PDA

Zobacz pełną wersję : co lepsze - okno włazowe czy trepy na dachu dla kominiarza



_barbie_
19-10-2009, 09:42
Witam serdecznie !!!

Mam bardzo pilne pytanie, bo zaraz będą mi montować na dachu no właśnie i teraz nie wiem co czy trepy z łąweczką czy poprostu blisko komina właz. Bardzo proszę doradźcie co lepsze, chodzi mi o to aby kominiarz miał dostęp bez problemowy ale również o to aby rozwiązanie było dobre dla domu, bo na przykład słyszałam że okno włazowe jest najgorszym rozwiązaniem bo się skrapla woda na szybie, cieknie itd, że montuje się je w pomieszczeniach nieogrzewanych no a u mnie wyszło by na klatce schodowej, z drugiej strony tyle tych trepów na dachu wygląda to niezbyt, z jednej strony dachu byłoby 5 trepów a z drugiej 6 i jeszcze ławeczki. Błagam doradźcie co wy na moim miejscu wybralibyście :( jeśli zrezygnuje z trepów mam oddane część pieniędzy ale za to chyba kupiłabym lepszy właz ale czy są lepsze? ja słyszałam że wszystkie takie same do pomieszczeń nieogrzewanych błagam pomocy :(

pawlok
19-10-2009, 10:27
Witam serdecznie !!!
Mam bardzo pilne pytanie, bo zaraz będą mi montować na dachu no właśnie i teraz nie wiem co czy trepy z łąweczką czy poprostu blisko komina właz.

Ja zrobiłem celowo tylko trepy i ławeczke.
Bo :
1)mam piec gazowy więc do komian wejde raz na x lat;
2) nie widze sensu by fundować sobie w dachu mostek termiczny w formie włazu
Acha właz nad klatką schodowa - przeanalizuj czy będzie jak do niego wejść!?

Pawlok

jarte
19-10-2009, 10:31
ja mam akurat to i to bo nie do wszystkich kominów miałabym dojście z wyłazu, z tym ze trepy mam od wyłazu do komina. I gdybym mogła nie robić trepów tylko sam wyłaz to tak bym zrobiła. Nie chciałabym nie mieć wyjścia ze strychu na dach.nawet żeby głupią antenę poprawić itp. lepiej mieć wyjście przez wyłaz. Na razie nie użytkuję jeszcze domu więc nie wypowiem się w kwestii skraplania, ale jeśli nawet tak będzie to ileż się skropli - tyle co nic, więc bez przesady. Jednak w przypadku gdy tak Jak Ty miałabym miećwyłaz nad klatka schodową to bez sensu - i tak byłby problem z dostaniem się, więc chyba pozostają ci tylko trepy. Co do wyglądu trepów to ja ma takie małe, każdy pod jedną nogę i sa w kolorze dachówki i powiem szczerze - prawie ich nie widać, więc estetyka bym się nie przejmowała

synkopa
19-10-2009, 10:41
Wpuszczanie do domu kominiarza-smolucha na parkiety i schody drewniane nie wydaje mi się dobrym pomysłem, chyba że kominiarz zdejmie buty, ale nie wiadomo co może być gorsze :)

mynia_pynia
19-10-2009, 11:26
Mam dwa wyłazy do dwóch kominów.
Dekarze nie polecali prowadzenia schodków przez pół dachu od komina do komina, bo dachówki pękają pod większym ciężarem jegomościa, ponoć bardzo często. I najczęściej kominiarze nie są wylewni aby opowiedzieć o pęknięciu.

Jeśli chodzi o bród pozostawiony w domu po kominiarzu, to wolę wziąć mopa i wodę z płynę i posprzątać niż martwić się czy aby dachówki całe.

Krzych Warsaw
20-10-2009, 12:16
Jeżeli chcesz wyłaz z klatki schodowej najlepszym (według mnie) rozwiązaniem będzie okno wyłazowe stosowane właśnie w pomieszczeniach ogrzewanych. Ma dobre parametry izolacyjne i otwiera się klapowo na bok.
Wiem że fakro ma coś takiego, nie wiem jak u innych producentów.

irreality
20-10-2009, 18:00
Pierwszym użytkownikiem akcesoriów dachowych byłem sam montując i ustawiając anteny od satelity i internetu... Od razu przekonałem się że brakuje trzech stopni od wyłazu żeby bezpiecznie dojść do komina. Niby blisko, ale jak się ma łazić po dachu o nachyleniu 45 stopnii to jednak daleko :)

michalsiak
26-10-2009, 21:25
a ja nie mam wcale

pierwek
27-10-2009, 06:27
ja zrobiłem wyłazy tuż przy kominach ale widzę że trzeba się było od razu szarpnąć na ławki kominiarskie kiedy byli dekarze na budowie i kasa

plutek
27-10-2009, 07:06
ja mam zamontowany jeden wyłaz + podest przy kominie a do drugiego komina mam schodki. Musze przejść z jednej połaci na drugą. Musiałem parę razy korzystać z tych stopni i teraz wiem że to był błąd montując te stopnie.
Powinienem zamontować przy drugim kominie wyłaz+podest i byłoby to lepsze rozwiązanie niż jeden wyłaz + stopnie - zdecydowanie teraz bym tak zrobił

goike
27-10-2009, 14:10
Każdy ma swoje preferowane rozwiązania. Ja mam wyłazy blisko kominów i nie mam stopni ani ławy. Jeżeli ktoś chce montować stopnie ale jest też zmuszony zamontować wyłaz żeby dostać się na te stopnie to chyba lepiej pomyśleć o tym aby wyłaz od razu wychodził blisko komina i nie było potrzeby montowania żadnych dodatkowych rzeczy. Jedyny minus tego rozwiązania to zabrudzona szyba wyłazu połozonego blisko komina. Z drugiej jednak strony to przy odpowiednim kierunku wiatru wyłaz położony dalej również może ubrudzić się od tego co wylatuje z komina.

Wojtek R
27-10-2009, 21:36
jak dla mnie to te trepy to są niebezpieczne , żeby po nich łazić chyba , że może do przytrzymania , ławka przy kominie jak najbardziej OK szczególnie przy montowaniu anten itd.

W ekstremalnych warunkach na dach się nie włazi i tyle, choć zdarzyło się , że montowałem SAT 21 grudnia no i faktycznie można było zrobić buum :D

w normalnych warunkach w sezonie wiosna - jesień przy suchym dachu normalny facet bez lęków w obuwiu sportowym typu nike w dresiku lata po dachu jak dzika małpa :lol:

sagmag
28-10-2009, 08:56
Ja będę miała wyłaz dachowy ale dlatego że dostałam go gratis przy zakupie blachy