PDA

Zobacz pełną wersję : kwasowka czy podwojna kwasowka



bombel79
19-10-2009, 11:01
witam wszystkich,

pomyslalem sobie ze juz czas zaczac myslec o mojej kotlowni (SSZ, piec bedzi wstawiany styczen/luty). Bede chcial tam wsadzic piec gazoway kondensacyjny. Jest zostawiony kanal 14 x 14. do tej pory bylem swiecie przekonany ze potrzebuje kwasowki rury w rurze 12 cm i 8 cm... bedac w slepie "z rurami" sprzdawca zdecydowanie namawial mnie do wyboru opcji o 1 tys tanszej czyli rura w rurze do wejscia do kanalu a nastepnie juz tylko rura kwasowka 8 cm...
czyli spaliny odprowadzane bylby ta kwasowka 8 cm, a powietrze do pieca dochodziloby pozostalym miejscem w kanale i wchodzilo do kolana (oj, za jasno to nie wytlumaczylem).

Czy jest to standardowe rozwiazanie? czy ilosc powietrza doprowadzanego do zamknietej komory spalania bedzi wystarczajaca? czy kominiarze mi sie do tego nie doczepia?

Z gory dzieki za uwagi i porady! :)

Jarek.P
19-10-2009, 11:28
Nie wiem "for siur" bo też do tematu się dopiero przymierzam, ale o ile mi wiadomo, to jest to normalnie stosowane rozwiązanie, stosowanie, sam tak planuję u siebie zrobić.

J.

bombel79
19-10-2009, 11:57
roznica jest spora, rura podwojna: 1850 zl, rura pojedyncza 850 zl

kaltam
19-10-2009, 17:05
Najpierw wybierz kocioł kondensacyjny i przeczytaj w jego instrukcji (są w internecie) jakie muszą być średnice rur (przede wszystkim rury do spalin bo powietrze może być zaciągane szachtem 14 x 14 cm). Inaczej stracisz gwarancję. Średnica rury zależy od typu i mocy kotła. Jeżeli byłby to kocioł produkcji Viessmanna o mocy do ok. 30 kW to fi 80 mm jest o'key bo ma być fi 80 / fi 125 mm.

bombel79
20-10-2009, 15:53
piec to na 95% Vailant Ecotech - ten 24 kw (albo 26 nie pamietam) - kwasowke ma zakladac hydraulik wiec zdaje sie na niego co do srednicy (ale sprawde - kontrola najwyzsza forma zaufania :)

dzis dzwonilem do kominiarza i powiedzial mi ze zgodnie z Polska Norma powinna byc druga rura... mogloby jej nie byc gdyby komin byl wymurowany z ksztaltek ceramicznych... a jest z cegly pelnej...

i co teraz?

pablitoo
20-10-2009, 16:00
piec to na 95% Vailant Ecotech - ten 24 kw (albo 26 nie pamietam) - kwasowke ma zakladac hydraulik wiec zdaje sie na niego co do srednicy (ale sprawde - kontrola najwyzsza forma zaufania :)

dzis dzwonilem do kominiarza i powiedzial mi ze zgodnie z Polska Norma powinna byc druga rura... mogloby jej nie byc gdyby komin byl wymurowany z ksztaltek ceramicznych... a jest z cegly pelnej...

i co teraz?

Tak na marginesie - jak konkretnie norma ??

bombel79
20-10-2009, 16:21
pablito, nie mialem sumienia go o to pytac :)

ale znajac naszego prawodawce to cos uregulowal w tym wzgledzie... :)

pablitoo
20-10-2009, 16:55
pablito, nie mialem sumienia go o to pytac :)

Popełniłeś błąd - uwierzyłeś w tajemny gryps "Polska Norma" - który wybrzmiał z ust fachofca ...
A nie powinieneś bo od tego zależy czy wydasz ten tysiąc więcej czy nie - jak Twoje pieniądze są dla Ciebie ważne - lepiej zapytaj wykonawcę o ten numer normy i o jej pełne brzmienie ...
Jak to będzie prawda - bez zająknienia poda Ci numer lub zacytuje przepis - jak nie - spław naciągacza .



ale znajac naszego prawodawce to cos uregulowal w tym wzgledzie... :)

Nie wiem o kim mówisz ... - ja w każdym razie nikomu na słowo nie wierzę ... / no może poza moim proboszczem w parafii :D / .

bombel79
20-10-2009, 17:25
pewnie chodzilo mu o:

PN-89/B - 10425 Przewody dymowe, spalinowe i wentylacyjne murowane z cegły. Wymagania techniczne i badania przy odbiorze

PS
jeszcze nei czytalem, lektura wieczorkiem :)

PS
pablito, ja jestem urzedas, nie daje sie robic wylacznie na haslo "Bo taki jest przepis"; po prostu istnienie tego uregulowania "czuje przez skore" 9urzedasy tak maja :)

ale masz racje, lepiej samemu sprawdzic...

vitobieda
22-10-2009, 09:05
Rozwiązanie z pojedynczą rura jak najbardziej prawidłowe.
Sprzedawca ma racje lepiej dodatkowy tysiąc mieć w kieszeni niż w kominie, no moze nie 1000 a 950, bo sprzedawcy za dobrą radę flaszka się należy. :wink:

bombel79
22-10-2009, 11:14
i taka decyzja zostala podjeta :)