PDA

Zobacz pełną wersję : Piec kondensacyjny Vitogas222, opinie?



tod1
15-01-2004, 14:13
proszę o opinie na temat powyższego pieca. Pozdrawiam Tod1

tom soyer
15-01-2004, 14:26
wysoka technika za wysoka cene - koszty inwestycji powinny zrownowazyc oszczednosci gazu i serwisu. poza tym jest to gotowa kotlownia - zwarta i solidna, kondensacyjna, z pogodowka i zasobnikiem. Czego chciec wiecej? tylko ta cena!
Za ile mozesz go kupic? wg mnie cena ponizej 12kPLN zaczyna byc do przyjecia.

tod1
15-01-2004, 14:33
cena w zależności od panelu do programowania, taka kotlownia bez polskiego menu i tylko same cyfry to ok 10900, a a lepsza o 600pln drożej.
Ciekaw jestem jak sie ona zachowuje przy systemie łączonym tzn. podłogówka i grzejniki, bo z tego co wiem takie piece wolą jednak samą podłogówke, ale moge sie mylić i mam taką nadzieję ze podwyższona wielkość grzejników wystarczy . Pozdrawiam Tod1

tom soyer
15-01-2004, 15:57
cena w zależności od panelu do programowania, taka kotlownia bez polskiego menu i tylko same cyfry to ok 10900, a a lepsza o 600pln drożej.
Ciekaw jestem jak sie ona zachowuje przy systemie łączonym tzn. podłogówka i grzejniki, bo z tego co wiem takie piece wolą jednak samą podłogówke, ale moge sie mylić i mam taką nadzieję ze podwyższona wielkość grzejników wystarczy . Pozdrawiam Tod1

:D
mozna napisac na ten temat ksiazke i gdyby zebrac wszystkie sensowne wypowiedzi forumowiczow na ten temat pewnie wyjdzie z 500 stron - publikacja gotowa a widzac zainteresowanie tematem naklady moznaby sprzedawac w subskrypcji.


Czy kociol o ktory pytasz to nie czasami Vitodens 222?

kazdy piec generalnie lubi prace ciagla bez zaklocen. ale jak to osiagnac? wszystkie parametry powinny byc stale a my na wiele z nich nawet nie mamy wielkiego wplywu (np tzew).

w twoim ukladzie i tak kociol 222 na pewno bedzie przewymiarowany (chyba ze masz >1000mł kubatury) wiec aby poprawic kondensacje lepiej zastosowac mniejsze grzejniki niz te ktore wychadza z obliczen dla parametru 75° a podlogowke i tak sterowac mieszaczem na jej zasilaniu (najlepiej w kotlowni). Jesli bedziesz mial wiecej obwodow podlogowki to na kazdy powinien byc mieszacz. Wybierz odpowiedni sterownik do twojego ukladu. Zastosuj sterownik tylko pogodowy, najlepiej z funkcja korekcji od temp zadanej w pomieszczeniu. Kup zawory termostatyczne z mozliwoscia ustalenia max nastawy (popularna funkcja) i zajrzyj do watku ogrz gazem ziemnym.
http://www.murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=16881
Sporo tam naszych porad.

15-01-2004, 18:33
Masz racje ten kocioł nazywa się Vitodens 222, dzięki za porady Pozdrawiam Tod1

rafslusarczyk
15-01-2004, 19:49
WITAM

kocioł vitodens 222 ma moc 10-24kW modulowany palnik "MATRIX"
kocioł do budynków przy 80W/m2 do 300m2 700m3
jakie 1000m3 ??? nie rozumię

cena około 11-12kpln

polecam jeszcze takiego nie użytkuje ale wiele zainstalowałem

odpowiednik innej firmy to np. vaillant ecoCompact

dobrze rozwiązana sprawa cwu - zasobnik buforowy
stosowanie mieszaczy to opcja przy stosowaniu ogrzewania podłogowego

rafał

rafslusarczyk
15-01-2004, 19:54
tom soyer

w twoim ukladzie i tak kociol 222 na pewno bedzie przewymiarowany (chyba ze masz >1000mł kubatury) wiec aby poprawic kondensacje lepiej zastosowac mniejsze grzejniki niz te ktore wychadza z obliczen dla parametru 75°

tak apropo to grzejniki należy teoretycznie zwiększyć a nie zmniejszyć.

jednak sprawność przy zasilaniu 70/50 jest rzędu 104
40/30 jest rzedu 107
nie warto więc zwiększać (przewymiarowywać) grzejników.

z poważaniem
rafał

tod1
16-01-2004, 08:13
z tą kubaturą to nic nierozumiem, bo tak myśle iż piec ma np. 20KW to znaczy ze tak jak każdy inny jest swoją mocą odpowiedni na mój dom.
Z tego co napisałeś, że musze mieć do takiego pieca duży dom to jest mi niezrozumiale, gdyż taka moc z pieca kondensacyjnego czy jakiego kolwiek innego to jest = 20KW. Może się myle. Pozdrawiam Tod1

tom soyer
16-01-2004, 08:21
kocioł vitodens 222 ma moc 10-24kW modulowany palnik "MATRIX"
kocioł do budynków przy 80W/m2 do 300m2 700m3
jakie 1000m3 ??? nie rozumię

no to wytlumacze: chociazby za strona http://www.viessmann.pl/produkty/przeglad.htm
kociol ma moc od 6,6 do 26,3 kW. przy zalozeniu 25W/mł wychodzi ponad 1000mł (26300[W]/25[W/mł]=1052[mł]) kubatury a to i tak w skrajnych warunkach zew. NO oczywiscie trzeba nadlozyc mocy ze wzgledu na cwu - dlatego kociol ma tak duza moc max, ktora nie bedzie wykorzystana na potrzeby CO.



cena około 11-12kpln

co do ceny nie bede sie spieral bo kazdy wytarguje swoja. Ja podawalem cene dla Vdens 222 z najwyzszym sterownikiem pogodowym



tom soyer
w twoim ukladzie i tak kociol 222 na pewno bedzie przewymiarowany (chyba ze masz >1000mł kubatury) wiec aby poprawic kondensacje lepiej zastosowac mniejsze grzejniki niz te ktore wychadza z obliczen dla parametru 75°

tak apropo to grzejniki należy teoretycznie zwiększyć a nie zmniejszyć.

jednak sprawność przy zasilaniu 70/50 jest rzędu 104
40/30 jest rzedu 107
nie warto więc zwiększać (przewymiarowywać) grzejników.
z poważaniem
rafał
ja podalem tylko pierwszy parametr. zaleta kotlow kondensacyjnych jest wlasnie kondensacja czyli prosciej mowiac odebranie spalinom max duzej ilosci ciepla (schlodzenie spalin). Faktycznie jest tak jak piszesz ze sprawnosc poprawia sie obnizajac temp powrotu (50 > 30). Ale to teoria. Niski powrot najczesciej oznacza wg standardowego doboru grzejnikow niski parametr zasilania. to oznacza prace sporo przywymiarowanego kotla na b. niskim stopniu modulacji. Grzejniki musza byc duze.
Jesli zastosujemy "za male" grzejniki kociol (przewymiarowany!) bedzie musial pracowac na wyzszy parametr a temp powrotu i tak spadnie ponizej 50° i bedzie mozna skutecznie korzystac z kondensacji. Problem moze wystapic znow kiedy male grzejniki nie beda potrafily szybko oddac tej wysokiej temperatury i mimo wszystko parametr powrotu nie bedzie na poziomie tych 30°.
Podaje ten przyklad jako jedna z mozliwych strategii ...
Kazdy budynek i tak wymaga osobnego potraktowania ze wzgledu na dobor urzadzen i nastaw.

problem z przewymiarowanymi kotlami nie dotyczy tylko viessmanna ani tylko kotlow kondesacyjnych.

greg98
16-01-2004, 09:17
Witam,
Mam taki kocioł z comfortrolem. Uzytkuję od grudnia. Na razie działa bez zarzutu. Dom ma nieco wiekszą kubaturę niz tu wspomniana,ale mimo to przy nastawie krzywej obwodu grzejników na 1,4, a podłogówki na 0,2 wyczuwa się wyraźnie, że " za dużo". Ostatnio eksperymentuję z 1,3. Temp. kotła (bo tylko taką ja jako uzytkownik mogę nastawić) ustawioną mam na 40C. Podłogówka- zasilanie na 35C.
Jedno co mi się wydaje/nie bardzo podoba, to to, że jak zdejmę z cokołu sterownik, to piec jakby nie trzymał zadanych parametrów. Tak jakby nie chciał utrzymywac zadanej temp. kotła.

tom soyer
16-01-2004, 10:07
tak apropo to grzejniki należy teoretycznie zwiększyć a nie zmniejszyć.

.


jednak sprawność przy zasilaniu 70/50 jest rzędu 104
40/30 jest rzedu 107
nie warto więc zwiększać (przewymiarowywać) grzejników.
z poważaniem
rafał


czy przeczysz sam sobie czy to moze jakis blad?

rafslusarczyk
17-01-2004, 10:40
1. zbyt szybko przeczytałem twą odpowiedz i stąd pomyłka
2. chodzi mi o to ze zwiększenie grzejnika dla obniżonego parametru nie ma ekonomicznego sensu (zysk 3-5% sprawności)
koszt wiekszych dwukrotnie grzejników zwiększona cena instalacji
także miejsce na te wieksze grzejniki niekiedy nas ogrzanicza.

jeszcze do grega
mówisz o cokole naściennym

greg98
17-01-2004, 14:21
jeszcze do grega
mówisz o cokole naściennym

Jeśli na końcu zdania miał być znak zapytania, to tak.
Jeśli nie, to wiem, o czym napisałem :lol:

torian
18-01-2004, 12:39
Jestem na etapie konsultacji co do tego pieca cena stargowana na 11 tyś zł i problem z tym że to tak naprawde nie jest cała kotłownia do tego trzeba doliczyć
1.naczynie wyrównawcze
2.grupe bezpieczeństwa
3.pompke obiegową podłogówki uzbrojoną
4. pompke cyrkulacji
5.specjalną rure kominową

oraz jeszcze pare innych dodatków zaznacze że mam podłogówke na całośći 230 m2 i rozważałem tą propozycje ale jak mi przedstawiono koszt ok 15 tyś zł za faktycznie całość to stwiedzam że to za drogo wspomne że montaż i pozostałe elementy nie robi vissmann bo to by było jeszcze drożej za dużo mniejsze pieniądze można zrobić również dobrą kotłownie a zwrot nakładów przez 10 lat jest przesadą bo za 10 lat technika będzie jeszcze wyżej i tak trzeba będzie wymienić kocioł
na nowy.
Pozdrowienia