PDA

Zobacz pełną wersję : Ocieplenie budynku. Czy można w takich temperaturach?



justkaaa
23-10-2009, 21:11
Doradzcie mi w kwesti ocieplenia domu. Chciałam teraz ocieplić budynek z zewnątrz oraz ocieplć poddasze. Co do poddasza chyba nie mam narazie żadnych pytań ale nie wiem czy można ocieplać budynek styropianem i na to kłaśc tynk (nawet bez końcowej strukturki) gdy temperatury na zewnątrz są w okolicach zera. Gdzieś słyszałam, że żeby kłaśc tynk na zewnątrz temperatura w dzień lub w nocy nie może być mniejsza jak plus 5.
Tak myśle, czy można zrobić tak by teraz obłożyć dom styropianem a otynkować jak będą sprzyjające warunki - być może dopierona wiosne.

pawlok
23-10-2009, 21:34
Tak myśle, czy można zrobić tak by teraz obłożyć dom styropianem a otynkować jak będą sprzyjające warunki - być może dopierona wiosne.

W Poniedziałek zakończyli mi ocieplanie ścian styro na to klej i grunt.
Temperatura minimalna w dzień +6/7 w nocy minimalny plus/ok zera przymrozek przy robieniu ostatniej ściany.
Robili na Kreiselu - który w specyfikacji miał zastosowanie od +5 stopni.
Technologicznie KB zaakceptował wykonanie prac.
Szef ocieplaczy twierdził że udało się ostatnim gwizdkiem, pierwsze ściany robili przy +17.
Szef ocieplaczy twierdził że koniec robót dla inwestorów malutkich robi dla dużych zasłaniając rusztowanie plandekami i grzejąc wynajętymi dmuchawami od dołu.- ale to już koszty.

Pawlok

M K
23-10-2009, 21:44
Doradzcie mi w kwesti ocieplenia domu. Chciałam teraz ocieplić budynek z zewnątrz oraz ocieplć poddasze. Co do poddasza chyba nie mam narazie żadnych pytań ale nie wiem czy można ocieplać budynek styropianem i na to kłaśc tynk (nawet bez końcowej strukturki) gdy temperatury na zewnątrz są w okolicach zera. Gdzieś słyszałam, że żeby kłaśc tynk na zewnątrz temperatura w dzień lub w nocy nie może być mniejsza jak plus 5.
Tak myśle, czy można zrobić tak by teraz obłożyć dom styropianem a otynkować jak będą sprzyjające warunki - być może dopierona wiosne.

Można ale tylko przykleić styropian, położyć siatkę i zaciągnąć klejem. Pomalować jeszcze gruntem, jak pogoda pozwoli. Tynk na wiosnę.
Pozdrawiam :)

justkaaa
23-10-2009, 22:17
No właśnie tak myśle, czy można chociaż ocieplić styropianem, położyć siatkę i tym klejem zaciągnąć a reszte zrobilibyśmy później, choćby na wiosne

justkaaa
26-10-2009, 20:09
Rozmawiałam dzisiaj z kilkoma wykonawcami i mam wrażenie, że nawet na zaciągniecie styropianu siatką i klejem są niesprzyjające warunki. Zwłąszcza ci co nie mają teraz terminów zalecają mi czekac do wiosny, tylko nie wiem czy oni tak sie troszczą o moje ściany czy raczej szukają klientów na wiosne. Inni wykonawcy są skłonni robić i teraz, a ja nie wiem co mam zrobić. Bardzo zależy mi by ocieplić te ściany, czyli obłozyć styropianem i nalejepiej jeszcze zaciągnąć siatke i klejem bo inaczej stoje z robotami ale... jednocześnie nie chce mieć spapranego ocieplenia.
Pomóżcie. Co zrobić?

labas1
26-10-2009, 20:15
Ocieplaj,nie ma na co czekać, mrozów nie będzie do połowy listopada.
Umię przepowiadać pogodę :wink:

pawlok
26-10-2009, 20:26
Bardzo zależy mi by ocieplić te ściany, czyli obłozyć styropianem i nalejepiej jeszcze zaciągnąć siatke i klejem bo inaczej stoje z robotami ale... jednocześnie nie chce mieć spapranego ocieplenia.


Jeżeli masz chętne ekipy od teraz i nie ma u Ciebie zera/minusa to szybko startuj! Dzisiaj u ans było +12 idealna pogoda...
Pawlok

leszeq
26-10-2009, 20:54
Ocieplaj póki pogoda jeszcze na to pozwala.

pierwek
27-10-2009, 08:09
idealna pogoda do zaciągania klejem to była w zeszłym tygodniu jak było +3-7deg bez słońca i wiatru + delikatna mżaweczka. Zrobiłem z ojcem 200m2 ściany przez 5 dni - skończyłbym w niedzielę ale sprawa się rypła bo wyszło słońce było 24stopnie, wiatr i klej sechł w oczach a mi została resztka południowej ściany. Siatkę można było zatapiać ale nie dało się zaciągnąć drugiej warstwy kleju.

justkaaa
29-10-2009, 09:52
Sprawa pogody jest wielką niewiadomą. U mnie ekipa ma zacząć od połowy przyszłego tygodnia, a z tego co widziałam prognozy to raczej przedstawiają sie mało ciekawie. Mam na oku dwie ekipy. Jedna jets gotowa robić teraz obłożenie styropianem i zaciągnięcie klejem,a druga ekipa radzi byśmy narazie obłozyli ściany styropianem bez zaciągięcia klejem. Nie wiem tylko czy takie ocieplenie tylko styropianem styropianem nie skończy się tak, że na wiosne ten styropian będzie nadawał sie tylko do zerwania i położenia go od nowa :cry: a tego bym nie chciała. Doradźcie co robić bo dzisiaj musze podjąć decyzje :cry:

patusia
29-10-2009, 10:48
My właśnie jesteśmy w trakcie ocieplania. Dziś zaciągają klejem i zatapiają siatkę. W tym roku kończymy na gruntowaniu, nie będziemy dawać tynku.
Też zastanawialiśmy się nad samym styropianem, ale stwierdziliśmy że nie wiadomo co by się z tego zrobiło przez zimę, bo przecież trudno przewidzieć jak szybko na wiosnę zrobi się odpowiednia pogoda na dalsze prace.

justkaaa
29-10-2009, 11:17
Ja też bym wolała w tym roku jeszcze zaciągnąć klejem i siatką. Teraz pogoda jest dobra alejak z tydzień przyjdą przymrozki i deszcze to będzie kaplica. Na siłe nie chce robić bo się boje że coś spartolą, dlatego zastanawiam się na położeniem samego styropianu tylko nie wiem jak on będzie wygądał na wiosne, za te 5-6 miesięcy. Ta ekipa co che położyć sam styropian mówi, że taki styropian może się lekko utlenić na wierzchu, ale oni zetrą jego cienką wartstwe 2-3 mm i będzie ok, a zaciąganie klejem w takich warunkach to duże ryzyko. Dla mnie to jest czarna magia i nie wiem do czego mam się skłonić bo mam też inną ekipe, która jest gotowa kłaść styropian, siatke iklej jeszcze teraz. :-?

zbigmor
29-10-2009, 11:21
Ja też bym wolała w tym roku jeszcze zaciągnąć klejem i siatką. Teraz pogoda jest dobra alejak z tydzień przyjdą przymrozki i deszcze to będzie kaplica. Na siłe nie chce robić bo się boje że coś spartolą, dlatego zastanawiam się na położeniem samego styropianu tylko nie wiem jak on będzie wygądał na wiosne, za te 5-6 miesięcy. Ta ekipa co che położyć sam styropian mówi, że taki styropian może się lekko utlenić na wierzchu, ale oni zetrą jego cienką wartstwe 2-3 mm i będzie ok, a zaciąganie klejem w takich warunkach to duże ryzyko. Dla mnie to jest czarna magia i nie wiem do czego mam się skłonić bo mam też inną ekipe, która jest gotowa kłaść styropian, siatke iklej jeszcze teraz. :-?


Jeśli dają gwarancję na jakość prac bez względu na pogodę to można ich brać. Ryzyko jak dla mnie jest niewielkie (na ten moment).

mk CocaYna
29-10-2009, 11:36
My, dopiero co skończyliśmy kłaść siatkę i klej, czyli zdążyliśmy. Powiedzcie czym to zagruntować i czy przy tych temperaturach ma to sens?

Vafel
29-10-2009, 13:24
U mnie od wczoraj przyklejają styropian. Mam w planach jeszcze zaciągnięcie tego siatką i klejem, ale gruntować już chyba nie będę. Grunt i tynk na wiosnę...

mk CocaYna
29-10-2009, 13:41
A nam właśnie ktos mówił, że bardzo ważne jest, aby od razu zagruntować, że ma to wpływ ma późniejsze efekty wizualne, tzn że jeśli nie zgruntujemy, to później po położeniu tynku, będą prześwitywać łączenia płyt.

ohm30
29-10-2009, 13:47
U nas właśnie dzisiaj zaczęli i kilka domów od nas też ktoś ociepla, więc trzeba mieć nadzieję, że mrozy nas nie zaskoczą :wink:
Będę u nas zaciągać klejem i gruntować, a struktura na wiosnę.
http://images35.fotosik.pl/75/3b0b2590f7c2186fmed.jpg (http://www.fotosik.pl)

mk CocaYna
29-10-2009, 14:31
ohm300, ale macie piękne odeskowanie! My też będziemy deskować szczyty. Jakie drewno kładliście i czym je malowaliście? Śliczny kolor, taki właśnie by nam się przydał...

Vafel
29-10-2009, 14:35
A nam właśnie ktos mówił, że bardzo ważne jest, aby od razu zagruntować, że ma to wpływ ma późniejsze efekty wizualne, tzn że jeśli nie zgruntujemy, to później po położeniu tynku, będą prześwitywać łączenia płyt.

Hmm... no to mnie martwisz...

Mój wykonawca powiedział, że bez problemu można zostawić bez gruntowania. Co więcej - on twierdził, że gruntowanie teraz jest bez sensu, bo potem tuż przed położeniem tynku i tak trzeba będzie jeszcze raz gruntować...

I bądź tu mądry...

A może i rodzaj tynku ma znaczenie (np. jak silikatowy to nie będzie nic widać, a jak mineralny to będzie - albo na odwrót)... ?

skorpio
29-10-2009, 14:43
A nam właśnie ktos mówił, że bardzo ważne jest, aby od razu zagruntować, że ma to wpływ ma późniejsze efekty wizualne, tzn że jeśli nie zgruntujemy, to później po położeniu tynku, będą prześwitywać łączenia płyt.

Hmm... no to mnie martwisz...

Mój wykonawca powiedział, że bez problemu można zostawić bez gruntowania. Co więcej - on twierdził, że gruntowanie teraz jest bez sensu, bo potem tuż przed położeniem tynku i tak trzeba będzie jeszcze raz gruntować...

I bądź tu mądry...

A może i rodzaj tynku ma znaczenie (np. jak silikatowy to nie będzie nic widać, a jak mineralny to będzie - albo na odwrót)... ?

U mnie podobnie - ocieplone, zaciągnięte klejem. Gruntowanie i tynkowanie na wiosnę.

ohm30
29-10-2009, 15:32
ohm300, ale macie piękne odeskowanie! My też będziemy deskować szczyty. Jakie drewno kładliście i czym je malowaliście? Śliczny kolor, taki właśnie by nam się przydał...

Dzięki, ale z tą farba to mamy przeboje :roll: Malowaliśmy pierwszy raz i było oki, zabrakło farby i dokupiliśmy i była juz z innego sortu do tego ciemniejsza. Na koniec podczas montowania podbitki okazało się , że majstrowi zostaje na rękach :evil: Po prostu się zaczęła kruszyć :evil: :evil: :evil:
Farba to palisander Lakma, czy coś takiego....
Teraz kupiliśmy najtańszą jaka była w sklepie innej firmy, ale też palisander i wszystko musimy jeszcze raz przemalować :roll: Deski to zwykła boazeria. Straszne :cry: :wink:
Pozdrawiam.

ohm30
29-10-2009, 15:34
A nam właśnie ktos mówił, że bardzo ważne jest, aby od razu zagruntować, że ma to wpływ ma późniejsze efekty wizualne, tzn że jeśli nie zgruntujemy, to później po położeniu tynku, będą prześwitywać łączenia płyt.

Hmm... no to mnie martwisz...

Mój wykonawca powiedział, że bez problemu można zostawić bez gruntowania. Co więcej - on twierdził, że gruntowanie teraz jest bez sensu, bo potem tuż przed położeniem tynku i tak trzeba będzie jeszcze raz gruntować...

I bądź tu mądry...

A może i rodzaj tynku ma znaczenie (np. jak silikatowy to nie będzie nic widać, a jak mineralny to będzie - albo na odwrót)... ?

U mnie podobnie - ocieplone, zaciągnięte klejem. Gruntowanie i tynkowanie na wiosnę.

U nas po gruntowaniu teraz to i tak majster chce drugi raz gruntowac przed samym kładzeniem struktury na wiosnę , aby oczyścić to z kurzu i wszelkich zabrudzeń po zimie.

mk CocaYna
29-10-2009, 15:43
Czyli suma sumarum, nie ma sensu gruntować teraz, lepiej wiosną przed tynkowaniem...

mk CocaYna
29-10-2009, 15:45
ohm300, ale macie piękne odeskowanie! My też będziemy deskować szczyty. Jakie drewno kładliście i czym je malowaliście? Śliczny kolor, taki właśnie by nam się przydał...

Dzięki, ale z tą farba to mamy przeboje :roll: Malowaliśmy pierwszy raz i było oki, zabrakło farby i dokupiliśmy i była juz z innego sortu do tego ciemniejsza. Na koniec podczas montowania podbitki okazało się , że majstrowi zostaje na rękach :evil: Po prostu się zaczęła kruszyć :evil: :evil: :evil:
Farba to palisander Lakma, czy coś takiego....
Teraz kupiliśmy najtańszą jaka była w sklepie innej firmy, ale też palisander i wszystko musimy jeszcze raz przemalować :roll: Deski to zwykła boazeria. Straszne :cry: :wink:
Pozdrawiam.

Pięknie to wygląda, ale i projekt bardzo fajny...

ohm30
29-10-2009, 16:14
Cieszę się, że się podoba :D [/i]

justkaaa
29-10-2009, 16:17
Mi majstrzy mówią, żeby teraz gruntować i potem przed nałożeniem tynku też by gruntowali. Nie wiem jaki to jest koszt to dwukrotne gruntowanie ale skoro mam taką ściane bez tynku potem zostawić na ok 5-6 miesięcy to może warto. Skoro piszecie, ze można robić jeszcze teraz, a dokladnie w przyszłym tygodniu siatke i klej to się na to zdecyduje. Pytanie jeszcze mam, czy styropian kłaść w jednej czy dwóch wartswach na zakład. Łacznie będe kłądła 15 cm. Ekipa sugeruje bym robiła w jednej warstwie, tylko z felcem, bo taniej i szybciej a jednocześnie nie gorzej (chociarz miedzy wierszami zrozumiałam, że jednak lepiej w 2 wartswach). Inny spec, z którym rozmawaiał to wogóle powiedział, że w dwóch wartstwach się wogóle nie powinno robić bo coś sie bedzie ścinało - już nie pamiętam co ię miałoby ścinać, czy kołki, czy co innego... Co wy na to?

Vafel
01-11-2009, 10:24
No i stało się...

Wczoraj ekipa przyklejała jeszcze styropian. Pogoda była ładna, 4 st. w cieniu, ale świeciło słoneczko i w słoneczku było znacznie cieplej. Skończyli przyklejanie około 14:00.

Dziś w nocy był u nas mróz. -6 st. Celsjusza... i obawiam się trochę o ten styropian, który był przyklejany wczoraj. Można jakoś sprawdzić czy z nim wszystko OK? Próbować oderwać albo coś w tym stylu? Jeśli coś się stało z klejem i styropian ma odpaść, to wolę go oderwać teraz niż żeby odpadł mi potem jak będzie siatka, klej, tynk itd.

leszeq
01-11-2009, 11:48
Dziś w nocy był u nas mróz. -6 st. Celsjusza... i obawiam się trochę o ten styropian, który był przyklejany wczoraj. Można jakoś sprawdzić czy z nim wszystko OK? Próbować oderwać albo coś w tym stylu? Jeśli coś się stało z klejem i styropian ma odpaść, to wolę go oderwać teraz niż żeby odpadł mi potem jak będzie siatka, klej, tynk itd.
Temperatura między ścianą a styropianem była z pewnością dużo wyższa niż na dworze więc klejowi nic nie powinno się stać. Dzisiaj jest jeszcze za wcześnie na sprawdzanie czy styro się dobrze trzyma, powinno się to robić dopiero po około 24 h, ale ze względu na niskie temperatury myślę, że powinieneś to zrobić dopiero we wtorek. Jeżeli używałeś dobrego kleju, to przy próbie oderwania płyty styropinowej powinno nastąpić jej rozwarstwienie, a na ścianie powinien zostać klej wraz z cienką powłoką styropianu.

Vafel
01-11-2009, 12:59
Dziś w nocy był u nas mróz. -6 st. Celsjusza... i obawiam się trochę o ten styropian, który był przyklejany wczoraj. Można jakoś sprawdzić czy z nim wszystko OK? Próbować oderwać albo coś w tym stylu? Jeśli coś się stało z klejem i styropian ma odpaść, to wolę go oderwać teraz niż żeby odpadł mi potem jak będzie siatka, klej, tynk itd.
Temperatura między ścianą a styropianem była z pewnością dużo wyższa niż na dworze więc klejowi nic nie powinno się stać. Dzisiaj jest jeszcze za wcześnie na sprawdzanie czy styro się dobrze trzyma, powinno się to robić dopiero po około 24 h, ale ze względu na niskie temperatury myślę, że powinieneś to zrobić dopiero we wtorek. Jeżeli używałeś dobrego kleju, to przy próbie oderwania płyty styropinowej powinno nastąpić jej rozwarstwienie, a na ścianie powinien zostać klej wraz z cienką powłoką styropianu.

Tak zrobię. Dzięki wielkie za radę :-)

tacim
01-11-2009, 15:20
właśnie tez zaczynam jutro i tak się zastanawiam czy lepiej dać pianę bo w dzień te 6-7 stopni jest czy np Ceresit CT 85 Zima który po 8 h wytrzymuje -5 i wydaje się idealny jak myślicie co lepiej zastosować . A może zwykły dac .

leszeq
01-11-2009, 16:16
właśnie tez zaczynam jutro i tak się zastanawiam czy lepiej dać pianę bo w dzień te 6-7 stopni jest czy np Ceresit CT 85 Zima który po 8 h wytrzymuje -5 i wydaje się idealny jak myślicie co lepiej zastosować . A może zwykły dac .
Z powodzeniem możesz jeszcze kleić na zwykły klej. CT85 ZIMA jest przeznaczony przede wszystkim do wykonywania warstwy zbrojenia i ze względu na jego wysoką cenę nie opłaca się go stosować do przyklejania płyt styropianowych. Pianka do styropianu jest też dobrym rozwiązaniem, o ile masz równe ściany nie odbiegające od pionu i lini prostej. W innym wypadku będzie Cię to kosztowało więcej czasu i pieniędzy niż przy zastosowaniu zwykłego kleju. Trzeba pamiętać, że klej pod warstwą styropianu wysycha nie tylko w wyniku odparowywania wody, ale również poprzez wchłanianie wody przez ściany budynku, co przy niskich temperaturach na zewnątrz jest zaletą i pozwala na zachowanie odpowiednich właściwości kleju w procesie wiązania.

tacim
01-11-2009, 22:04
dzięki lesio tak też się stanie . Piankę chce mój wykonawca nie koniecznie ja :)

mk CocaYna
03-11-2009, 09:25
Nam się prawie udało, większa część domu oklejona i pokryta siatką. Zostały jeszcze szczyty, gdzie musimy dać styropian i obicie z desek.
Zastanawiamy się, czy pokrywać to co jest oklejone środekim do gruntowania, jest sens? Jeśli tak, doradźcie jaki to powinien być preparat?

chopinetka
03-11-2009, 09:34
Witam

U mnie w zeszłym roku ocieplali przy takiej pogodzie jak teraz. Też miałam obawy ale jest wszystko ok.

pzdr

tacim
03-11-2009, 15:05
a powiedzcie mi jak dać styro przy oknach licowanych do ściany . Chyba najlepiej wypuścić styro np 1 cm na okno ale co wtedy ze szczelinką okno styro ?
Czy na domkach jednorodzinnych daje się kołki w styro czy może dać luz i nie dziurować ścian?
Kiedy uzupełniać szczeliny pianą, jak styro załpie do ściany?
Kleić tylko na placki czy dookoła dawać pasek kleju?

leszeq
03-11-2009, 19:16
a powiedzcie mi jak dać styro przy oknach licowanych do ściany . Chyba najlepiej wypuścić styro np 1 cm na okno ale co wtedy ze szczelinką okno styro ?
Czy na domkach jednorodzinnych daje się kołki w styro czy może dać luz i nie dziurować ścian?
Kiedy uzupełniać szczeliny pianą, jak styro załpie do ściany?
Kleić tylko na placki czy dookoła dawać pasek kleju?
1. Minimala grubość styropianu do obróbki glifów to 2 cm (może być grubszy) i najlepiej EPS100.
2. Jeżeli używałeś dobrego kleju do styropianu i płyty są smarowane dookoła i dodatkowo na placki (tak to się powinno robić :) ), to kołkowanie możesz sobie z powodzeniem odpuścic.
3. Połączenia płyt możesz nawet w czasie klejenia wypełniać pianką pod warunkiem, że jest to pianka niskoprężna. W praktyce robi się to bezpośrednio po oklejeniu ściany styropianem.
4. czyt. pkt 2 :)

AGA NR 1
03-11-2009, 19:47
O matko, a ja mam zaczynać ocieplenie ( styropian i klej ) koło 19-tego listopada !
:o :o :o

To już chyba za późno ?!

Załamałam się po Waszych postach...

leszeq
03-11-2009, 20:05
O matko, a ja mam zaczynać ocieplenie ( styropian i klej ) koło 19-tego listopada !
:o :o :o

To już chyba za późno ?!

Załamałam się po Waszych postach...
Na pocieszenie powiem Ci, że często wykonuje elewację jeszcze nawet w styczniu i w lutym, jeśli oczywiście pogoda pozwala :)

AGA NR 1
03-11-2009, 20:14
Dzięki za słowa otuchy.

tacim
03-11-2009, 21:30
leszeq dzięki za twe cenne uwagi ale:
1) okno jest zlicowane z zewnętrzna krawędzią ściany więc wysunięty styro na rame okienną np 1 cm zakrywa ją tylko zastanawiam się co z przestrzenią 1mm który powstaje pomiędzy styro a oknem
2) uzywam Ceresita ale idą tylko placki z kleju więc z tego co piszesz albo po całości bez kołków albo placki i kołki. Nie chodzi mi o ilośc kleju tylko aby było lepiej.
3) jak uzupełnić pianą takie szczelinki 2mm na żywioł wsadzić pistolet do ściany robiąc otór w styro i zapodać piany

leszeq
03-11-2009, 22:16
leszeq dzięki za twe cenne uwagi ale:
1) okno jest zlicowane z zewnętrzna krawędzią ściany więc wysunięty styro na rame okienną np 1 cm zakrywa ją tylko zastanawiam się co z przestrzenią 1mm który powstaje pomiędzy styro a oknem
2) uzywam Ceresita ale idą tylko placki z kleju więc z tego co piszesz albo po całości bez kołków albo placki i kołki. Nie chodzi mi o ilośc kleju tylko aby było lepiej.
3) jak uzupełnić pianą takie szczelinki 2mm na żywioł wsadzić pistolet do ściany robiąc otór w styro i zapodać piany
1. Ocieplenie ściany musisz zakończyć tuż przed oknem, tak żeby widać było kawałek pianki którą jest uszczelnione okno. Powiedzmy, że do obróbki okna użyjesz 2 cm EPS100, w takim przypadku styropian przy oknie przycinasz tak, aby pianka wystawała około 1 cm. Do przyciętej krawędzi styropianu należy dokleić i docisnąć do okna pasek styropianu 2cm, uciętego na szerokość mierzoną od okna do krawędzi styropianu na elewacji. W ten sposób ten pasek styropianu wejdzie około 1 cm na ramę okienną i połączy się z pianką uszczelniającą okno. Możesz to robić także grubszym styropianem z zachowaniem odpowiedniego wcięcia w styropianie na elewacji. Niestety nie mam ze sobą żadnego zdjęcia (jestem na budowie :) ), żeby pokazać jak to się robi w praktyce - łatwiej by było zrozumieć.
2. Klejenie tylko na placki to błąd! ZAWSZE trzeba smarować płytę po obwodzie i dodatkowo kilka placków na środku płyty. Kołokowanie na budynkach jednorodzinnych stosuje się tylko wówczas, gdy istnieją wątpliwości co do wytrzymałości podłoża.
3. Końcówka pistoletów do pianki ma średnicę około 5 - 7 mm, pozwala to na wsunięcie jej między płyty styropianu i ciągnięcie jej wzdłuż płyt. Styropian jest elastyczny i odkształca się pozwalając na płynny ruch i szczelne wypełnienie pianką.

tacim
03-11-2009, 22:41
dzięki kumam
ad.1 kupić styro 2 cm przyciąć płyte tak aby było widać 1 cm piany przykleić styro i docisnąc do okna i te 2 cm wejdą 1 cm na okno
ad.2 to lipton co zrobić jak kilka płyt jest bez tego kleju na bokach
ad.3 jasne

leszeq
03-11-2009, 22:46
ad.2 to lipton co zrobić jak kilka płyt jest bez tego kleju na bokach
Przeboleć i zakołkować dla bezpieczeństwa :)

tacim
03-11-2009, 22:59
dzięki i do jutra :evil:

panfotograf
04-11-2009, 07:38
Ocieplaj,nie ma na co czekać, mrozów nie będzie do połowy listopada.
Umię przepowiadać pogodę
NIE UMIESZ PRZEPOWIADAĆ, mamy dziś 4 listopada a już trzeci dzień są mrozy do -4
- dziękujemy za dobre rady.

AGA NR 1
04-11-2009, 09:07
W ciągu dnia chyba mają byc wyższe temperatury...
:-?

Wczoraj w ciężkim stresie zadzwoniłam do mojego fachowca.
A potem jeszcze do drugiego, żeby sprawdzić ich wersje.
Potem trochę poczytałam na FM i poprzeglądałam gazetki.
Zawsze tak robię.
:wink:

Podobno ważne jest ( jeśli chodzi o klejenie styropianu ! ) aby W CIĄGU DNIA tzn. PODCZAS KLEJENIA STYROPIANU nie było mniej niż 3 - 5 stopni.
Klej wysycha i wsiąka po około 1 - 3 godzinach.
Ewentualny mróz w nocy już nieistotny i krzywdy nie zrobi.
Więc luz.

Gorzej jest z tynkami - tynki są bardzo wrażliwe na mróz. Tu już nie ma zabawy.
Dlatego jeden z nich już odmówił robienia tynków sześciu domom.
Za duże ryzyko.
Za to bez problemu zgadza się ocieplać styropianem.

Drugi powiedział to samo.

Tyle się dowiedziałam.

justkaaa
11-11-2009, 00:22
U mnie prace są już na półmetku. Może do końca tygodnia skończą ocieplanie z zewnątrz i wezmą się za poddasze. Temperatury jak na życzenie od połowy zeszłego tygodnia wzrosły do bezpiecznego poziomu 5-10 pow zera. Nie wiem tylko czy ocieplanie podczas małego deszczu lub mżawki i ogólnie panującej dużej wilgotności powietrza jest wskazane :-?

Vafel
11-11-2009, 19:53
U mnie 99% ocieplania już zrobione. W poniedziałek i wczoraj zaciągali klejem i dawali siatkę. Miałem nadzieję, że dziś skończą, ale się nie udało - zostały do zrobienia szpalety przy 4 oknach. Klej schnie pomimo deszczowej i wilgotnej pogody...

budowlany_laik
21-11-2010, 14:16
Dom oklejony styropianem. Zostały ściany polnocna i poludniowa do zaciągnięcia siatką. Ekipa 4 osoby, dom ok. 110mkw. uzytkowej + garaz.
Na kleju Izolbet Sdb-Ksu informacja by kleić powyżej 5 st.C. - klej wysycha na siatce ponoc w 2-3 dni.

Czy można dzialać teraz z siatką?
Jakie będą ew. konsekwencje (temp. poniżej 5 st.C lub przymrozki)?
Gruntowac przed zimą?

Nie chcę zostawiac styro na zimę bez siatki - za duze ryzyko wg mnie. Ale znow też boję się obecnych temperatur.

Zalaczam prognoze pogody z mojego regionu.

fubek84
21-11-2010, 14:45
Generalnie jeśli temperatura spada poniżej 5 stopni nic się nie dzieje. Gorzej gdy klej nam zamarznie, choć przymrozek na poziomie -1 o 4 rano nie jest groźny(wiem z doświadczenia).
Można zaryzykować naciąganie siatki jeśli ekipa jest rozsądna i nie naciągnie ci siatki gdy będą zapowiadać -5 w nocy:)
Tynku nie ryzykuj poczekaj do wiosny, i jeszcze ważna rzecz gruntowanie wykonać przed nałożeniem tynku nie teraz na jesień!!! To poważniejszy błąd niż nakładanie siatki w temperaturze +2. pozdrawiam

budowlany_laik
21-11-2010, 15:45
Dzięki. Tynk planuję na wiosnę, naturalnie.

Ale dlaczego nie gruntować teraz? Czy deszcz nie będzie wsiąkal w klej i siatkę? Bo ściana bez gruntu (zasiatkowana) podczas deszczu wygląda na świezo oblepioną klejem.

fubek84
21-11-2010, 16:27
Kleje do siatki są na bazie cementu i kruszyw oraz wypełniaczy, przez jeden sezon nic im nie będzie bez gruntowania, oczywiście dla świętego spokoju można zagruntować lecz nie jest to konieczne. Gruntowanie należy wykonać bezpośrednio przed nakładaniem tynku chodzi tu właśnie o to żeby grunt nie zabrudził się sadzą pyłem i wszystkim innym co spowoduje pogorszenie przyczepności. Po to też gruntuje się warstwę kleju, Pod żadnym pozorem nie gruntuj unigruntem lub czymś podobnym. Jeśli gryntujesz teraz użyj gruntu pod tynk a wiosną powtórz gruntowanie tym samym materiałem> Pozdrawiam

fighter1983
22-11-2010, 10:05
Kleje do siatki są na bazie cementu i kruszyw oraz wypełniaczy, przez jeden sezon nic im nie będzie bez gruntowania, oczywiście dla świętego spokoju można zagruntować lecz nie jest to konieczne. Gruntowanie należy wykonać bezpośrednio przed nakładaniem tynku chodzi tu właśnie o to żeby grunt nie zabrudził się sadzą pyłem i wszystkim innym co spowoduje pogorszenie przyczepności. Po to też gruntuje się warstwę kleju, Pod żadnym pozorem nie gruntuj unigruntem lub czymś podobnym. Jeśli gryntujesz teraz użyj gruntu pod tynk a wiosną powtórz gruntowanie tym samym materiałem> Pozdrawiam
Jestem tego samego zdania.

pawel2210
20-02-2013, 20:58
witam:) Odswierzam temat, Pod koniec przyszlego tygodnia zapowiadaja dodatnie temperatury rowniez w nocy,,, mam okazje wykonac ocieplenie w bardzo okazyjnej cenie ale boje sie ze zima wroci i straty beda wieksze niz oszczednosci(chodzi o zaciaganie siatki klejem i ewentualne zamarzanie i oslabienie kleju) jak myslicie warto sie zabierac do roboty czy lepiej poczekac? no i kiedy w koncu bedzie wiosna?:D

pawel2210
20-02-2013, 21:09
witam:) Odswierzam temat, Pod koniec przyszlego tygodnia zapowiadaja dodatnie temperatury rowniez w nocy,,, mam okazje wykonac ocieplenie w bardzo okazyjnej cenie ale boje sie ze zima wroci i straty beda wieksze niz oszczednosci(chodzi o zaciaganie siatki klejem i ewentualne zamarzanie i oslabienie kleju) jak myslicie warto sie zabierac do roboty czy lepiej poczekac? no i kiedy w koncu bedzie wiosna?:D

EWBUD
20-02-2013, 21:50
Pogoda jest codziennie na tvn np. i możesz sprawdzić czy nie będzie przymrozku. jak nie będzie, to śmiało z klejem atakujesz i po problemie:)

EWBUD
20-02-2013, 21:52
dobrego trupa odświeżyłeś - dwulatka :)

pawel2210
24-02-2013, 20:51
chyba od srody zaczne ocieplac zobaczymy czy pogoda pozwoli na zatopienie siatki...

pawel2210
26-02-2013, 10:12
witam jade zamowic material i od jutra zaczynam robote... przez najblizsze dwa tyg zapowiadaja w nocy przymrozki nawet do minus 6 wiec zaciaganie siatki chyba sobie odpuszcze, ale styropian przykleje. moze w polowie marca cos sie zmieni to uda sie dokonczyc. pozdrawiam:)

pawel2210
26-02-2013, 20:13
A moze jest ktos na forum ktory tez startuje z ociepleniem?

EWBUD
26-02-2013, 20:43
Ja od środy (chyba) zaczynam, jeśli Ci to ma w czymś pomóc.
Atakuj - nie jesteś sam :)

pawel2210
27-02-2013, 22:16
Dzisiaj o 14 zaczęliśmy prace:) jak narazie kleimy płyty a siatkę zostawiamy na przyszły tydzień bo ma być ładnie... jeśli temperatura w nocy nie będzie dodatnia to gotowe ściany obłożymy plandekami. oby wszystko się udało:)

nie.banglasz
13-03-2013, 21:51
Ja też planuje ocieplać dom, ale jak narazie to sobie odpuszczam...
czekam aż pogoda się unormuję:)
czym ocieplacie? Wełna czy Styropian?
Ja stawiam na styropian.
Powodzenia :)