PDA

Zobacz pełną wersję : jak zaksięgować kiosk/domek budowany "temi ręcami"



kadra
20-10-2009, 13:04
ludziska pomóżcie:
prowadzę DG. Na potrzeby firmy obok siedziby chcę postawić drewniany domek (do 25mkw, aby nie trzeba było zezwoleń planów itp). Ponieważ koszt domku gotowego postawionego przez fachowców jest 2 razy wyższy od kosztów domku postawionego samodzielnie - buduję go we własnym zakresie. Oczywiście materiał kupuję na faktury - tarcica, gwoździe, papier ścierny, drzwi, etc. Wartość każdej faktury z osobna będzie niska, ale wartość całej inwestycji będzie stosunkowo wysoka - kilka tys.zł. Jak to zaksięgować? Każdą fakturę osobno?, czy domek/kiosk wprowadzić do środków trwałych? Czy są jakieś jeszcze aspekty tej sprawy, na które muszę zwrócić uwagę?

kar_ma
20-10-2009, 21:31
Nie wiem czy moja odpowiedź będzie w pełni pomocna, ale ja mam podobną budowlę, tylko, że o mniejszą - pow. 9 m2 - w moim avatarze i dzienniku budowy. To był domek ogrodowy kupiony na allegro w formie przyciętych desek do samodzielnego montażu, który wraz z transportem kosztował ok. 5 tys zł. Mam na niego fakturę i tą kwotę amortyzuję jako środek trwały. Natomiast pozostałe rzeczy, które były potrzebne do jego budowy - gwoździe, impregnat, papa, itp. mam osobno zaksięgowane jako koszty bieżące.

Dorfi
20-10-2009, 23:27
Wszyskie koszty związane z budową środka trwałego powinny być ujęte na koncie "środki trwałe w budowie". Jak budowa zostanie zakończona sumuje się je i przeksięgowuje na konto "środki trwałe". Czyli w wartość początkową środka trwałego wchodzą wszystkie nakłady jakie ponieśliśmy na jego budowę (zarówno materiały jak i robocizna) i od tej wartości liczona jest później amortyzacja.
Tak więc tarcica, gwoździe, papier ścierny, drzwi, itd. wejdą w wartość początkową środka trwałego.
Jeśli jesteś VATowcem w wartość tę wejdą kwoty z faktur netto, a jeśli nie jesteś VATowcem i VATu nie możesz odliczyć, w wartość początkową wejdą kwoty brutto z tych faktur.

kadra
21-10-2009, 17:18
Dorfi - bardzo dziękuję.
Aby mieć pewność podsumuję - robię tak:
- zakładam teczkę z fakturami dotyczącymi budowy domku.
- faktury wprowadzam do rejestru zakupów VAT (jestem Vatowcem na KPiR) jako opodatkowane zakupy środków trwałych
- faktur NIE wprowadzam do KPiR
- na deklaracji VAT7 w pozycji 46 i 47 podaję kwoty potrzebne do zwrotu VAT (kwota nabycia netto oraz naliczony podatek)
- w styczniu kiedy zamierzam oddać domek do użytkowania - wpisuję go do ewidencji środków trwałych (bodaj 806 - kioski, budki...) gdyż wartość z pewnością przekroczy 3,5k
- od lutego amortyzuję liniowo - stawką 10%
- podatek od nieruchomości przeznaczonej pod DG wrzucam żywcem w koszty (?)
Wszystko ok? Jest coś jeszcze o czym powinnam pomyśleć?
K

Andrzej_WG
22-10-2009, 14:06
Jesli środek trwały będzie z grupy 8 KŚT to przysługuje Ci możliwość dokonania jednorazowego odpisu amortyzacyjnego od wartości początkowej środka trwałego (chyba ze rozpoczynasz dział. gosp. a w okresie 3 lat do tyłu prowadziłaś inną dzial. gosp. samodzielnie lub jako wspólnik). Za lata 2009-2010 limit do amortyzacji tego typu wynosi 100.000 Euro - więc powinnaś się w nim zmieścić. Jak będziesz oddawać do uzytku śr trwały, ustalać jego wartość początkową i sposób amortyzacji, proponuję wypełnić druczek OT, podpiąc do niego wszystkie fakturki, z ktorych jest zbudowany środek trwały i wpiąć go do segregatora. Sam druczek można ściągnąć z internetu, wypełnienie go nie zajmuje dużo czasu a dokument poświadczający przyjęcie środka trwałego bywa uzyteczny w przypadku kontroli z US.