PDA

Zobacz pełną wersję : wiertarko-wkrętarka - lepiej nowe czy stare technologie?



cm812
20-10-2009, 22:09
Witajcie,

jako, że stoję przed kupnem paru narzędzi chętnie bym wysłuchał opinii innych co pomogło by mi w wyborze właściwego sprzętu.
Jak w temacie zastanawia mnie na dzień dzisiejszy wybór wkrętarki z "właściwym" akumulatorem. Co wybrać kiedy cena Li-Ion a Cd-Mh jest porównywalna???

dla pprzykładu kilka typów, które od tygodnia zaprzątają mi głowę:

- Bosch GDR 10,8 Li-Ion (ok. 520zł)
- Makita DF330DWE 10,8V Li-Ion (ok. 530zł)

to z Li-Ion, a z "tradycyjnych" jest bardziej pomieszane, bo niby aku 12V dłużej trzymią ale 14,4V są mocniejsze ale i cięższe.... skręcam zabudowy (raczej amatorsko) i kiedyś kupiłem Skill'a jakoś działa ale dokupiłem kilka urządzeń z Boscha (PROFI) i brakuje mi właśnie dobrej wkrętarki (na dalszy temat to odkurzacz przemysłowy i wyrzynarka)

i tak:

- Bosch GSR 14,4V 2aku/2,6Ah NiMh 14,4-2 (ok. 540zł)
- BOSCH GSR 12V 13mm 2aku/2,0ah NiCd (ok. 450zł)
- MAKITA 6271 DWALE 12V 2aku 2,0Ah NiCd (ok 580zł)
- i tak w granicach 400 - 600 można wybierać wśród Bosch'y i innych

Wiem, ceny z alle... ale tam tez są sklepy internetowa i oferują 3 letnią gwarancję (rejestracja) sam kupiłem u gościa z Kielc młotowiertarke i struga i były (są ) oki.

ale czy jesteście w stanie doradzić mi czy warto przy tym samym cenniku kupić LI-Ion czy Ni-Mh albo Ni-Cd, a też czy 12v czy raczej 14v - i tak by można do ......
Te najnowsze pistoleciki wyglądają słabiutko choć moment maja porównywalny tylko te 1,3 Ah i czy dadzą sobie radę z konfirmatami???

to pytanie do WAS

edde
20-10-2009, 23:18
jeden z lepszych zakupów (jeśli nie najlepszy) jaki poczyniłem to coś takiego:
http://www.allegro.pl/item780482342_wkretarka_udarowa_gdr_14_4_v_profess ional_bosch.html
wypolowałem używkę w b. dobrym stanie za 500zł, z dwoma bateriami HD 2,6Ah NiMH, bez tej zakrętarki nie wyobrażam sobie większości skręcanych czynności na budowie, przy wkręcaniu/wykręcaniu pozostałe trzy niebieskie wkrętarki boscha szybko wymiękają, i nie tylko jeżeli chodzi o siłę ale też wygodę użytkowania
a do kompletu na ten sam aku 14,4V uzbierało się już: GSB z udarem, GSB bez udaru, GSR do delikatniejszych robótek i małych wiertełek, strug GHO, latarka, trzy baterie 1,5Ah, i ważne że wszystko na tych samych aku chodzi, to ułatwia pracę

cm812
20-10-2009, 23:39
ja polowałem raczej na:
http://telefon.gsm.allegro.pl/item785494921_wkretarka_bosch_gsr_14_4v_2aku_2_6ah _nimh_14_4_2.html
to cena jeszcze akceptowalna, narzędzie za 1200zł musi na siebie pracować, jakby wpadła w podobnej cenie i nie zajechana (okazja) to czemu nie ;)
Widzę, że akku HeavyDuty też mają coś do powiedzenia.

też mam młotowiertarkę DSR 2,1J - nie pamiętam z głowy
i struga GHO - tu raczej porażka, jedno ostrze gdy inne też markowe posiadają 2 sztuki. Kumpel ma wizualną podróbę tego Boscha i na wałku 2 noże, ciężko przyznać ale nie strzępi płyty i ogólnie poezja za niewielką kasę!
Już mnie korci czy ten wałek nie spasuje do mojego Boscha ;)

zbigmor
21-10-2009, 08:35
Pewnie moja rada nic nie da, ale ja bym sugerował jednak wkrętarkę na 230V.

cm812
21-10-2009, 10:10
@zbigmor ;)

Twoja rada nic nie daje, tu liczy sie mobilność i skakanie po drabinie ;)
wiertarka na 230v też jestdo wiercenia w płycie ale ciągle wisi temat wkręcenia wkrętów/konfirmatów. 3 letni Skill 12v daje jeszcze radę ale widać już upływ czasu - stąd te rozterki

bst
21-10-2009, 10:12
Tez tak kiedys polecalem, a mialem wkretarke sieciowa makity, ze sprzeglem i regulacja glebokosci wkrecania, a wiec HI-END jezeli chodzi o wkretarki sieciowe. Do czasu az nie dostalem wkretarki aku makity. Naladowana bateria trzyma miesiacami, wiec elektryczna lezy w kacie i sie kurzy. Zdecydowanie wygodniej z akumulatorowa.
Podstawowy wymog to aby akumulator trzymal bardzo dlugo, co sie nie spotyka w tanich wkretarkach (ze skill'em wlacznie).

yaco181
21-10-2009, 10:48
Nie mow,ze bateria trzyma miesiacami. Tez robie na makicie i boschu i przy ciaglej pracy wkretarka akumulator wymieniam 1x dziennie - a tez najtansze nie sa

yaco181
21-10-2009, 10:50
Nie mow,ze bateria trzyma miesiacami. Tez robie na makicie i boschu i przy ciaglej pracy wkretarka akumulator wymieniam 1x dziennie - a tez najtansze nie sa. Bosch niebieski - bateria 2,6, drugi ma baterie 2,0 i tez raz dziennie trzeba wymienic. Zalezy jak kto uzytkuje.

edde
21-10-2009, 19:17
ja polowałem raczej na:
http://telefon.gsm.allegro.pl/item785494921_wkretarka_bosch_gsr_14_4v_2aku_2_6ah _nimh_14_4_2.html
to cena jeszcze akceptowalna, narzędzie za 1200zł musi na siebie pracować, jakby wpadła w podobnej cenie i nie zajechana (okazja) to czemu nie ;)
Widzę, że akku HeavyDuty też mają coś do powiedzenia...........


jeżeli chodzi o wkręcanie to w/w przy zakrętarce udarowej jest jak badziew z marketu, nie ta klasa pracy, a cena - jak mówiłem za 500zł kupiłem ją z dwoma batriami, no chyba ze zależy Ci na nówce ze sklepu z gwarancją, no i oczywiście nic nią nie wywiercisz

cm812
21-10-2009, 22:01
@edde

a czym tak się różni zakrętarka od wiertarki? i czy przy pracach z płytami OSB i meblowymi bardziej powinno zależeć mi na wkrętarce czy zakrętarce?

co myślicie o:
http://www.allegro.pl/show_item.php?item=772764132
i czy faktycznie ta Boscha jest do czego:
http://allegro.pl/item772764116_wkretarka_bosch_gsr_10_8_v_li_2_mega _osprzet.html

@bst, @yaco181 to jakimi modelami pracujecie i ew. co polecilibyście?
zmiana raz czy nawet dwa na montażu nie jest dla mnie uciążliwa (raczej, chyba, na razie ;) )

Deamos
21-10-2009, 22:29
Pare lat temu kupilem tania wkretarko-wiertarke i malo jej uzywalem, ponad rok temu zaczela sie budowa i wkretarka czesto bardzo duzo sluzyla przy szalunkach, wierceniu, czasem upadla i nic jej nie jest. Z czasem kupilem druga nowa baterie, niedawno trzecia i wkretarka kreci jak nowa. Ma regulowane sprzeglo, regulacje obrotow w spuscie, zatrzymuje sie w miejscu po puszczeniu spustu co uwazam za duza zalete bo podobno nie wszystkie tak maja.
Ogolnie jestem za kupnem markowego sprzetu jak sie zamierza duzo nim pracowac, ja kiedys kupilem tanizne do sporadycznych prac i sluzy mi dlugo.

Co sadzicie o wkretarko-wiertarkach Hitachi?, sa tasze od Boschow, mam tej firmy mlotowiertarke i jest rewelacyjna.

janekbo
22-10-2009, 08:04
Mam cały sprzęt na makicie lxt 3,0Ah 18V w technologii Li-ion. W życiu bym go nie zamienił na nic nimh ani tymbardziej nicd - ze względu na wagę i siłę. Dodatkowo makita lxt ładuje baterię do pełna w 30minut maksymalnie.

Czasami udaje mi się rozładować baterię w ciągu dnia samą wkrętarką. Bo oczywiście gumówka, młot czy lisi ogon to dosyć szybko rozładowują baterię - choć wbrew pozorom nie tak szybko jakby się wydawało. Przeciętnie zestaw wkrętarka i gumówka na bateriach przy montażu stelaża starczał na pół dnia pracy.

Do elektronarzędzi jeśli chodzi o trwałość wszystkie technologie są dobre jeśli oczywiście pracujesz do końca baterii (brak efektu pamięciowego).
Podstawowa przewaga liion to waga - są dużo lżejsze przy tej samej pojemności albo i większej.

Makita, Dewalt, Hitachi - ta sama półka jeśli chodzi o sprzęt na baterie.

yaco181
22-10-2009, 08:15
Mam 2 wkretarki boscha i 2 makity. Wszystkie ta sama polka cenowa. Makity oddawalem juz ze 3x do naprawy,a niebieskie bosche gsr kreca jak nowe i choc wszyscy mowia,ze to juz nie ten bosch co kiedys to jednak wole boscha niz makite.Choc nie mowie,ze makita jest zla

yaco181
22-10-2009, 08:16
Aha sorry. Zapomnialem dodac - w obu boschach padl hamulec

cm812
22-10-2009, 14:32
chmm
wezmę coś z tego:
1. http://telefon.gsm.allegro.pl/item785494921_wkretarka_bosch_gsr_14_4v_2aku_2_6ah _nimh_14_4_2.html
2. http://allegro.pl/item772764116_wkretarka_bosch_gsr_10_8_v_li_2_mega _osprzet.html
3. http://www.allegro.pl/show_item.php?item=772764132

z tym, że ten AEG nie jest mi znany i podaję go tu bo ktoś go polecił - może sprzedawca :lol:

Makita wychodzi też 630 zł więc na przeciw tego BOSCH'a to drożej
co Wy na to?

janekbo
22-10-2009, 16:30
AEG lux malinka prosto z niemiec... mają same cacuszka - jakość jak niebieski Bosch.

Carpenter78
22-10-2009, 21:15
Polecam DeWalt-a 18v , mam od 7 lat i nic jej nie jest lacznie z bateriami.Dewalt robi dobre wiertarko-wkretarki lepsze sa tylko Hilti .
Mysle ze atrakcyjne zakupy tego typu mozna zrobic w Stanach.