PDA

Zobacz pełną wersję : Regulacja drzwi Gerda



ziober
17-10-2009, 15:39
Witam serdecznie,

Pare miesiecy temu drzwi wejsciowe do mojego mieszkania przestaly sie domykac (zauwazylem ze nie dolegaja w gornej czesci do framugi).
Obecnie aby drzwi sie zamknely zmuszony jestem, uzywac gornego zamka.

W pracach "konserwatorskich" jestem laikiem. Stad moje pytanie gdzie i jak reguluje sie takie drzwi.

Model drzwi to: Gerda Star S

Druga kwesta rowniez zwiazana z tymi drzwiami. Chcialbym zamontowac wizjer. Niestety - ze wzgledu na zamek listwowy - nie wiem w jakim obszarze moge "bezpiecznie" wywiercic otwor.


Pozdrawiam
ziober

czmirek
17-10-2009, 16:12
gerde mozna wyregulowac na zawiasach niestety drzwi trzeba sciagnac i pokrecic zawiasami oscierznicy lub drzwi ( wkrecic lub wykrecic w zaleznosci od potrzeb)
co do wizjera to nie ma znaczenia zamek listwowy wizjer w polowie szerokosci drzwi i na wysokosci wzroku ( sredniego wzrostu czlowieczka )

ps czasmi jest tak ze drzwi nalezy kilkakrotnie zdjac i zawiesic na zawiasach zeby dokladnie wyregulowac a drzwi swoja wage maja

Moris77
17-10-2009, 17:48
Doradzę Ci jeśli uważasz się za laika w pracach konserwatorskich to lepiej samemu nie próbuj wiercić otworu na wizjer, wymaga to odpowiedniego wiertła i doświadczenia. Najlepiej daj zarobić profesjonalistom i na pewno przy okazji drzwi też Ci wyregulują.

ziober
17-10-2009, 21:08
@czmirek
Dziekuje slicznie za odpowiedz - niestety rodzi ona kolejne pytanie: jak zdjac drzwi...


@Moris77
Mniej wiecej od marca probowalem znalezc jakas firme (fachowca) ktora zechciala by sie podjac takiego zadania.
Wszyscy z ktorymi rozmawialem z rozbrajajaca szczeroscia informowali mnie ze im sie po prostu nie oplaca - maja duzo zlecen i nie maja czasu na taka drobna prace, badz tez odpowiadali ze nie beda po kims poprawiac...

beton44
18-10-2009, 08:02
to w tym przypadku


najpierw przyjrzyj się dokładnie drzwiom
i zastanów się jak to co pisał jeden z przedpisaczy
wygląda na Twoich drzwiach /a pisał jak się reguluje
wkręcając i wykręcając zawiasy/ wyobraź to sobie w działaniu,
wyobraź sobie jak się ściąga skrzydło /trzeba wyciągnąć trzpienie zawiasów/

i potem /POTEM/:

znajdź sobie wolny dzień np sobotę
żeby się nie spieszyć nie nerwowo pracować

zapewnij sobie pomocnika na ten dzień
przynajmniej na kilka godzin /bo te skrzydła są ciężkie,
ciężko je ściągać wieszać samemu/

i.... naprzód regulacjo...

czmirek
18-10-2009, 11:20
na zawiasach znajdziesz jest sruba ktora blokuje trzpien przed samoistnym przesuwaniem nalezy ta srubke za pomoca klucza imbusowego poluzowac i nastepnie wybic trzpien
zycze milych wrazen :wink: w walce z regulacja gerdy

Moris77
18-10-2009, 13:48
A ja radzę Ci lepiej zrób to od poniedziałku do piątku będziesz miał większe szanse na sprowadzenie serwisu, aby dokończyli twoją regulacje.
Czy jeśli nie jesteś mechanikiem wymianę paska rozrządu w samochodzie też będziesz roił samemu ?
Wiem co piszę bowiem od 5 lat sprzedaję i montuję drzwi Gerdy. Regulować nie zawsze trzeba poprzez zawiasy.
z jakiego rejonu Polski jesteś i kiedy drzwi kupowałeś ?

finlandia
21-10-2009, 19:02
A mi się coś wydaje że jesli drzwi nie dolegają górą.. to coś jest lekko wypaczone. Może mocowanie ościeżnicy się poluzowało, może ramiak drewniany w skrzydle..
A regulacja drzwi w tej płaszczyźnie to na prawdę wymaga wiedzy.

Myśle ze połowa pytanych bała się ze sobie nie poradzi (bo problem moze byc inny niz regulacja) a i zwyczajnie im się nie chce..

Z wizjerem trzeba uważać - Gerda star S to wyższa klasa i ma gęsto stalowe pręty..
ale Moris moze powiesz jaka jest szansa na trafienie w drut? ja na szkoleniu w gerdzie nie bylem..

ziober
01-10-2011, 09:45
@Moris77
jestem z Sosnowca, drzwi na czas pisania posta juz byly po gwarancjii, temat dalej aktualny - mocno przesuniety w czasie ze wzgeldu na urodziny potomka - coz przyzwyczailem sie do zamykania drzwi na zamek (a niechcialem w domu rozwalki jakies urzadzac).

@finlandia - wyglada to mniej wiecej tak jak napisales, a dokladniej nie dolegaja gora, z czego wydaje mi sie ze nieco bardziej odtataja od strony zawiasow

Niestety ostatnio zdaje sie ze drzwi znowu jakby nieco bardziej opadly i problem nasilil sie.

Po lekturze Waszych postow bede dalej szukal fachowca - moze teraz rynek okaze sie nieco laskawszy dla mnie ;). Tym bardziej, ze znalezienie wolnego calego dnia obecnie niemal graniczy z cudem.


Poki co dziekuje wszystkim za okazane zainteresowanie i pomoc.