-10-2015, 14:31
No to o czym my tu piszemy, skoro nawet tego nie liczyłeś....

kamilb1987b
05-10-2015, 14:31
Ja mam rurki nawet pod lodówką i nie widzę problemu. Myślisz że w tym miejscu się przegrzewa? :)

Może pod samą lodówką to nie zrobi różnicy bo mała powierzchnia ale przykładowo jak komuś się wymyśli że całe meble chce przestawić na drugą stronę ściany a w tym miejscu są rurki to nie wiem czy to będzie dobry pomysł. Ale czasem niektórzy kończą rurki na jakieś 50cm przed ścianą a inni dają na całą podłogę. Wszystko zależy od sytuacji.

fotohobby
05-10-2015, 14:34
Ale co Ci przeszkadzają rurki pod szafkami, z wodą o temp 30°C ?

kamilb1987b
05-10-2015, 14:40
No to o czym my tu piszemy, skoro nawet tego nie liczyłeś....

Wielu jest też tutaj ludzi którzy nie liczą a stwierdzają i do nich nikt się nie czepia o to. Ja jedynie kiedyś sprawdzałem koszt szkieletu do BK i wychodziło podobnie ale lepsze współczynniki osiąga szkielet i mniejsza powierzchnia zabudowy dla tych samych współczynników. Ale podliczę to dokładniej i dam znać.

Liwko
05-10-2015, 14:45
Może pod samą lodówką to nie zrobi różnicy bo mała powierzchnia ale przykładowo jak komuś się wymyśli że całe meble chce przestawić na drugą stronę ściany a w tym miejscu są rurki to nie wiem czy to będzie dobry pomysł. Ale czasem niektórzy kończą rurki na jakieś 50cm przed ścianą a inni dają na całą podłogę. Wszystko zależy od sytuacji.

Dawałem rurki dosłownie wszędzie i się nawet nie zastanawiałem gdzie co będzie stało. Nic mi się nie przegrzewa i do dnia dzisiejszego nie znalazłem żadnych negatywnych tego skutków. Dzisiaj zrobiłbym tak samo.

kamilb1987b
05-10-2015, 14:48
Ale co Ci przeszkadzają rurki pod szafkami, z wodą o temp 30°C ?

Nic tylko po co mi mają grzać szafki od spodu? Wylewka jak nad sobą nic nie ma to oda ciepło do powietrza i sama wylewka nie będzie miała takiej temperatury jak woda w rurkach ale jak się coś na niej położy to wtedy będzie miało. Może i człowiek ma 36,6st ale nie wiem czy ludzkie stopy tyle mają ale na pewno są bardziej wrażliwe na ciepło. Łatwo to zobaczyć na przykładzie drugiej osoby przy zbliżeniu się i przytuleniu. jak się z babą przytula to jest ciepło ale jak dotknie stopą moje ciało to odczuwam że jest zimniejsze. Skoro tak jest to podejrzewam że tak musi być i raczej ciepła podłoga będzie nie za dobra do stałego pobytu. Można dać sobie ogrzewanie podłogowe przykładowo do łazienki ale w salonie i pokojach lepsze będą promienniki na suficie czy ścianach. A przy okazji one lepiej dogrzeją i szybciej.

Liwko
05-10-2015, 14:57
Nic tylko po co mi mają grzać szafki od spodu? Wylewka jak nad sobą nic nie ma to oda ciepło do powietrza i sama wylewka nie będzie miała takiej temperatury jak woda w rurkach ale jak się coś na niej położy to wtedy będzie miało. Może i człowiek ma 36,6st ale nie wiem czy ludzkie stopy tyle mają ale na pewno są bardziej wrażliwe na ciepło. Łatwo to zobaczyć na przykładzie drugiej osoby przy zbliżeniu się i przytuleniu. jak się z babą przytula to jest ciepło ale jak dotknie stopą moje ciało to odczuwam że jest zimniejsze. Skoro tak jest to podejrzewam że tak musi być i raczej ciepła podłoga będzie nie za dobra do stałego pobytu. Można dać sobie ogrzewanie podłogowe przykładowo do łazienki ale w salonie i pokojach lepsze będą promienniki na suficie czy ścianach. A przy okazji one lepiej dogrzeją i szybciej.

Najwyraźniej nigdy nie miałeś do czynienie z dobrze zrobioną podłogówką :)
Ciepło od podłogi czuję jedynie podczas dużych mrozów (poniżej -20), do tej temperatury podłoga jest niemal neutralna. Po prostu nie jest zimna. Jedynie w łazience gdzie mam położone gęściej rurki i podniesioną temperaturę, idzie wyczuć ciepło już w okolicach zera stopni.

A odnośnie tych szafek. Co się stanie z tym ciepłem gdzie stoi szafka, szafka je połknie i nie odda czy co? :)

kamilb1987b
05-10-2015, 15:09
Najwyraźniej nigdy nie miałeś do czynienie z dobrze zrobioną podłogówką :)
Ciepło od podłogi czuję jedynie podczas dużych mrozów (poniżej -20), do tej temperatury podłoga jest niemal neutralna. Po prostu nie jest zimna. Jedynie w łazience gdzie mam położone gęściej rurki i podniesioną temperaturę, idzie wyczuć ciepło już w okolicach zera stopni.

A odnośnie tych szafek. Co się stanie z tym ciepłem gdzie stoi szafka, szafka je połknie i nie odda czy co? :)

Nie wiem co się stanie ale ponoć pod stałą zabudową podłogówki się nie robi. Jeżeli szafki są na nóżkach to nie ma problemu ale jak całkiem leżą że nie ma przepływu powietrza to tak być nie może. Zadam takie pytanie, czemu nie każde panele mogą być na podłogówce? jak idzie się do salonu z podłogami to trzeba powiedzieć że chce się ogrzewanie podłogowe i wtedy dają jakieś specjalne panele które do tego się nadają. Może to o jakość drewna chodzi? Nie wiem ale zawsze mnie to zastanawiało. O przewodzeniu to wiem że płytki są lepsze od paneli ale sa panele które się nadają do podłogówki ale nie zgłębiałem wiedzy w tym temacie.

Liwko
05-10-2015, 15:17
Gdyby taki izolator w postaci szafki stał na całej powierzchni np. salonu, to faktycznie mielibyśmy problem. Jednak nadal nic by się tam nie przegrzewało! Ciepło ma to do siebie, że lubi wybrać łatwiejszą drogę do ujścia i po prostu oddane by było do innych pomieszczeń. W tym pomieszczeniu z szafką na całej powierzchni musielibyśmy albo położyć więcej rurek, albo podnieść temperaturę czynnika.

kamilb1987b
05-10-2015, 16:06
Gdyby taki izolator w postaci szafki stał na całej powierzchni np. salonu, to faktycznie mielibyśmy problem. Jednak nadal nic by się tam nie przegrzewało! Ciepło ma to do siebie, że lubi wybrać łatwiejszą drogę do ujścia i po prostu oddane by było do innych pomieszczeń. W tym pomieszczeniu z szafką na całej powierzchni musielibyśmy albo położyć więcej rurek, albo podnieść temperaturę czynnika.

W domu pasywnym podłogówka się nie nadaje więc nie biorę jej pod uwagę. Nie będę debatować czy szafka pogorszy czy polepszy sytuacje. Przy małych potrzebach trzeba czegoś co szybko zacznie działać i temu myślę o promiennikach. Ale dla domu 3l podłogówka może będzie dobrym rozwiązaniem bo przy niskiej temperaturze odbiornika będzie to oszczędny system a tak jest w przypadku podłogówek niskotemperaturowych. Tylko to się nadaje do domów które tego potrzebują a pasywny tego nie potrzebuje gdyż system grzewczy by dał więcej energii niż dom potrzebował. A promienniki dadzą tyle ile potrzeba a to co za dużo to strata więc temu TB nie raz pisał że CO jest złe ale uważam ze błędnie zakłada próg w jakim on ma sens bo dla domów 3l to myślę że ma sens ale dla 1-2l to już nie.

jbloch
05-10-2015, 19:19
A może ogrzewanie podłogowe szkodzi na nogi a ogrzewanie promienniki szkodzi na głowę

kamilb1987b
05-10-2015, 20:16
A może ogrzewanie podłogowe szkodzi na nogi a ogrzewanie promienniki szkodzi na głowę

Zgadza się, temu na polu w lato zaleca się czapkę dać na głowę. Więc temu w sypialni nie montuje się go nad łóżkiem itp tylko w miejscu można powiedzieć przejściowym lub na ścianie w takim miejscu aby nie robić efektu cienia. tylko trzeba zwrócić uwagę na to że w domu pasywnym te promienniki będą rzadko chodzić bo taki dom ma mały spadek dobowy temperatury i przykładowo jak dogrzeje o 15 to jak wszyscy wrócą do domu po szkole i pracy to najbliższe dogrzanie może będzie o 20 lub w nocy jak wszyscy będą spać ale wtedy można też ustawić aby nie dogrzewało za bardzo bo lepiej się śpi jak jest troszeczkę chłodniej a ustawić na termostacie aby o 6 rano była znowu odpowiednia temperatura. Temu promienniki są lepsze od podłogówki wodnej czy z kablami bo szybko mogą działać.

fotohobby
05-10-2015, 21:39
Zadam takie pytanie, czemu nie każde panele mogą być na podłogówce? jak idzie się do salonu z podłogami to trzeba powiedzieć że chce się ogrzewanie podłogowe i wtedy dają jakieś specjalne panele które do tego się nadają. Może to o jakość drewna chodzi? Nie wiem ale zawsze mnie to zastanawiało. O przewodzeniu to wiem że płytki są lepsze od paneli ale sa panele które się nadają do podłogówki ale nie zgłębiałem wiedzy w tym temacie.

Ty masz wiedzę sprzed dekady.
Mam propozycję - przejedź się sie do marketu budowlanego i znajd jakieś panele, które NIE mogą być stosowane przy wodnej podlogówce. Powodzenia.

kerado28
05-10-2015, 21:49
Skoro mając skromną wiedze dochodzę do mądrych wniosków to mi to wystarczy. czemu masywny dom nie ma sensu? Bo w szkielecie jak się dobrze poszuka będzie taniej a zarazem dla tej samej grubości ściany szkielet-murowany szkielet jest cieplejszy. Wymyśliłem sobie taki przekrój ściany 332901(U=0,07) i do akumulacji wystarczą podwójne płyty gk i wełna w przestrzeni instalacyjnej która może być wełną drzewną. Działówki też mozna porobić z szkieletu o szerokości 100mm, dać w nią wełnę i po dwie płyty gk na stronę. Dzięki temu będzie wystarczająco dużo masy jak na dom pasywny a zarazem nie za dużo aby to miało sens. Dla swojego projektu domu parterowego 332903 przy płycie o U=0,07 (40cm styro o lambdzie 0,035), stropu o U=0,055 (1m granulatu), stosując wszędzie pakiety Z Ug=0,5 i g=50% a w salonie okno tarasowe o Uw poniżej 0,7, dbając aby szczelność była 0,6l/h i dobrym reku z sprawnością 95% to zapotrzebowanie wychodzi 8kWh/m2 a obciążenie cieplne 16W/m2. Do tego wystarczy wpakować promienniki które będą kosztować do 5k i za dogrzewanie mieści mi się 400-500zł na rok. Więc pytam się jaki sens ma budowa zwykłych domów z pompami ciepła, CO itp? Po co mi masywny dom murowany? 2 lata mam czekać zanim zamieszkam jak zacznę budować? Przez ten czas trzeba też mieć gdzie mieszkać i tam wszystko opłacać. Biorąc kredyt to jeszcze przez 2lata płaci się dodatkowo odsetki. Więc mądralo wytłumacz mi jaki to ma sens? Nie lepiej budować szybko i tanio? Jak nie wierzysz że taki mi wyszedł wynik to sobie oblicz.

Kamil idziesz dobrym tokiem, ale... nie same parametry U są wyznacznikiem.
Moim zdaniem same pakiety szybowe nie są do końca najlepszym rozwiązaniem.
Dobre ramy mają parametr na poziomie 0,69 W/(m2K).

kerado28
05-10-2015, 21:52
Rekuperatory z odzyskiem ciepła 95% także wsadziłbym między bajki... :-)

kerado28
05-10-2015, 21:57
Ja tam wolę kasę z CO z pompą przeznaczyć na izolację. Każdy zrobi jak chce.

Jeśli dobrze zaprojektujesz, to może się to udać :-)

HenoK
06-10-2015, 06:40
Skoro mając skromną wiedze dochodzę do mądrych wniosków to mi to wystarczy. czemu masywny dom nie ma sensu? Bo w szkielecie jak się dobrze poszuka będzie taniej a zarazem dla tej samej grubości ściany szkielet-murowany szkielet jest cieplejszy. Wymyśliłem sobie taki przekrój ściany 332901(U=0,07) i do akumulacji wystarczą podwójne płyty gk i wełna w przestrzeni instalacyjnej która może być wełną drzewną. Działówki też mozna porobić z szkieletu o szerokości 100mm, dać w nią wełnę i po dwie płyty gk na stronę. Dzięki temu będzie wystarczająco dużo masy jak na dom pasywny a zarazem nie za dużo aby to miało sens. Dla swojego projektu domu parterowego 332903 przy płycie o U=0,07 (40cm styro o lambdzie 0,035), stropu o U=0,055 (1m granulatu), stosując wszędzie pakiety Z Ug=0,5 i g=50% a w salonie okno tarasowe o Uw poniżej 0,7, dbając aby szczelność była 0,6l/h i dobrym reku z sprawnością 95% to zapotrzebowanie wychodzi 8kWh/m2 a obciążenie cieplne 16W/m2. Do tego wystarczy wpakować promienniki które będą kosztować do 5k i za dogrzewanie mieści mi się 400-500zł na rok. Więc pytam się jaki sens ma budowa zwykłych domów z pompami ciepła, CO itp? Po co mi masywny dom murowany? 2 lata mam czekać zanim zamieszkam jak zacznę budować? Przez ten czas trzeba też mieć gdzie mieszkać i tam wszystko opłacać. Biorąc kredyt to jeszcze przez 2lata płaci się dodatkowo odsetki. Więc mądralo wytłumacz mi jaki to ma sens? Nie lepiej budować szybko i tanio? Jak nie wierzysz że taki mi wyszedł wynik to sobie oblicz.
W ten wynik wierzę (robiłem obliczenia dla podobnych domów), ale ...
Czy w tych obliczeniach zapotrzebowania na energię uwzględniałeś chłodzenie domu latem ?
Duże okna od wschodu i zachodu, oprócz zysków słonecznych w sezonie grzewczym (stąd tak niskie zapotrzebowanie na ciepło, przy sporym zapotzrebowaniu na moc do ogrzewania) dają też całkiem spore zyski słoneczne latem. Bez aktywnego chłodzenia (klimatyzacji) lub co najmniej odpowiednio sterowanych zewnętrznych rolet lub żaluzji będziesz miał dom przegrzany latem. Dolicz więc te elementy do kosztów domu. Podana przez Ciebie sprawność reku (95%), dotyczy sprawności temperaturowej, czy energetycznej ? To częsty błąd w założeniach do obliczeń. Sezonowa sprawność energetyczna reku nie przekracza zazwyczaj 70%.
No i przy tych tanich promiennikach efekt cienia na pewno wystąpi (trudno go uniknąć przy jednym, małym promienniku w pomieszczeniu).

jbloch
06-10-2015, 08:11
Więc temu w sypialni nie montuje się go nad łóżkiem itp tylko w miejscu można powiedzieć przejściowym lub na ścianie w takim miejscu aby nie robić efektu cienia. tylko trzeba zwrócić uwagę na to że w domu pasywnym te promienniki będą rzadko chodzić bo taki dom ma mały spadek dobowy temperatury i przykładowo jak dogrzeje o 15 to jak wszyscy wrócą do domu po szkole i pracy to najbliższe dogrzanie może będzie o 20 lub w nocy jak wszyscy będą spać ale wtedy można też ustawić aby nie dogrzewało za bardzo bo lepiej się śpi jak jest troszeczkę chłodniej a ustawić na termostacie aby o 6 rano była znowu odpowiednia temperatura. Temu promienniki są lepsze od podłogówki wodnej czy z kablami bo szybko mogą działać.[/QUOTE]

Masz niby rację , taka TEMPERATUROWĄ , Włączysz w domu pasywnym ten swój promiennik i ciepło zrobi się natychmiast , niemalże , dom będzie dość długo po wyłączeniu promiennika trzymał TEMPERATURĘ , np 21*C , ale będzie odczucie chłodu , ten sam dom z działąjącą podłogówka przy 21*C będzie przyjemnie ciepły .
A te dogrzewania i obniżania tem to czemu niby mają służyć -oszczędności energii? Ja tam np lubię w miarę stabilną tem w domu na okrągło , przy czym czy to jest 21* czy 23 nie patrzę na to ,kieruję się tylko i wyłącznie tym czy mój organizm ma ciepło czy też nie

Mam u siebie w domu namiastkę domu pasywnego, tzn w stropie mam sporo styropianu (stropy typu JS) w ścianie kolankowej łacznie 50 cm izolacji , w skosach 45cm , na jętkach teraz 45 cm ,ale jeszcze dołożę ze 30. Piszę oczywiście o poddaszu na którym mam dwa pokoje i łazienkę , tak sobie myślałem że jak dół ogrzeję podłogówka , to na górze ze względu na ,,pasywność" będzie gites , ale nie jest , jak na górze jest 21* to jest zimno , jak w tym samym czasie na dole jest 21 to jest ciepło , tak miałem ,ale w połowie zeszłego roku dołożyłem na poddaszu grzejniki i to takie zwykłe szity z casto , połączyłem je w każdym pokoju w szereg ,pracują na tej samej tem co podłogówka i jest naprawdę przyjemnie ciepło przy 21*C ( tylko proszę z daleka od tych ,,przysłowiowych" 21*C , to tylko taki przykład temperaturowy , w rzeczywistosci mam w domu rózne tem w zalezności od tego w jakiem mam odczucie ciepła , z reguły wacha sie to w przedziale 21-22,5*C)

Barth3z
06-10-2015, 12:12
jbloch, słusznie prawisz. Można by dojść do wniosku, że w pasywniaku zużycie energii będzie wyższe od projektowanego. Mieszkańcy sztucznie będą podnosić temperaturę na sterowniku, po to tylko, żeby odczuć promieniowanie.

Odczucie ciepła utrzymywanego na poziomie 21,5oC będzie inne w budynku NF40 i inne w NF15 na niekorzyść tego drugiego.

mwie
06-10-2015, 13:49
jbloch, słusznie prawisz. Można by dojść do wniosku, że w pasywniaku zużycie energii będzie wyższe od projektowanego. Mieszkańcy sztucznie będą podnosić temperaturę na sterowniku, po to tylko, żeby odczuć promieniowanie.

Odczucie ciepła utrzymywanego na poziomie 21,5oC będzie inne w budynku NF40 i inne w NF15 na niekorzyść tego drugiego.

Zużycie będzie wyższe, bo zdaje się, ze kalkulacje są na 20st i 22 w łazienkach. Nie jestem za to pewna, czy ta różnica w odczuwaniu ciepła jest taka drastyczna w przypadku nieco wyższych temperatur: 22-23 st. Co prawda za oknem nie widzę mrozu, ale teraz u nas wewnątrz taka temperatura jest obecnie. Oczywiście nie ma grzania. I nie brakuje go- nie czuję zimna, tylko czuję odpowiednią temperaturę.

mwie
06-10-2015, 13:52
Zwróćcie jeszcze uwagę, że powinno być bardziej komfortowe odczuwanie temperatury w budynku szczelnym oraz takim, gdzie temperatura jest równa w pomieszczeniach. Co z tego, że grzejnik będzie grzał, jak obok czuć wiatr od okna- to żaden komfort.

noname2
06-10-2015, 16:20
będzie przyjemnie ciepły .
..., ale nie jest , jak na górze jest 21* to jest zimno , jak w tym samym czasie na dole jest 21 to jest ciepło , tak miałem ,ale w połowie zeszłego roku dołożyłem na poddaszu grzejniki i to takie zwykłe szity z casto , połączyłem je w każdym pokoju w szereg ,pracują na tej samej tem co podłogówka i jest naprawdę przyjemnie ciepło przy 21*C
A mozesz przypomnieć , podajesz "ciepło "non stop czy grzejesz akumulacyjnie.?

מרכבה
06-10-2015, 17:44
Ale jakie co promieniowanie ? przecież jak ciało ma 20 st to promieniuje też .. jeśli ściany są ciepłe - a są ..
Swoiste wariactwo zaczyna się dziać ..

noname2
06-10-2015, 18:00
Ale jakie co promieniowanie ? ..
własnie brak promieniowania. Przypadlość grzejących akumulacyjnie . Taki "urok".

jbloch
06-10-2015, 18:28
A mozesz przypomnieć , podajesz "ciepło "non stop czy grzejesz akumulacyjnie.?

Od zeszłego sezonu staram się grzać jak najdłużej,zwłaszcza w godzinach kiedy dom jest najbardziej ,,zamieszkały" Niestety przy pc on /of nie można grzać non stop ,praca przerywana ,takie częste podtrzymywanie temperatury , z obserwacji stwierdzam że wystarczy niższa tem do odczuwania komfortu ,niż wcześniej jak ,,ładowałem " dom w taniej taryfie , Od zeszłego sezonu grzewczego nie jestem zwolennikiem grzania /kumulowania ciepła w,, tanich " taryfach . Doszedłem do wniosku że najlepszą sprawą będzie dla mnie pc gruntówka inwerter , w tanich godzinach w miarę możliwości/potrzeb praca na akumulację ,w ,,drogich"godzinach praca na minimalnej mocy ale za to na max COP-ie .W związku że taka PC jednak nieprzyzwoicie droga , więc powstaje ,,tymi ręcami" pc inwerter ok 5 kw mocy max i ok 1 kw. Wydaje się mi że przy takiej pracy pc inwerter , ze względu na to że w domu może być niższa tem i komfortowa jednocześnie ,plus to ze z pracą na min mocy cieplnej pc inwerter osiąga dużą wartość cop koszta ogrzewania wyjdą mniejsze niż przy on/of , chociaż te koszta to sprawa drugorzędna ,bo co to dla mnie za różnica czy zużyje w sezonie grzewczym 2000 kw czy 3000 kw .

jbloch
06-10-2015, 18:33
własnie brak promieniowania. Przypadlość grzejących akumulacyjnie . Taki "urok".
Nie wiem co z tym promieniowaniem , ale wiem że jak podaję z pc ciepło na podłogę , to jest przyjemnie ,chociaż u mnie rzadko kiedy zasilanie podłogi dochodzi do 32*C , wiem też że przez jakiś tam czas po wyłączeniu pc jest jeszcze przyjemnie, ale później mimo że tem wcale jakoś nie siadła ,to już odczuwam jakiś brak komfortu , włączam na krótki okres pc i znowu przyjemnie , chociaż na termometrze jakiś reakcji nie widać .

kamilb1987b
06-10-2015, 18:40
Kamil idziesz dobrym tokiem, ale... nie same parametry U są wyznacznikiem.
Moim zdaniem same pakiety szybowe nie są do końca najlepszym rozwiązaniem.
Dobre ramy mają parametr na poziomie 0,69 W/(m2K).

Tak ale ramy nie mają współczynnika g a ten parametr w oknach jest najważniejszy. Temu im większe okno tym lepiej bo zwiększa się powierzchnia szyby w stosunku do ramy. Pisałem ze jak ktoś nie potrzebuje otwieranych okien to same pakiety są bardzo dobrym rozwiązaniem.


Rekuperatory z odzyskiem ciepła 95% także wsadziłbym między bajki... :-)

Dzwoniłem do gościa i pytałem o dobry reku to mówił że najlepsze mają 95% sprawności. ja rozumiem ze to sprawność odzysku ciepła czyli jak na wentylacji traci się 1000kWh ciepła to reku odzyska 950kWh. Może się mylę to mnie poprawcie. Ale nawet jak wrzucałem w OZC 90% i szczelność z 0,6 na 1 to zapotrzebowanie urosło ledwo o 2kWh/m2 więc szału nie ma.


Jeśli dobrze zaprojektujesz, to może się to udać :-)

Już zaprojektowałem i przedstawiłem. Każdy może zobaczyć i ewentualnie obliczyć jak ma wątpliwości czy dobrze policzyłem. Ale podejrzewam że mało kto będzie się za mną zgadzać a szczególnie wszyscy którzy mają interes w kotłowniach i CO. Tak jak pokazałem n zdjęciach to domek prosty jak składanie cepa wiec takie domy też mało atrakcyjne dla firm budowlanych. Bo na czym to zarobić? Powiedzą że ściany się trudno robiło bo skomplikowane? Na czym mają więcej zarobić? Niestety ale firmy budowlane nie patrzą na to jak ja sobie prosty dom zrobię tylko przeliczą przez metry ustaloną kwotę i powiedzą że tyle i tyle to będzie kosztować. A ja sie nie zgadzam na takie traktowanie. Mam gdzieś taki głupi przelicznik. Równocześnie mogę sobie porobić cuda, wykusze itp a powierzchnia będzie podobna i koszt teoretycznie ten sam. I to mnie denerwuje w takich wyliczankach. To jest tak jak się pytam ile będą kosztować same ściany to zaś przelicznik i nawet nie popatrzą co to dokładnie jest tylko ile metrów ma dom. śmieszne to jest że firma która może zrobić w fabryce szkielet domu w jeden dzień kasuje za niego tyle lub więcej co inna firma która zrobi to samo (teoretycznie) n a budowie w kilka dni. To mnie zastanawia dlaczego tak jest. Według mojego rozumowania jak coś można zrobić w fabryce szybciej to powinno być to tańsze a nie droższe i dzięki temu że tańsze to można tego więcej sprzedać a nie kasować jak za zborze. Temu jak nikt nie da rozsądnej ceny za to to zrobię to sobie sam z pomocą na budowie ludzi i tyle i będzie jeszcze taniej a na pewno nie wiele gorzej bo to wielka filozofia nie jest.

kamilb1987b
06-10-2015, 18:52
W ten wynik wierzę (robiłem obliczenia dla podobnych domów), ale ...
Czy w tych obliczeniach zapotrzebowania na energię uwzględniałeś chłodzenie domu latem ?
Duże okna od wschodu i zachodu, oprócz zysków słonecznych w sezonie grzewczym (stąd tak niskie zapotrzebowanie na ciepło, przy sporym zapotzrebowaniu na moc do ogrzewania) dają też całkiem spore zyski słoneczne latem. Bez aktywnego chłodzenia (klimatyzacji) lub co najmniej odpowiednio sterowanych zewnętrznych rolet lub żaluzji będziesz miał dom przegrzany latem. Dolicz więc te elementy do kosztów domu. Podana przez Ciebie sprawność reku (95%), dotyczy sprawności temperaturowej, czy energetycznej ? To częsty błąd w założeniach do obliczeń. Sezonowa sprawność energetyczna reku nie przekracza zazwyczaj 70%.
No i przy tych tanich promiennikach efekt cienia na pewno wystąpi (trudno go uniknąć przy jednym, małym promienniku w pomieszczeniu).

Temu dach czterospadowy planuję bo od południa wysunę bardziej daszek i będzie okap który uchroni przed przegrzewaniem. Od wschodu nie spodziewam się przegrzania bo słonko jak wychodzi to z rana tak nie grzeje a jak zaczyna to jest już wysoko i już od południa. Od zachodu to chronić będzie wisienka która rośnie w takim miejscu że fajny cień daje a domek będę budować obok domu teściowej w odległości 5m więc on sam da trochę cienia. Już same okna trzyszybowe mimo że chronią przed ucieczką ciepła to też mniej tego ciepła z zewnątrz wpuszczają. Reku z gwc załatwi sprawę z chłodzeniem.
Pokoje będę miał 10-12m2 wiec taki promiennik na suficie da radę i jego nic tam nie będzie zasłaniać. W salonie jedynie dam dwa promienniki bo będzie duży w porównaniu do pokoi. Salon będę miał tak zrobiony że w przyszłości mogę na jego kawałku dorobić pokój jak będzie taka potrzeba. Mając promienniki nie muszę się martwić o przestawianie czy dokładanie działówek. Wszystko proste a funkcjonalne.

qubic
06-10-2015, 18:54
Od zeszłego sezonu staram się grzać jak najdłużej,zwłaszcza w godzinach kiedy dom jest najbardziej ,,zamieszkały" Niestety przy pc on /of nie można grzać non stop ,praca przerywana ,takie częste podtrzymywanie temperatury , z obserwacji stwierdzam że wystarczy niższa tem do odczuwania komfortu ,niż wcześniej jak ,,ładowałem " dom w taniej taryfie , Od zeszłego sezonu grzewczego nie jestem zwolennikiem grzania /kumulowania ciepła w,, tanich " taryfach . Doszedłem do wniosku że najlepszą sprawą będzie dla mnie pc gruntówka inwerter , w tanich godzinach w miarę możliwości/potrzeb praca na akumulację ,w ,,drogich"godzinach praca na minimalnej mocy ale za to na max COP-ie .W związku że taka PC jednak nieprzyzwoicie droga , więc powstaje ,,tymi ręcami" pc inwerter ok 5 kw mocy max i ok 1 kw. Wydaje się mi że przy takiej pracy pc inwerter , ze względu na to że w domu może być niższa tem i komfortowa jednocześnie ,plus to ze z pracą na min mocy cieplnej pc inwerter osiąga dużą wartość cop koszta ogrzewania wyjdą mniejsze niż przy on/of , chociaż te koszta to sprawa drugorzędna ,bo co to dla mnie za różnica czy zużyje w sezonie grzewczym 2000 kw czy 3000 kw .

też mam podobne spostrzeżenia. w zimie musiałem ustawić pracę na prawie ciągłą ze względu na "takie sobie" ;) parametry mojej PC ale dzięki temu doświadczyłem znacznie lepszego komfortu. i rzeczywiście można lekko obniżyć temperaturę z uwagi na ciągłe promieniowanie a przez to odczuwalny komfort cieplny.

kerado28
06-10-2015, 19:08
Tak ale ramy nie mają współczynnika g a ten parametr w oknach jest najważniejszy. Temu im większe okno tym lepiej bo zwiększa się powierzchnia szyby w stosunku do ramy. Pisałem ze jak ktoś nie potrzebuje otwieranych okien to same pakiety są bardzo dobrym rozwiązaniem.



Każdy parametr w oknach jest ważny. Nie tylko g.
W sumie podstawowych jest z 5.




Dzwoniłem do gościa i pytałem o dobry reku to mówił że najlepsze mają 95% sprawności. ja rozumiem ze to sprawność odzysku ciepła czyli jak na wentylacji traci się 1000kWh ciepła to reku odzyska 950kWh. Może się mylę to mnie poprawcie. Ale nawet jak wrzucałem w OZC 90% i szczelność z 0,6 na 1 to zapotrzebowanie urosło ledwo o 2kWh/m2 więc szału nie ma.


A ja słyszałem, że łysym i brodatym kredytów nie dają :-)

P.S. Pozdrów Pana od rekuperacji - powiedział on to, co chciałeś usłyszeć.

kerado28
06-10-2015, 19:10
Tutaj masz parametry rekuperatora.

perm
06-10-2015, 19:20
Tutaj masz parametry rekuperatora."graniczna" temperaturowa wartość odzysku. :) W praktyce 80 - 85% Wartość energetyczna pewnie jakieś 70 - 75%.

kerado28
06-10-2015, 19:35
Tutaj następny.

Jakieś foto z montażu.