PDA

Zobacz pełną wersję : podkład pod panele - wyrównanie poziomów



silencer7
19-10-2009, 07:55
Wiem, że tematów w necie dużo, ale konkretnej odpowiedzi na nurtujące mnie pytania nie znalazłem... :(
Bardzo proszę o radę w takim o to temacie. W przedpokoju poziom wylewki mam o ok. 10 mm wyższy niż w salonie. W przedpokoju ma być gres a w salonie panele o grubości 8 mm. Gres z warstwą kleju będzie miał grubość ok. 11 mm co znaczy, że podłoga od poziomu wylewki w salonie na starcie będzie wyższa o ok. 21 mm. Po położeniu w salonie folii, maty izolacyjnej i na to panela powstaje różnica poziomów wynosząca ok. 8 mm. Czyli wygląda to tak:
http://images39.fotosik.pl/212/b76035bfde92fed9.jpg

Pytanie brzmi - co zrobić żeby tego uniknąć? Co można jeszcze podłożyć o grubości ok. 8 mm między któryś z elementów podłogi w salonie żeby wyrównać poziom z przedpokojem? Myślałem o jakiejś płycie np. pilśniowej czy OSB o takiej grubości. Widziałem informacje, że tak można zrobić jednak wszędzie są sprzeczne informacje jeśli chodzi o kolejność warstw. Czy taka
kolejność byłaby ok:?
1. folia paroizolacyjna 0,2 mm
2. płyta pilśniowa lub OSB ~8 mm
3. mata wygłuszająca ~5 mm
4. panel 8 mm.
Bardzo proszę o rady i informacje na temat waszych doświadczeń.
Z góry bardzo dziękuję.

silencer7
20-10-2009, 12:28
nikt nie wie?

Zbigniew100
20-10-2009, 15:07
Myślę ,że to dobre rozwiązanie.
Można sie ewentualnie zastanowić nad tym;
http://www.pianomat.pl/pianomat_floor_description.php

czmirek
20-10-2009, 17:41
nikt nie wie?

mozesz sie zastanowic nad plyta OSB

irreality
20-10-2009, 23:00
Poszukaj dokładnie bo z tego co mi się obiło o uszy płyt OSB nie zaleca się do wnętrz mieszkalnych z uwagi na uwalniający się formaldehyd. Zwłaszcza jak będziesz miał podłogowe ogrzewanie.

A nie możesz po prostu zrobić cienką wylewkę samopoziomującą?

EDIT:
Znalazłem więcej szczegółów na jakichś stronach o budownictwie szkieletowym - max 1 m2 płyty OSB na 1 m3 kubatury pomieszczenia.

laparia
21-10-2009, 05:50
Mam podobny problem tylko do wyrównania 5-6 mm. Można dać dwie warstwy podkładu np. 2 x 6 mm.

Petronelli
21-10-2009, 06:53
Mnie brakowało 15 mm wyrównałem trzema warstwami Ecopłyty Steico , według informacji producenta produkt w pełni ekologiczny wytwarzany z włokien drzewnych , oraz ywtrzymuje nacisk 20 ton jak ,dość tanie rozwiązanie 4,15 m2 płaciłem i łatwe w ułożeniu , jak się będzie sprawowac to zobczę po czasie , ale warto ten podkład rozważyć.

silencer7
21-10-2009, 07:24
Wylewka nie wchodzi w grę bo nie chcę na stałe podnosić tej wysokości. Chcę tam mieć możliwość kiedyś położenia np. parkietu, które przecież są grubsze a na razie cienkie panele. Chyba więc zastanowię się nad dwoma warstwami ekopłyty. Trzeba by je pewnie jakoś na przekładkę układać, żeby nie spotykały się ich łączenia w obu warstwach? Te ekopłyty mają chyba 5 mm grubości więc z dwóch warstw uzyskam 10 mm.
Mam jednak jeszcze pytanie co do wplecenia folii między poszczególne warstwy.

Do głowy przychodzą mi 3 konfiguracje:
A)
1. folia
2. ekopłyta
3. ekopłyta
4. panel
B)
1. folia
2. ekopłyta
3. ekopłyta
4. folia
5. panel
C)
1. ekopłyta
2. ekopłyta
3. folia
4. panel

I tak kolejno na moje rozumowanie: w konfiguracji A folia będzie chronić przed wilgocią od strony wylewki.
No ale co z przypadkiem kiedy coś na panele się wyleje? Woda będzie wsiąkać w ekopłyty a to chyba niedobrze. W konfiguracji B oprócz folii w 1 warstwie dałbym więc jeszcze folię między panele i górną warstwę ekopłyty.
W konfiguracji C folia tylko między panelem i ekopłytą.

Jak waszym zdaniem powinna wyglądać kolejność warstw na takiej podłodze? Która konfiguracja wg was powinna być?

P.S. Petronelli gdzie kupiłeś tę płytę? Bo cena wydaje mi się atrakcyjna. W Praktikerze widziałem jakieś po 7 zł/m2 :evil:

piterazim
21-10-2009, 07:46
stawiam na wariant A - wydaje mi się że trzeba było by poważnie zalać podłogę żeby coś się stało z ekopłytą

co do miejsca zakupu - poszukaj w Voxie

tomclav
21-10-2009, 11:00
jak wyleje CI się na tyle dużo wody żeby przesiąkła przez łączenie paneli to i panele będą do wywalenia wiec IMHO 1 warstwa folii w zupełności wystarczy.

popzdrawiam

Petronelli
21-10-2009, 11:59
Te ekopłyty mają chyba 5 mm grubości więc z dwóch warstw uzyskam 10 mm.
Mam jednak jeszcze pytanie co do wplecenia folii między poszczególne warstwy.

Są tez grubości5,5 mm i 7 mm

Do głowy przychodzą mi 3 konfiguracje:
A)
1. folia
2. ekopłyta
3. ekopłyta
4. panel

ta konfiguracja, pamiętaj aby ostatnią warstwe układac w karo




P.S. Petronelli gdzie kupiłeś tę płytę? Bo cena wydaje mi się atrakcyjna. W Praktikerze widziałem jakieś po 7 zł/m2

Ja kupowałem w sieci sklepów fachowiec ,ale tez są na allegro po 3,99 zł