PDA

Zobacz pełną wersję : Warunki zabudowy na działce rolnej i jej podział



sis75
21-10-2009, 16:04
Witam,
Od pewnego czasu zmagam się z pewnym problemem. Nie prowadzę działalności rolniczej, ale jestem właścicielem działki rolnej 0,55 ha (grunty klasy II i II) z zabudową siedliskową. Aktualnie moim celem jest podział działki na 3, 2 mniejsze. Wiem, że działka rolna nie może mieć mniej niż 0,3 ha, więc nie mogę tego zrobić -normalnym- sposobem. Podpowiedziano mi, że najpierw muszę się postarać o warunki zabudowy. Gmina nie ma miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Tak też zrobiłam, wystąpiłam do gminy o warunki zabudowy na dwa budynki mieszkalne na działkach wydzielonych z posiadanej działki. Z tego, co wiem gmina rozpatrzyła wniosek pozytywnie i wysłała projekt decyzji do starostwa celem uzgodnień. Starostwo odmówiło uzgodnień powołując się na ustawę o ochronie gruntów rolnych, co oznacza, że musiałabym zmienić przeznaczenie użytkowania gruntu (zgoda ministra środowiska) i te grunty odrolnić (konieczne przy obszarach większych niż 0,5 ha). Czy to faktycznie jedyny sposób na podział takiej działki??? Domyślam się, że ta procedura jest długotrwała i końcowy efekt nie do końca znany. Czy można to zrobić w inny, prostszy sposób? Nadmieniam, że w całej prawie okolicy działki są już zabudowane, nawet sąsiednia działka miała jeszcze kilka lat temu 0,7 ha, a obecnie są to 4 działki i wszystkie zabudowane, 6 m od granicy mojej działki stoi już dom, więc możliwość jest i podziału i budowy, tylko jaka? Bardzo proszę o pomoc, bo pytam już naprawdę wszędzie i nikt nie potrafi mi nic konkretnego doradzić......

szarka 1
27-10-2009, 10:03
A jaka to gmina?