PDA

Zobacz pełną wersję : Tynki wewnetrzne nakładane mechanicznie czy ręcznie ?



Robek Warmia
16-10-2009, 10:56
Prosze Was o pomoc i opinie.

mam dom w stanie surowym o pow. 200 m2 (uzytkowa). Dom wybudowany z silikatów, scianki dziąłowe z suporeksu. Zastanawiam sie jaka metoda jest lepsza do nałozenia tynków wewnetrznych w moim domu :mechanicznie, czy ręcznie ?

Spotkałem sie z takimi opiniami mechanicznie - lepiej bo szybciej i bardziej równo niez ręcznie, ale tez opinie, że gorzej bo tynk nie będzie tak cienki jak recznie i przez to wyjdzie więcej materiałów oraz w grubszym tynku moze byc grzyb itp

Czy ktoś z doświadczeniem mógłby to wyjasnić ?

jarte
16-10-2009, 11:55
wszystko zależy od tego kto kładzie - można mieć piękne tynki mechaniczne albo paskudne ręcznie wykonane lub odwrotnie, grunt to dobra ekipa. Teoretycznie taniej wyjdzie ręczni ( przynjamniej materiał - i są też lepszej jakości ,ale znaleźć dobrą ekip, która ci takie położy to życzę powodzenia - prawie wszyscy moi sąsiedzi mieli kładzione ręcznie i efekt był taki ze mieli spore nierówności i potem było męczenie się z gładziami, chcieli zaoszczedzić a wydali sporo więcej potem na poprawki. Ja ma zrobione mechanicznie i wyszło super - nie muszę dawac żadnej gładzi, mam idealne ściany. Niektórzy i tak położą na cementowo-wapienne tynki gładź, bo im się nie podoba struktura tynku, ale to już inna sprawa. Widziałam tez ładnie położony tynk ręczny i tragicznie położony maszynowy - nie ma więc reguły. Jeśli masz dużo czasu to możesz zrobić ręczni, jesli masz kogoś sprawdzonego/poleconego i widziałaś jego robotę ( ponoć tradycyjny tynk ma lepsze właściwości i tańszy materiał), ale jednak czasowo wychodzi dużo dłużej. W każdym razie rób cementowo-wapienny a nie gipsowy.

jarte
16-10-2009, 12:29
acha jeszcze jedno grubość tynku zleży głównie od tego jak krzywe masz ściany, jeśli są proste, a z silikatów raczej takie powinny być to tynk maszynowy też nie będzie gruby ( pierwsze słyszę o tym że maszynowo jest grubo) Oszędność na materiale przy ręcznym kładzeniu tynku polega raczej na tym, że nie kupujesz gotowej mieszanki tylko mieszasz z cementu, piasku i wapna co wiadomo taniej wychodzi. Moje doświadczenie polega raczej na tym oc widziałam u znajomych i sąsiadów ale może choć troszkę pomogłam.

Robek Warmia
16-10-2009, 12:53
ale może choć troszkę pomogłam.

Dziekuje bardzo - to duża pomoc.

Pinok
16-10-2009, 13:04
Właśnie u mnie skończyli tynki, zanim wybrałem ekipę i technologię obejrzałem kilka wykonanych tynków.

Wybór padł na tynki cementowo-wapienne z worka, rzucane agregatem ale co bardzo ważne zacierane maszynowo.

Bardzo ważny jest też materiał, ja mam Kreisel 511, miałem 1 ściankę na próbę zrobioną przez inną firmę także materiałem z worka Alpol Interior, który miał być super, ale niestety ziarnistość jest dużo większa i już nie wygląda tak ładnie.

Polecam tynk c-w Kreisel 511.

Oczywiście jeżeli to ma być już na gotowo pod malowanie.

brak
16-08-2015, 11:08
A jaka jest różnica cenowa w kladzieniu tynku maszynowego a ręcznego? Pytam bo jest sporo ofert które biorą od 21 do 25zł/m2 tynku maszynowego . Na powierzchnię jaką muszę nałożyć ten tynk to około 120m2 60 wsrodku i 60 na zwenątrz. Koszt worka 30kg KNAUF Goldband to 33zł(ręczny do środka) czyli całkowity koszt około 1400zł środek - Przy założeniu 21,6kg/m2 ( 24mm)
Jak bym nie liczył maszynowo wychodzi taniej. Jakim cudem? Czy do kładzenia ręcznego muszę używać tynków ''ręcznych'' czy mogę również maszynowych mieszając w betoniarce. Dodam że mam odrobinę doświadczenia w kładzeniu tynków wapienno cementowych.